Безкоштовні музеї Одеси

Одеса вабить туристів не лише своїми пляжами, історичними вуличками та колоритними ринками, але й багатим культурним життям. Серед численних атракцій особливе місце займають музеї, що розповідають про історію, культуру та традиції міста.

В Одесі існує чимало музеїв, відвідування яких не вимагає жодних витрат, пропонуючи зануритись у світ історії, мистецтва та науки абсолютно безкоштовно.

1. Музей Голокосту

Фото: Думська

Відкритий у 2009 році музей “Голокосту та пам’яті жертв нацизму” зібрав понад півтори тисячі експонатів, зокрема документи, фотографії, вирізки з газет та особисті речі колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів. Експозиція охоплює широкий спектр тем, від зародження фашизму до визволення Одеси, і включає унікальні документи та матеріали, які розповідають про життя і боротьбу єврейської громади під час окупації.

  • Адреса: вул. Мала Арнаутська, 111.
  • Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 11:00 до 16:00.

2. Будинок-музей Реріха

Фото: facebook/odessa.roerich.house.museum

Це єдиний музей в Україні та один з дванадцяти у світі, який присвячений Миколі Реріху, відомому художнику, філософу та письменнику. Музейний фонд складається з картин, рукописів, архівних матеріалів та фотографій, що розкриють життя та діяльність родини Реріхів. Експозиція включає живопис, графіку, ікони, скульптури, фотографії та рідкісні видання книг.

  • Адреса: вул. Велика Арнаутська, 47.
  • Графік роботи: вівторок – неділя 10:00 – 18:00.

Де поснідати в Одесі: 10 закладів із гарними відгуками

3. Музей нематеріальної культурної спадщини

Фото: Суспільне

Музей нематеріальної культурної спадщини в Одесі – це культурний простір, де зібрані унікальні експонати з усієї області. Тут можна подивитись на старовинні костюми для маланки, аутентичні вишиванки з орнаментом, прикраси ручної роботи та елементи унікального місцевого розпису. Метою музею є збереження та популяризація знань, пісень, традицій та обрядів, які є ключовими складовими нематеріальної культурної спадщини України.

  • Адреса: Одеський обласний центр української культури, вул. Польська, 20.
  • Графік роботи: понеділок – п’ятниця 09:00 – 18:00.

4. Музей епіграфіки Одеси

Фото: Odesa.online

Музей епіграфіки — це унікальний неофіційний музей просто неба, розташований у звичайному одеському дворику. Його створив краєзнавець Олександр Фрідман з власної колекції старовинної цегли. Музей відтворює історію міста через експонати цегли, виробленої місцевими заводами, а також іноземними зразками, завезених з різних країн. Окрім цегли, в музеї зібрано різноманітні предмети з написами, пов’язаних з Одесою: медичні баночки, пастки для мух, старовинний посуд, мікроскопи, годинники та багато іншого.

  • Адреса: вул. Новосельського, 58.
  • Графік роботи: щоденно 09:30 -17:00.

Одеський Слоулівінг. 10 місць за межами Дерибасівської

5. Одеський музей нумізматики

Фото: travels.in.ua

Одеський музей нумізматики є першим в Україні історичним музеєм, що спеціалізується на вивченні історії монетної справи та грошового обігу. Музей знайомить з багатою історією та культурою Причорномор’я через унікальну колекцію монет та інших старовинних артефактів. Колекція налічує понад 2,5 тис. експонатів, що представляють різні історичні епохи – від античності та сучасності.

  • Адреса: вулиця Грецька, 33.
  • Графік роботи: 12:00 – 16:00, неділя – вихідний.

6. Музей історії Одеської залізниці

Фото: Укрзалізниця

Музей історії Одеської залізниці демонструє розвиток однієї з ключових транспортних артерій України. В експозиції музею представлено більше ніж 1200 експонатів: раритетні архівні документи, фотографії, нагороди, прапори, залізничний інвентар минулих років, формений одяг, макети рухомого складу та інші предмети, які мають велику культурну та історичну цінність.

  • Адреса: вул. Степова, 44.
  • Графік роботи: понеділок – п’ятниця 08:00 – 17:30.

10 пляжів Одеської області

7. Народний музей міліції

Фото: igotoworld

Народний музей міліції в Одесі створений Василем Давиденком, після майже 40 років служби у внутрішніх органах. Засновник присвятив своє життя збору експонатів, які відображають історію та розвиток одеської міліції. Наразі колекція становить понад 1200 експонатів. Експозиція музею охоплює зброю царської поліції, форму працівників різних рангів, документи засекречених справ та розвиток одеської міліції у хронологічному порядку.

  • Адреса: вул. Єврейська, 14.
  • Графік роботи: понеділок – п’ятниця 10:00 – 16:00.

8. Музей “Філікі Етерія”

Фото: hfcodessa

Музей “Філікі Етерія” – це місце, що відображає грецьку історію та культуру в Одесі. Музей розміщений у будівлях, що мають глибоке історичне значення для грецької спільноти, адже саме тут була заснована “Філікі Етерія” — організація, що готувала греків до боротьби за незалежність. Експозиція музею поділена на три тематичні розділи, які розповідають про діяльність грецької діаспори в Одесі, історію та значення “Філікі Етерія” в контексті грецької революції, а також про життя та побут грецької спільноти у XIX столітті.

  • Адреса: пров. Червоний, 20.
  • Графік роботи: понеділок — п’ятниця 10:00 — 17:00.

Куди поїхати недалеко від Одеси на вихідні

9. Музей історії пожежної охорони

Фото: ДСНС

Музей історії пожежної охорони Одеси присвячений відважним вогнеборцям Одещини. В експозиції музею, що складається з шести залів, можна прослідкувати розвиток пожежної справи від найдавніших часів до сьогодення. Тут можна подивитись на архівні документи, фотографії, макети зразків техніки та обладнання, які дозволяють краще зрозуміти важливість та значення роботи пожежників.

  • Адреса: вул. Старопортофранківська, 1.
  • Графік роботи: з понеділка по п’ятницю, з 09:00 до 17:00.
  • Вхід: за попереднім записом за телефонами 067-939-69-98 або 099-097–02-74.

10. Музей Одеського порту

Фото: travels.in.ua

Музей Одеського порту ім. Ф.П. Де-Волана знайомить відвідувачів з розвитком одного з найважливіших портів України. Експозиція музею розподілена на п’ять залів, де можна ознайомитися з рідкісними археологічними знахідками, історичними схемами, картами, гравюрами, а також з оригінальними планами Франсуа-Поля Де-Волана щодо будівництва та розвитку одеського порту та міста.

  • Адреса: Ланжеронівський узвіз, 1.
  • Графік роботи: щоденно 10:00 – 17:00.

Одеса: що подивитися, куди піти

великий гайд