Полтава: куди піти, що подивитися та де смачно поїсти

Колись Полтава – батьківщина багатьох письменників, театралів, вчених – була важливим культурним центром країни та прихистком для значної кількості українських митців. 

Сьогодні в цьому порівняно невеликому облцентрі культурне життя вирує значно менше, а історична частина міста, більшість вулиць якого були прокладені в середині ХІХ століття, поступово втрачає велич та красу. 

полтава путівник містом що подивитися

Та можемо запевнити, Полтава, яка веде свою історію понад тисячу років, зможе приємно здивувати тебе унікальними архітектурними пам’ятками, смачною традиційною і не тільки їжею і морем кави (фільтр тут готують ледь не на кожному кроці!). 


Де погуляти й що подивитись в Полтаві

куди піти та що подивитися в полтаві цікаві місця
Вулиця Соборності в Полтаві. Фоото: poltava.to

Своє знайомство з містом можна почати з вулиці Соборності, яка є адміністративним, культурним і торговим центром міста. Ця частково пішохідна вулиця в самому серці Полтави просто всіяна найрізноманітнішими крамничками, кав’ярнями та барами, чимало з яких потрапили в нашу добірку.

Вона тягнеться від головної площі міста, яка має незвичайну форму і відповідну назву – Кругла площа. Цікаво, що це єдиний у світі цілісний класицистичний ансамбль круглої площі, збудований в єдиному стилі. Площа може бути орієнтиром для тих, хто хоче прогулятися містом, бо ж пронизана радіальними алеями, кожна з яких веде до якоїсь визначної пам’ятки. 

Одна з найяскравіших будівель вулиці Соборності – Будинок Дворянського і Селянського банку (будинок №39). Сьогодні цю яскраву будівлю в стилі модерн із оздобленими мозаїчними панно, керамічними вставками та скульптурами у вигляді міфічних диво-птахів фасадами займає управління СБУ.

 Будинок Дворянського і Селянського банку полтава цікаві місця
Фото: Posterrr / Wikipedia

Також у Полтаві розташована єдина у Європі культова споруда у стилі українського модерну – Каплиця Юрія Переможця (вулиця Зіньківська, 16). Це зовсім невеличка (лише 9 квадратних метрів) і порожня всередині, але неймовірно яскрава будівля, прикрашена майоліковою плиткою ручної роботи. 

Не менш цікавий для відвідування Прибутковий будинок Перцовича або ж Замок Річарда (вулиця Пушкіна, 40). Це повністю асиметрична будівля у стилі раннього романтичного модерну з більш як 130-річною історією. Дім овіяний десятками легенд чи то про чаклуна, чи то про монаха, який колись тут жив і нібито приніс із собою нещастя. Зараз це звичайний житловий будинок, який вкрай потребує реставрації. 

Для споглядання міста майже з висоти пташиного польоту підійде Біла альтанка. З цієї ротонди у формі підкови на Соборному майдані відкривається вигляд на річку Ворскла та мікрорайони міста. Не можемо змовчати про те, що неподалік на Соборному майдані можна побачити пам’ятник Полтавській галушці. Цією стравою, яка так стійко асоціюється з містом, можна поласувати у кількох спеціалізованих закладах Полтави.

Є в цих – зізнаймося, доволі привабливих – кам’яних джунглях і місце для єднання з природою. Міський дендропарк розташований за 20 хвилин їзди від центра Полтави й вражає своєю площею – він у два рази більший за київську Русанівку. Його важко обійти за один день, але можна обрати одну з локацій – приміром, бузковий гай, шведський ліс чи каскад ставків. 

Для поціновувачів різних архітектурних цікавинок згадаємо також про полтавський басейн “Дельфін” (вулиця Європейська, 9), головний фасад будівлі якого прикрашає величне мозаїчне панно з керамічної плитки. І занедбаний, але величний “Будинок з гербами” або “Будинок з медальйонами” (вулиця Соборності, 12), який містяни “відвоювали”, коли постало питання про його можливе знесення. 


Що ще: Цікаві місця поблизу Полтави


Культурна програма в Полтаві 

Вкрай цікава для відвідування локація – будівля Полтавського губернського земства в стилі модерну з елементами українських етнічних мотивів, де нині розміщено краєзнавчий музей (вулиця Конституції, 2). Його варто відвідати як не для ознайомлення з експозицією, так для споглядання прекрасного екстер’єру та інтер’єру із шикарними декоративні панно, фризами, орнаментальними розписами. Наразі закритий на реставрацію.

 будівля Полтавського губернського земства в полтаві
Фото: Posterrr / Wikipedia

Кінопокази, артвечори, майстер-класи у Полтаві відбуваються в приміщеннях майданчика культурних і освітніх подій МІСТОХАБ (вулиця Спаська, 10). Вхід на події – за реєстрацією, актуальні анонси івентів – на сторінках майданчика в соцмережах

Аби насолодитися творами українських митців завітай до Центру сучасного мистецтва JUMP (вулиця Монастирська, 3). Вхід до артпростору вільний, також тут є мінікрамниця із листівками, наліпками та іншим та бібліотека із рідкісними виданнями про мистецтво.

Аби придбати сувеніри на згадку – від авторського живопису до вишиванок, кераміки та гобеленів – можна завітати до Художнього салону (вулиця Соборності, 27). Це виставкова зала Спілки художників України, де проходять різноманітні художні та фотовиставки, дитячі художні конкурси.

Також у Полтаві досі існує популярний багато років тому формат антикафе, де відвідувачі платять тільки за проведений у закладі час. Тож якщо хочеш зібратись з друзями і пограти в настолки чи на приставці, попрацювати або повчитися – тобі у коворкінг-антикафе “Френдзона” (вулиця Лідова, 10). 


Де поїсти і випити в Полтаві

Кава і сніданки

кав'ярні полтави куди сходити на сніданок
Фото: Buns brew bar

Кав’ярня-ростерія 11/15 (вулиця Стрітенська, 15) – тут на тебе чекають “класична” та авторська кава (приміром, сирна чи вишнева) власного обсмаження, торти, круасани, тістечка, солоні та солодкі млинці та інші смаколики. Окремої уваги варта локація – тут постарались максимально зберегти стиль 100-річної будівлі із високими стелями і тріщинами на стінах, які тепер стали елементами декору.

Кав’ярня-пекарня Фотограф (вулиця 1100-річчя Полтави, 3) – затишна кав’ярня у будівлі  колишнього фотосалону. У закладі є вітрина з випічкою, гості можуть замовити свіжі круасани, штруделі та інші солодощі. 

Кав'ярня-пекарня Фотограф полтава сніданки кава кафе

33coffee_wave (вулиця Соборності, 32) – тут пригостять донатами, макаронами чи трубочками зі згущеним молоком та фільтром або рафом на рослинному молоці.

Buns brew bar (вулиця Небесної Сотні, 5) – кав’ярня пропонує класичні кавові напої та “альтернативу”, солодкі смаколики (сінабони, торти, брауні, чизкейки) та кіш на будь-який смак. 

Дзен кава (вулиця Соборности, 30 Б) – сюди можна завітати на фільтр або медовий раф і ситні сніданки та обіди. В меню – солоні вафлі та брускети та інші цікавинки.

Кавун (Стрітенська вулиця, 34). Сюди – за пирогами, чизкейками, макарони та кавовою “класикою” або”альтернативою”. Приємні бонуси – міні-мерчшоп і періодичні дегустації кави. 

BENCH (вулиця Котляревського, 21) – затишна bike та pets-friendly кав’ярня, де запропонують і фільтр, і капучино, і солодощі (еклер, чизкейк, макарони, круасан чи торт), і кіш на будь-який смак.

Тю! (вулиця Європейська, 24/27) – маленька кав‘ярня формату to go, яку відкрили переселенці з Харкова. Тут пригощають фільтром, афогато й класичними кавовими напоями.

Кава бар Затишок (вул. Соборності, 2) – матча, фільтр, кавові коктейлі. Також є вітрина із солодощами, де на тебе чекають шоколадний кекс, еклери, трубочки та інші смаколики. 

Початок (Стрітенська вулиця, 34) – кава та кавові напої, поживні боули і сендвічі на будь-який смак. Також в магазині є мінікрамниця з аксесуарами для кави та екотоварами.

Книгарня + кав’ярня ЗМІСТ (вулиця Небесної Сотні, 12) – кава та чай to go за авторськими рецептами. Місце, де можна зупинитися, посмакувати напоями із печивом та погортати книжки.


Що ще: Україна керамічна: маршрут для подорожі Полтавщиною


Бари та паби 

бари та паби Полтави
Фото: Ц-бар

Ц-бар (вулиця Соборності 27) – гриль-бар, де пропонують сендвічі, холодні та гарячі закуски. В олд фешн меню – віскі, скотч, класичні коктейлі, також є широкий асортимент авторських коктейлів.

Баркас (вулиця Гоголя, 21) – перший фішбар у Полтаві. Тут – риба, морепродукти, мідії, устриці; ризотто, салати, супи з морепродуктами. В алкогольній карті – віскі, джин, текіла, бренді, вина та пиво. 

ВИНО & БУЛКИ (вулиця Котляревського, 22) – винний бар, що пригощає винами на будь-який смак (білі, червоні, рожеві, кріплені, ігристі), закусками та стравами з риби та м’яса.

Гриль-бар 7teen (Європейська, 42А). У закладі можна замовити перші страви, салати, гарніри, закуски та шашлики, стейки, бургери, люля-кебаб з гриль-меню. Також є широкий вибір міцного алкоголю та вин. 

БудуБургер.Бар (вулиця Соборності, 32) – заклад, назва якого говорить сама за себе. Тут можна поласувати соковитими бургерами із картоплею, міцними напоями та алкогольними коктейлями.

Beer House (вулиця Пушкіна, 16) – приватна пивоварня, де пропонують крафтове пиво та піцу на дровах.  В меню також є страви європейської та української кухні.

Muza-Bar Club & Restaurant (вулиця Соборності, 19) – заклад, куди можна завітати вдень на бізнес-ланч, а ввечері – на стендап-вечірку та стейк чи піцу й алкогольні напої.

Irish Pub Valber (вулиця Соборності, 32А) – заклад у форматі “пиво і до пива”. Тут тобі запропонують крафтове пиво та пивні коктейлі, сидр та бургери, м’ясні страви, холодні та гарячі закуски.


Кафе та ресторани

кафе та ресторани полтави куди сходити

Без турбот (вулиця Пушкіна, 57) – міське кафе пропонує бріош на будь-який смак, солоні сирники з начинками, круасан-сендвічі та інші поживні сніданки. До слова, їх тут готують цілий день. Також в меню – кавові напої, алкогольні коктейлі, пиво та сидр.

Комора (вулиця Пилипа Орлика, 29) – заклад, що гордо називає себе “галушковою мануфактурою”. Тут понад 20 видів традиційних полтавських галушок на будь-який смак. Ті, що сподобаються, навіть можна придбати замороженими додому. Також тут час від часу проводять етнографічні майстер-класи. 

Галушка (вулиця Соборності, 27) – сімейний ресторан, де на тебе чекають страви традиційної української кухні та пиво власного виробництва. За тим самим полтавським борщем, варениками та іншими любими серцю українськими смаколиками – сюди. 

TAU (вулиця Соборності, 44) – ресторан паназійської кухні, де можна скуштувати суші, вок або том-ям із булочками бао та доповнити напоями з широкої алкогольної карти. Час від часу тут також проводять майстер-класи з приготування страв азійської кухні, влаштовують концерти живої музики.

Мрія (вулиця Котляревського, 6) – двоповерхове міське кафе у центрі міста, де пропонують сніданки цілий день. В меню – бріош тости, солоні та солодкі млинці з начинками, різноманітні чизкейки, паста на будь-який смак і м’ясні страви. До них – матча чи капуоранж, вино або комбуча.

Той самий Баранчик (вулиця Соборності, 29/15) – грузинський ресторан, де тоді запропонують хінкалі, долму, хачапурі, незвичні солодощі, звісно, вино.


+9 cекретних місць Полтави

Спеціально для наших патронів ми підготували 9 непопсових місць Полтави, які ти не знайдеш в жодному путівнику містом. Ставай нашим патроном та отримуй доступ до ексклюзивного контенту.

цікаві містця полтави
путівник полтавою
що подивитися цікавого в полтаві

Більше путівників містами України