Як спланувати відвідування Формули-1 в Угорщині: детальна інструкція

Всі люди діляться на два типи. Для першого канікули Формули-1 – це особиста драма, а кожен тиждень перед гонкою розпочинається із заповітного “It’s race weeeek!”. Другі ж сприймають перших із неприхованим здивуванням, щиро не розуміючи, навіщо дві години дивитися на різнокольорові машинки, які їздять по колу.

Плавно полишивши табір других та долучившись до перших, цього року я відвідала першу гонку наживо – і з радістю ділюсь досвідом.

як потрапити на формулу 1 в угорщині

Як придбати квитки на Формулу-1

Якщо ви запланували нарешті поїхати на гонку, то раджу питання квитків вирішити якомога раніше. Це шанс купити саме ті квитки, які хочеться – адже розлітаються вони, залежно від рівня ціни та якості огляду з трибун, доволі швидко. Найпростіше – підписатися на розсилку tickets.formula1.com або на офіційну сторінку та соцмережі треку, на який ви поклали око. Також не зайве подивитися ціни минулого року, адже політика ціноутворення у різних треків різна – і часом це аж надто недешеве задоволення.

У першу «десятку» за доступністю входять Угорщина, Бахрейн, Австралія, Канада, Австрія, Іспанія, Японія, Італія Азербайджан та Бразилія із вартістю базового квитка від приблизно 150 до 350 доларів. Я цілком очевидно зупинила вибір на Хунгароринзі – і як найдешевшій, і як найближчій до України опції. В цілому, рекомендую з нього починати. Адже з різних причин захід це специфічний, і навіть якщо ви вкрай завзятий фанат Формули із багаторічним стажем – не факт, що такий формат перегляду вам «зайде».

Традиційно пропонуються наступні варіанти квитків:

– просто вхідний квиток (general admission ticket). Простими словами – це квиток без місця. Його плюс у ціні, але зважайте, що це варіант для витривалих сталкерів. Довкола треку є чимало місць із непоганим оглядом, але і сам трек великий, і таких же охочих до вражень як ви ще десятки тисяч. Тож налаштуйтесь вставати рано, брати з собою дощовики, пледи, тенти – і бажано компанію, яка це все пильнуватиме, доки вам буде потрібно кудись відійти від “заброньованої” речами місцини.

– квитки на трибунах. Стовідсотковий плюс – це місце. Воно завжди ваше – а це спокій і свобода вільного переміщення територією. На Хунгароринзі саме місце не можна обрати, система розподіляє їх автоматично. То ж якщо ви берете квитки для декількох людей – купуйте їх однією транзакцією, щоб вас “посадило” поруч. Перед покупкою ознайомтесь із картою треку, щоб зрозуміти, що саме ви бачитимете – адже трибуна дає хоч і кращий огляд, втім обмежений. Для когось буде важливим наявність екрану, для когось – вид на “активний” поворот, де можливі обгони або інциденти, для когось – близькість до фудкорту та фанзони. У мережі доступно багато 3д панорам, на форумах, присвячених трасі, можна знайти численні живі фото та відео. Не пошкодуйте на це часу, адже різниця між помірним і значно кращим з точки зору локації варіантом може бути відносно невелика – і за 20 зайвих євро ви отримаєте в рази крутіший досвід. Зауважте, що ряди вище коштують трохи дорожче (але воно того варте). Тенту над трибунами немає, то ж дощ та сонце будуть вашими суперниками і тут. У мене був квиток на трибуну Silver 6 – навпроти останнього повороту. Із її плюсів: поворот тут нешвидкий, є час роздивитися боліди; вона прямо навпроти заїзду на піт, що дозволяє візуально контролювати, хто і коли на нього поїхав; в зоні огляду – плазма, придивившись (або сфотографувавши та зумнувши) можна зорієнтуватися в стані справ; іноді навіть долітає коментар (угорською, англійською, німецькою). Також звідси відносно недалеко до основних важливих спотів: входу на територію, трьох фудкортів, сцени, туалетів, і, головне, шпарини, через яку після гонки можна потрапити на трек. Найбільший мінус, напевно, те, що сам поворот не дуже видовищний у порівнянні з тим же першим.

трибуни формули-1 в угорщині
трибуни формули-1 в угорщині

– квитки на “золотій” трибуні. Це найдорожчі квитки – на трибуну, що знаходиться одразу навпроти боксів. Вона крита, найбільш комфортна – але і вартує відповідно.

Окремо пропонується купа “пакетних” пропозицій – їх розмаїття та вартість залежать від траси. Від прогулянки піт-лейном на Хунгароринзі за символічні 25 євро – до мега-досвіду у Лас-Вегасі за мільйон доларів. Пропозиція по додатковим пакетам – дуже обмежена, то ж за бажання і можливості – покваптеся та купуйте до солд-ауту.

Обравши квиток подумайте, чи хочете ви відвідати тільки гонку – чи зануритись у атмосферу на всі сто: подивитися Формулу 2, Формулу 3, практики та інші заходи із три- або чотириденної програми. З досвіду можу сказати, що приїжджати в пʼятницю (або в четвер, якщо на нього заплановані заходи) – хороша ідея. Людей на заході суттєво менше, отже, ви спокійно “протестуєте” маршрут до траси та додому, погуляєте територією, попозуєте у фото-зонах, поганяєте на атракціонах, вивчите розташування туалетів та фуд-кортів, порозглядаєте мерч та копію трофею.

Як дістатися до траси

Незалежно від того, на якій локації ви зупините вибір, раджу по-максимуму пропрацювати транспортне питання. Напевно, це найболючіший момент у відвідуванні Формули наживо, оскільки аж надто багато людей хочуть дістатися в одне й те саме місце в один і той же час. Як мінімум, дуже зекономить час завчасно придбані квитки на всі види транспорту, які вам знадобляться, заздалегідь встановлені застосунки із розкладом руху, завантажені мапа треку та розклад заходів.

як дістатися трибун на формулу-1 угоршина Хунгароринг
як дістатися трибун на формулу-1 угоршина

Що стосується власне Хунгарорингу, він знаходиться за містом – і їхати сюди близько півгодини на машині (якщо не застрягти у заторі), і приблизно півтори години громадським транспортом.

Обравши машину, вивчіть можливості паркування (вони є безкоштовні та платні), маршрути виїзду (їх декілька альтернативних). Таксі також зупиняється в певному місці – біля 8-го входу, і цілком можливо ваша трибуна буде настільки від нього далеко, що цей варіант відпаде, хоч здаватиметься найлегшим.

Найбільше фанатів добирається до треку наступним чином:

  • метро до станції Örs vezér tere
  • пересадка на приміську електричку Н8 до станції Kerepes
  • пересадка на безкоштовний автобус до місця події.

З дорогою туди загалом проблем немає. Всі збираються у різний час, то ж півтори години – і ви гарантовано на місці.

Зворотній шлях – це вже більший челендж. До таксі та автобусів формуються організовані черги, що подекуди можуть зайняти кілька годин тільки на очікування.

Найбільш популярний маршрут виглядає так:

  • безкоштовний автобус (на зворотному шляху він їде до зупинки Gödöllő)
  • електричка Н8 або MAV до станцій у місті (зі станції Gödöllő доступно багато опцій із маршрутом до різних районів Будапешту).

Але можна трошки обманути систему – і пройтися пішки до станції Szilasliget. Це займе хвилин 20 (точно менше, ніж час очікування на безкоштовний бус) та подарує додаткові бонуси у вигляді дітей, які продають холодний лимонад уздовж траси, кількох магазинчиків та кафешки фаната Кімі Райконена прямо поруч зі станцією. Звідси також їздить приміська електричка Н8 – до Örs vezér tere. Навіть у супер-насичену по трафіку неділю шлях додому цим маршрутом зайняв у межах двох годин. 

Якщо обрали громадський транспорт, то ідеальним буде квиток Hungaroring Flexi  за 1500 форинтів (єдиний квиток для всіх різновидів транспорту до траси в обидві сторони). Його можна купити у застосунку MAV – вкладка Purchase – розділ Regional and urban tickets – підрозділ Ticket – квиток Hungaroring Flexi. Для покупки необхідно зазначити дату (квитки доступні на всі три дні) та заповнити персональні дані. Валідувати – не потрібно, тільки показати контролерові.

Моя порада – якщо ви не хочете жертвувати останніми хвилинами кваліфікації чи гонки задля того, щоб уникнути черг на виході – підіть зворотнім шляхом. Почекайте якийсь час, перша хвиля швидко стухне і ви значно легше залишите захід. У соцмережах зустрічала нарікання на черги, на погану організацію логістики – але не погоджусь. Електрички ходять справді часто, безкоштовних автобусів – багато. Опцій поїхати з треку – вдосталь, на будь-який гаманець (можна навіть винайняти гелікоптер у межах 400 євро). З рештою, можна просто найти житло поруч. Все питання у якості вашої підготовки, завчасному опрацюванню варіантів – і правильній побудові таймінгу.

Що є на території проведення Формули-1

Хунгароринг – найдешевша можливість відвідати Формулу, то ж організатори одразу заявляють, що тут все “на мінімалках”: без концертів, іменитих діджеїв, луна-парків та аніматорів. В цьому є резон, адже перевершити нічну програму Будапешту, який поруч – вкрай важко і навряд чи доцільно. Втім, на території є:

  • фуд-корти. Вибір їжі насправді вражаючий – аж до веганських та безглютенових опцій. Найпоширеніше – хот-доги, бургери, ковбаски, шашлички, до них – розливне пиво. Але можна знайти і пасту, і паелью, і лангош, і гірос, і різноманітні коктейлі. Для напоїв діє популярна у Будапешті політика багаторазових брендованих пластикових стаканів (його можна або повернути бармену, забравши депозит, або після придбання забрати з собою як сувенір). У обговореннях бачила нарікання на їжу – але, чесно, не знаю, на що вони спираються. Абсолютно стандартна фестивальна їжа. Якщо ви були на Сігеті, то дуже схожа
фудкорти формули 1 в угорщині
фудкорти формули 1 в угорщині
  • магазини з сувенірами та мерчем. Тут може поталанити на знижку у аутлетах, де продаються минулі колекції, адже загалом ціни вище, ніж в онлайн-магазинах
сувеніри та мерч на формулі 1 в угорщині
  • розваги. На Хунгароринзі їх небагато – зате вони безкоштовні: можна випробувати сили на симуляторі, створити власний дизайн боліду, потренуватися робити піт-стопи, сфотографуватися з фірмовим шампанським Ferrari або підставити обличчя потужному струму повітря на імітаторі аеро-труби. Це все вкрай доцільно робити перед власне вікендом, у пʼятницю – черги невеликі, все можна встигнути.
  • фонтанчики з питною водою. Для траси в Угорщині – безкоштовні. Враховуючи +34 у тіні – це сильно рятує гаманець.
розваги на формулі 1 угорщина як потрапити

Що взяти з собою

  • їжу та перекуси. У правилах дозволяється еквівалент трьох сендвічів, але особливо прискіпливо їх на вході не перераховують. Це допоможе зекономити кошти, а також час. Оскільки ніби все близько, але сходив до фуд-кортів, повернувся на трибуну – і години як не було
  • пляшку для питної води. На вході діє ліміт у вигляді 0,5 л рідини (включно з алкоголем, до речі) на людину. Найбільше уваги охорони я спостерігала до великих повних пляшок по 1,5 л (їх змушували залишати). З маленькими проблем не було. Я для води обрала літрову еко-пляшку, яку приносила пустою та поповнювала на місці – питань до неї у охорони не виникало.
  • комфортне взуття. Бажано не найдорожче і не найновіше з того, що у вас є. Ходити доведеться багато. Дуже багато (у мене виходило до 20.000 кроків).
  • щось зі світу Формули. Тут вже немає меж фантазії фанатів – це і мерч абсолютно всіх років, видів і варіацій, і ростові саморобні фігури та маски улюбленців, і креативні авторські футболки з мемами та цитатами, і національні костюми, і банери (мій фаворит – людина з плакатом “Alonso is my father!”)
  • захист від сонця. Воно просто шалене у цю пору року, тож беріть захисні креми, окуляри, кепку або панаму
  • дощовик. Дощу не обіцяли, але він, звісно, пішов. У місті їх можна придбати за копійки, але якщо доведеться екстренно купувати на заході – це буде сильно дорожче. Парасольки – не беріть. Попри заборону правилами бачила їх у людей – але це завжди прояв неповаги до тих, кому ти парасолькою закрив пів горизонту
  • санітайзер, вологі серветки. Натовп є натовп, пил є пил. У продажу помічені не були.
  • базові пігулки, які можуть раптово знадобитися (типу знеболювального), пластир. Медпункт має бути на території – але знову ж таки, вона велика. Мені він за три дні в око жодного разу не потрапив.
  • павербанк. Траплявся їх прокат, але не повсякчасний. Із підслуханих на форумах лайфхаків: якщо вам не пощастило з локацією і ви не бачите екрану (без нього іноді взагалі дуже складно зрозуміти, що відбувається), включіть трансляцію коментаря у навушники (для цього вочевидь знадобиться постійна підзарядка телефону).
  • прапор. Це суб’єктивно, але я завжди беру на масові заходи український прапор. Це допомагає знайти у натовпі співвітчизників, да і в принципі, у нас максимально класний і красивий прапор. Додаткова перевага – він прекрасно захищає плечі від згорання під пекельним сонцем.
  • беруші або аеронавушники. Мені не були потрібні, але якщо у вас проблеми зі слухом або з вами мала дитина – варто.

Що варто не пропустити 

  • зустрічі з командами та керівниками команд. Унікальна можливість побачити улюблених гонщиків наживо – і навіть отримати автограф. Зустрічі проходять на єдиній сцені Хунгарорингу, їх левова частка припадає на пʼятницю. За два дні у фан-заходах беруть участь абсолютно всі команди, а доступ до сцени мають відвідувачі з усіма категоріями квитків. Після інтервʼю більшість пілотів спускаються зі сцени до паркану – і якщо ви вдало зайняли місце, то автограф у вас у кишені. Розклад зустрічей публікують буквально за кілька днів до заходу, то ж раджу підписатися на соцмережі треку – вся найновіша та найгарячіша інформація одразу там зʼявляється
  • марафон до подіуму. Одразу по завершенню гонки з двох боків від прямої старт-фініш відкривають одну секцію паркану (в нашому випадку це було справа від трибуни Silver 6) – і найбільш спритні фанати встигають пробігти трасою та увірватися до зони подіуму під звуки гімну. Церемонія нагородження, бокси команд, шматочок гуми з траси на памʼять, фото на лінії фінішу – однозначно, воно того вартує. Нам пощастило також побачити Крістіана Хорнера на відстані витягнутої руки, адже команда Ред Бул піднялася на платформу, щоб привітати фанатів. Можливі і інші приємні сюрпризи
  • парад гонщиків. Обовʼязковий захід одразу перед стартом основної події – всі гонщики компактно пакуються у відкритий автобус, роблять коло пошани по всій довжині треку – та машуть і посміхаються саме тобі
формула-1 угорщина як придбати квитки

Якщо ж ви фанат сотого рівня, то до вашої уваги також міські пошукові челенджі. Так, у мережі можна відслідкувати місця розселення гонщиків та чатувати поруч із готелем у надії побачити улюбленця. Цього року це були Аріа, Чотири сезони та Рітц Карлтон. Взагалі, “підозрілі” готелі можна одразу визначити по парканчикам, збудованим на виході з лобі – та по натовпу шанувальників. Друга міська “гра” – це пошук болідів, захованих у місті. Так, болід Альпін можна було знайти неподалік від мосту Єлизавети, а Астон Мартін – поруч із вокзалом Ньюгаті.

формула один що подивитися в угорщині
formula 1 в угорщині

Замість висновків

Формула – вкрай мультинаціональний захід. І це нереально вражає. Мабуть, жоден артист чи селебріті не обʼєднав би на одному майданчику таку строкату публіку. За три дні ми зустріли людей з усього світу: від аргентинців до австралійців, від німців до данців, від японців до греків. І молодь, і літніх, і на візках – і з маленькими дітьми. І це неймовірно.

Формула дає можливість отримати більше навіть тим, у кого найдешевший квиток. Все залежатиме від вдачі і спритності, але абсолютно у кожного є шанс потиснути руку гонщику, зробити з ним селфі, взяти автограф, зафільмувати болід Бреда Піта, зазирнути у бокси та подивитися церемонію нагородження у першому ряду, піймавши обличчям кілька бризок славетного шампанського.

Тут не важливо, кого ти підтримуєш. Я не помітила футбольної історії агресивного суперництва фанатів – натомість сімʼї, де тато за Ферстапена, мама за Льюїса, а малеча за Ландо. Де вболівають одночасно за Ботаса – і Мерседес, за Дені – і МакЛарен. Всі просто люблять Формулу, решта швидкоплинне.

формула-1 в угорщині що потрібно знати

Для мене Формула наживо стала своєрідним фестивалем для дорослих. Щоб дістатися до якого ти маєш вставати о 7 ранку ☺ Чи підійде живий формат усім шанувальникам цього спорту? Не факт. Напевно, з цього точно не варто розпочинати своє знайомство зі світом перегонів. Буде значно легше і цікавіше, коли око вже трохи “набите”, коли за долі секунди мозок автоматично розрізняє боліди та розуміє, хто за кермом. Події на “живому” треку несуться ніби в прискореному темпі у порівнянні з трансляцією, треба постійно тримати купу інформації в голові, аби взагалі не втратити сенс того, що відбувається. Бо ось весь ряд підіймає дядечко, якому терміново знадобився хот-дог, ти на дві хвилини відволікся, послідовність лідерів почали розбавляти колові, хтось тим часом поїхав на піт – і все,  ти геть “випав”, а повтору не буде;

Тож, сюди варто їхати хоча б з невеликим фан-досвідом, і в першу чергу за атмосферою, розуміючи, що саму гонку доведеться повноцінно дивитися окремо. Але чи поїду я знову? Однозначно.

PS: Якщо у вас є будь-які питання по Формулі на Хунгароринзі – без проблем дам пораду у інстаграмі @anna_golovko

Фото в матеріалі – Анна Головко, Фото обкладинки – F1.