Як організувати відпочинок в Ісландії: поради гіда

Коли їхати, що врахувати, що взяти з собою і як бюджетно дістатися. Ділимося порадами від гідеси по Ісландії Наталії Богданець:

Як організатор мандрівок, на своєму досвіді знаю, як важливо бути обізнаним на етапі підготовки і планування. З цього починається будь-яка крутезна подорож, а особливо в таку північну країну, як Ісландію, що вигулькнула з-під океану десь 60 мл років тому всього за 100 кілометрів від Полярного кола. 

Тож хочу дати тобі кілька порад від локала: коли їхати, що врахувати, як розрахувати бюджет, що взяти з собою. Врахувавши мої підказки, ти можеш розраховувати на комфортну мандрівку, сповнену лише приємними несподіванками.

Коли краще їхати в Ісландію

За рік ісландію відвідує близько 1,7 мільйона туристів, переважна більшість із них намагається потрапити сюди в “найгарячіші” місяці – з червня по серпень. З одного боку, ти можеш застрибнути в цей під зав’язку забитий літній туристичний “вагончик”, а з іншого боку, я хочу надихнути тебе відійти від шаблонності й пошукати неочевидні слоти у календарі для вдалої подорожі. Адже з кожним роком кордони сезонності в Ісландії розмиваються все ширше і ширше.

Травень: довгі світові дні, повернення іпатки атлантичної

Ісландія прокидається від туристичного сну і намагається відігрітися. Хоча зелень вже проклюнулася, нерідко її замітає снігом чи поливає дощем. За 17 годин світлового дня можна встигнути багато побачити. Так, це вже ознака настання Полярних днів. Місяць повернення до нас іпатки атлантичної (тупиків) – кумедних пташечок з тупими червоними дзьобами, що злітаються до нас на гніздування. В цей час можна бюджетно прилетіти, розміститися і без натовпу гуляти по локаціях. Щоправда, без розрахунку на стабільність погоди. 

коли краще їхати в подорож Ісландією
Фото: Yves Alarie

Червень – Серпень: найдовші дні, тепла і стабільна погода, квітіння люпинів, сезон китів і тупиків, час фестивалів і свят

“Спекотне” ісландське літо і період найстабільнішої погоди. В цей час температура може піднятися аж до “захмарних” + 17С. Починається період Полярних днів, коли гуляти хочеться до ранку, а сонце майже не заходить за горизонт. Найкоротша ніч триває всього 4 години. 

З червня починають квітнути люпини. Привезена для стримання ерозії рослина швидко освоїлася і завоювала левову частку острова. Фіолетові плантації квітів будуть створювати яскравий фон для фотографій майже до кінця літа. 

Найкращий сезон для сафарі на китів. В цей час тут найбагатше різноманіття видів – синій кит, горбач, фінвал, кашалот та інші шукають поживу у порізаних фйордами північних берегів Ісландії. Компанії, що знаходяться там – в Акурейрі, Хусавіку, Хауганесі – дають до 98% вірогідності побачити цих могутніх створінь. З Рейк’явіка теж можна вийти на китів. Та раджу робити це лише в тому випадку, коли північ острова залишається поза твоїм маршрутом.

Сезон літніх фестивалів і свят. Потенціал довгих теплих днів ми використовуємо на повну для проведення культурних заходів. День незалежності, День купця, Культурна ніч – це все офіційні літні вихідні, коли весь острів відпочиває, а Рейк’явік висипає на вулиці заради масових гулянь. А ще в регіонах влітку святкують День риби, День Лобстерів, Ірландські дні, а в столиці гучно проводять Рейк’явік прайд. 

Вересень – Жовтень: час збору овець, палітра фарб у ландшафті, початок сезону північного сяйва

Ось цей період, на мою думку, поки лишається “нерозкрученим” слотом для мандрів Ісландією. Палітра кольорів природи в цей час найбагатша.  Гори чорно-багряні, а березові ліси й кущі забарвлені в усі відтінки жовтого і червоного. Погода ще не стала депресивною і непередбачуваною. Подекуди вже випав сніг, а десь ще зеленіє мох і трава. 

коли краще їхати в Ісландію
Фото: Наталія Богданець

Протягом вересня триває rettir – традиційне свято збору овець, коли фермери заганяють їх всіх з полів і гір. Хоча за гарної погоди “хутряні помпони на ніжках” можна побачити біля ферм аж до снігових заметів. Їх “старші колеги”  – ісландські коні більш стійко витримують негоду і їх можна побачити у відкритому загоні та навіть погладити у будь-яку пору року. 

Вересень – початок сезону північного сяйва. Воно ще лише набиратиме свою силу і спочатку буде нагадувати молоко, що розтікається по небу, але з часом все більше відтінків будуть “вмикатися”. 

Листопад – Березень: сезон найяскравішого північного сяйва, час льодовикових печер і видових гарячих басейнів

Листопад – Березень (а інколи й квітень) – це про чорно-біле ісландське кіно на землі й гру світла на небі. На горизонті – чорно-білі засніжені гори, сіре, замріяне в хмарах небо, та сонце, що заходить все раніше і раніше поки день не досягне свого зимового мінімуму – 4 світлових години. Зате вночі на небі – яскраве мерехтіння Аврори. Найяскравіші зелений, оранжевий, фіолетовий кольори та найрізноманітніші форми – корона, веселка, стрічка, промінь. В цей час повною мірою можна насолодитися красою льодовикових печер, що достатньо промерзають і перетворюються на натуральні крижані замки, що мерехтять і відблискують як кришталь. Після промерзлого дня класно зануритися у хот тюб. Це такі великі гарячі ванни на відкритому повітрі із термальною водою. Їх часто встановлюють у заміських будиночках, які можна вигідно орендувати на Booking.com чи AIRBNB. Саме таким способом найкрутіше і найтепліше спостерігати Аврору! 

кращий сезон для подорожі в Ісландію
Фото: Наталія Богданець
погода в Ісландії

Квітень: перехідний місяць, дуже нестабільна погода, важкий стан доріг

У третій четвер квітня ми офіційно вихідні святкуємо перший день літа. За вікінгським календарем, звісно. Це схоже на жарт, адже часто літо доводиться зустрічати серед снігових кучугур. 

найкращий місяць для подорожі в Ісландію
Фото: Наталія Богданець
кращий сезон для подорожей в Ісландію

Що у будь-який сезон взяти з собою

Є речі, які знадобляться тобі незалежно від сезону запланованої мандрівки: 

  • Дощовик. В жодному разі не парасольку, наш поривчастий вітер вмить виверне його назовні. Дощовик –  найпопулярніший аксесуар в Ісландії. Носимо його в рюкзачку, навіть коли день починається з сонця. Ісландський вислів, що найвлучніше описує ситуацію з погодою: “Вам не подобається Ісландська погода, почекайте 15 хвилин і вона стане ще гіршою”. Обирайте найяскравіші кольори для контрасту із нашим лавовим пейзажем. Універсальний захист і від дощу, і від бризок водоспаду, і від вітру. 
  • Шапка, що захищає від вітру. З попереднього пункту зрозуміло, що від вітру на острові не сховаєшся навіть влітку. Особливо коли йдеш у гори, чи до льодовика, чи на узбережжі гарно сховати вуха під гарною теплою шапкою.
  • Пляшка для води багаторазова. “Напої нашим коштом”,  – такий слоган зустрічає гостей Ісландії у міжнародному аеропорту. І встановлений він над… звичайним краном з водою. Купувати бутильовану воду в Ісландії – правило поганого тону, адже холодна вода, що подається по трубах до кожної будівлі дуже смачна і чиста. Це джерельна вода, ще й льодовикового походження. Набирайте із будь-якого крана, лиш не забувайте викручувати на повну холодну воду, бо із гарячого отримаєте гейзерну із запахом “тухлих яєць”. Це вода із гарячих джерел, але технічна, щоб приймати душ і обігрівати оселі.
  • Термос. Ісландія досі намагається триматися якомога далі від консюмеризму і тому не заставляє на кожному кроці туриста кавярні та кафе. І це добре, бо перекусити смачним гарячим супом чи місцевим хот-догом можна і на заправці чи у містечках, а ось зігрітися гарячим чаєм чи кавою добре зі свого термоса за туристичним столиком, їх тут багато біля туристичних об’єктів. 
  • Халат. Цю крутезну ідею підказали мені мої туристи. Якось вранці вони всією групою вийшли на сніданок у… теплих домашніх халатах і це було неймовірно! Варто сказати, що жили ми тоді у заміському будинку із терасою, гарячим басейном і спільною гостьовою зоною із каміном, тож і вечори і ранки у нас були надзвичайно затишними і домашніми завдяки цим халатам. 
  • Купальник і сланці знайдуться в повсякденному рюкзачку як місцевого, так і туриста. Носимо їх з собою, щоб проїжджаючи гаряче джерело можна будь-якого моменту застрибнути і відігрітися. Варіантів для купання у нас багато – від дорогих і статусних лагун Blue Lagoon і Sky Lagoon до повсякденних міських купалень і диких гарячих річок. 

Як дістатися Ісландії

Бюджетні авіакомпанії, що здійснюють сполучення з Ісландією: Wizz Air, Play, Ryanair, Air Baltic, Vueling. Якщо починаєте маршрут з України, найзручніше долетіти до Ісландії із Польщі – Варшави чи Кракову. Квиток в один бік можна придбати від 40 євро в з ручною поклажею (Wizz Air). 

І наостанок, коли б ви не задумали приїхати в Ісландію, знайте, що ця країна тепло прийме вас як гостя, а ще дасть стільки самобутніх вражень, які будуть відрізнятися від усіх, що ви раніше пережили. Така вона магнетична і незвична Ісландія. А вітер і дощ – теж частина цього досвіду. Як кажемо ми, гіди, у подорожах немає поганої погоди – є лише неправильно підібраний одяг. 

Наталія Богданець – експертка із подорожей Ісландією і світом. Слідкуйте за Наталією в Instagram та Facebook.