Де це: Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору»

м. Львів, пр-кт Чорновола, 45 Г

Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору»
Фото: Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору»

У Львові, який пережив не одну зміну влади, зміну кордонів та жахи окупації, відчинена брама до «Території терору». У роки війни це була територія гетто, а десять післявоєнних років  — пересильна тюрма.

У 2009 році міська рада запропонувала створити в колишньому закладі №25 музей тоталітарних режимів. З 2014 по 2016 роки музейний комплекс будували та наповнювали експонатами, фотографіями, розповідями очевидців. 

Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору»
Фото: Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору»

У листопаді 1941 року декілька найбідніших кварталів середмістя фашисти перетворили на гетто. 25 тисяч місцевих жителів виселили з рідних домівок, натомість зігнали 136 тисяч львівських євреїв та євреїв-біженців із Польщі. Родини поселяли у звільнені будинки й бараки, в яких до окупації жили соціально незахищені містяни. А територію огородили парканом та колючим дротом. Це гетто стало третім за величиною у фашистському Рейху, після Варшавського та Лодзинського. Та за два роки свого існування (разом із Янівським концтабором) занапастило понад 250 тисяч людських життів, проіснувавши до червня 1943 року.

У 1944 році радянською владою на цьому ж місці створюється пересильна тюрма №25. За 10 років функціонування через заклад №25 переслали до таборів ГУЛАГу понад 500 тисяч ув’язнених. Здебільшого військовополонених та причетних до національно-визвольного руху: з Волині, Галичини, Буковини й Закарпаття.

Читай також: Нове місце у Львові – музей модернізму

Музей, розпочавши усноісторичний проєкт «Жива історія», записав та задокументував десятки розповідей про жахи 1930-1950-х років. Це спогади очевидців та учасників подій: львів’ян, жителів Львівської та Івано-Франківської областей. Наступний проєкт #непочуті став продовженням «Живої історії». Знову й знову записуються живі  розповіді, систематизуються й стають доступними в онлайн-архіві.

музей «Територія Терору» Львів
Фото: Steven Bendal

Експозицією ж музею стали сторожові вежі, вагон-телятник та два тюремні бараки. І навіть колючий дріт, по периметру території.  Вагон-телятник має оригінальну основу, виготовлену у Німеччині 1951 року. Всередині вагону ціла гора валіз — речі пересильних. Бараки розділені на кілька кімнат. Одна з них, з автентичними речами, переданими до музею жителями міста —  довоєнна. Наступна кімната відображає військовий період. Тут велика карта з червоними точками, що символізують життєві історії учасників подій. Можна прослухати аудіозаписи справжніх очевидців геноциду.

Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору» у Львові
Фото: Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору»

Третя  кімната — квартира після обшуку. Наступна локація з нарами — символ трьох категорій людей, які найчастіше сюди потрапляли. Це військовополонені, політичні, євреї.

Далі  — кімната з німецькими плакатами. Ще наступна — з імітацією архіву НКВС, — зі справами, заведеними на простих людей.

Читай також: Нетиповий вікенд у Львові. Гід непопсовими локаціями

Остання «Біла» кімната має в експозиції безліч фото з сімейних архівів. А ще музей експонує речі, вцілілі після Янівського концтабору. Там можна послухати танго смерті у виконанні табірного оркестру. Його грали під час тортур чи перед розстрілом в’язнів. 

Сьогодні музей має нову експозицію, не менш жахливу, ніж попередні. Про російське вторгнення в Україну, трагедію в ХХІ столітті.

Музей «Території терору» співпрацює з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» та з закордонними партнерами. Поряд з дослідженням, збереженням, архівуванням історичних документів, колектив музею відзняв і документальні фільми.


Великий путівник розваг у Львові

Куди піти, чим зайнятися, кафе, бари