Вікенд у Львові: готовий гайд нетиповими локаціями

У відомій пісні однозначно не дарма мовиться: “Де ще є людям так добре, як тут? Тільки у Львові!”. Це українське місто, переконані, хоч раз за життя та має відвідати кожен (і нехай не лякає перспектива закохатися у нього назавжди!).

Тут розташована значна кількість пам’яток архітектури, весь історичний центр міста внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Ледь не кожен провулок у Львові знайде, чим зачепити твою увагу, і як нагадати про багате мультикультурне минуле міста. 

Однак розчаруватися у Львові так само легко, як зачаруватися ним, якщо обрати для побачення з містом тільки надто вже популярні та багатолюдні місця, де гомін не припиняється ні на мить. 

Разом з Citadel – Gastro Boutique Hotel & Restaurant зібрали для тебе оптимальний маршрут на вікенд, дотримуючись якого ти неодмінне зможеш налаштуватися на ритм старого міста, яке так і манить прогулянками і кавуванням без поспіху.

День перший

Львівська цитадель 

У будь-якому казковому місті має бути своя фортеця. Цитадель чудово виконує цю функцію у Львові, залишаючись однією з найбільших його оборонних споруд, що збереглися донині. 

цитадель львів історія ресторан готель
План цитаделі з Віденських архівів

Масштабний комплекс укріплень та фортифікацій включає дві квадратних і чотири круглих башти та казарми з яскравої червоної цегли. Їхні стіни пам’ятають битви за Львів 1910-х й Другу світову війну, і досі створюють атмосферу, що нікого не залишає байдужим, хоч дедалі менше речей нагадують про їхнє первісне призначення.

Після проголошення Україною незалежності більшість споруд отримали нових власників і були відновлені. Завдяки цьому тут оселилися банки та офіси, сховище бібліотеки, ресторан та 5-зірковий Citadel – Gastro Boutique Hotel & Restaurant.

Територія цитаделі перетворилася на затишну та зелену паркову зону зі світлими алеями, яка може стати чудовою місциною для того, аби прогулятися і подихати свіжим повітрям після прибуття і заселення та зробити світлини на згадку. Зараз йде реконструкція на іншій території фортифікаційного комплексу Цитадель, але особливу увагу заслуговує максиміліанська вежа номер 2, яка була реконструйована у 2009 році.

Середина XIX століття, коли фундамент Львівської Цитаделі було закладено, був неспокійним для багатонаціональної Австрійської імперії, якій загрожував розпад. Надсучасні укріплення, які мали забезпечувати контроль та захист міст від ворогів, з’явилися тоді у багатьох містах імперії: Празі, Кракові, Будапешті… Підавстрійській на той момент Львів не став виключенням, а за процесом закладення фундаменту Цитаделі стежив особисто молодий імператор Франц Йосиф 1, відвідавши це місце у жовтні 1851 року.

Тут просто у центрі міста виросла справжня фортеця – комплекс укріплень та фортифікацій з квадратними і круглими баштами з червоної цегли. Об’єкт став унікальним для свого часу – завдяки наявності у місті широкого плато, провідні архітектори Відня змогли реалізувати у ньому з розмахом всі найновіші інженерні та архітектурні задуми. 

Упродовж двох минулих століть його почергово займали гарнізони австро-угорських, російських, українських, польських, радянських та німецьких військ. Численні бойові дії загрожували перетворити його на руїни, і це ледь не сталося, але – не через війну, а через невдале післявоєнне управління радянської влади, яке призводило до поступової руйнації приміщень. 

Після відновлення незалежності України для збереження надзвичайно цінної архітектури влада передала Цитадель у приватну власність. За ці роки, зокрема, було реконструйовано Максиміліанську вежу №2. Тепер вона відома як найкращий збережений приклад такої архітектури в Європі. Вежу вдалося перетворити на місце смаку, затишку та мистецтва, на простір, де яскраво розвивається гастрокультура України. Саме в її стінах тепер приймає гостей Citadel – Gastro Boutique Hotel & Restaurant. Тут можна спробувати вишукану кухню та оселитися в незвичному готелі бутікового типу під час відвідин Львова.

Львівський муніципальний артцентр 

Львівський муніципальний артцентр  що подивитися у львові за вихідні
Фото: facebook.com/lvivart.center/

Звикнувши до атмосфери старого європейського міста, можна попрямувати за новими естетичними враженнями. У Львові чимало галерей і музеїв на будь-який смак, гідних відвідування, і Муніципальний артцентр, що причаївся у неоготичній кам’яниці за адресою вулиця Стефаника, 11 – серед них. 

Цей артпростір, що був відкритий три роки, став справжнім прихистком для всіх, кому цікаве сучасне мистецтво у найрізноманітніших його проявах – фотографія, живопис, відеоінсталяція… Вхід сюди вільний, на імпровізований “кухні” можна поласувати кавою та поживитися пирогом. 

Палац Потоцьких

Палац Потоцьких відвідування що у львові цікавого
Фото: lvivgallery.org.ua

За п’ять хвилин ходьби від артцентру на вулиці Коперника, 15 тебе зустріне величний триповерховий бароковий палац, локація цікава і зовні, і зсередини. У цій пам’ятці архітектури кінця ХІХ – одній з найвизначніших в Україні – понад десятиліття, аж до повномасштабної війни, “жила” колекція європейського мистецтва XIV – XVIII століть Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького. Сьогодні його колекцію не доступна для, але палац приймає відвідувачів у вихідні та кожного тижня знаходить, чим привабити вимогливого гостя. Тут влаштовують різноманітні тимчасові виставки, лекції та презентації. Квиток у Палац Потоцьких для дорослих коштує 100 гривень, для дітей та пенсіонерів – 50 гривень.

Таємні дворики на площі Ринок 

дворики Львова що подивитися на вихідних
Фото: Margarita Marushevska

Львів – не дуже велике місто, але для того, аби знайти та роздивитися всі-всі його цікавинки насправді потрібні тижні, якщо не місяці. І навіть така “попсова” локація як площа Ринок легко зможе це довести, сюди й пропонуємо попрямувати, аби переконатися.

Ледь не в кожному з будинків, що оточують площу, криються свої секрети. Приміром, якщо уважно придивитися до будинку №29 – відкриється наскрізний прохід до вулиці Театральної  (колишній пасаж Андріоллі), де розташовані різноманітні крамниці та кав’ярні, де можна зупинитися й поласувати автентичним львівським сирником.

А у будинку №8 можна з несподіванкою для себе відкрити таємничий довгий прохідний двір. Він з’єднує площу з вулицею Федорова. На його кам’яних стінах залишилися поглиблення від старовинних шкіряних сувоїв на них були написані слова з Тори. 

Площа Коліївщини

Площа Коліївщини львів цікаві місця для вікенду
Фото: ЛМР

Просто посеред пішохідного історичного центру міста на тебе чекає сюрприз – тут ти знайдеш ледь помітну площу, одну з найменших у місті. Попри свої незначні розміри (лише 30 на 23 метри) площа Коліївщини вміщує цілком зручний для відпочинку затишний сквер. 

З незвичайного тут – замість звичайних лавок на площі встановили крісла, а посеред площі розмістилася криниця, на якій можна відшукати імена мешканців цієї площі, які тут жили ще до Другої світової війни. 

Порохова Вежа 

Порохова Вежа львів небанальні місця для прогулянок
Фото: lviv.travel

За межами пішохідної частини історичного центру Львова – на вулиці Підвальні, 4 – ти знайдеш одну з пам’яток архітектури середньовічного Львова, що збереглася якнайкраще. 

Сьогодні тут діє Центр Архітектури, Дизайну та Урбаністики, де проводять різноманітні виставки, майстер-класи, воркшопи (вхід на події платний, ціни варіюються) та кав’ярня.

Після відвідування Центру можна завітати на барахолку біля пам’ятника Федорову, розташованого навпроти. Там можна придбати собі унікальну вінтажну річ на згадку чи вінілову платівку. 

Львівський академічний молодіжний театр імені Леся Курбаса

Театр Леся Курбаса Львів на вихідні
Фото: Театр Леся Курбаса

Завершити сповнений вражень день можна, віддавши Академічний театр імені Леся Курбаса, який цього року святкує 35-річчя. Він розмістився на вулиці з однойменною назвою, в будівлі театру-вар’єте, побудованого в 1909 році.

Від часу свого заснування театр переріс в один із найвідоміших театральних колективів, як в Україні, так і за її межами. В репертуарі театру сьогодні два десятки вистав: за творами Лесі України та Івана Франка чи текстами Василя Стуса і поезіями Богдана Ігоря Антонича, серед них точно вийде обрати таку, що западе в душу. Зауважимо, до кінця липня 2023 року театр на канікулах, але не виключено, що після повернення театральна група потішить новинками.

День другий

В Citadel на тебе чекають вишукані сніданки, які можна скуштувати в ресторані або замовити прямо в номер (при бронюванні доступні номери як з включеним сніданком, так і без). Тут запропонують млинці, сирники чи добре знайомі страви з яєць, але у незвичному виконанні, яке точно не лишить байдужим. До сніданку подають каву, чай, безалкогольні напої або келих ігристого. Поласувати можна як в ресторані на третьому поверсі, з якого відкривається одна з кращих панорам на історичний Львів, так і просто у номері.

ресторан в готелі цитадель львів
ресторан в готелі цитадель львів сніданок

Тут вміють дарувати яскраві естетичні та гастрономічні враження, тож вийти з готелю без натхнення на нову мандрівку містом у тебе навряд вийде.

Панорама готель цитадель львів

Ботанічний сад

Ботанічний сад Львів що подивитися
Фото: Наталія Деркач

Навряд хтось сперечатиметься з тим, що почати свій день з єднання з природою – чудова ідея. Ботанічний сад Львівського національного університету імені Івана Франка – один з найстаріших садів України та Східної Європи – саме нещодавно вперше за довгі місяці відкрив свої брами для гостей, тож є чудова нагода завітати саме сюди.  

Дістатися від готелю пішки до однієї з локацій Ботсаду – невеликої, в межах двох гектарів, ділянки на вулиці Кирила і Мефодія, 4 – можна усього за 10 хвилин.

Ботсад відкритий щовівторка, щосереди, щочетверга та щонеділі. Вхід на територію платний (квиток для дорослих коштує 80 гривень, є можливість оплати карткою). Фонд його флори складає близько 5000 таксонів рослин, тож прогулянка садом точно буде захопливою. 

Вілла Юліана Ванга 

Вілла Юліана Ванга Львів цікаве
Фото: Архітектура Львова

Від споглядання підкореного людиною буяння природи в ботсаду можна перейти до перегляду краси рукотворної. Цікавою локацією для цього стане вілла Юліана Ванга на вулиці Франка, 114.

Ця велична двоповерхова споруда – типовий взірець львівської неоготичної архітектури. Віллу було збудовано понад 120 років тому, і вона дивом зберегла свій історичний вигляд. Будівля вражає різноманіттям неоготичних декоративних елементів (причілок, веж, флюгерів та шпилів тощо). Особливого шарму вілла набуває, якщо дивитись на неї з перехрестя вулиць Франка та Самчука – тоді крізь дерева грізно видніються самі лише оригінальні куполи у візантійському стилі.

Італійський дворик

Італійський дворик вікенд у Львові
Фото: Італійський дворик

Не менш цікава, але більш жива та динамічна локація – затишне подвір’я Королівської кам’яниці на площі Ринок. 6, яке оточують триярусні відкриті галереї. Ця частина палацу зачаровує і ніби фізично переносить до Флоренції чи Венеції. 

Тут працює кафе просто неба, нерідко проходять музичні виступи, виставки, покази фільмів і навіть вистави – цьому сприяє чудова акустика дворика. 

Сьогодні Італійський дворик є складовою комплексу Львівського історичного музею, потрапити на територію можна за символічну плату в 10 гривень.

Костел та монастир бенедиктинок 

Костел та монастир бенедиктинок  Львів нетуристичні місця
Фото: discover.ua

Ця памʼятка архітектури на вулиці Вічевій, 2 дуже часто залишається несправедливо обділеною увагою туристів.  

За брамою тут ховається широкий затишний двір з фресками – ідеальне місце для відпочинку під час прогулянки. 

На території ти побачиш величний прямокутної форми костел, що поєднує у собі стилі пізнього ренесансу, маньєризму, бароко, з простим, але вишуканим інтер’єром. 

Вулична галерея 

Фото: Lviv street gallery

Цікавою буде й прогулянка до історичної дільниці Львова Підзамче, де на розі вулиць Замарстинівської та Тесленка кілька років тому з’явився сучасний мистецький об’єкт Lviv Street Gallery. 

Галерея просто неба була покликана дати можливість художникам показати власну творчість на високому рівні, а перехожим – оцінити сучасне мистецтво у зручному форматі. Експозиція галереї час від часу змінюється. Актуальний вигляд вона отримала восени 2020 року, але й досі вона порається із тим, аби тішити око перехожим.

Гора Лева або Лиса Гора

Гора Лева або Лиса Гора
Фото: Євгенія Височина

Побачити це неймовірне місто з величними храмами, розмаїттям таких несхожих один на одного старих будинків з їхніми різноколірними дахами як на долоні – мало не обов’язок кожного його гостя чи гості, що завітають до Львова. Особливо приємно буде зробити це на заході сонця, коли по всьому місту починають запалюватися вогні. Хіба ж не чудова ідея на закінчення мандрівки?

Нині Ратуша та багато інших популярних оглядових майданчиків, звідки можна бачити усе місто, зачинені через війну. Та Гора Лева (в народі відома як Лиса Гора) – все ще до твоїх послуг. З цієї нерукотворної вершини, де колись стояв замок-палац короля Лева, сьогодні облаштовано оглядовий майданчик. З висоти у майже 400 метрів відкривається неперевершена панорама міста.

Піднятися сюди можна, вийшовши на вулицю Кривоноса, звернувши праворуч на вулицю Довбуша і дійшовши до її кінця (підйом буде за дитячим майданчиком).

Де зупинитися у Львові: вишуканий готель в історичній будівлі

Якщо ти хочеш відпочити від метуші центра міста але знаходитися недалеко від усіх визначних пам’яток та згаданих в путівнику локацій – Citadel — Gastro Boutique Hotel & Restaurant твій ідеальний вибір.

Кожен номер готелю має вишуканий інтер’єр з увагою до деталей та сучасним устаткуванням. А з третього поверху готелю, де розташовується ресторан, відкривається прекрасна панорама на старе місто. А сам готель оточує дендропарк  з більше як з 150 видами рослин.

що подивитися у львові вишуканий готель бутік готель
готель цитадель львів
бутік готель цитадель
дендропарк готель цитадель львів

Цей матеріал створено за підтримки партнера:

Фото обкладинки: Marina Lisova

Теги: