Столітній паровий млин у Гуляйполі зруйновано російським обстрілом

Архітектурний шедевр Гуляйполя, паровий млин “Надія”, був не тільки візитною карткою міста, але й кращим зразком промислової архітектури Запорізького регіону.

З початку повномасштабного вторгнення млин вже потрапляв під російські обстріли, але в середині лютого, під час потужної нічної атаки будівлю було не лише пошкоджено, а фактично знищено, повідомляє 061.ua.

Знищена будівля млина. Фото: ГО “Гуляйпільські старожитності”

Будівля є унікальним зразком промислової архітектури та входить до історичного ареалу міста. Млин збудував єврейський купець Самсон Саксаганський у 1894 році, а виконавцем робіт стала відома в ті часи фірма німця Антона Ерлангера.

Єдине відоме фото млина, де він зафіксований у своєму первісному вигляді. Фото: 061

Купець вклав в будівництво величезні кошти та навіть заліз у борги. Величезний паровий двигун закупили в Англії та встановили у високій частині будівлі, але у 1898 році двигун зупинили та опломбували. В 1907 році Самсон Саксаганський продав млин промисловцю Давіду Шредеру.

Так старовинна будівля млина виглядала до повномаштабного вторгнення. Фото: 061

В 1908 році млин запрацював на повну потужність. Фактично млин став і першою електростанцією Гуляйполя, адже у 1912 році при ньому відкрилась центральна електростанція міста. В 1915 році Шредер продав млин групі осіб — акціонерному товариству “Кємах”, а в радянський період будівля використовувався за призначенням, як млин. Будівля функціонувала до 2022 року.

Нагадаємо, раніше внаслідок цинічного обстрілу російськими військами пошкоджені пам’ятки історії національного значення Кам’янська Січ, кладовище запорізьких козаків та могила кошового отамана Костя Гордієнка.

Не пропускай важливі новини, підписуйся на наш канал в Telegram чи Viber.


Корисне

Туристичне страхуваннязелена карта для виїзду закордон, ОСАГО онлайн.
kiwi.com – гнучкий пошук авіаквитків по лоукостам, також є можливість шукати залізничні та автобусні квитки.
omio.com – пошук залізничних та автобусних квитків по Європі, а також авіа.
trainline.com – пошуковик залізничних та автобусних квитків по Європі.