5 фільмів про подорож Америкою: від солодкого сходу до гострого заходу

Американське роуд-муві – один з найпопулярніших жанрів, де поп-культура та репрезентація регіону країни зі своєю національною мрією набуває найцікавішого обрамлення. Будь-то західні пустелі чи східні пригоди – такі стрічки затягують у вирій подій та розповідають про життя та його дослідження через мандрування.

2 травня в український прокат виходить «Дивотріп» (Sweet East). Довкола та кінокомпанія «Артхаус Трафік» зібрали пʼять фільмів про подорож Штатами різних років та регіонів. 

«Дивотріп», реж. Шон Прайс Вільямс (2023)

де дивитися: в кіно з 2 травня

Режисер разом зі своїм спів сценаристом, американським кінокритиком, задовго до фільму вирушили у подорож Сходом Америки, щоб набрати історій та натхнення. Так вийшов «Дивотріп» – історія Ліліан потрапила у Вашингтон зі шкільною екскурсією. Відокремившись від однокласників, дівчина рушає у власну мандрівку містами й лісами східного узбережжя США. У своїй подорожі сучасною Америкою дівчина зустрічає різних людей, що називають цю країну своєю домівкою: від прихильників вищості білої раси та ісламських радикалів до неопанків. Більшість з цих людей – чоловіки з різними поглядами на життя. Ліліан також проходить різне: від запрошення на головну роль у фільмі з зіркою (якого грає Джейкоб Елорді) до переховування у арабського маскулінного культу. 

«Поселенці», реж. Феліпе Ґальвес (2023)

де дивитися: в кіно влітку

Не менше серед американського роуд-муві і Дикого Заходу. Події розгортаються в Чилі на початку 20 століття. Багатий землевласник відправляє трьох вершників розмітити кордони його володінь на Вогняній Землі. Але зовсім скоро експедиція обертається кривавою бійнею. Тоді юний стрілець Сегундо, який супроводжує британського солдата й американського найманця, розуміє, що справжня мета їхньої подорожі набагато жорстокіша та страшніша.  Фільм вийде в прокат, а тако буде показаний на українському кінофестивалі у червні. 

«Цілком і сповна», реж. Лука Гуаданьїно (2022)

Одна з останніх робіт італійського режисера розповідає про молоду жінку, яка вирушає в 1000-мильну одіссею Америкою. По дорозі вона зустрічає безправного бродягу – Лі, якого у фільмі зіграв Тімоті Шаламе. Але всі дороги їх подорожі ведуть пару до жахливого минулого та до остаточної боротьби, яка визначить, чи може любов пережити їхню відмінність – людини та канібала. 

«Земля кочівників», реж. Хлоя Чжао (2020)

де дивитися: Sweet.tv

Стрічка, що принесла своїй авторці премію «Оскар», розповідає про жінку, що живе у своєму будинку на колесах в різних куточках Америки. Але не від щастя вона шукає життя деінде. Після втрати рідної людини героїня Френсіс Мак-Дорманд втратила себе. В свої 60, не маючи підґрунтя після Великої репресії, вона вирушає в подорож американським заходом, живучи як сучасна кочівниця та зустрічає важливих людей. 

«Гума», реж. Квентін Дюпʼє (2010)

Найбільш екстремальний фільм у добірці зняв французький сюрреаліст, відомий своїми стрічками «Реальність» та «Даааааалі!». Головний герой абсурдної комедії – автомобільна шина-вбивця. Коли вона виявила, що має руйнівну псіонічну силу, вона націлюється на місто в пустелі, та починає вбивати тих, хто зустрічається на її шляху. Погляд на цю історію є ніби поглядом шини та її проекцією сучасного американського світу, що йде не в ту сторону.