Де це: картина Пікассо в українському музеї

с. Пархомівка, Краснокутський р-н, Харківська обл.

Невелике село за 100 км від обласного центру має власний мініатюрний «Лувр». Пікассо, Малевич, Піссарро, Кандинський, Айвазовський, Шевченко та ще багато відомих і невідомих митців — всього понад 7500 експонатів. 

Пархомівській художній музей ім. П. Луньова де знаходиться картина пікасо в україні
Пархомівській художній музей ім. П. Луньова. Фото: ReAl 

Почалося все з хобі. Шкільний учитель історії Панас Федорович Луньов був палким поціновувачем мистецтва та колекціонером. Його ім’я тепер носить музей. Панас Федорович надихнув своїх учнів створити краєзнавчий музей, і ті назбирали у Пархомівці та навколишніх селах вишивки, картини, старовинні предмети побуту. Так з’явилася в шкільному класі перша виставка. Власна, цінна й велика колекція вчителя теж перекочувала до музею. За пропозицією Луньова учні написали листи до відомих художників та у великі музеї з проханням допомогти Пархомівці. 

Читай також: Де це: меморіальний музей тоталітарних режимів “Територія терору”

Ідею підхопили, у 1955 році Харківська спілка художників подарувала сільській експозиції 50 картин. А з часом стали надходити скарби з різних куточків світу, від художніх спілок, з музеїв, від самих митців і колекціонерів. Згодом сільська картинна галерея переїхала до двоповерхового будинку цукрозаводчика Харитоненка, де знаходиться й сьогодні. У 1986 році Пархомівка стала відділом художнього музею Харкова.

де в україні можна побачити твір пікасо

Експозиція різноманітна й дуже цінна. Ти побачиш в залах іконопис,  — є рідкісна ікона з позолотою, написана на черепі величезної риби. Є декілька акварелей Айвазовського та Іванова, а поруч — малюнки Шевченка та Шишкіна, роботи Маяковського. Представлені й твори Рєпіна, Реріха, Левітана, роботи західноєвропейських митців Боля, Піссарро. Багато робіт підписані: невідомий автор, та художники, що приїжджали до Пархомівки, підписів не читали. Вони підходили до картини і промовляли: «Це Ренуар. Невідомий — не значить, що не Ренуар».  

Особливою гордістю музею стали «Голуб миру» та портрет фізика Фредеріка Жоліо-Кюрі, написані Пікассо. Поруч з картинами — керамічний глечик «Людина і сова» та тарілка «Пірнальниця», виліплені та розписані ним же. В цій  залі розміщена картина «Супрематизм 65» Малевича та «Спокій» Кандинського. До речі, Казимир Малевич жив з батьками у Пархомівці чотири роки, і, за спогадами, саме тут, будучи підлітком, споглядав за розписуванням хат і печей.

пархомівка малевіч та пікасо музей

Є в музеї кімната з експонатами української тематики: побутовими речами, одягом, вишивкою, меблями та знаряддями праці. 

Вражає колекція порцеляни з позолотою, старовинні вази, підсвічники, статуетки, меблі. Точна копія скульптури Нефертіті прибула в 1965 році з Дрезденської галереї. Культура Сходу теж представлена в музеї: вирізьблені з кістки та символізуючі будову Всесвіту кулі, фігурки слонів та зображення релігійної тематики.

Читай також: Де це: географічний центр України

Деякі експонати над рідкісні та вартують мільйони, а деякі просто старовинні та прекрасні. І ними милуватися приїжджали екскурсії з-за кордону. Тепер Пархомівка стає все відомішою в Україні й Європі, бо музею може позаздрити навіть велике місто. До речі, аудіогід українською та англійською вже записаний.

На час війни музей не працює.
Контакти музею для уточнення деталей: Тел.: (05756) 95–3–69    робочий мобільний: 097 64 66 781E-mail: parchomovskijmuseum@i.ua