Неймовірна Бакота: як доїхати та що подивитися

Марно шукати на картах Бакоту – цей топонім давно зник, як і саме село, що дало назву сучасній місцевості, що на картах позначена як Бакотський залив. Село Бакота затопили у 80-х роках минулого століття під час будівництва Дністровського гідровузла. Людей відселили, змушуючи самостійно руйнувати власні хати – такою була умова отримання нового житла в прилеглих населених пунктах. За часів радянської влади це була “популярна” практика при створенні водосховищ – така сама доля спіткала поселення Гусинці під Ржищевом та Циблі, що знаходилися на берегах Дніпра в Київській області.

бакота бакотський залив як доїхати що подивитися де жити
Вид на Бакотську затоку. Фото dovkola.media

Зараз Бакота – популярний напрям для відпочинку та туризму, що входить до національного парку “Подільскі Товрти”. Бакотський залив приваблює неймовірними краєвидами, що виникли у звивистому річищі Дністра та каньйонам, між якими протікає річка. Колись ці місця були морем, навколишні скелі утворені з вапняку, тобто рештків морських істот – коралів та молюсків. Тобто на Бакоті можна буквально погуляти по дну стародавнього моря. Вода в річці досить чиста, вздовж річища достатньо пляжів для купання та відпочинку. Декому клімат на Бакоті нагадує Крим, щось в цьому є, адже серед скель, степу та спеки мимоволі згадується атмосфера півострова.

Пропонуємо тобі на власному досвіді переконатися так це чи ні й вирушити до Бакоти.

затоплене село бакота пляж готель ціни як доїхати

Що подивитися на Бакоті 

Скельний монастир – одна з найпопулярніших туристичних точок Бакоти. Це фактично єдиний давній об’єкт, що вцілів після затоплення села. Історики доходять висновків, що на цьому місці ще в дохристиянські часи (приблизно ІІ ст. до н.е.) існувало язичницьке капище, а у  XII—XIII ст. тут заснували печерний монастир. Монастир не раз зазнавав руйнації то під час навали татарів, то під час обвалу скель й проіснував до 30-х років XV ст. Сучасний монастир складається з трьох печер та ніші, які можна оглянути самостійно.

Трохи нижче монастиря знаходяться так звані цілющі джерела, де можна поповнити запаси води. На предмет цілющих властивостей води не будемо нічого стверджувати, а от смак вона має добрий та й навіть влітку завжди прохолодна.

Найкращий оглядовий майданчик на Бакотський залив знаходиться над монастирем – це Біла гора. Тут облаштовано кілька місць, звідки можна безпечно помилуватися краєвидом. Поряд місцеві торгують домашнім квасом но основі шипшини та випічкою.

оглядовий майданчик на бакоті що подивитися куди піти монастир

Читай також: Замки Хмельницької області

Чим зайнятися на Бакоті

Дослідити Дністер під час прогулянки на кораблику чи моторному човні. Багатомісній рейсові кораблики відправляються з сіл Усть (Хмельницька область) або Вороновиці (Чернівецька область). Також знайти варіанти прогулянки на моторному човні по Бакотському заливу можна серед місцевих, зазвичай оголошення про подібні послуги розвішані в “туристичних” місцях.

бакота прогулянка на катері бакотський монастир теремки колодіївка
бакота прогулянки на човні катері ціна телефони
Контакти прогулянок на човні по Бакоті. Фото dovkola.media

Покататися на байдарках, човнах чи катамаранах Бакотським заливом. Знайти прокат можна біля причалів, туристичних баз чи пляжів або приєднатися до організованих турів Бакотською затокою.

Відправитися в піший маршрут Бакотською затокою та роздивитися місцевість в деталях. Офіційних піших маршрутів тут два: менший на 8 км (приблизно 2 години), й більший на 24 км (якщо вірити інформаційному стенду – 5 годин, хоча ми сумніваємось що це займе менше 7-8 годин). Детальну карту з маршрутом можна знайти біля основного оглядового майданчика Бакоти.

Бакотський залив як доїхати де поселитися житло монастир

Здійснити велопохід Бакотою та околицями. Але треба готуватися до числених наборів та скидів висоти, серпантинів та поганих асфальтованих доріг. Так велосипедом можна доїхати до найближчих цікавих місць – Китайгорода та урочище Окунь. Раніше ми описували наш досвід велопоходу з Кам’янця-Подільского до Бакоти.

Продегустувати вино “Bohdan`s Winery” місцевого винороба Богдана Павлія. Землі заповідника “Подільскі Товтри” виявилися дуже вдалими для вирощування винограду столових та технічних сортів. Вина Богдана Павлія не раз отримували нагороди на дегустаціях. Крафтова виноробня приймає невеликі групи відвідувачів за попереднім записом. Залишаємо посилання на контакти бакотської виноробні.

виноробня богдана павлія бакота екскурсія на бакоті

Читай також: 10 водоспадів Хмельницької області

Як доїхати до Бакоти

як доїхати до бакоти автобуси потяг дорога

Потягом до Кам’янця-Подільського з Києва, Львова, Одеси, Вінниці, Чернівців. Розклад потрібного напрямку можна подивитися на сайті Укрзалізниці.

Автомобілем – найпростіший варіант, але варто готуватися до дуже поганих доріг від Кам’янця до Бакоти. Їхати з Києва краще через Вінницю – дорога тут краща.

Автобусом з Кам’янця-Подільского через Стару Ушицю. Звідти пішки кілька кілометрів до скельного монастиря та оглядового майданчика. В селі також можна знайти водія, який відвезе вас в потрібне місце.

На кораблику з Усть (Хмельницька область) або Вороновиці (Чернівецька область). Подорож хоч і буде захоплюючою, але недешевою.

Де зупинитися та жити на Бакоті

готелі житло на бакоті де жити оселитися бази відпочинку

Варіантів ночівлі на Бакоті небагато, інфраструктура тут тільки розвивається. Найближче місце готельного типу – комплекс “Теремки”, що знаходиться в одноіменному селі. Ще один варінт житла на Бакоті – яхт-клуб “Маяк” на самому березі Дністра. Якщо шукаєш будиночки – зверни увагу на комплекс “Каньйон”, що також розташовано в дуже мальовничому місці на березі річки.

В Старій Ушиці, Гораївці чи Колодіївці можна знайти приватні садиби, де здають кімнати чи будинки. Умови дачні: десь скромніші, десь кращі, але і ціни відповідні – від 150 грн з людини (дані 2021 року). Більшості подібних пропозицій на Booking немає, тож краще розпитувати на місці або шукати на туристичному порталі Бакоти. Є кілька варіантів турбаз, але, здається, реновацій там не робили з моменту будівництва.

Третій варіант – зупинитися в наметі на березі Дністра в спеціальному кемпінгу або на території однієї з садиб. В деяких місцях навіть можна знайти організовані альтанки зі столиком та лавами для зручного відпочинку. 

Більше інформації про проживання, туристичні маршрути та новини Бакоти можна дізнатися на туристичному порталі Бакоти – bakota.com.ua.

Фото: архів dovkola.media