за підтримки
Похід без рюкзака? В наших широтах це щось новеньке, а от в Альпах, Туреччині та навіть Непалі це дуже популярний формат трекінгу, коли туристи йдуть в гори з мінімум речей й зупиняються в комфортних кемпах замість наметів. Цей формат тільки приходить в Україну, адже тільки починають з’являтися спеціальні гірські будиночки. Один з них – гірська хатина в урочищі Ґаджина- зовсім поряд з популярним карпатським маршрутом по Чорногірському хребту. Ми вирішили протестувати гірську хатину та формат походу без важких рюкзаків в українських Карпатах.
День перший: Перехід з Дземброні до гірської хатини в Ґаджині
Точка старту – кемп «Білий слон»в високогірному селі Дземброня, що знаходиться на березі річки Чорний Черемош в оточенні гір. Це сучасний комплекс, де можна з комфортом розміститися як у бунгало, так і в наметовому кемпінгу. На базі є всі зручності: душ, туалет, сауна, кухня для самостійного приготування їжі, а також можливість замовити харчування.
Кемп оточують справжні гори, а в кількох метрах бурхливими потоками протікає Чорний Черемош. Саме тут розташовується рафтинговий центр, де можна замовити сплав по Чорному Черемошу. Рафтинг та проживання в кемпі потрібно бронювати заздалегідь.
Прямо з кемпу починається маршрут до гірської хати в Ґаджині. Шлях проходить через мальовничий хребет Степанський-Косарище, загальна дистанція – 16 км. Вже за 15 хвилин ходи від «Білого слона» відкриваються мальовничі краєвиди на гори. За милуваннями пейзажами відстань майже не відчувається, а невеликі рюкзаки дають відчуття легкості.
Найвища точка – гора Косарище, висота 1148 м. Підйом від «Білого слона» майже не відчувається, а пройтися невеличким хребтом одне задоволення. Тут можна влаштувати привал та перекус з чудовими краєвидами на гори та навколишні села.
З Косарища спускаємось до краю села Бистрець – звідси всього 2 км до гірської хатини, набір висоти лише 200 м. Дорогою трапляються цілі «плантації» карпатської чорниці, за збиранням та поїданням ягід непомітно опиняємось прямо перед хатиною.
Хатина «Білий слон. Ґаджина» розташована майже під Чорногорою, на самому краю національного парку: навкруги нікого, найближчі сусіди залишились внизу, в Бистреці. Хатина суттєво відрізняється рівнем комфорту від будь-якого типового притулку для туристів в Карпатах: тут є душ, туалет, розетки для підзарядки пристроїв, Wi-Fi, сауна та кухня. Розміститися можна в одному з номерів – є 2-3-місні та 5-6-місні кімнати з двоярусними ліжками. Спальники не потрібні – білизна видається. Бонус – з номерів відкривається шикарний краєвид на Чорногірський хребет. Влітку хатина «Білий слон. Ґаджина» слугує прихистком для туристів: сюди приїжджають просто відпочивати, а також тут зупиняються туристи, що йдуть далі в гори. Взимку – відкривається ряд нових можливостей: фрірайд, скітур, сплітбординг; альпсемінари, лавинні курси; просто комфортне проживання в чудовій локації з захопливими майже альпійськими краєвидами.
Бронювати проживання та харчування в хатині потрібно заздалегідь, в сезон великий попит.
За бажанням можна розміститися в колибі, що у дворі. В хатинці є опалення, тамбур для речей та кімната на 6 людей. На території Ґаджини також можна встановити намети, проте кількість таких місць обмежена. Готувати можна самостійно на кухні або замовити харчування. Другий варіант зручніше, якщо ви вирушили в гори з мінімумом речей як ми, адже відсутність необхідності нести їжу суттєво зменшує вагу рюкзаків. З хатини є кілька піших маршрутів для радіальних виходів (з поверненням) в гори – зовсім поруч Чорногірський хребет та його найпопулярніші вершини (Піп Іван Чорногірський, Ребра, Шпиці), високогірні озера Бребенескул і Несамовите та водоспади. Тож вибір маршрутів за довжиною та складністю досить широкий. Окрім трекінгу в гори, тут є чим зайнятися: в лісі навколо повно грибів та ягід, в 2 км від хатини знаходиться криниця Довбуша та полонина Нижня Ґаджина, де кожен може скуштувати справжнього гуцульського сиру, молока й сметани.
Для приємного вечора в колі друзів в кемпі є місце для вогнища, а також затишна тераса. Єдине чого тут немає – магазину. Для вечорів біля ватри підходить Becherovka Unfiltered: найкраще смакує в чистому вигляді.
День другий: радіальний вихід на Чорногірський хребет
Наступного дня ми вирушили за кільцевим маршрутом Криниця Довбуша – гора Шпиці – гора Ребра – озеро Бребенескул – долина Кізі Увлоги . Приблизна довжина маршруту – 17 км, максимальна висота – 2001 м. Набір висоти буде значний, не дарма це найвисокогірніший хребет українських Карпат. З приємного – беремо мінімум речей: воду, перекус, теплі речі та дощовик. З таким комплектом рюкзак майже невагомий в порівнянні з повноцінним трекінговим рюкзаком, де потрібно нести на собі 10-15 кг речей, спорядження та харчів.
Наша перша зупинка – криниця Довбуша. Тут дійсно є джерело води, а поряд релігійна громада облаштувала капличку та купелі. Навкруги майже казковий ліс: соковито-зелений та вологий. Лісова стежка потроху виводить до підніжжя гори Шпиці, звідки вже чітко проглядаються клинки скельних виступів (висота деяких сягає 30-50 м).
До вершини веде стрімкий підйом, ще пів години й ми опиняємось на Чорногірському хребті. Звідси Шпиці виглядають ще більш велично та захоплююче. Певно, це одна з самих незвичайних вершин в українських Карпатах. До речі, за деякими легендами, саме тут було поховано лідера руху опришків – Олексу Довбуша.
Повз гору Ребра прямуємо до найвисокогірнішого озера Карпат – Бребенескул. Висота над рівнем моря – 1801 м. Озеро розташовано на дні льодовикового кару (заглибина, що утворилась внаслідок дії льодовиків) й живиться за рахунок опадів і підземних вод. Вода дуже чиста й з гори набуває зеленого відтінку. Щоб підійти до озера, потрібно трохи спуститися з хребта. На стежці до Бребенескула є джерело з питною водою, а біля самого озера – галявина під намети. Загалом, це чудове місце для обіду перед поверненням в хатину.
Дорогою назад нашу увагу привернули старі прикордонні стовпчики – тут, на Чорногірському хребті, на початку ХХ ст. проходив польсько-словацький кордон. Також можна помітити ями, обкладені каменем – це колишні бліндажі та окопи часів першої світової війни, трапляється й колючий дріт тих часів. Від озера Бребенескул до хатини «Ґаджина» приблизно 2-2,5 години дороги, тож ми встигаємо повернутися ще засвітла. За бажанням маршрут можна подовжити: якщо вийти раніше, то можна встигнути дійти до гори Піп Іван, де розташовується обсерваторія «Білий слон». За день можна дійти навіть до Говерли, але потрібно враховувати, що дорога з хатини до вершини займе щонайменше 4 години в один бік.
День третій: перехід від Ґаджини до Кривопільського перевалу
Для повернення в цивілізацію ми обрали маршрут через полонину Кострич, загальна дистанція – 15 км, орієнтовний час – 4 години. Виходимо о 10 ранку: рано вставати немає потреби – табір збирати не треба, їжу ми замовили прямо в хатині, тож зекономлений час витратили на відпочинок. Вже за годину ми дійшли до гірської колиби вівчарів та зустріли отару овець. Дуже часто в таких місцях можна придбати овечий сир: бринзу, вурду чи будз.
Полонини змінюються карпатським лісом, йти яким одне задоволення. Майже біля самого перевалу є ще одна, більш туристична сироварня «Полонина Буков’єн», де можна скуштувати та придбати гуцульський крафтовий сир. Навіть враховуючи привал на обід, ми спускаємось до перевалу трохи швидше за прогнози: більшість вказівників, які встановлені для орієнтування на маршруті, враховують час для туристів з важкими рюкзаками. Тож в нас ще вдосталь часу на вечерю та поїздку до Івано-Франківська. Трошки втомлені, але задоволені спускаємось до перевалу.
Як висновок, можу сказати, що формат походу без важких рюкзаків повністю виправдав себе. Завдяки зручному розташуванню хатини “Білий слон. Ґаджина”, можна пройти цікавий маршрут на 2-3 дні та відчути всі принади пішого туризму, але з п’ятизірковим комфортом (по зірці за комфортні ліжка, душ, туалет, Wi-Fi та сауну). Такий формат ідеально підійде тим, хто не наважується спробувати похід з наметами та важким рюкзаком або шукає нові варіанти відпочинку.
Що взяти з собою?
Окрім стандартного набору одягу для активного відпочинку, індивідуальних засобів гігієни та аптечки, для зручного трекінгу в горах вам знадобиться кілька спеціальних речей:
– Зручне взуття, найкращий варіант – трекінгові черевики, які фіксують ногу. Підійде й інше спортивне взуття з хорошим протектором.
– Кілька пар змінних шкарпеток.
– Штани або шорти для трекінгу.
– Футболка для трекінгу (краще синтетична).
– Утеплення – флісова кофта аба худі.
– Дощовик (підійде й звичайний з поліетилену).
– Головний убір, панама – найкращий вибір.
– Фляга для води.
– Сонцезахисний крем.
– Також не забудьте захист від дощу для вашого телефону та камер.
– Трекінгові палиці та каремат-сідушка – за бажанням.
Як скласти маршрут?
Якщо ви вже маєте досвід трекінгу та орієнтування в горах, можете скористатися спеціальними мобільними додатками, які мають детальні мапи гірських стежок. Наприклад, Maps.me. Карту потрібно завантажити заздалегідь, в горах далеко не всюди є інтернет (найкраще ловить Kyivstar). Зверніть увагу, що карти Google категорично не підходять для орієнтування в горах.
Як доїхати до кемпу «Білий Слон. Дземброня»?
Автобусом: з Івано-Франківська до с. Верховина, далі автобусом (ходить двічі на день), попуткою або таксі.
Трансфер з Івано-Франківська можна замовити в компанії TURE.
Контакти кемпу “Білий слон”: +38 098 999 8873, www.ture.ua
Варто зазначити, що дорогу в цьому напрямку тільки-но відремонтували – їхати суцільне задоволення. Найгірший шматок – ґрунтова дорога до Дземброні, але і тут проїде майже будь-яке авто. Зауважте, що у вихідні дні, в пікові години, коли усі відпочиваючі повертаються з гір, можуть бути суттєві пробки чи навіть багатогодинні затори через ДТП.
Цей матеріал створено за підтримки бренду Becherovka
Дивіться також інші путівники Україною:
– Маршрут недалеко від Києва: Дніпровські кручі, білосніжні пляжі, прогулянки на човні та неймовірні пейзажі
– Маршрут Черкащиною 150 км від Києва: вітряк голандського типу, дендропарк, палац, підвісний міст, ГЕС та ідеальні місця для кемпінгу
– Великий маршрут Півднем України: рожеві озера, устрична ферма, Станіславський каньйон, Асканія-Нова та дуже багато цікавих місць