Замки Хмельницької області

Продовжуємо розповідати про замки та фортеці України. Найвідоміша фортеця на Хмельниччині знаходиться у Кам’янець-Подільському. Але крім неї тут ще багато цікавих замків, на які варто подивитись. 

Як дістатися цих місць, якщо немає власного авто? Орендуйте автомобіль від 400 грн на добу.

Кам’янець-Подільська фортеця

Місто Кам’янець-Подільський

Мабуть, найвідоміший замок в Україні. Досі остаточно не визначено дату заснування, але вважається, що замок започаткували литовські князі у ХІІІ столітті.  А перша згадка з детальним описом фортеці з’являється у ХV столітті. Розташована фортеця поміж двох берегів річки Смотрич. 

Всього на фортеці є 11 веж, у кожної своя назва та історія: Папська, Ковпак, Тенчинська, Ласька, Денна, Нова, Мала, Рожанка, Водна, Лянцкоронська вежа і Колодязь. Денна вежа найвища, з неї відкривається чудовий краєвид на місто та на весь замок. А у підземеллях замку розташована музейна експозиція. 

Кам’янець-Подільська фортеця
Фото з сайту legend.24tv.u

Меджибізький замок

Селище Меджибіж

Цей замок називають другим по популярності на Хмельниччині після Кам’янець-Подільської фортеці. Він розташований на мисі річок Південний Буг та Бужок. Друга назва замку — «‎Білий лебідь». Колись оборонні стіни замку мали білий відтінок, і начебто здалеку замок був схожий на білого птаха. Зараз, звичайно, стіни вже далеко не білого кольору. 

Перша згадка про замок зустрічається у ХІV столітті, а у ХVІ замок переживає свої найкращі часи: тут живе і працює багато ремісників, проводяться ярмарки та активно ведеться торгівля. На початку двотисячних років замок отримав статус історико-культурного заповідника, тут розташований музей. І не дивлячись на те, що він напівзруйнований, тут проводились ярмарки та фестивалі. З 2017 року замок знов почали реставрувати. 

Меджибізький замок
Фото з сайту karpaty.life

Замок князів Острозьких

Місто Старокостянтинів

Замок побудував князь Острозький у ХVІ столітті на берегах річок Случ та Ікопоть. Він складається з трьох основних частин: палац князя, храм та оборонна вежа. 

У ХVІІ замок дуже постраждав після того, як його захопило військо Богдана Хмельницького, але згодом його відреставрували. Також замок постраждав під час другої світової війни. У 2000-х роках начебто були виділені гроші на реставрацію, та навіть були проведені археологічні розкопки на території. Але більша частина замку, на жаль, досі залишається у поганому стані.

Замок князів Острозьких
Фото з сайту vseua.info

Покровська церква-фортеця 

Де знаходиться: село Сутківці 

Ця унікальна церква побудована у вигляді оборонної споруди, вона така єдина в Україні. Поряд є руїни замку, який ймовірно був побудований одночасно з нею, але не зберігся до наших часів.

Церкву побудували у ХV столітті, вона більше схожа на фортецю, чим на храм. Жителі села ховались тут, коли нападали татари. Протягом ХІХ та ХХ століть церкву перебудовували та реставрували, чим насправді тільки пошкодили її. У 2010-х роках церкву знову почали реставрувати. 

Покровська церква-фортеця
Фото wikimedia.org

Летичівський замок 

Де знаходиться: селище Летичів

Іще один середньовічний замок у Хмельницькі області, вірніше те, що від нього залишилось: оборонна стіна та вежа. Точна дата побудови невідома, але відомо, що у ХІІІ столітті фортеця була майже повністю зруйнована після набігу татар, тоді вона була повністю дерев’яна. А у ХVI столітті її почали будувати знову з цегли. Під час другої світової війни на території замку був концтабір, а за радянських часів замок хотіли повністю зруйнувати. Зараз він у поганому стані, і реставраційні роботи не ведуться. 

Летичівський замок
Фото з сайту irenebelle.in.ua

Як дістатися цих місць, якщо немає власного авто? Орендуйте автомобіль від 400 грн на добу.

Інші матеріали по темі:


Замки Чернігівської області

Ідеї для подорожей