Непростий сезон. Що відбувається з українським туризмом під час війни?

Зробити тисячу та одну фотографію рожевого озера та Хаблівського маяка на Херсонщині. Обирати між дикими пляжами Санжейки та готелями Затоки. Спостерігати за лазерними дельфінами на площі Свободи у Маріуполі. Купатися в солоному озері Слов’янського курорту. Усе це і багато іншого ми б мали робити у розпал літа. Натомість південні та східні території країни окуповано, а вільні міста й селища стають мішенню для російських ракет.

Але війна не скасовує, а навіть підсилює необхідність відпочивати та відновлюватися: на умовно безпечних територіях люди продовжують подорожувати, працюють готелі та санаторії, гіди організовують походи та екскурсії.

Який же він, український туристичний сезон в умовах війни? Як держава взаємодіє з бізнесом туристичної сфери? Чи безпечно взагалі їхати на відпочинок та які напрямки обрати замість звичних південних маршрутів?

туризм під час війни в україні

Туризм під час війни: бути чи не бути

Питання «чи їхати на відпочинок під час війни» кожен сьогодні вирішує сам. Подекуди у суспільстві спалахують дискусії на цю тему, а туроператори вагаються, чи промотувати свої послуги так само активно, як вони робили це до повномасштабного вторгнення. Також існує так званий «тревел шеймінг», як його охарактеризувала тревел-блогерка та експертка самостійних подорожей Ірена Журавель. Вона пояснює, що це: «Різні люди наразі мають різний рівень стресу і не всі готові дивитися, як хтось подорожує, публікує фотографії з відпочинку. Може бути реально хейт від оточення. Тому багато людей ніяк не транслюють ці подорожі чи обирають максимально аскетичні способи відпочинку, без дорогих готелів і подібного».

Та все ж експерти різних сфер схильні рекомендувати подорожі під час війни, адже туризм, як виявилось, теж допомагає наближати перемогу. Бо подорожі — це:

  • Ментальна та фізична рекреація. Високий рівень стресу та фізичне виснаження за останні чотири місяці досягли критичної позначки буквально в кожного українця. Психологи радять відслідковувати ці стани та вчасно з ними працювати. Так, привести до ладу думки й тіло допоможе вікенд у горах або кілька днів відпочинку біля озера. З обмеженнями на скролінг стрічки новин, звісно ж.
  • Підтримка економіки країни. «Український бізнес має працювати», — це твердження лунає з усіх каналів комунікації. І з ним важко не погодитися. А заповнені готелі та зайняті туроператори — ще одна ланка підприємців, що сплачують податки, надають робочі місця та донатять на підтримку армії.

Непростий сезон

Отож, туризму влітку 2022 — бути. Ба більше, деякі представники сфери вже можуть похвалитися справжніми успіхами. Так, у Хмельницькому відмічають значний ріст попиту на туристичні послуги та навіть появу нових напрямків. А в Чернігові один гід збирає натовп на  екскурсію містом, що ще недавно потерпало від навали окупантів. Є навіть туроператори, які стартували вже після повномасштабного вторгнення. Author’s Travel Ukraine працюють у Львові, можуть організувати авторський тур Україною з будь-якої точки країни. Засновник компанії Олександр Гуртовий розповідає: «Ми працюємо у Львові, тут зараз дуже багато переселенців, тому охочих з нами подорожувати достатньо. Наприклад, є класний тур на Карпатський трамвай: поїздка легка, комфортна, про нього не так багато знають. І завдяки цьому в нас завжди майже повний автобус людей». Олександр говорить, що на цю поїздку збирав найбільшу групу з 56 людей, найменшу — з 29.

Щоправда, далеко не в усіх представників туристичної сфери справи йдуть успішно. Загалом туристичний сезон цьогоріч в Україні непростий — так характеризують ситуацію в Державному агентстві розвитку туризму України.

Голова ДАРТ Мар’яна Олеськів розповіла, що за перші чотири місяці 2022 року податків зі сфери туризму в казну держави надійшло на 18,1% менше, ніж минулого року за цей же період. «Частина туристичної та рекреаційної інфраструктури окупована, частина зруйнована повністю або частково. Ми фіксуємо ці втрати, щоб оцінити і в майбутньому допомогти у відновленні. Постраждали туроператори та турагенти, які через війну на декілька місяців припинили роботу», — зазначила вона.  

Наразі дещо відновили роботу туроператори, які організовують внутрішні подорожі. Зокрема один з найбільших туроператорів на заході України, який спеціалізується саме на внутрішніх подорожах, поновив свою діяльність десь на 30% у порівнянні з минулим роком.

За словами Мар’яни Олеськів, в’їзного туризму сьогодні в Україні практично немає. «Є іноземні журналісти, волонтери, представники міжнародних організацій, які наразі працюють в Україні і наші туроператори надають їм певні послуги по в’їзду в країну та посиленню. Та це крапля в морі в порівнянні з тими об’ємами, які вони мали минулого року», — констатувала голова ДАРТ.

Як не дивно, та попри збитки, яких зазнала туристична сфера України через війну, за перші чотири місяці 2022 року сума туристичного збору склала 64 млн 611 тис. грн, що майже на 65% більше в порівняні з аналогічним періодом 2021 року — тоді до бюджету надійшло 39 млн 206 тис. грн: голова ДАРТ опублікувала аналітику, що демонструє значний приріст цифр. Щоправда, пояснює вона це реаліями війни: «Більшість українців, рятуючись від бомбардувань і не бажаючи опинитися в окупації, вимушені були покинути свої домівки в східних, центральних та південних регіонах і перебратися у більш безпечні області на заході. Наразі ситуація вже змінилася, люди повернулися до своїх домівок і тепер більшість закладів розміщення у західних регіонах країни стоять напівпорожні. А значить і частка туристичного збору за друге півріччя 2022 року значно скоротиться». Насамкінець Мар’яна Олеськів не береться давати прогнозів, адже ситуація змінюється дуже швидко.

Поступове відновлення внутрішнього туризму відмічає й мандрівниця Ірена Журавель: «За моїми спостереженнями та з мого досвіду: зараз туризм потрохи прокидається порівняно навіть з травнем. У людей є відпустки і вони потребують їх використати та хоч трошки поліпшити своє ментальне здоров’я. Звісно, туристи оминають області, що межують з росією та білоруссю. Так, після останніх новин відчувається зменшення відпочивальників у Волинській області».

Якщо порівнювати з минулим роком, туризм дуже просів, звісно ж. Але експертка бачить хоч і невелику, та все ж тенденцію до зростання: «Люди виїздять на вікенди або навіть тривалі відпустки. Через ситуацію в країні зараз дуже складно відслідкувати, скільки людей їдуть не як переміщені особи, а суто як туристи: вони прагнуть відпочити та набратися сил, щоб потім повернутися та ще активніше працювати, донатити, допомагати країні. Я би сказала, що зараз туризм є рекреаційним. Якщо раніше більшість запитів були екскурсійні, то зараз люди хочуть швидко відновити сили. Тож популярні напрямки — природа, санаторії, СПА. Усе, що за короткий проміжок часу допомагає відновити і психічний, і фізичний стан. Це і є першою відмінністю сьогоднішнього туризму від довоєнного. Ще одна відмінність — обираючи напрямок, люди перш за все шукають безпечні місця. Українці дуже втомилися, тому хочуть потрапити туди, де не було заміновано, де найменша імовірність потрапити під обстріл та навіть просто почути повітряну тривогу. Бо навіть віддалені звуки сирен не дають повноцінно відволіктися та заважають рекреації. Нещодавно я була в Карпатах і помітила, як ми зараз реагуємо на дощ із громом: навіть розуміючи малоймовірність обстрілів тут, ми відчували тривогу і серед ночі прокинулись із думкою «прилетіло». Де ми би не перебували, у свідомості в усіх відклався слід війни. У всіх є ПТСР різної тяжкості», — говорить вона.

А що з безпекою?

Сьогодні туристів приймають перш за все західні та центральні області України. Держава не дає конкретного переліку територій, де відпочивати безпечно, адже під загрозою лишається кожне місто чи село: ракетні удари були і по селищу Воловець у Закарпатті, і по Сергіївці на Одещині. В Державному агентстві розвитку туризму України говорять, що безпека громадян сьогодні має бути пріоритетом та основою у кожній їхній дії. «Місцеві органи влади, а також спеціальні органи та служби повинні давати оцінку безпеки у своєму регіоні. Відтак давати рекомендації — йти на пляж чи ні, йти у пішу мандрівку чи ні. Якщо місцева влада, ДСНС, поліція та військові кожного регіону готові брати на себе відповідальність за людські життя і рекомендувати якісь регіони для відпочинку, це матиме певне раціо. Однак, кожна людина самостійно прийматиме рішення про свою безпеку», — говорить Мар’яна Олеськів.

Якщо прямих дозволів немає, то заборони — є. Локально місцева влада визначає місця, які відвідувати не можна. Так, ми вже публікували новини про ситуацію з пляжами в Україні, перелік заборонених до відвідування парків у Києві та обмеження на відвідування маршрутів у Закарпатті. Ця інформація постійно оновлюється, тому плануючи подорож чи прогулянку, радимо перевіряти безпечність маршрутів на сайті військової адміністрації вашої області та ДСНС.

Окрім цього, аби убезпечити себе, варто дотримуватися простих правил:

  • Обирати місця та напрямки, які не були під окупацією.
  • Купувати тури у надійних компаній, що мають дозволи на перевезення та досвід в організації подорожей.
  • Не ігнорувати повітряну тривогу.
  • Дізнатися, чи є бомбосховище у місці, де ви плануєте відпочивати.
  • Відмовитися від самостійних гірських походів: безпечніше буде скористатися послугами провідника/інструктора.
  • Повертатися до місця ночівлі до настання комендантської години.
  • Не купатися у водоймах та не гуляти у лісах, де це заборонено.

Морські курорти фактично закриті

На жаль, сьогодні не доводиться говорити про початок туристичного сезону в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій областях, оскільки велика частина південної території окупована або перебуває у зоні активних бойових дій. Відпочинок на Одещині також не є безпечним через ракетні обстріли та підриви туристів на мінах. Тут не відкривали курортний сезон і досі офіційно не можна перебувати на узбережжі та купатися в Чорному морі. Одеська обласна військова  адміністрація прокомунікувала, що масові заходи на кшталт пляжних дискотек, концертів чи банкетів — також під забороною. Єдина можливість легально відпочити — це санаторії, готелі чи бази відпочинку, зокрема ті, що мають власні басейни. Розважальні заклади можуть працювати, але повинні дотримуватися комендантської години.

Відтак, українське море сьогодні не кращий варіант для безпечного відпочинку та перезавантаження. Тому охочі скупатися шукають альтернативи:

  • Приватні басейни.
  • Озера у відносно безпечних центральних та західних областях.
  • Кар’єри (але потрібно впевнитися, що вони придатні для купання).
  • Річки та водоспади Карпат.
туризм в умовах війни куди поїхати

Якщо ж водні процедури не є пріоритетом, туристи обирають гори: тут якраз є, де розігнатися. Знову популярні походи в Карпати: люди йдуть з наметами на кілька днів або в одноденні піші прогулянки. Зупиняються у готелях або приватних садибах, яких у гірських районах дуже багато. Власники будиночків у Карпатах наразі вже відзначають збільшення попиту: якщо раніше орендарями були внутрішньо переміщені особи, то зараз вже приїздять відпочивальники. Їхня кількість, звісно ж, менша ніж навіть під час пандемії.

Культурний туризм як новий тренд

Західні області з початком війни стали прихистком для усіх, хто тікав від окупації та бойових дій. Це, звісно ж, не був туризм у звичайному розумінні, але готелі, садиби та хостели були заповнені. А гіди та організатори коротких екскурсій чи піших походів мали, чим зайнятися: переселенці хотіли не тільки відволіктись від жахів війни. Вони виявляли неабияку цікавість до історії, традицій особливостей місцевості, куди приїхали. Відтак, відкрився зовсім новий, неочікуваний фронт: культурний. Заглиблення у культурні, мовні та історичні особливості своєї країни стало справжньою зброєю проти російської пропаганди і так званої «меншовартості».

культурний туризм в умовах війни

Сьогодні кількість переселенців значно зменшилась, а людей, що приїздять винятково як туристи — не так багато. Але вони є. Так, туроператор Kraina UA відновив роботу на початку червня та вже відзначає певне зростання попиту на одноденні тури з Києва. «Ми не знали, чи зможемо зібрати необхідну кількість охочих і як відреагують люди на наші пропозиції. Налаштовані були досить песимістично. Але перші подорожі нас трохи підбадьорили. Звісно, кількість клієнтів значно зменшилась. За нашими підрахунками попит скоротився на 85% у порівнянні з минулим роком. Але потроху показники кращають. Люди хочуть подорожувати, шукають, як відволіктись від поганих новин та думок. А ще — прагнуть більше дізнатись про Україну, побачити різні місця. Історичні екскурсійні подорожі стали альтернативою морському відпочинку. Зараз саме час пізнавати свою країну, її історію та культуру. Це допомагає зрозуміти сучасні події», — розповіла Ярослава Загородня, керівниця відділу розвитку Kraina UA.

Мандрівниця Ірина Журавель також рекомендує спрямувати свою увагу на локації, що розповідають про історію та аутентичність нашої країни. «Зараз є тенденція заповнювати прогалини у знанні історії, культури, звичаїв своєї землі: виявилось, що ми не так добре їх знаємо. Я раджу відвідувати музеї, визначні місця, замки тих територій, де ви зупинились. Бо любити можна тільки те, що добре знаєш. Якщо ми будемо гарно знати Україну, нам не зможуть нав’язувати пропаганду, шкідливі міфи та стереотипи», — говорить вона.

Туристичний бізнес завмер

Що з туристичним бізнесом в Україні? Якщо коротко — він значно постраждав. Посилення попиту на послуги турагентів у західних областях не здатне компенсувати шкоду, нанесену сфері по всій країні загалом. До того ж фінансове становище багатьох українців погіршилось: це дає підстави робити невтішні прогнози навіть для тих, хто зараз надає туристичні послуги на відносно безпечних територіях. Держава наразі не може надати оперативної підтримки цьому бізнесу, бюджетне фінансування в Україні насамперед іде на військові потреби і забезпечення роботи критичної інфраструктури. 

туристичний бізнес в умовах війни в україні 2022

Голова ДАРТ Мар’яна Олеськів говорить, що агентство розробляє ряд програм для підтримки галузі з залученням міжнародних фондів. «Одна з таких програм — підтримка курортів Львівщини, Закарпаття та інших рекреаційних територій, до яких полюбляли їздити іноземні туристи не тільки щоб відпочити на лоні природи, але й підлікуватися. Ми розуміємо, що влітку 2022 року ці санаторії та курорти будуть майже порожніми. Тоді медичну частину цих закладів доведеться поставити на паузу, а працівників відправити у вимушені відпустки. Це вкрай негативно позначиться як на самих курортах, які можуть втрати висококваліфікованих фахівців, так і на туристичній галузі в цілому. Тому ДАРТ разом із керівництвом цих регіонів та Асоціацією Курортів України Ukrainian Resorts Association розробляють план дій, який би допоміг встояти галузі в цей непростий час. Один із можливих варіантів — використовувати санаторіїв та баз відпочинку для реабілітації після поранень наших захисників, а також жінок та дітей, які постраждали внаслідок війни. Готуємо звернення до міжнародних фондів, які готові фінансово долучитися до подібних програм. Це дасть змогу не тільки підтримати туристичну галузь України та зберегти робочі місця, а й надати необхідну допомогу військовим і цивільним. Також хочу нагадати, що у 2020 році в умовах карантинних обмежень Державне агентство розвитку туризму України домоглося зниження ставки ПДВ для закладів розміщення з 21% до 7%. Ця ставка діє по цей день», — зазначила Мар’яна Олеськів.  

Замість висновку: куди поїхати на відпочинок влітку 2022

куди поїхати на відпочинок під час війни в україні 2022

Загалом для подорожей цього літа найкраще підходять західні та центральні області України. Там є тисячі локацій, які можуть задовольнити абсолютно різні запити туристів. Ми ж за порадами героїв цього матеріалу обрали власний топ місць, щоб вивчати невідомі куточки країни та нарешті відвідати ті, що давно на слуху:

  • Острог (Рівненька область). Історія міста почалася ще в часи Київської Русі. Цікава локація, щоб зупинитись на кілька днів та зануритись у минуле своєї країни.
  • Сколівські бескиди (Львівська область). Національний природний парк з неймовірними краєвидами, первозданними буковими та смерековими лісами, водоспадами, стародавньою фортецею, лісовими озерами та джерелами.
  • Буша (Вінницька область). Автентичне, навіть трошки магічне місце. Допоможе ознайомитися з трипільською культурою насолодитися природою.
  • Дземброня (Івано-Франківська область). Найвисокогірніше село в Карпатах, де збереглась самобутність місцевої культури, один з центрів екотуризму.
  • Стільсько (Львівська область). Древнє місце, середньовічне городище, яке називають столицею білих хорватів.
  • Тясминський каньйон (Черкаська область). Мальовниче місце на річці Тясмин, де можна купатися та насолодитися краєвидами.
  • Солотвино (Закарпатська область). Курорт із солоними озерами підійде для оздоровлення та відновлення.
  • Бакота (Хмельницька область). Скелясті береги, пляжі, залишки скельного монастиря та красиві види приваблюють туристів до Бакотської затоки на Дністрі.

Фото: архів veterdoit.com