Де це: скелі Довбуша в Карпатах

Однакову назву: «Скелі Довбуша» мають дві різні місцевості. Одні скелі стоять біля села Бубнище Івано-Франківської області, інші — біля міста Яремче тієї ж Івано-Франківщини. То ж розгляньмо їхні особливості й заглянемо у кожну з них. 

Скелі Довбуша в урочищі Бубнище

За три кілометри від села Бубнище, Болехівська міська рада, Івано-Франківська область

Скелі Довбуша в урочищі Бубнище Івано-Франківська область

Навдивовижу мальовниче сакральне місце, місце сили — це відгуки відвідувачів про Скелі Довбуша, що розташовуються поблизу села Бубнище. Одночасно Скелі є історичною, і природною пам’яткою. Розташовані на висоті: 668 метрів над рівнем моря, вони мають висоту: 80 метрів і ширину близько: 200 метрів. А зі сходу на захід кам’яна гряда тягнеться впродовж майже одного кілометра.

Скелі оточені дуже гарним зеленим смереково-буковим лісом. Химерні, вивержені вулканом величезні брили сірого пісковика колись знаходились на дні прадавнього океану. У Карпатах достатньо доказів, що мільйони років тому ця місцевість знаходилась під водою.

Читай також: Куди поїхати відпочивати в Карпати крім Буковеля

Сьогодні ж, у гущавині лісу, Скелі Довбуша стали найцікавішим у Карпатах місцем для туристів. Вони являють собою нагромадження округлих чудернацьких брил, що усередині порізане чорними вологими ущелинами й таємними стежками. Найсміливіші поодинокі буки причепилися коренями до верху деяких скель та тягнуться вгору, щоби вдосталь напитися сонця і вітру. Перед кам’яною грядою є плоский майданчик, діаметром: 40 метрів. У фронтальній стіні скелі видовбані три досить великі прямокутні входи в печери. Печери рукотворні, з рівними стінами, чисто обробленими стелями, майже ідеальної прямокутної форми.

де знаходяться скелі довбуша в бубонищі
Фото: Юлія Кір’янова

Вчені припускають, що в Х-ХII століттях це місце було язичницьким святилищем. Видовбані кам’яні східці ведуть до колодязя (зараз без води), на стінах чітко видно солярні знаки, виямки. Округлі верхівки скель мають півтораметрові заглиблення-чаші: місце для жертвоприношень. Можливо, в цих заглибленнях ще й підпалювали смолу, щоб сповістити навколишні поселення про наближення нападників.

Свою назву Скелі Довбуша отримали завдяки ватажку опришківського руху Олексі Довбушу. Він з 1738 по 1745 роки очолював загін «чорних хлопців», — так своїх єдиних захисників називали змучені панським ярмом селяни. Відчайдушні й скривджені чоловіки йшли в ліси та в гори, гуртувались у загони опришків, і повставали проти польської шляхти, молдовських, угорських, австрійських феодалів.

архіологічна пам'ятка природи скелі довбуша в бубонищі івано-франківська область
Фото: Юлія Кір’янова

Загалом повстанський рух на Закарпатті, Буковині, Галичині діяв у XVI-XIX століттях. Але найбільше розповідей, пісень і легенд присвячені постаті Довбуша. Саме в урочищі Бубнище, у кам’яному городищі знаходили прихисток опришки з Олексою Довбушем, це можна зрозуміти з того, що до наших днів збереглися частина захисного рову й валу. Кажуть, що на вершині Великого Одинця (однієї зі скель) заховані скарби, які Олекса відібрав у багатих шляхтичів. Золото зачароване, його ніхто не може знайти. Сам Довбуш, розповідають, володів надлюдською міццю, вмів чарувати, а в цих скелях відновлював свою силу, тіло та дух. 

Читай також: Де знімали фільм “Довбуш”. ТОП локацій

скелі довбуша карпати поблизу івано-франківська
Фото: Instagram dikhtenko.v
де знаходяться скелі довбуша та опришків в карпатах

У Карпатах багато пам’яток, названих іменем славетного ватажка. На горі Кедроватій стоїть кам’яне «крісло» Олекси, Говерла теж має печеру Довбуша, великий камінь Олекси Довбуша є в Горішньому Ясенові.

Читай також: Великий гід курортом Драгобрат

Сьогодні, за гарної погоди, біля скель можна провести цілий день. З тильної сторони кам’яної гряди діти та дорослі навчаються скелелазінню. Спостерігати за ними — одна насолода. На майданчику тобі запропонують послуги гіда, і цим варто скористатися, бо розповідь буде дуже захоплююча. Кінна прогулянка, сувеніри ручної роботи від місцевих і просто насолода лісовим та кам’яним пейзажем — обирай, що забажаєш. Їжу та напої захопи з собою, тут багато гарних місць для посиденьок. 

Скелі Довбуша є пам’яткою природи загальнодержавного значення, й належать до Поляницького ландшафтного парку.

Скелі Довбуша поблизу міста Яремче 

Гора Маковиця, біля міста Яремче, Івано-Франківська область

скелі довбуша яремче карпати
Фото: архів dovkola.media

Пішохідний туристичний маршрут, що названий: «Стежка Довбуша» починається в Яремче на вулиці Свободи, 335, й приведе тебе знову ж таки до Скель Довбуша. Вони інші, але так само прекрасні й таємничі.

Стежка долається легко, тягнеться чотири кілометри по лісу, чаруючи краєвидами й свіжим повітрям. По дорозі зустрінеш: «Камінь Довбуша». Це Олекса відломив шматок скелі, та кинув його долу, щоб перекрити дорогу ворожому війську. 

Читай також: Добірка будиночків в Карпатах для відпочинку

Дійдеш до скель, і побачиш, — вони схожі на великі розламані й розкидані по лісу кристали. Опришки мали де ховатись, тому що скелі та навколишній ліс порізані безліччю печер. Якісь із них тягнуться на кілометри й мають підземні джерела. 

підземні ходи в печерах довбуша яремче
Фото: архів dovkola.media

Поблизу скель розташовуються оглядові майданчики. А як станеш обабіч отих величезних брил, що формують скелі Довбуша, поглянеш униз, то відкриється твоєму оку чарівний краєвид на карпатську долину, густо порослу хвойними деревами. Та пильнуй, не зірвись, бо земля біля скель круто спадає вниз, й від цього ще захопливіше бродити тими місцями.

стежка довбуша в ярмече
Фото: архів dovkola.media

Кажуть, що в усіх своїх лісових та скельних прихистках Олекса наховав скарбів і зачарував їх. Раз рік, саме у ніч на Івана Купала можна побачити вхід у печеру, кажуть, що біля захованого скарбу розквітає квітка папороті. Але той «щасливець», який винесе зі схованки золото, тут же перетвориться на камінь. Місцеві у своїх оповідках говорять таке: скористатися багатством можна буде лишень тоді, коли з Землі зникне людська жадібність. Ось такі легенди блукають тими зачарованим місцинами.

Читай також: Як організувати похід Карпатами без рюкзака та намету

стежка до скель довбуша біля яремче
Фото: архів dovkola.media

Якщо захочеш йти далі, виходь на стежку, вона заведе тебе до гори: Маковиця, яка є однією з найвищих в околицях Яремче. Стежку туди вкаже знак, що стоїть поблизу скель. 


Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди