Гід виноробнями Закарпаття: де шукати та яке вино спробувати

Винний туризм в Україні набирає обертів. Наше виноробство й винна культура стоять на порозі справжнього буму, і розвиваються вони доволі швидко й активно. Все більше людей розуміють: подорожувати означає пізнавати смаки й аромати того краю, котрий вони відвідують. І найкращий спосіб це зробити — дегустувати локальні вина! Чудова можливість познайомитись з українськими винами і з тими, хто їх створює — Kyiv Food and Wine Festival, котрий двічі на рік збирає найкращих малих і великих виноробів з усієї країни.

З чого розпочати винні подорожі цієї осені? З Закарпаття. Це — один з найважливіших винних регіонів України, що славиться своїми унікальними теруарами, чудовими винами й мальовничими виноградниками. Схили вулканічних Карпат, багато сонця і достатньо води зумовили розвиток виноробства на цих землях з давніх часів. Культура Закарпатського виноробства є унікальною: вона поєднує у собі угорські, італійські та австрійські виноробні традиції. Розпочати винну подорож Закарпаттям радимо з Берегова — запевняємо вас, тут є що продегустувати й подивитись.

Як доїхати до Берегова: 

Оптимальний варіант: потягом до Мукачева, звідти — автобусом чи таксі до Берегова (близько 30-35 хвилин). Також варто перевірити, чи є у поточному розкладі потяг Київ-Солотвино, що зупиняється в Берегові.
Автобусом — з Ужгорода, Львова або Києва (але це може бути трохи більш виснажливо, ніж потяг).
Літаком можна дістатись до Львова чи Ужгорода, звідти — також автобусом або орендованим авто.

Виноробня Chateau Chizay

Пункт №1 для відвідування у Берегові — це одна з найвидатніших виноробень України Chateau Chizay. Перш за все, варто розшифрувати термін “шато”, котрий є розповсюдженим у винній темі. 

Шато (фр. chateau) – це заміський маєток, оточений виноградниками. Саме цим французьким поняттям і його естетикою надихалися власники й творці Chateau Chizay. Повірте, це виноробне господарство на 100 відсотків відповідає суті й концепції винного шато. Доглянуті, неймовірно гарні, мабуть, найгарніші виноградники України площею 272 гектари, велике й надсучасне виробництво, підвали для зберігання й витримки вин, дегустаційні зали, Музей виноробства і ресторан з чудовим сервісом (що є доволі нетиповим для Закарпаття) і дуже смачною й вишуканою кухнею, а також затишний міні-готель — фірмові фішки цього шато.

виноробні закарпаття екскурсії вино чизай Chateau Chizay
Фото: Chateau Chizay

Про виноградники й вина хотілося б розповісти трохи більше. Перше, що відчуваєш, потрапляючи сюди — це любов. Любов до своєї землі і справи, до кожної лози і кожного плоду, котрий вона щедро дарує. Найкращі ґрунти, переважно вулканічного походження, південні схили пагорбів та м’який клімат, що дозволяє не поливати виноград штучно — це складові унікального теруару Чизай. Chateau Chizay працюють з білими і червоними європейськими сортами: Трамінер рожевий, Рислінг Рейнський, Мускат Оттонель, Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар, Піно Блан. Також винороби Чизай експериментують з менш розповсюдженими, але не менш цікавими європейськими сортами — такими, наприклад, як Блауфранкіш. 

виноробні закарпаття екскурсії вино чизай Chateau Chizay
Фото: Chateau Chizay

У Chateau Chizay завжди раді гостям — тут приймають туристів цілий рік і пропонують різні тури: від дегустацій та екскурсій до йоги й скандинавської ходьби на виноградниках та навіть авіатура до виноробні та музично-гастрономічно-винного вікенду з Олегом Скрипкою.

виноробні закарпаття екскурсії вино чизай Chateau Chizay
Фото: Chateau Chizay

Що дегустувати: на розгін — фірмові ігристі Carpathian Sekt, потім — ароматне біле сухе Chersegi, елегантний витриманий білий сухий Фурмінт, яскравий та соковитий червоний сухий Піно Нуар, і новинку — вишуканий витриманий сухий червоний Каберне Фран. Не забудьте й про “десерт”: унікальний Ice Wine та легендарне десертне біле марочне вино “Троянда Карпат”.

виноробні закарпаття екскурсії вино чизай Chateau Chizay
Фото: Chateau Chizay

Адреса: м. Берегово, Урочище Чизай, 1.
Тел. для бронювання турів та дегустацій: +38 050 432 05 25.

Виноробня Cotnar 

Наступна зупинка у нашому береговському винному маршруті — виноробня Cotnar. Це виноробне господарство є одним із найбільших в Україні. Масштаби виробництва вражають: площа виробничих приміщень заводу Cotnar — майже 6 тисяч кв м. Завод оснащений найсучаснішим італійським, австрійським та німецьким обладнанням.

Господарство має власні виноградники площею 180 гектарів, вирощують тут багато сортів: європейські — Мускат Оттонель, Мус­кат білий, Шардоне, Совіньйон, Ркацителі, Трамінер рожевий, Рислінг, Ка­берне,­ Совіньйон, Мерло, грузинський сорт Сапераві, що вже вважається майже міжнародним, а також угорський Кекфранкош і австрійський Блаубургер. 

виноробні закарпаття які можна відвідати з екскурсією вина Cotnar
Фото: Максим Волошин / Cotnar

Відвідати завод Cotnar можна, попередньо домовившись про екскурсію. Величезні цехи вражають масштабністю, а, якщо повезе, ви побачите й місцеву легенду — головного винороба, пана Вереш Гейзо. Він нам здався зовні доволі суворим, але насправді — закоханим у свою справу. Відчувається, що для нього вино і виноробство є сенсом життя. 

виноробні закарпаття які можна відвідати з екскурсією вина Cotnar
Фото: Максим Волошин / Cotnar

Що дегустувати: популярні лінійки Gorobchiki (тут варто відзначити Трамінер і Розе) і Dog Smile Wine (перед ним не встоять поціновувачі песиків), Шардоне і сухе Мерло з серії Hills.

Адреса: Берегівський райо­н, с. Мужієво, вул. Ракоці Ференца ІІ, буд. 274/А.
Тел. для бронювання турів та дегустацій: +38 096 011 62 18.

 Виноробня Stakhovsky Wines

Якщо вже потрапили до Cotnar, не поспішайте йти — бо саме на цій локації розташовані виробничі приміщення ще однієї дуже цікавої, хоча й доволі молодої крафтової виноробні — Stakhovsky Wines. Належить вона, як можна здогадатись з її назви, Сергію Стаховському — видатному українському тенісистові. Далі буде дуже цікава історія. Опанувати виноробство Сергій вирішив наприкінці 2015 року, після тривалої роботи у Франції — тенісист грав за команду Бордо, і, як то кажуть, “догрався”, захопившись вином і виноробством. Саме тому він вирішив взяти в оренду 20 гектарів землі на Закарпатті (на цій ділянці були розташовані старі й занедбані виноградники) і започаткувати новий виноградник. Протягом двох років команда Stakhovsky Wines культивувала ґрунт, пересаджувала виноград, поливала лози. І от, нарешті, у у 2018-му винороб зібрав свій перший урожай.

виноробні закарпаття які можна відвідати з екскурсією вина Stakhovsky Wines
Фото: Stakhovsky Wines

Виноградники Стаховського розташовані у селі Мужієво, зовсім поруч з виноградниками Cotnar і неподалік від виноградників Чизай — в одному з найкращих виноградарсько-виноробних районів Закарпаття. Рельєф ця місцевість має горбистий. Експозиція схилів надзвичайно сприятлива для виноградарства: найтепліші південно-західні спадини Карпат і прилегла до них частина Середньодунайської низовини захищені Карпатами від холодних північних і засушливих східних вітрів. Тут вирощують європейські сорти — Трамінер, Мерло, Каберне Совіньйон, Цвайгельт, Сапераві. 

виноробні закарпаття які можна відвідати з екскурсією вина Stakhovsky Wines
Фото: Stakhovsky Wines

Поруч з мальовничими виноградниками побудовано гарну дегустаційну залу — якщо повезе, і пан Стаховський буде у Берегові, можна потрапити на дегустацію саме до нього. В цілому, розташування дегустаційної зали саме біля виноградників — дуже вдала ідея, оскільки саме тут зароджується майбутнє вино. Загалом, туристам на виноробні Стаховського раді — винні тури тут організовані зі смаком та любов’ю, власне, як і все решта. Сказати, що тут гарно — нічого не сказати: виноградники Стаховського — одна з “найінстаграмніших” локацій Закарпаття.

Фото: Stakhovsky Wines

Приміщення для виніфікації та витримки вин Stakhovsky, як ми вже говорили раніше, знаходяться на заводі Cotnar, і до того ж виноробом тут працює той самий знаменитий пан Гейзо. Але стиль вин, обраний Сергієм Стаховським для свого бренду, зовсім інший: витончений, елегантний, дуже європейський — як і його теніс. 

виноробні на закарпатті які можна відвідати з екскурсією вина Stakhovsky Wines
Фото: Stakhovsky Wines

Що дегустувати: мінеральний, тонкий Трамінер (біле сухе), якщо повезе і буде в наявності — ароматний і насичений Трамінер Оранж, яскравий, ягідний Цвайгельт і обов’язково — новинку цього сезону: Каберне Совіньйон врожаю 2019 (поки що навіть без етикетки, але пляшки підписані особисто маестро Стаховським).

Адреса: Берегівський р-н, с. Мужієво
Тел. для бронювання турів та дегустацій: +38 050 432 52 44.