Ужгород: що подивитися, чим зайнятися та де смачно поїсти

Ужгород – це найменший (як київські Поділ з Печерськом взяті разом) і найзахідніший (просто на кордоні зі Словаччиною) обласний центр України. 

Це невелике місто на річці Уж має багатовікову історію й однозначно знайде чим тебе причарувати. Приміром, воно приємно здивує різноманітністю архітектури (від 1000-літнього замку та барокових храмів до міжвоєнних будинків в стилях ар деко і рондокубізму). А любов місцевих до вина і кави точно не дозволить поїхати з цього байдужим до цих напоїв.

Приємним бонусом візиту сюда стануть також відсутність комендантської години та майже повна відсутність ворожих “прильотів”. 

цікаві місця ужгорода куди піти що подивитися за день
Фото: Davyd Markovskyi

Де погуляти та на що подивитися в Ужгороді

Знайомство з містом можна розпочати з 280-метрової центральної вулиці Корзо (назва посилає до італійської мови й значить “місце для прогулянок”). Ця вузенька пішохідна вуличка всіяна крамничками та кафе – вони “оселилися” у відреставрованих старовинних будинках. 

Корзо з’єднує площу Корятовича з вулицею Волошина. На останній можна знайти чимало архітектурних принад. Цікавий, приміром, 250-річний костел святого Юрія (будинок № 9), побудований у стилі пізнього бароко. Ще 200 років тому тут розмістили міський годинник, на цьому місці він зберігається в дотепер. Чи, наприклад, комплекс міського кінотеатру з бібліотекою (будинок №19), який називають найкращим взірцем функціоналізму в Ужгороді (кидають в очі характерні колони-опори, стрічкові вікна, вільне планування).

Також варті відвідування площа Шандора Петефі із її невеликим сквериком та Театральна площа, де розташована архітектурна родзинка міста – 120-річна будівля у неомавританському стилі. Це колишня синагога (до слова, одна з найбільших в Європі). Майже 70 останніх років приміщення використовує Закарпатська обласна філармонія, тож тут можна побачити та послухати один з найкращих органів в Україні.

ужгородська філармонія синагона цікаві місця
Фото: discover.ua

Не варто оминати увагою і головний греко-католицький храм міста – катедральний Собор (по вулиці Капульній між провулком Підгірний і вулицею Замкові Сходи). Собор було збудовано майже 400 років тому, і, хоча фрагменти його автентичного розпису частково збереглися, за цей час він зазнав серйозних змін. Розпис в стилі пізнього бароко, який там можна побачити зараз, виконав український художник Йосип Бокшай. До слова, після візиту до собора можна завітати до невеликого зеленого скверу імені Марії Терезії, розташованого поруч.

Ще одна цікава локація у центрі міста – розташована на вулиці Ференца Ракоці, 2 колишня пивоварня “Совине гніздо” (“Богольвар” або “підвали Ракоці”), що веде свою історію 2,5 століття. Спочатку приміщення мало дві частини – у верхній пивзавод, у нижній – місце зберігання продуктів та напоїв. Потім його перетворили на готель, ще згодом – на училище, потім столярку школу. 12 років тому приміщення реставрували й обладнали івент-майданчик, який, зокрема, приймав різноманітні фестивалі. В умовах воєнного стану тут діє Центр гуманітарної допомоги, проводяться освітні та творчі майстер-класи.

Також радимо прогулятися урядово-житловим кварталом Малий Галагов, що розкинувся біля історичного центру міста. Він був збудований в першій третині минулого століття, коли Закарпаття входило до складу Першої Чехословацької республіки. В цьому районі й досі знаходяться усі адміністративні будівлі міста та області, приміром, ОДА. Цей квартал називають “каталогом архітектурних стилів”. Тут можна знайти взірці неокласицизму чи, приміром, популярного століття тому рондокубізму. Яскравий приклад останнього – Перша урядова будівля (вулиця Довженка, 4), яка вже кілька десятиліть як перетворилася на звичайний житловий будинок. 

Зробити красиві фото для Instagram можна в атмосферному провулку “Гірчичне зерно” (вул. Фединця, 12) – це рекоструйовані вуличкі в стилі Ужгорода 30-х років минулого століття. Зараз там розміщуються маленькі магазинчики та кафе.

