Недалеко від с. Синевирська Поляна, Хустський р-н, Закарпатська обл.
Вражаюче. Чарівно. Велично. Місце сили. Перлина. Спокій. Краса. Блакитне око Карпат. Це все про Синевир — найбільше озеро в Карпатах, яке варто відвідати хоч раз у житті.
За версією природознавців, 10 тисяч років тому на місці Синевиру був струмок. Він спокійненько витікав через невелику долину донизу, а з навколишніх гір у струмок вливались три потічки (вони й досі втікають у Синевир).
Під час землетрусу стався досить великий зсув кам’янистої породи, що загатив долину. Утворилася чаша в оточенні гір. Отож, струмок поступово заповнив водами заглиблення й перетворився на високогірне озеро. Кажуть, що десь недалеко з-під землі потік знову виривається на поверхню й тече собі, вільний, далі по Карпатах.
За легендою, озеро наплакала юна дочка графа, на ім’я Синь. На місці, де розташована водойма, великим каменем вбили її коханого хлопця, Вира. Наказав то зробити батько граф, бо не пара був для його доньки бідний пастух. Аж тепер Синь і Вир завжди разом, бо застигли біля самої води у скульптурах із червоного дерева.
Озеро знаходиться посеред гір із назвою «Внутрішні Горгани» та входить до Національного природного парку «Синевир». Висота над рівнем моря — 989 метрів. Займає площу 4-5 гектарів та має глибину від 8 до 24 метрів. Навіть у теплу пору року вода холодна: верхні 1-2 метри прогріваються лише до 11-13 градусів. Навколишні гори майже до самої води густо вкриті височенними ялинами, а деревам уже по 140-160 років. Близько 90-та видів рослин, що тут ростуть, занесені до Червоної книги України.
Читай також: Де знаходиться географічний центр України
Околиці Синевиру, та ще три ділянки з Буковим пралісом, з 2017 року внесені до світової спадщини ЮНЕСКО. Дикі звірі: олень, козуля, рись, ведмідь, вовк, лисиця, горностай теж вподобали для життя навколишні місця. Ліс наповнений птахами, серед яких: глухарі, рябчики, білі та чорні лелеки, беркути. В Синевирі багато форелі та водяться раки, їх видно на дні крізь 2 метрову товщу води.
Посеред озера є невеликий острівець, всього кілька метрів, здалеку він схожий на зіницю в голубому оці води. Тому місцеві ще називають водойму Морським Оком.
Купатися і рибалити в озері заборонено. Насолодитись краєвидами можна з оглядових майданчиків. Чи обійти навколо по стежці за хвилин 25-30. За невеликі гроші місцеві хлопці покатають на плоті. Вздовж дороги та біля озера збудовано багато альтанок, столів, лавок, і, звичайно, працюють розкладки з сувенірами, медом та карпатськими чаями. Охочих запрошують на кінну верхову прогулянку навколо Морського Ока.
Найближче село Синевирська Поляна знаходиться за 7 км від озера. Можна вирушати пішки та намилуватися величними краєвидами. А можна доїхати автівкою до пропускного пункту, далі вхід та в’їзд платний. Від КПП до самого Синевиру ще 1,5 кілометра вгору. Вже постелили асфальтовану дорогу, тому реально доїхати автомобілем. Втомлених підйомом пішоходів за додаткову плату підвезе бричка з конями. На вихідні та свята туристів дуже багато, але й місця вистачає всім.
Ні одне фото чи відео не в змозі передати красу, велич, дух Синевиру. Кажуть, тут зникає внутрішня метушня і серце наповнюється щастям.
Де зупинитися біля озера Синевир шукай на Booking.com.