Починаємо серію публікацій про замки, фортеці та палаци в Україні. Деякі з них відомі та популярні, як Кам’янець-Подільська фортеця чи Замок Паланок у Мукачево. А про деякі майже ніхто не знає, і, на жаль, багато з них у поганому стані і потребують реставрації.
Якщо ви живете в Києві, то тур по замкам Чернігівщини — непогана ідея для подорожі вихідного дня.
Дізнавайтесь більше про цікаві місця України, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.
Батуринська фортеця
Місто Батурин, Бахмацький район
Як доїхати з Києва. Якщо їхати на власному авто, дорога займе близько трьох годин (трохи більше 200 км). На громадському транспорті найкраще їхати на потязі до районного центру — Бахмач (2-3 години), а звідти на автобусі до Батурина (30-40 хвилин).
У XVII столітті Батурин був столицею гетьманства Лівобережної України. Саме тоді тут побудували фортецю. Вона виконувала дві основні функції: оборонна споруда і резиденція гетьманів. Під час війни у XVIII столітті фортеця була майже повністю зруйнована. А у 2009 році закінчилась її реставрація. Зараз Батуринська відкрита для відвідувачів і є частиною історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця».
Палац Гетьмана Розумовського
Місто Батурин, Бахмацький район
Цей палац так само є частиною історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Він був побудований у XVIII столітті шотландським архітектором Чарльзом Камероном на замовлення гетьмана Кирила Розумовського. Нещодавно палац відреставрували, він відкритий для відвідування щодня з 9:00 до 18:00.
Палац Рум’янцева-Задунайського
Село Вишенки, Коропський район
Як доїхати з Києва. На власному авто дорога займе три з половиною години (270 км). Їхати потрібно у напрямку Чернігова, у селі Кіпті повернути праворуч. На громадському транспорті їхати доведеться довше: автобус Київ-Короп (5 годин) та автобус Короп-Вишенки (півгодини).
Палац був побудований на березі Десни на замовлення російського графа Рум’янцева-Задунайського у XVIII столітті. Він нагадує щось середнє між оборонною фортецею та замком у середньовічному стилі.
У радянські часи у палаці був розташований будинок престарілих, а потім піонерський табір. Зараз палац напівзруйнований та потребує реставрації. Зайти всередину можна, у деяких кімнатах навіть збереглись елементи декору. Екскурсії тут не проводяться.

Палац Галаганів
Селище Сокиринці, Срібнянський район
Як доїхати з Києва. На власному авто їхати потрібно у напрямку Прилук, дорога займе близько трьох годин (180 км). Громадським транспортом: електричка Київ-Ніжин (півтори години), автобус Ніжин-Сокиринці (приблизно година).
Палац Галаганів розташований у Сокиринському архітектурно-парковому комплексі площею понад 400 га. Він був побудований у XIХ столітті на замовлення Павла Галагана за проектом українського архітектора Дубровського. А оздобленням ландшафту керував австрійський садівник. У найкращі часи маєтку тут збиралась українська еліта, письменники та музиканти.
Сьогодні на території парку розташований Сокиринський аграрний ліцей, але уся територія відкрита для відвідування. Всередині палацу проводяться екскурсії.
Палац у Качанівці
Село Качанівка, Ічнянський район
Як доїхати з Києва. Якщо їхати на власному авто, найкоротший шлях через Прилуки, у дорозі близько трьох годин (200 км). Громадським транспортом: автобус Київ-Качанівка, у дорозі майже 4 години.
Качанівку називають одним з найкрасивіших місць на Чернігівщині. У XVIII столітті
на замовлення російського графа Рум’янцева-Задунайського почали будувати палац у романтичному стилі. Згодом територія перейшла у власність сім’ї Тарновських, яка перебудувала палац у стилі класицизму та розширила територію садиби. У XIХ маєток був культурним осередком, сюди приїжджали творити Шевченко, Гоголь, Марко Вовчок, Врубель та інші.

Садиба Глібова
Чернігів
Як доїхати з Києва. На власному авто дорога займе півтори-дві години, 150 км. На автобусі так само десь півтори години.
Палац у неоготичному стилі знаходиться на околиці Чернігова, він був побудований у ХІХ. За легендою Глібов закохався у парижанку під час візиту до Франції. І саме вона попросила його побудувати їй такий палац.
Будівля потребує реставрації, і сьогодні тут знаходиться бібліотека інституту сільськогосподарської мікробіології.

Інші матеріали по темі:
- Замки Львівської області: встигни побачити на власні очі
- Замки та палаци Вінницької області, які варто побачити
- Замки Тернопільської області, які варто побачити
- Замки Чернігівської області
- Замок Хайклер, в якому знімали “Аббатство Даунтон”, буде доступним на Airbnb