ужгород що подивитися куди піти цікаві місця
Фото: Andrew Solok

А поглянути на “все й одразу” можна з пішохідного моста через річку Уж. З нього відкривається чудовий вигляд на саму водойму і місто. Крім того, на мосту “живуть” цікаві мініскульптури місцевих майстрів (“Свободка”, найменша у світі статуя Свободи, “Миколайчик”). Крім пішохідного мосту ще безліч мініатюрних скульптур (вони зображують що завгодно – від їжаків до короля попарту Енді Воргола) можна знайти у різних частинах центру міста. Пошук цих дивовиж можна поєднати із пішим дослідженням Ужгорода, перетворивши це на квест (мапа має допомогти у цьому). 

Ужгород – доволі “зелене” місто, і сакури – відомий символ цього. Якщо пощастило відвідати серце Закарпаття, коли тут розцвітає ця рослина, радимо прогулятися “врожайними” місцями та зробити світлину на пам’ять. Рясно засаджені сакурами вулиці Довженка і Корятовича (до речі, саме тут знімали фільмували кадри для стрічки Антоніо Лукіча “Мої думки тихі”), вулиця Марії Заньковецької, площа Богдана Хмельницького, Слов’янська, Православна та Київська набережні, сквер Томаша Масарика. Ареал поширення сакур в місті не обмежується тільки згаданими локаціями.

За єднанням з природою і магічними краєвидами прямуй до Радванського кар’єра на східній околиці міста. Кар’єр має площу кілька гектарів і його дно повністю затоплене водою. На оточеній вкритими візерунками базальтовими стовпами водоймі місцеві плавають, займаються дайвінгом, відпочивають з наметами. Утім рятувальників тут немає, а пляж не обладнаний, і це робить такий відпочинок небезпечним. Менш ризиковані, але не менш привабливі альтернативи – велопрогулянка до озера і відпочинок на березі без купання. 

Для контакту з природою в центрі міста чудово підійде Дендропарк Лаудона на вулиці Ференца Ракоці. Він був заснований майже 1,5 століття тому викладачем місцевої гімназії Іштваном Лаудоном, який привозив та висаджував екзотичні рослини. Спершу його сад займав значну територію, але сьогодні окремі його частинки ховаються на вуличках і у дворах міста, а основна, що пережила урбанізацію, тепер розкидається біля будівлі дитячої лікарні. В цьому маленькому скверику можна побачити трохи більше десятка унікальних дерев (приміром, найстаріше в області “безсмертне” дерево гінкго білоба). 

що подивитися в ужгороді цікаві місця туристичні
Фото: ilookandsee

Не менш приваблива локація – липова алея, яка простягнулася уздовж набережних Незалежності та Студентської. До слова, це найдовша алея у Європі. Влітку тут цвітуть різні сорти лип, вишні, магнолія, яблуні та айва. 

Культурна програма 

Ужгородський замок цікаві місця
Фото: md-ukraine.com

Про австро-угорський і чехословацький періоди історії міста розкаже кафе-музей “Під замком” (вулиця Ольбрахта, 3). Це один з культових закладів Ужгорода, що працює вже 35 років у підніжжя замкової гори. Тут зібрано різноманітні експонати, пов’язані з минулим Ужгорода, часто проводять різноманітні фотовиставки, виставки картин, презентації книг, майстер-класи тощо. За бажання його можна відвідати з екскурсією і сам Ужгородський замок на вулиці Капітульній, який є архітектурною візитівкою міста. Ця 1000-літня фортифікаційна споруда нині використовується як краєзнавчий музей. Квиток сюди для дорослого коштує 100 гривень, для школярів, студентів та пенсіонерів – пільгова ціна. 

Дізнатися, як в цьому регіоні виготовляли вино 100 і 200 років тому, можна у Музеї вина та виноробства (вулиця Капітульна, 22), розташованому у відреставрованому 300-річному Домі Каноніка, в якому раніше мешкали священники. Тут зібрані десятки оригінальних цінних речей із винних регіонів Угорщини, Словаччини та українського Закарпаття.

 Музеї вина та виноробства ужгород куди піти
Фото: varosh.com.ua

Подивитися твори сучасних українських художників можна у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая (площа Жупанатська, 3). Тут також проводять літературні івенти (читання, презентації книжок). А на стендап-вечірки радимо завітати у паби Белфаст 2.0 (вулиця Августина Волошина, 26) та Остап Вишня (вулиця Ференца Ракоці, 2). 

Також в місті діє волонтерська спільнота “Cinema Space”, яка на своїх майданчиках час від часу приймає найрізноманітніші івенти – від майстер-класів з гончарства до стендапу та аудіовізуальних перформансів. Переглянути, чи є актуальні події, можна на сторінках артпростору.

Дивись також: Гід виноробнями Закарпаття

Де смачно поїсти в Ужгороді

Кава та сніданки

кав'ярні кафе сніданки в ужгороді куди піти на каву
Фото: Udvar Coffee

Riverside cafe (площа Євгена Фенцика, 13) – кав’ярня та крамниця кави власної обсмажки. де крім альтернативної кави та десертів (зокрема, веганських) можна поласувати бургерами, панкейками, салатами та сніданками на будь-який смак. Це pet friendly заклад, тож можна без проблем завітати з пухнастим улюбленцем.

Duffort espresso bar (площа Шандора Петефі, 8А) – за ранковим набором з фільтра і чизкейка або тарта – сюди. В теплу пору року тут відкритий затишний літній майданчик, де можна поласувати кавовими коктейлями.

Chia Good Food (площа Шандора Петефі, 9).  Заклад пропонує ситні сніданки весь день і вони тут на будь-який смак. В меню ти знайдеш мелти, авокадо-тости, цільнозернові каші та сирники, а до них – капучино на рослинному чи фільтр.

Udvar coffee (вулиця Льва Толстого, 7А) – затишна кав’ярня з широким асортиментом випічки – від вафельних трубочок до тортів. Ласощі без борошна та цукру та рослинне молоко до кави в асортименті.

Mango (площа Шандора Петефі, 21) – заклад у форматі “чизкейк та кава”. Тут запропонують авторські кавові напої, кавову “класику” або “альтернативу”. Потішить заклад також незвичайним інтер’єром, у якому автентичні елементи вікової будівлі поєдналися з сучасним неоном.

Byron Espresso Bar (вулиця Августина Волошина, 14) – тут пригостять закарпатськими рум’яними булочками – фанками, сінабонами та іншими смаколиками й, звісно, кавою до них.

MUFFIN cafe (вулиця Тиводара Легоцького, 19А) та MUFFIN brewbar (просп. Свободи, 36). До першого можна завітати, якщо захочеться капучино та чизкейку, до другого – на фільтр і авокадо-тост або поживний боул.

Yeah Not Bar&Kitchen (вулиця Льва Толстого, 12). Вранці сюди можна завітати на сніданки для найпримхливіших (є позиції від солоних вафель та сирників до тостів з гуакамоле), в обід та ввечері – на вишукані рибні та м’ясні страви та супи. Є дитяче та пісне меню.

Simple Cafe Store (вулиця Корятовича 11/2). Магазин декору для дому і кав’ярня в одному приміщенні. Хоча меню закладу доволі широке, найліпше його опишуть два слова – кава та круасани. 

Кафе-кондитерська Holy day cafe (площа Пушкіна, 3)pet friendly заклад, який порадує вибором альтернативної кави та десертів (зокрема, веганських).

Ресторани та кафе

кафе та ресторани ужгорода які варто відвідати
Фото: Viktor Talashuk

“Штефаньо” (площа Шандора Петефі, 18 / вулиця Олександра Духновича, 16) – відома ужгородська кондитерська, у якій можна поласувати авторським тортом “Ужгород”, який готується без борошна, круасанами та тістечками.

Липа (набережна Незалежності, 9) – сімейний ресторан посеред липової алеї. Тут подають страви європейської та української кухні, зокрема закарпатської: банош, смажену карпатську форель, бограч.

Chia Bowl (Слов’янська набережна, 1) – заклад здорового харчування, де пропонують десерти без цукру, лактози та борошна, поживні боули та корисні салати.

Chili (площа Корятовича, 21А / вулиця Собранецька, 89 / вулиця Бестужева, 9) – мережа сімейних ресторанів, де пригощають бургерами, піцою, ролами та інші страви азійської кухні, десертами власного виробництва.

Гастробар Testo (Тиводара Легоцького,19A). Тут тобі запропонують м’ясні страви на аргентинському грилі, піцу та лазанью, пасту та морозиво власного виробництва й алкоголь на будь-який смак. 

Мережа кафе-піцерій Mrs.GREENWICH (Antresol – площа Корятовича, 1А / Шкатулка – вулиця Грушевського, 45) – тут можна поласувати смузі-боулом зранку, піцетами та тортильями на обід і рибними стравами та вином на вечерю. 

Ćaplya by Oliver (вулиця Фединця, 2) – ресторація, яка чудово підійде для відвідування з дітьми (для них є окреме меню і влаштовують розваги). Для дорослих – м’ясо на грилі, бургери, бельгійські вафлі та вино.

Паби та бари

паби та бари ужгорода куди варто піти
Фото: СироВина

Egan (вулиця Августина Волошина, 38) –  pet friendly паб, у якому пригостять крафтовим пивом, авторськими коктейлями або вином та ситно нагодують (в меню – м’ясом на грилі, піца та солодкі смаколики). 

Паб Белфаст 2.0 (вулиця Августина Волошина, 26). Тут тобі запропонують 15 видів пива, 22 види наливок і широкий асортимент вин та міцних напоїв, піцу, бургери та страви на грилі. Також є пісне меню.

Lab Pub (вул. Дайбозька, 14) – пивний заклад з авторськими рецептами, соковитимий стейками та стравами з дичини. Є також і сніданки, адже паб працює з 10:00.

СироВина (вул. Духновича, 23) – винний магазин-бар та дегустаційна зала. Сюди можна прийти на лекцію з виноробства або дегустацію, або просто насолодитись вином і закусками до нього. 

Остап Вишня (вулиця Ференца Ракоці, 2) – паб в центрі міста, де пригощаються фірмовими бургерами та піцою, авторськими коктейлями, пивом та вином. В теплу пору року працює затишна тераса.

Винний ресторан Villa Alföld (вулиця Капітульна, 22) пропонує страви традиційної регіональної кухні (так, за бограчем – сюди). Тут широка винна карта і цікавий екопосуд. 
Корзо 10 (вулиця Корзо, 10) – заклад на центральній вулиці міста в форматі “пиво і до пива”. В меню – 16 видів крафтового пива, холодні та гарячі, паста, бургери.

Де зупинитися в Ужгороді: найкращі готелі та апартаменти

чернівці куди сходити цікаві місця

Boutique Hotel Villa P – невеликий бутіковий готель в приватному будинку в самому серці Ужгорода. Гості високо оцінили це місце та відмічають гостинність прсоналу та смачний сніданок, що входить до вартості номера – від 2 559 грн за ніч.

Готель Nicole розташований недалеко від центру та може запропонувати гостям розміщення в одномісних, двомісних та сімейних номерах. Задоволеність гостей відмічено високою оцінкою готелю на Booking. Ціна за ніч від 1 300 грн.

Готель Letuchiy Gollandets знаходиться в історичній будівлі в самісінькому центрі міста й відтворює атмосферу старих готелів з просторими номерами в хорошому розумінні. Для бронювання доступні стандартні номери та люкси – обидва варіанти мають ванну. Ціна за ніч від 1 700 грн.

Готель “Антоніо” має високу оцінку на Booking та нові затишні номери. Знаходиться на відстані трохи більше кілометра від центру Ужгорода. Ціна двохмісного номера від 1 700 грн за ніч.

Готель Ungweiser сподобається любителям пива, адже розміщується він прямо в одноіменній пивоварні. І все це в 5 хвилинах від центру Ужгорода. Ціна за ніч від 800 грн.

Апартаменти True Love підійдуть тим, хто шукає комфорт та затишок подалі від голосного міста. Знаходяться вони не так далеко від центру, але гостей чекає вид на гори та єднання з природою. Є безкоштовна парковка. Ціна за ніч від 1 400 грн.

Апартаменти Прованс – ще один варіант зупинитися в центрі міста але з відчуттям більшої приватності, адже розміщуються вони в невеликому будинку з власним садом. Бронювання від 2 ночей. Ціна за ніч від 1 000 грн.

Хостел Is’land Hostel в самому центрі Ужгорода для тих, хто шукає бюджетний варіант розміщення та любить атмосферу хостелів. Ціна за ніч починається від 400 грн.

локації з сакурами в ужгороді що подивитися

Усі локації з сакурами в Ужгороді

Спеціально для наших патронів ми підготували огляд локацій, де можна споглядати цвітіння сакур в Ужгороді + мапа. Ставай нашим патроном на Patreon та отримуй доступ до закритого контенту.


Більше путівників містами України