Досвід: як відвідати Антарктиду та скільки це коштує

В рубриці “Досвід” досвідчена мандрівниця, що відвідала понад 45 країн, Катерина Васильєва ділиться своїми враженнями від відвідування Південного Полюсу та розповідає як це змінило її світогляд.

Тут і надалі текст та фото надані авторкою.

Якщо при слові Антарктида ви думаєте про щось далеке, холодне, небезпечне та складне, то на правду, десь воно так частково і є. Далеко не кожний розглядає для себе цей напрямок для туризму, більше того не всі знають, що такий існує.

В січні цього року я досліджувала цей неймовірний континент і хочу поділитись власним досвідом та усвідомленням, які принесла подорож. Також додатково про Антарктиду та розповіді про інші різні куточки світу можна знайти в моєму Instagram @katerina_od_ua

Як організувати подорож до Антарктиди

Чому Антарктида?

Антарктида не була моїм останнім континентом, який хотілось відвідати, щоб “зібрати колекцію” і побачити всі континенти, бо, зазвичай, саме така відповідь звучить від людей, які планують свої мандрівки сюди, мовляв, я вже побачив всі континенти, залишилась Антарктида. В моїй історії, про Антарктиду я думала давно і мріяла потрапити сюди, щоб мати можливість побачити цей інший світ на власні очі, доторкнутись до нього, відчути як це виглядає насправді. 

тури в антарктиду

Як туди потрапити?

Антарктиду щороку відвідують 40 000 туристів і цей напрямок розвивається досить активно з року в рік. Експедиції організовують туристичні агенції, як наші українські, так і закордонні. 

Вибираючи агенцію, спочатку я думала про українські турфірми і вже була готова планувати поїздку з українським провайдером, але коли дізналась, що компанія возить в подорож також росіян, змушена була відмовитись і розглянути закордонну агенцію. Врешті, зупинилась на канадській компанії G Adventures і була надзвичайно задоволена вибором – відчуття, що моя власна безпека і піклування про навколишнє середовище було найвищим пріоритетом для компанії, спостерігалось на кожному кроці.

туризм в Антарктиді

Читай також: Як організувати самостійну поїздку в Ісландію. Поради гіда

Логістика і маршрут

Класична програма експедицій в Антарктиду, як правило, включає 10 днів і маршрут подорожей побудований в рамках Antarctic Peninsula. До прикладу, так виглядав наш маршрут класичної програми ‘Antarctica Classic’.

Всі експедиції стартують з Ушуаї, Аргентина. Як правило, програма будується таким чином, що відводиться день на прибуття і день на від’їзд, по два дні на прохід протоки Дрейка і суто на Антарктиду 4 дні. Знову ж таки, це маршрут класичного туру, звісно, що можуть бути інші варіації, тут кожний вибирає своє.   

як потрапити в антарктиду

Нам пощастило з погодою, тому протоку Дрейка ми пройшли за 1,5 дня і організатори вирішили додати до програми відвідування Deseption Island. Зазвичай, це не входить в класичну програму, то ж нам він дістався бонусом, що було надзвичайно приємно та неочікувано. 

Декілька слів про Deseption Island. Це велика кальдера все ще активного вулкана. Раніше там розміщувалась китобійна станція, але після масивного виверження, була зруйнована і наразі там залишились поржавілі баки та покинути приміщення.

як відвідати антарктиду

Коли найкращий час для відвідування?

Туристичний сезон в Антарктиді триває під час антарктичного літа – з грудня по лютий, але з розповідей організаторів, краще вибирати тури з другої половини грудня по початок лютого, бо на початку грудня ще може бути товста крига і не всі місця доступні для відвідування, а з кінця лютого день починає зменшуватись та швидше темнішає.   

найкращий час для відвідування антарктиди

Скільки коштує подорож?

Все дуже залежить від багатьох факторів — дата подорожі, кількість днів, тип каюти тощо, але щоб зорієнтувати по старту, розрахувати треба мінімум від €5500 -6000. Це суто тур, без квитків в Ушуаю.

Скільки коштує подорож до Антарктиди південного полюсу

Чи були висадки на берег? 

Програма була побудована таким чином, щоб кожен день включав по дві активності — або зодіак круїз (дослідження Антарктиди з води на моторних човнах), або висадка на берег. За додаткову плату ще була можливість спробувати кемпінг і заночувати ніч в наметі та каякінг.

екскурсійні тури до Антарктиди

Окремо хочу описати процес висадки на берег, бо в цій процедурі також закладений той дбайливий та відповідальний підхід організаторів подорожі до навколишнього середовища Антарктиди.  

Перш за все, дуже важливо, щоб в Антарктиду не було завезено різні насіння, комахи та інші нетипові для місцевої флори та фауни організми. Тому спочатку ми проходили контроль одягу, щоб перевірити, що нічого непотрібного туди не потрапить. Далі під час кожної висадки/посадки для того, щоб залишити корабель, ми мали пройти певну процедуру підготовки. По-перше, перевзутись в спеціальне взуття. По-друге, всі обов’язково мають одягнути рятувальний жилет. По-третє, чек ін/чек аут – кожен зобов’язаний  відмітитись персональною карткою, коли залишає і повертається на корабель. І останнє, обробка взуття спеціальним розчином. Після такої процедури, дійсно відчуваєш відповідальний підхід як до охорони Антарктиди, так і до безпеки групи.

Екіпірування для туру відвідування південного полюсу
що потрібно для відвідування Антарктиди

“Мешканці” Антарктиди. Кого можна зустріти?

Основні мешканці тут — кити, тюлені, пінгвіни та інші птахи. 

В Antarctic Peninsula живуть три види пінгвінів: Gentoo, Adelie та Chinstrap. Найсмішніші з них за своєю поведінкою Adelie – крадуть один у одного матеріали для будівництва гнізд і вдають ніби нічого не відбувається. 

кого можна зустріти в Антарктиді
пінгвіни в Антарктиді

Щодо китів, то найрозповсюдженішим видом є humpback whales. Нам пощастило побачити як кити полюють планктон. Для цього вони мають спеціальну техніку, утворюючи по спіралі бульбашкові пастки з повітря, і ловлять в них планктон. Але в нашому випадку ми бачили не просто полювання, а саме як великий кит вчив свого молодшого як це робити, і мати можливість спостерігати за таким унікальним процесом, було щось неймовірне. 

сільки коштує тур в Антарктиду

Читай також: Як відвідати легендарну Формулу-1. Детальна інструкція

Також в Antarctic Peninsula живуть 3 види тюленів, відрізнити їх не просто, хоча кожний з них має свою особливість:

Leopard seal  – мають посмішку крокодила і лише вони можуть їсти пінгвінів.
Weddell seals –  мають мордочку ‘кота’
Crabeater seals – з мордочкою ‘собаки’

Ще окремо про пінгвінів

Під час висадки та відвідування колоній пінгвінів дуже важливо не порушувати їх звичний спосіб життя, бо люди для них можуть бути додатковою перешкодою, яка буде їх збивати. Пінгвіни використовують доріжки (penguin highway) і потрібно не заважати їм ними пересуватись, тому коли доріжка перетинається і ви опиняєтесь на шляху пінгвінів, варто відійти в сторону і дати можливість рухатись їм далі. Або якщо ваш слід на снігу залишився занадто глибокий, важливо присипати його снігом, щоб також не створювати додаткових складностей пінгвінам. І, звісно, їх не можна торкатись. 

До речі, січень — це той період, коли у пінгвінів починають з’являтись діточки (chicks), тому беріть обов’язково бінокль, щоб побачити цих маленьких красунчиків. 

де побачити пінгвінів в антарктиді
де побачити пінгвінів в антарктиді

Зміна клімату та охорона Антарктиди

Під час подорожі було багато освітніх лекцій про Антарктиду і, звісно, велику увагу приділяли питанню зміни клімату та збереження континенту. Ось, до прикладу, графік порівняння розміру льоду, який утворюється за зиму навколо Антарктиди за 2021/22 роки і динаміка, на жаль, негативна – розміри зменшуються. 

зміни клімату в антарктиді

Зміни були відчутні також по місцях, де проводились висадки – організатори ділились своїми спостереженнями, що там, де зазвичай гори мали б бути покриті снігом, цього року він вже потанув. 

де побачити пінгвінів в антарктиді

І тут я плавно перейду до того, про що ця подорож була особливо для мене і про власну зміну світогляду.

В якості заключного слова

Для мене особисто, Антарктида –  це точно не про розваги та не про ще один континент у списку. Це місце має чітко визначений порядок, спокій та красу. І відверто, дуже добре, що люди не можуть там жити, бо саме так вдалось зберегти той первісний та недоторканий стан. І мені б хотілось бачити зовсім інший вид туризму тут, туризм, який змінює світогляд та відношення до природи, формує персональну відповідальність. Експедиції сюди складні, але вони варті того, щоб доторкнутись до цього місця і зберегти його на майбутнє.

Антарктида — це дійсно абсолютно інший світ і я рада, що так багато уваги підіймається до збереження Антарктиди, але мені також хотілось, щоб будь-яке інше місце на землі було збережене з такою самою повагою та турботою. Тому що ми є не просто люди, ми є частиною чогось більшого, ніж здається на перший погляд. Хочеться вірити, що ми зможемо змінити наше відношення до природи загалом. Адже це зачепить кожного з нас. Скрізь. Рано чи пізно. І саме персональна відповідальність за наші вчинки та поведінку, дає надію, що ми ще маємо шанс зберегти це.  

Катерина Васильєва — досвідчена мандрівниця (45+країн), яка постійно в мандрах. За останні два роки встигла пожити в Британії, об’їздити 15 країн та дослідити майже всю Південну Америку та Антарктиду. Зараз проживає в Бразилії, продовжує подорожувати та пізнавати світ. Про свій досвід пише в своєму блозі в Instagram –  @katerina_od_ua.


Перший українець на Південному полюсі

Як конюх з Полтавської області потрапив в легендарну експедицію Скотта