Де це: статуї Свободи в Україні

В Україні, виявляється, є свої Статуї Свободи. Вони схожі або ж навіть точні копії Американської. Розповімо про кожну.

Та спочатку кілька слів про оригінал. Статую Свободи Америці подарував Французький уряд із народом на честь 100-річчя Незалежності США. Із запізненням у 10 років, у 1886 році, «Свобода, що осяює світ» стала на постамент на острові Свободи (раніше острів Бедлоу).

У правій руці високо над головою жінка тримає запалений смолоскип, а в лівій — табличку з датою підписання Декларації Незалежності. На голові у статуї вінок із сімома променями, що символізують сім континентів й сім морів. Однією ногою Свобода наступила на розбиті кайдани. Від землі й до кінчика смолоскипа (разом з основою та п’єдесталом) висота статуї становить: 93 метри. А ми вирушаємо на пошуки українських статуй Свободи.

Статуя Свободи на колишньому будинку Галицької ощадкаси

м. Львів, пр-т Свободи, 15

статуя свободи в львові україні
Фото: LeNovator

У Львові статуєю Свободи називають пані, яка теж має на голові вінок із сімома променями й смолоскип у правій руці. Юна та гарна, вона сидить під куполом на невеликому троні, і пригортає двох чоловіків по обидві сторони від себе. Чоловіки символізують «Рільництво» й «Промисловість» Галичини. А саму жінку усі знають як «Ощадливість».

Скульптурне тріо створив Леонард Марконі, воно у 1891 році прикрасило дах на фасаді Галицької ощадної каси. Триповерховий будинок одразу зводили як банк, при вході зліва є велика операційна зала. Приватні особи зосереджували тут гроші, щоби Галицький край розвивався. А селяни мали кредитні пропозиції від ощадкаси, могли вільно брати позику та віддати після збору врожаю. Добробут та розквіт своєї землі, розумна ощадливість насправді й дає людині свободу. 

Статуя свободи у Львові

Будинок і сьогодні є прикрасою та найвпізнаванішою  атракцією міста. А ще у 1951 році у приміщення ощадкаси переїхав Музей етнографії та художнього промислу.

Ощадова каса львів статуя свободи на даху
Інтер’єр Галицької ощадової каса

Статуя Свободи у Здолбунові

Львівська обл., м. Здолбунів, (перетин вул. Заводської й автошляхом Т 1801)

статуя свободи в Здолбунові цементний завод як знайти

Статуя «Свобода, що осяює світ» у Здолбунові — справжня зменшена копія американської. Вона встановлена перед воротами Здолбунівського цементного заводу у 2013 році. Річ у тому, що основним акціонером товариства «Волинь-Цемент» є німецька компанія «Дікергофф АГ». Саме ця компанія виграла тендер на постачання цементу для зведення Свободи у Нью-Йорку. Фундамент для статуї був на той час, у 1886 році, найбільшою бетонною конструкцією у світі. То ж, компанія встановлює копії всесвітньо відомих пам’яток у тих містах, де працюють підприємства групи «Дікергофф». У Здолбунові цемент виробляють з 1884 року.

Міні-статуя «Маяк Свободка»

Закарпатська обл., м. Ужгород, біля пішохідного мосту

маяк свободка в ужгороді міні статуя свободи
Фото: inspired.com.ua

Ужгородський «Маяк Свободка»  — зовсім крихітка. Висота статуетки: 17 сантиметрів, і вона, швидше, схожа на японські нецке, ніж на Свободу, що осяює світ. Хоча, вона дійсно осяює світ, бо є найменшим справжнім маяком в Україні. Металічна статуя, як і належить, має на голові діадему з променями й смолоскип у правій руці. Смолоскип уночі блимає, бо там вставлений світлодіод. У лівій руці — книга.

Фігурка встановлена на поручні мосту через річку Уж, на Православній набережній. Скульптор Михайло Колодок виготовив Свободку на честь річкової регати у 2011 році.

Читай також: Путівник Ужгородом: куди піти, що подивитися та де смачно поїсти

Статуя Свободи у Дрогобичі

м. Дрогобич, на фасаді будинку, вул. Івана Франка, 36

Статуя Свободи у Дрогобичі Україна

У Дрогобичі Статуя Свободи височить на фасаді прекрасної будівлі у стилі необароко. Це барони Гартенберги, нафтові магнати, збудували собі родове гніздечко, але пожили в ньому лише кілька років. Після від’їзду господарів у палац заселилося повітове староство. А ще у 1911 році тут гостював майбутній імператор Австро-Угорщини.

Так, Статуєю Свободи у Дрогобичі називають скульптуру чоловіка. В одній руці він високо над головою тримає палаючий смолоскип, а в другій — букет із соняхів. Це бог сонця — Геліос. Голова статуї увінчана діадемою з променями, що і робить Геліоса схожим на американську Статую Свободи. 


Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди