Продовжуємо розповідати про замки та фортеці України. Найвідоміша фортеця на Хмельниччині знаходиться у Кам’янець-Подільському. Але крім неї тут ще багато цікавих замків, на які варто подивитись.
Як дістатися цих місць, якщо немає власного авто? Орендуйте автомобіль від 400 грн на добу.
Кам’янець-Подільська фортеця
Місто Кам’янець-Подільський
Мабуть, найвідоміший замок в Україні. Досі остаточно не визначено дату заснування, але вважається, що замок започаткували литовські князі у ХІІІ столітті. А перша згадка з детальним описом фортеці з’являється у ХV столітті. Розташована фортеця поміж двох берегів річки Смотрич.
Всього на фортеці є 11 веж, у кожної своя назва та історія: Папська, Ковпак, Тенчинська, Ласька, Денна, Нова, Мала, Рожанка, Водна, Лянцкоронська вежа і Колодязь. Денна вежа найвища, з неї відкривається чудовий краєвид на місто та на весь замок. А у підземеллях замку розташована музейна експозиція.
Меджибізький замок
Селище Меджибіж
Цей замок називають другим по популярності на Хмельниччині після Кам’янець-Подільської фортеці. Він розташований на мисі річок Південний Буг та Бужок. Друга назва замку — «Білий лебідь». Колись оборонні стіни замку мали білий відтінок, і начебто здалеку замок був схожий на білого птаха. Зараз, звичайно, стіни вже далеко не білого кольору.
Перша згадка про замок зустрічається у ХІV столітті, а у ХVІ замок переживає свої найкращі часи: тут живе і працює багато ремісників, проводяться ярмарки та активно ведеться торгівля. На початку двотисячних років замок отримав статус історико-культурного заповідника, тут розташований музей. І не дивлячись на те, що він напівзруйнований, тут проводились ярмарки та фестивалі. З 2017 року замок знов почали реставрувати.
Замок князів Острозьких
Місто Старокостянтинів
Замок побудував князь Острозький у ХVІ столітті на берегах річок Случ та Ікопоть. Він складається з трьох основних частин: палац князя, храм та оборонна вежа.
У ХVІІ замок дуже постраждав після того, як його захопило військо Богдана Хмельницького, але згодом його відреставрували. Також замок постраждав під час другої світової війни. У 2000-х роках начебто були виділені гроші на реставрацію, та навіть були проведені археологічні розкопки на території. Але більша частина замку, на жаль, досі залишається у поганому стані.
Покровська церква-фортеця
Де знаходиться: село Сутківці
Ця унікальна церква побудована у вигляді оборонної споруди, вона така єдина в Україні. Поряд є руїни замку, який ймовірно був побудований одночасно з нею, але не зберігся до наших часів.
Церкву побудували у ХV столітті, вона більше схожа на фортецю, чим на храм. Жителі села ховались тут, коли нападали татари. Протягом ХІХ та ХХ століть церкву перебудовували та реставрували, чим насправді тільки пошкодили її. У 2010-х роках церкву знову почали реставрувати.
Летичівський замок
Де знаходиться: селище Летичів
Іще один середньовічний замок у Хмельницькі області, вірніше те, що від нього залишилось: оборонна стіна та вежа. Точна дата побудови невідома, але відомо, що у ХІІІ столітті фортеця була майже повністю зруйнована після набігу татар, тоді вона була повністю дерев’яна. А у ХVI столітті її почали будувати знову з цегли. Під час другої світової війни на території замку був концтабір, а за радянських часів замок хотіли повністю зруйнувати. Зараз він у поганому стані, і реставраційні роботи не ведуться.

Як дістатися цих місць, якщо немає власного авто? Орендуйте автомобіль від 400 грн на добу.
Інші матеріали по темі:
- Замки Львівської області: встигни побачити на власні очі
- Замки та палаци Вінницької області, які варто побачити
- Замки Тернопільської області, які варто побачити
- Замки Чернігівської області
- Замок Хайклер, в якому знімали “Аббатство Даунтон”, буде доступним на Airbnb