Вінниця: що подивитися, куди піти та де смачно поїсти

Вінниця багато років поспіль потрапляє в топи найкращих для життя міст України. Та попри це місто з року в рік залишається поза увагою іноземних та внутрішніх туристів. 

Утім ми переконані, що трапляється цілком незаслужено і аж ніяк не тому, що Вінниці нема чим тебе вразити. Тут дійсно є все для комфортного перебування – тривалий час чи на один вікенд: і самобутня архітектура, і унікальний транспорт, річка й озеро, ботанічний сад, десяток парків і пляжі на будь-який смак.

Де погуляти й на що подивитися у Вінниці 

Вінничани кажуть, що приїзд до міста не буде зарахований, якщо не покататися на трамваї. Тож знайомство з містом можна розпочати саме у такий спосіб. Містом курсують швейцарські та модернізовані у Вінниці чеські вагони VinWay. Колії пролягають від залізничного вокзалу до західних околиць міста, проходячи крізь центр, тож просто з вікна трамвая можна помилуватися значною частиною історичної забудови міста.

що подивитися у Вінниці цікаві місця
Фото: Туристичний портал Вінниці

А пішу прогулянку Вінницею можна розпочати з головної вулиці міста – Соборної. Ця частково вкрита бруківкою простягається історичним центром. Тут розташовані головні будівлі Вінниці (міська та обласна ради, державний архів тощо) та його архітектурні візитівки. Приміром, 111 річна будівля готелю “Савой” – 5-поверхова модернова споруда з елементами необароко, що колись мала статус найвищої в місті.

На цій же вулиці розташований помпезний цегляний храм у стилі бароко – 265-річний Свято-Преображенський кафедральний собор. Цей колишній костел домініканців зберігає в собі католицьке планування, а увесь його вільний простір на стінах і стелі заповнюють фрески (щоправда, більш сучасні).

Неподалік розташована ще одна цікава релігійна споруда – Костел Пресвятої Діви Марії Ангельської (вулиця Соборна, 12). Це незвичний католицький храм зведений у стилі тосканського бароко, що був заснований капуцинами 1746 року. В різні часи тут розміщували центр атеїзму і навіть авіаклуб. З відновленням Україною незалежності костел повернули під католицьку опіку, сьогодні тут можна послухати орган і прогулятися підземним поверхом – катакомбами проводять екскурсії.

вінницькі катакомби куди піти та що подивитися у вінниці
Фото: Вінницькі катакомби

Мандруючи містом навряд вдасться оминути Європейську площу на двох перетині пішохідних вулиць міста – Миколи Оводова та Михайла Грушевського. Її ще називають “пупом” міста. На площі розташувався затишний сквер, в якому і довкола якого завжди вирує життя. Нерідко саме в цій локації художники та музиканти влаштовують свої перформанси, в мирний час взимку тут працює різдвяний базар, довкола чимало кафе на будь-який смак.

На площі також розташована відома архітектурна принада міста – водонапірна вежа. Споруджена на початку минулого століття вежа крім основного призначення ще виконувала роль пожежної каланчі, а за радянських часів – навіть гуртожитку. Впродовж останніх років тут функціонує Музей воїнів-афганців. Її цікаво відвідати принаймні для того, аби піднятися нагору, звідки відкривається вигляд на центр міста, та послухати її особливий “голос” – годинники, що сповіщають про час, супроводжуючи це мелодіями.

водонапірна вежа в віннці куди сходити та що подивитися
Фото: Туристичний портал Вінниці

Неподалік – варта уваги унікальна архітектурна пам’ятка єврейській культурі, якій вдалося зберегти свій автентичний вигляд – Синагога Райхера (вулиця Червонохрестівська, 11). Це одноповерхова цегляна будівля в неоготичному стилі з характерними подовженими стрілчастими вікнами. Сьогодні в ній розташована дитячо-юнацька спортивна школа.

Трохи далі від центру розташована ще одна “родзинка” Вінниці – дерев’яна Микільська церква (вулиця Синьоводська, 12). Храм на цьому місті існував щонайменше з ХVI сторіччя, сучасна ж будівля в стилі українського бароко зведена майже три століття тому. 

Тут же на березі Південного Бугу знаходиться одна з найпривабливіших історичних споруд Вінниці – будинок капітана Четкова (вулиця Сковороди, 38) у стилі віденської сецесії. Це розкішний модерновий будинок, декорований стилізованими рослинними орнаментами та оточений ажурною огорожею. Спершу він був приватною садибою, за радянських часів став пологовим будинком, згодом – дитячою лікарнею. Нині тут базується управління містобудування та архітектури. 

будинок капітана четкова вінниця цікаві місця які варто відвідати
Фото: Wikipedia / Posterrr

Ще одна цікава монументальна споруда міста – незвичайна будівля психоневрологічної лікарні імені академіка Ющенка (вулиця Пирогова, 109). Вона вражає своїми масштабами та проєктуванням – з одного кінця монументальної споруди можна пройти в інший, зовсім не потрапляючи на вулицю. 

Не менш цікавий “будинок-корабель” або садиба Длуголенського, де сьогодні розташована дитяча художня школа (вулиця Магістратська, 66). Він має унікальну асиметричну форму та вікна, що нагадують форму корабля. Багато своїх принад (як от паркан-хвиля, лицьова кладка з червоної цегли та тинькувальний декор з квітковими орнаментами), будівля втратила з плином часу, та попри це залишається однією з найяскравіших архітектурних прикрас міста.

Гідні особливої уваги численні вінницькі мозаїки. Ними прикрашено чимало фасадів установ, житлових будинків та навчальних закладів. Чимало їх на території Вінницького національного технічного університету (Хмельницьке шосе, 95) – на декількох корпусах, їдальні та гуртожитку. Також мозаїкою прикрашені будівлі відділу ДРАЦС (вулиця Замостянська, 26) та ліцею №18 (вулиця Келецька, 97). 

Фото: vezha.ua

Якщо матимеш прагнення до єднання з природою – в межах міста на тебе чекають зелені парки обабіч Вишенського озера. З одного з його боків розташований музей-садиба вченого-хірурга Миколи Пирогова, на території якого є меморіальний парк із висадженими діячем деревами, музей-аптека та церква-некрополь.  З іншого боку простягається Вишенський парк (колишній Парк Дружби народів), який хоч і вкрай потребує оновлення та облаштування залишається популярним місцем відпочинку містян. Посеред озера простягається невеликий пішохідний міст, з якого відкривається гарний вигляд на місцеві ландшафти. 

В теплу пору року в нагоду стануть в пригоді міські пляжі. Далеко не всі з них підходять для безпечного відпочинку. З метою поплавати краще обирати пляж на Гонти чи пляж “Хімік”, де є необхідна інфраструктура. А орендувати човен або каное й помилуватися рікою та скелястим обривом можна на пляжі “Спартак” (вулиця Князів Коріатовичів, 123). 

Споглядати Південний Буг можна і з 700-метрової набережної Roshen (по лівому березі річки, навпроти острова Кемпа) де також розташований єдиний в Україні й найбільший в Європі плавучий світломузичний фонтан. 

Якщо випаде нагода відвідати місто навесні, радимо також подивитися, як рясно цвітуть міські сакури. Їх тут, звісно, не так багато, як в Ужгороді, але, приміром, на вулиці Василя Порика висаджена ціла алея, що перетворює спальний район на популярну фотозону. 

сакури у вінниці цікаві місця
Фото: Туристичний портал Вінниці

Культурна програма у Вінниці 

Найрізноманітніші івенти – від майстер-класів з в’язання і флористики до гри в мафію  просвітницьких лекцій – у місті проводить молодіжний центр “Квадрат” (вулиця Театральна, 15). Актуальні події та форми реєстрації на них можна знайти на сторінках простору в соцмережах.

Завітати на стендап-вечірки можна до барів Johnny Raw (вулиця Зодчих, 2) та Enjoy (вулиця Київська, 16а). Перелік актуальних подій можна знайти на сторінках місцевого стендап-клубу.

Якщо хочеться насолодитись творами українських художників, послухати поезію чи гру на бандурі – тобі до КЦ “Галерея XXI” (вулиця Архітектора Артинова, 12А). А подивитися та придбати керамічний посуд чи декор, прикраси, свічки, аксесуари та багато іншого від українських майстрів та брендів можна в ШоШоурум (вулиця Миколи Оводова, 32).  

Також в місті є чимало цікавих музеїв. Наприклад, Музей науки з інтерактивними виставками, присвяченими фізиці, хімії й іншим концепціям  в ТРЦ Sky Park (вулиця Миколи Оводова, 51). Чи унікальний для України Музей моделей транспорту (вулиця Соборна, 64) де зібрано понад 5 тисяч мініатюрних автомобілів, літаків, потягів тощо. Не менш цікавий і музей просто неба “Вінниця в мініатюрі” у Центральному парку, де розміщені зменшені копії визначних пам’яток архітектури міста.  

Читай також: Куди поїхати недалеко від Вінниці на вихідні

Де випити та поїсти у Вінниці

Кава, сніданки та ланчі 

кав'ярні та сніданки у вінниці
Фото: Чорна кішка Білий Кіт

Ashanti (вулиця Келецька, 1). Кафе, яке потішить різномаїттям сніданків – від омлету до датч-бебі, вафель гофре і крафтових булочок із добавками на будь-який смак. 

Black In Cup – Espresso&Brew bar (Замостянская, 24) – за французькими булочками і фільтром або капучино із млинцями на сніданок – сюди. 

Капкейк-шоп Perfetto (вулиця Соборна 38 / проспект Космонавтів 49) – кондитерська переселенців з Херсона, де пропонують торти та морозиво власного виробництва. Окрему увагу варто звернути на фірмовий торт “Херсон”.

Чорна кішка Білий Кіт (вулиця 600-річчя, 17) – кав’ярня, у якій пригостять кавовою “альтернативою” та “класикою” та десерти від вінницьких кондитерів до неї. Також тут можна придбати каву від українських обсмажчиків додому.

92° кава (вулиця Грушевського, 70 / вулиця Грушевського, 48). За лате на рослинному молоці і солодкими смаколиками – від печива “Горішки” до макаронів і моті – сюди. 

PanCake (вулиця Соборна, 10А / вулиця Пирогова, 31 / проспект Космонавтів, 49) – мережа кав’ярень з великим асортиментом десертів. Сюди можна завітати на американо з вишневим пирогом чи матчею з баскським чизкейком. 

Stories & Coffee (Хмельницьке шосе, 114В). Заклад в найкращих традиціях сучасних кав’ярень – десерти, снеки, спешелті-кава та інстаграмна локація.

KaVa GaVa (вулиця 600-річчя, ТЦ Грош) – коворкінг-простір та кав’ярня, де можна поласувати кавою (зокрема, на рослинному молоці), з’їсти ситний рол і попрацювати. 

Coffee Day (вулиця Матроса Кішки, 10А) – сюди можна заскочити на каву з чизкейком і пограти на піаніно. 

Coffee to go (вулиця Миколи Оводова, 22) – зручна та неординарна кав’ярня to go, розташована просто на сходах. Тут пригостять і звичайними лате на вівсяному чи еспрес0-тоніком, і авторськими кавовими напоями.

Читай також: Готовий маршрут Вінничиною: палаци, парки та село Буша

Кафе та ресторани

кафе та ресторани вінниці куди варто піти
Фото: Бібліотека cafe 

Ресторан ВІЗ та ВІЗ (вулиця Академіка Янгеля, 46). Автентичний заклад української кухні, в меню – домашні сирники, пироги, зупи, юшки, вареники та інші такі рідні серцю смаколики.

MAO MAO (вулиця Соборна, 101) – заклад азійської кухні, де до сніданку запропонують бабл-ті з моті, а на обід чи вечерю – рамен з локшиною власного виробництва. В меню є чимало вегетаріанських позицій. 

Тареля (вулиця Максимовича, 33) – ресторація української кухні, розташована в межах міста, але на природі. Тут пригостять борщем і грибною зупою, пирогами, стравами на грилі і вином. 

NUMO (вулиця Келецька, 63) – сімейний ресторан сучасної української кухні, де можна скуштувати гуцульську свіжину, банош чи більш звичні супи і бургери. Є дитяча кімната і меню.

Marani (вулиця Архітектора Артинова, 49) – ресторан грузинської кухні з автентичним інтер’єром, де запропонують колоритні страви з перчинкою і кілька десятків винних позицій. 

Ho Chu Bo (вулиця Грушевського, 70) – бістро для поціновувачів паназійської кухні. За ролами, гьодзе, м’ясом в кисло-солодкому соусі чи стравами з тофу – сюди.

Biblioteka resto bar (вулиця Оводова 32 / проспект Юності 43А / вулиця Замостянська 31). За скремблом на тості з різноманітними начинками, бріошем і дерунами на сніданок, супами та пастою на обід та піцою чи бургером на вечерю – сюди. Ситні сніданки тут пропонують цілий день, а в обід – бізнес-ланчі. 

Бари та паби

бари та паби вінниці які варто відвідати що подивитися
Фото: Johnny Raw

Royal Pub est 2021 (проспект Коцюбинського, 39) – заклад у форматі “пиво і до пива”. Крім крафтових напоїв тут пригостять тако, м’ясними стравами та закусками на будь-який смак. Тут можна послухати живу музику чи стендап.

Johnny Raw (вулиця Зодчих, 2) – величезний їжа-бар, де готують бургери, піцу, страви WOK та різноманітні десерти. На території закладу розташовані гамаки, також тут можна грати в настільні ігри. Є доволі велика алкогольна карта. 

Enjoy Resto-Bar (Київська, 16а) – pet-friendly кафе, в якому зранку можна поласувати сендвічами та кавою, в обід завітати на бізнес-ланчі, а ввечері – на стендап та коктейлі. В меню є вегетаріанські позиції. 

Кінь у протигазі (вулиця Симона Петлюри, 20) – це унікальний історичний паб, присвячений буремним подіям часів УНР. Крім яскравого інтер’єра потішить вишуканою українською кухнею і ратафіями (міцний солодкий алкоголь) власного виробництва.

Чан монаха (вулиця Соборна, 35) – стилізована під автентичне підземелля вінницьких ченців ресторація, у якій пригостять пивом з власної броварні та м’ясними та рибними смаколиками на будь-який смак.

Beer&Blues (вулиця 600-річчя, 60) – арт-паб із крафтовим пивом та живою музикою. В меню – страви з м’яса та морепродуктів – від шашлику до рамена, звичайно, закуски.

Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки


Більше путівників містами України