Житомир: куди піти, що подивитись і де смачно поїсти

Житомир – одне з найстаріших міст України, чия історія тягнеться з 884 року, і один з найменших обласних центрів країни (за площею поступається навіть Дніпровському району Києва). Та най розмір не вводить тебе в оману – повір, тут є чим зайнятись і помилуватись. 

Впевнені, тут сподобається і поціновувачам архітектури (в Житомирі збереглося чимало старовинних будівель), і тим, хто любить бути ближче до природи (місто розкинулося на горах поміж десятка річок і з усіх боків оточене лісами). 


Що подивитися та де погуляти в Житомирі

що подивитися в житомирі куди піти кафе путівние
Фото:  Олена Савосіна

Знайомство з містом можна розпочати з прогулянки центральною вулицею Михайлівською. Це невеличка (370 метрів) пішохідна вулиця з безліччю красивих будівель, споруджених ще на початку XX століття, у яких сьогодні  розміщені численні магазини, кафе, ресторани. Влітку вулицю прикрашають кольоровими парасольками й вона перетворюється на яскраву фотозону.

На початку Михайлівської тебе зустріне Житомирська міська рада, розміщена у колишньому Будинку взаємного кредиту. Споруду прикрашає  міський годинник, який щогодини відтворює меланхолійну мелодію “А льон цвіте”.  

Центральна частина міста зустріне тебе й іншими цікавими старовинними будівлями. Як, приміром, Кафедральний костел Святої Софії (Замковий Майдан, 2). Він датований 1737 роком і вважається однією з найстаріших будівель міста. Сьогодні це римо-католицький храм, всередині якого можна побачити вишуканий настінний живопис та ліпнину та послухати органну музику.

Ще одна варта уваги релігійна споруда – Лютеранська кірха (вулиця Коцюбинського, 3-5). Це зведена в 1896 році велична цегляна будівля в неоготичному стилі. За радянських часів тут діяв спортзал, та із відновленням незалежності України знову відкрили храм. Наразі церквою опікується релігійна громада євангельських християн-баптистів, поруч побудували школу та дзвіницю. 

Фото: zhytomyr.travel

Одна з архітектурних візиток міста – “Будинок Серце” (площа Перемоги, 8).  Неординарну будівлю почали зводити в середині XIX століття. Маючи невелику ділянку землі на перехресті двох вулиць, архітектор прагнув максимально використати наявний простір, тож майстер “вписав” будинок поміж сусідніх. Торцеві стіни будівлі збудовані під гострим кутом, тож з висоти пташиного польоту будинок нагадує серце (звідки й романтична назва), а при погляді збоку – видається абсолютно плоским.

Не менш цікавий об’єкт – Особняк Філіппова (вулиця Велика Бердичівська, 61). Останні півстоліття тут розміщений РАЦС, через що будівлю називають “Палацом щастя”. Колись на цьому місці стояв дерев’яний будинок. Після реконструкції 1903 року він перетворився на справжній палац у стилі бароко.

Ще одна цікава архітектурна пам’ятка – Водонапірна вежа (вулиця Пушкінська, 24). Раніше ця споруда в стилі модерн використовувалася як регулятор тиску води та пожежна оглядова вежа. Тепер це популярна серед містян локація для фотосесій і муніципальний артцентр, де час від часу проходять різноманітні виставки.

водонапірна вежа житомир куди піти що подивитися
Фото: Житомирська міська рада

Також у місті є чимало привабливих для ознайомлення будівель, що чекають на реновацію, але поки, на жаль, перебувають у плачевному стані. Це, приміром, будівлі колишнього Кінотеатру “Жовтень” (майдан Корольова, 14) в самому центрі міста та колишнього Кінотеатру “Космос” (вулиця Вітрука, 11-5) на південному сході. Обидві будівлі в стилі соцреалізму оздоблені унікальними мозаїками українських художників, збереження яких відстоюють містяни. 


Що ще: Цікаві місця поблизу Житомира


Якщо ж захочеться помилуватися місцевою природою, не виїжджаючи з кам’яних джунглів – прямуй до Шодуарівського парку (Парку Гагаріна), що розташований на березі річки Тетерів. Торік завершили реконструкцію парка, тож тепер тут можна з комфортом проїхатися на велосипеді (є велодоріжка вздовж набережної та велопарковки) або пройтися пішки та помилуватися рікою з оглядових майданчиків. 

цікаві місця житомира що подивитися
Фото: zhytomyr.travel

Насолодитись краєвидами міста можна і прогулюючись численними мостами через річки Тетерів і Кам’янка. Найцікавіший з них – споруджений 42 роки тому 300-метровий металевий Підвісний міст через Тетерів, шо тягнеться з Шодуарівського парку. З нього можна побачити старовинні райони Житомира – Мальованку, Корбутівку. 

підвісний міст через тетерів житомир що подивитися
Фото: Андрій Морозов

Прагнеш більш тісного контакту з природою? Тоді тобі у Гідропарк (між Чуднівським шосе і водосховищем). Тут тебе зустрінуть більш як 100 га змішаного лісу (переважно хвойних порід) на березі річки Тетерів, піщані пляжі (дорослий та дитячий). Це комфортна зона на відпочинку на свіжому повітрі та занять спортом. У мирний час на цій території працює парк атракціонів та прокат катамаранів і човнів. 


Культурна програма в Житомирі

Житомир є батьківщиною великого вченого, конструктора ракетно-комічних систем Сергія Корольова. Тож не дивно, що саме тут розташований Музей космонавтики імені Корольова і Будинок-музей академіка (вулиця Дмитрівська, 5). Музей складається з двох частин – будинок-музей, який на початку ХХ століття дійсно був домівкою Корольова, і будівля, де розташована експозиція “Космос”. Остання являє собою унікальну колекцію зразків космічної техніки, обладнання, спорядження космонавтів, документів та фотографій. Приміром, тут можна побачити пусковий апарат космічного корабля “Союз-27” чи капсулу з ґрунтом Місяця. Квиток в музей (на відвідування обох експозицій) коштує 30 гривень для дітей, 50 гривень для дорослих. Є можливість замовити екскурсію. Також на території експозиції “Космос” працює крамниця, де можна придбати сувеніри і “космічну” їжу.

Фото: Альона Савосіна

А майже на виїзді з міста розташований унікальний музей “Ремісничий двір” (вулиця Богдана Хмельницького, 42), де зібрані зразки найрізноманітнішого старовинного обладнання та інструментів, що використовували в давнину. Тут можна побачити й доторкнутись до тисяч оригінальних експонатів, які зібрав і облаштував у павільйонах житомирський колекціонер старовини Федір Євтушенко. На екскурсію можна записатися через соцмережі або за телефоном +380960540454.

Діє в місті й великий, площею 550 квадратних метрів, артпростір Gnatyuk Art Center (вулиця Велика Бердичівська, 20). Тут відбуваються різноманітні виставки, кінопокази, концерти, поетичні заходи абощо. 

Під час повномасштабної війни був також відкритий молодіжний центр Kreativ space (провулок Скорульського 3). Тут влаштовують найрізноманітніші заходи – від виставок, майстер-класів і кінопоказів до арттерапії та зустрічей English Speaking Club – для молоді. Розклад подій публікують на сторінках простору в соцмережах – він змінюється від тижня до тижня.


Що ще: Готовий маршрут Житомирщиною на вихідні


Де поїсти та випити у Житомирі 

Кава і сніданки

кав'ярні житомира куди піти сніданки
Фото: Sharikava

Espresso Bar Cappuccino (вулиця Басейна, 3) – сучасна кав’ярня, де пригощають specialty кавою, зокрема, приготовано альтернативними методами заварювання (V60, фільтр). В меню – круасан-сендвічі з різними начинками, чизкейки, сінабони. 

“Друзі” (вулиця Пушкінська, 31) – затишна літературно-мистецька кав’ярня, де пригощають класичною кавою та десертами (тістечка, брауні тощо) вранці, а ввечері – вином і крафтовими сирами ввечері. 

Sharikava (вулиця Рильського, 1 / вулиця Київська, 17 / вулиця Михайлівська, 18 та ще 8 локацій) – мережа кав’ярень, що пропонує широкий асортимент кави (як класика, так і альтернатива). До напоїв подають десерти власного виробництва, також в меню – бейгли, сендвічі, вівсянку або гранолу.

Coffee Brew Bike (Велика Бердичівська, 56А) – маленька затишна кав’ярня, де можна пограти в шахи або настолки, з’їсти круасан та випити фільтр або капучино. 

Hygge Home (вулиця Євгена Рихліка, 11а) – місце, де пропонують класичну каву, випічку власного виробництва і піцу. Є низка вегетаріанських позицій. 

Ґусто (вулиця Михайлівська, 4) – пекарня, яка потішить широким вибором десертів, чизкейків і тортів на будь-який смак. До смаколиків – класична кава або чай.

Zara Pizzara (вулиця Михайлівська, 17) – сімейна піцерія, де також можна поласувати пастою і бургерами. Вранці пропонують найрізноманітніші солоні та солодкі сніданки із безлімітною фільтр-кавою до них.


Кафе та ресторани

кафе та ресторани житомира куди піти цікаві місця путівник містом
Фото: Ресторація Дімъ Трибеля

“Маріо” (вулиця Київська, 13 / вулиця Івана Кочерги 3). За скремблом або брускетою з авокадо і лососем на сніданок – сюди. Також заклад пропонує широкий вибір піци, пасти, салатів. В меню є вегетаріанські позиції. 

“Фамілія” (вулиця Велика Бердичівська, 10) – гастро-ресторація у ретро стилі, куди варто завітати за ситним сніданком/обідом та на келих вина. В меню – авторські страви української, угорської, австрійської, європейської та єврейської кухонь. 

E2.cafe (вулиця Кафедральна, 8) – тут запропонують фільтр з фрешем і сирники до сніданку, поживні м’ясні чи овочеві страви на обід і вино. В меню багато вегетаріанських позицій. 

MUSHLYA (вулиця Київська, 16) – бюджетний seafood-заклад, де подають устриці, мідії, морепродукти на грилі і рибні стейки. Також в меню широкий асортимент алкоголю – від сидрів до наливок і бренді. 

Banyan (вулиця Київська, 11) – кафе із сучасною азійською кухнею. Тут тобі запропонують собу чи удон із доданками, рамен чи місо суп. Багато вегетаріанських страв. 

Хінкальня Лалі (вулиця Київська, 10) – грузинське кафе, де пропонують хінкалі, чебуреки, хачапурі. страви на мангалі, свіжоспечений хліб і грузинський коньяк. 

Ресторація Дімъ Трибеля (вулиця Михайлівська, 8/1) – заклад, де пригостять авторськими коктейлями (зокрема, гарячими) і вишуканими м’ясними стравами та десертами. 


Бари та паби

Фото:Броварня Шульц v.2.0

Пивна альтанка “Кочерга” (вулиця Івана Кочерги, 5) – заклад у форматі “пиво і до пива”. Тут подають 14 видів розливного пива, м’ясні страви, приготовані на відкритому вогні, бургери, салати та закуски.

Броварня Шульц v.2.0 (вулиця Перемоги, 1) запропонує крафтове пиво, м’ясні страви чесько-української кухні, холодні та гарячі закуски. В закладі також можна послухати живі виступи українських бендів та виконавців електронної музики.  

CREDO LOUNGE (вулиця Київська, 102) – стильний бар з неоновими вивісками. В меню – широкий вибір коктейлів та шотів, авторські страви (паста, піца, бургери, салати, супи). 

Escobar (вулиця Велика Бердичівська, 6). Сюди можна завітати на рибні та м’ясні страви, авторські бургери та коктейлі вдень або ввечері та на солоді і солодкі ситні сніданки вранці.

П’яна вишня (вулиця Михайлівська, 15) – невеликий бар, де пригощають відомою львівською настоянкою із вишень. 

Плезентвіль (вулиця Київська, 13) – гриль-паб, до якого можна завітати за крафтовим пивом або вином, бургерами та стравами на мангалі. Є дитяче меню та сувенірна продукція.

Де зупинитися в Житомирі?

Якщо бажаєш зупинитися на ніч в місті, ми придивилися порядок цін на оренду житла в Житомирі. Окремі апартаменти обійдуться від €17 за добу, готелі – від €15 за ніч. Бронювати житло рекомендуємо заздалегіть.


Фото обкладинки: Олена Савосіна


Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки