Де це: Географічний центр України

Село Мар’янівка, Звенигородський район, Черкаська область

Географічний центр України де знаходиться
Фото: Віктор Ткаченко

Розповідаємо тобі про дуже символічне місце для кожного українця. Це — географічний центр української землі. А сьогодні ще й вражаючий туристичний об’єкт.

Насправді центр України знаходиться на краю села Мар’янівка, з північної сторони, в кінці вулиці «Центральна». Тут стоїть пам’ятний знак із червоного граніту з написом: «Мар’янівка — географічний центр України».

Українські вчені ще в 90-х роках визначили Мар’янівку географічним центром, а офіційний статус місцю надали в 2004 році. Для обчислення взяли 6 848 точок по всій лінії кордону і, використовуючи програмне обчислення, встановили координати центру. Раніше центром вважався перетин ліній, що з’єднують крайні північну та південну, східну та західну точки на карті. То була місцевість у селі Добровеличківка, Кіровоградської області. Щоб зовсім не засмучувати добровеличківчан, їхньому селищу залишили статус: «геометричний центр».

де знаходиться географічний центр україни
Фото: oleg peronkov

Коли їдеш дорогою неподалік Мар’янівки, дивись уважно, і побачиш, просто в полі, — білосніжні сталеві крила. Багато розправлених крил, заввишки у 5 метрів, що підняті угору й готові злетіти. Повертай сюди, це місце, де повинен побувати кожен українець. Стильний і сучасний архітектурний комплекс із європейською атмосферою. Інсталяція географічного центру України під назвою «Серце України».

Кругла бетонна площа оточена 25-ма парами крил, що символізують області нашої країни та Автономну Республіку Крим. На кожній парі крил написано назву міста — обласного центру, та зображено орнамент вишивки, притаманний цій області. Посеред площі під склом світиться та пульсує інсталяція серця України, і найбільш вражаюче: ти чуєш звук серцебиття! Ти чуєш його ще як наближаєшся до об’єкта, і патріотичні почуття переповнюють душу. Звук серця нашої країни доходить і до твого серця.

А поруч, на потужній щоглі висотою 52 метри, майорить наш прапор, — найбільший у Черкаській області, розміром 9 на 13 метрів.
У День Прапора, 23 серпня 2021 року, за участі Президента України Володимира Зеленського та відомих спортсменів, акторів й громадських діячів, урочисто відкрили цей артоб’єкт. Відкриття присвятили 30-ти річчю незалежності Української держави.

Артоб’єкт зведений у рамках проєкту «Велике будівництво» на кошти черкаських та всеукраїнських меценатів. У композиції присутні 66 тонн української сталі. Площа комплексу складає 5000 квадратних метрів та виконана за принципами безбар’єрного середовища. Об’єкт оснащений пандусом, аудіогідом і тактильною навігацією.

Хоча головні будівельні матеріали — це сталь і бетон, композиція не виглядає пафосно. Місце, навпаки, дуже емоційне, світле й проймає до мурашок. Респект авторам за креативну задумку. Вечірня та нічна підсвітка разом із червоним пульсуючим серцем та серцебиттям сприймається ще емоційніше. Денні ж краєвиди, особливо в ясну погоду, повторюють наш жовто-блакитний прапор. Небо чисте й голубе, поле з пшеницею чи з соняхами — жовте.

На дорозі поки немає вказівник до артоб’єкта. Та побачити «Серце України» і наповнитись незабутнім відчуттям варто однозначно.

Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди