Безкоштовні музеї Закарпаття

Закарпаття — це не тільки мальовничий край з величними горами, зеленими лісами та чистими річками, а й справжня скарбниця культурної спадщини України. Історичні традиції, звичаї, ремесла, мистецтво — все це можна відкрити для себе у музеях Закарпаття.

Особливо приємно, що серед багатьох музейних закладів регіону є й такі, куди можна завітати безкоштовно. Це надає чудову можливість кожному відвідувачеві дізнатися багато нового та цікавого про історію та культуру Закарпаття, не витрачаючи при цьому коштів на вхідні квитки.

1. Зоологічний музей

Фото: УжНУ

Зоологічний музей Ужгородського національного університету є справжньою знахідкою для всіх, хто цікавиться природою та її різноманіттям. Музейна колекція нараховує близько 5 тис. експонатів, які збирали вчені, студенти та співробітники біологічного факультету. Серед унікальних експонатів – представники фауни усіх континентів та океанів, зокрема рідкісні тварини та тропічні комахи.

  • Адреса: вул. Старопортофранківська, 1, Ужгород.
  • Графік роботи: з 09:00 до 14:30, субота та неділя — вихідні.
  • Вхід: безкоштовний. Екскурсію необхідно замовляти за 3 дні: (0312) 61-66-50.

2. Корчма-музей “Деца у нотаря”

Фото: Go to Rest

Корчма-музей “Деца у нотаря” — це унікальний етноресторан, що став не лише кулінарною, а й культурною пам’яткою Закарпаття. Саме тут можна не тільки насолодитись традиційними місцевими стравами, але й зануритись в атмосферу неповторного гумору та сатири. На території корчми знаходяться сотні експонатів та інсталяцій, часто з гумористичним підтекстом.

  • Адреса: вул. Гагаріна, 98, Ужгород.
  • Графік роботи: 10:00-02:00.

Ужгород: Що подивитись, чим зайнятись та де смачно поїсти

3. Археологічний музей ім. Едуарда Балагурі

Фото: УжНУ

В археологічному музеї УжНЦ зберігаються та вивчаються артефакти, які свідчать про багатий та різноманітний історико-культурний розвиток регіону. З моменту заснування, музей зібрав колекцію предметів різних історичних періодів Закарпаття – від кам’яного віку до пізнього середньовіччя. Серед експонатів – наконечники стріл, кінська збруя, ножі, кресала, посуд, прикраси та елементи одягу, загалом близько тисячі артефактів.

  • Адреса: пл. Народна, 3, кімн. 6-7, Ужгород.
  • Графік роботи: з 09:30 до 15:00. Вихідні: субота, неділя.
  • Вхід: Екскурсії замовляти за 3 дні: +380 (50) 694 73 35;

4. Галерея “Коридор”

Фото: korydor-gallery

Неформальна галерея «Коридор» є важливим осередком сучасного мистецтва в Ужгороді, що знаходиться в приміщенні колишнього художнього фонду. Тут немає постійної експозиції, а галерея працює лише під час виставок, котрі відбувають декілька разів на рік та тривають до одного тижня. Окрім українських митців, галерея стала майданчиком для авторів з усього світу, тим самим привертаючи увагу міжнародної аудиторії.

  • Адреса: вул. Пархоменка, 7, м. Ужгород.
  • Графік роботи: Галерея працює під час проведення виставок.

Де це: озеро Синевир

5. Музей історії Ужгородського університету

Фото: УжНУ

Музей активно працює над збором експонатів з усіх структурних підрозділів Ужгородського університету. Основною метою є презентація історії та досягнень закладу, як провідної освітньої установи та визнаного наукового центру Закарпаття – від єзуїтського колегіуму (1613 р.) і до сьогодні. В експозиції відвідувачі зможуть знайти вичерпну інформацію про виникнення та розвиток університету.

  • Адреса: пл. Народна, 3, кім. 12, м. Ужгород.
  • Графік роботи: понеділок-п’ятниця 10:00-14:00.

6. Музей Міхая Мункачі

Фото: Голос Карпат

Музей, який присвячений знаменитому угорському художнику Міхаю Мункачі, розміщений в колишньому палаці Ракоці. Сьогодні він є частиною художньої школи, в холі якої і розташована основна експозиція. Вона складається з копій робіт художника та документів, які розповідають про життєвий та творчий шлях Мункачі.

  • Адреса: Закарпатська область, м. Мукачево, пл. Миру, 16.
  • Графік роботи: 9:00–19:00, субота 9:00-14:00, неділя — вихідний.
  • Вхід: безкоштовний, бажана пожертва.

Гід виноробнями Закарпаття: де шукати та яке вино спробувати

7. Музей прикладного мистецтва Закарпаття

Фото: МДУ

У музеї представлені народні костюми, вишивка, кераміка, різьблення по дереву та інші зразки народного мистецтва. Кожен експонат музею відображає унікальну та багату культуру Закарпаття. Загалом, колекція нараховує понад 400 експонатів, які розповідають про різноманітність місцевого народного мистецтва та культури.

  • Адреса: вул. Я. Коменського, 59, м. Мукачево.
  • Графік роботи: 9:00–17:00, обідня перерва з 13:00 до 14:00. Вихідні: субота, неділя, понеділок.

8. Музей “Лемківська садиба”

Фото: travels.in.ua

Музейний комплекс «Лемківська садиба» демонструє життя та побут лемків – етнографічної групи українців. Хата-музей збудована з букових колод у 1902 році та є прикладом типової лемківської забудови. У музеї представлені предмети побуду, дерев’яні ступи, жорна, миски, діжки, старовинні столярські інструменти, а також дерев’яну колиску та інші вироби. Розташована на пагорбі, садиба пропонує чудові види Ужанської долини та є прекрасним місцем для всіх, хто цікавиться культурою та історією лемків.

  • Адреса: с. Зарічово, Ужгородський р-н.
  • Графік роботи: з 11:00 до 19:00, вівторок та неділя – вихідні.
  • Вхід: добровільна пожертва.

Подорож гастрономічною Україною: сирні ферми Закарпаття

9. Кузня-музей “Гамора” в Лисичеві

Фото: Укрінформ

Кузня-музей “Гамора” зберігає традиції ковальства, починаючи зі середини XIX століття. Сьогодні це єдина діюча водяна кузня в Європі, яка зберегла первісний механізм роботи. Музей зберігає історію ковальства в регіоні, демонструючи унікальні предмети та інструменти, які використовувались у минулому. Щороку в останні вихідні червня тут проводиться фестиваль етномузики та ковальського мистецтва.

  • Адреса: с. Лисичеве, Іршавський р-н, Закарпатська обл.
  • Графік роботи: щоденно 10:00 – 16:00. Щоб гарантовано побачити “гамору” в дії потрібно попередньо узгодити дату і час з господарем (067 902 77 21).

10. Музей-ткацька майстерня у селі Черна

Фото: Укрінформ

У селі Черна на Виноградівщині відкрито музей перебірного ткацтва, який є унікальним не лише для регіону, але й всієї України. Головна мета музею — демонстрація багатогранності місцевої народної творчості та збереження давніх традицій ткацтва. Особливу увагу тут приділяють перебірній техніці ткацтва та човниковій з поперечносмугастою композицією орнаменту, що дозволяє створювати складні геометричні малюнки.

  • Адреса: с. Черна, Виноградівський р-н.

Ужгород: куди піти та чим зайнятися

Путівник містом