Сотні свічок і тонни тканини на сітки: волонтер Михайло Мозговий про допомогу українським воїнам та найбільші потреби на фронті

Михайло Мозговий — український волонтер. Займається виготовленням окопних свічок та підготовкою тканини для виробництва маскувальних сіток для наших захисників. У волонтерство прийшов після того, як у 2014 році на Донбасі почалася війна.

волонтер Михайло Мозговий виготовляє окопні свічки та фарбує тканину

Десять з половиною років Михайло Мозговий пропрацював на асфальтному заводі в Києві начальником відділу охорони праці й екологічної безпеки. По професії — інженер-еколог. Останні чотири роки працює на себе. Своє хобі — виготовлення дерев’яних виробів — перетворив на повноцінний бізнес. У власному дворі збудував майстерню, в якій власноруч створює з дерева дошки для подачі страв, сувенірну продукцію на продаж.

Роботу поєднує з волонтерською діяльністю та зізнається: знайти баланс між одним видом діяльності та іншим — дуже складно. Волонтерство займає чимало часу, але сьогодні це — уже радше стиль життя, від якого складно відмовитися. 

В рамках спецпроєкту “Київ – місто героїв” ми поспілкувалися з Михайлом Мозговим про те, з чого почався його шлях у волонтерстві, чи кожен може виготовити окопні свічки, які зігріють наших захисників на фронті, та про деякі тонкощі створення якісних маскувальних сіток. 

Волонтерство як стиль життя

У 2014 році, коли почалася війна на Донбасі, ми з друзями, як і більша частина країни, почали думати, що такого могли би зробити для армії. На одному з інтернет-ресурсів тоді побачили таку ідею як баночка з картоном всередині, залита парафіном — окопні свічки. 

Залишки старих свічок були вдома, банки і картон ми знайшли. Спробували зробити, передали на фронт. Отримали відгук і зрозуміли, що ідея — робоча, і можна таким займатися. Певний час тестували готові вироби, щоб зрозуміти, скільки така свічка горить, і так далі. 

михайло мозговий інтерв'ю окопні свічки

На початку 2015 року друзі запросили мене долучитися до плетіння маскувальних сіток. На той час одна айті компанія надавала цілий поверх свого офісу по неділях для того, щоб волонтери могли збиратися там і плести сітки. Туди сходилося досить багато людей і за день виготовляли великі обсяги сіток. Ми їздили туди по неділях разом з сусідами, друзями, колишніми однокласниками. Загалом же могло зібратися і 40, і 60 людей. Так втягнулися і в сіточну справу. В цьому виді діяльності немає нічого складного — по суті, для роботи потрібні тільки руки. 

Зараз я не займаюся безпосередньо плетінням сіток, а лише готую для цього матеріал. Система така: група, яка плете маскувальні сітки, збирає тканину, потім відправляє до мене. Іноді й мені безпосередньо друзі, знайомі також відправляють матеріали для плетіння. Я все це фарбую і відправляю їм назад, щоб вони продовжили роботу. 

Усім цим я займаюся вдома — тут і працюю, і волонтерю. Тому роботу і волонтерство доводиться поєднувати. Часто цей процес — паралельний і, фактично, безперервний. Поки фарбується тканина, можна зайнятися основною роботою. Потім перерватися, дістати пофарбовану тканину, розвісити на сушку, закласти нову партію на фарбування і — знову повернутися до роботи. Та, якщо чесно, волонтерська діяльність займає в мене дуже багато часу. Дуже важко підтримувати якийсь баланс, що сьогодні я займаюся тільки волонтерством, а завтра, наприклад — тільки роботою. 

волонтер михайло мозговий окопні свічки

Якщо ти збираєш гроші, маєш потім максимально прозоро звітувати, куди вони були витрачені. Якщо ж йдеться про вироби, дати оцінку їхній якості можна тільки дослідним шляхом. По тканині, наприклад, усе видно — чи нормально вона підготовлена для плетіння маскувальних сіток, чи ні. На своєму досвіді я не стикався з шахрайством серед волонтерів, проте іноді бачив речі, які з’являються, мабуть, через брак знань та досвіду. Зараз з’явилося чимало людей, які плетуть маскувальні сітки та кікімори. Буває, що результати їхньої роботи можуть бути дещо дивними — наприклад, сітка 4*6 м і вагою 52 кг, або кікімора вагою в 10 кг. 

Окопні свічки – універсальний продукт 

Виготовлення свічок з використанням переплавленого матеріалу, картону і консервних банок — це стара технологія. Наскільки мені відомо, цю ідею використовували в туристичних цілях, коли не було пальників на газових балонах. Її взяли за основу для виготовлення окопних свічок, які є дуже помічними для наших військових: на них можна і погрітися, і підігріти воду або їжу, якщо немає електрики чи газу, і просушити мокрий одяг. Горять вони досить довго.  

Використовувати окопні свічки можна тільки на вулиці, або в приміщенні з дуже хорошою вентиляцією. Тобто для квартирних умов вони не підійдуть — парафін під час горіння провокує викид забруднюючих речовин. Слід розуміти, що свічка місткістю 200 грам за три години горіння випалить 5 м3 повітря. З них утворяться шкідливі продукти згоряння, які в закритому приміщенні без вентиляції нікуди не подінуться. Тобто використовувати окопні свічки у квартирі для того, аби зігрітися та підсвітити собі сьогодні, в умовах регулярного вимкнення електроенергії — вкрай не рекомендується. 

В теорії, такі свічки може виготовляти кожен. Проте коли ми почали адмініструвати групу в соцмережах, присвячену окопним свічкам, і я став читати питання від інших учасників цієї групи, почав у цьому трохи сумніватися. Мене багато запитують про пропорції, про те, які матеріали підходять, а які — ні, як саме, що можна додавати, а що — ні. Пропонують робити свічки зі смальцю, але, при цьому, не враховують, що їх залюбки поз’їдають миші в окопі. Буває, що люди надивляться якихось відео у YouTube чи Тік-Ток, і починають пропонувати якісь варіанти нібито для здешевлення процесу.  

виготовленя окопних свічок

Для виготовлення окопної свічки потрібен гофрований картон, консервна бляшанка — ідеально підходять такі, в яких продається корм для домашніх тварин. Ну і, звісно, віск, який потім буде розтоплюватися і заливатися у банку на скручений лист картону. Використовувати можна і соєвий віск, і пальмовий, і кокосовий, і парафін. Мені навіть надсилали лимонний, соняшниковий віск — це матеріали, які використовуються, в основному, в косметології, але для окопних свічок теж підійдуть. 

Запити після початку повномасштабної війни і сезонність робіт

Після 24 лютого 2022 року запитів від наших військових побільшало. До прикладу, раніше влітку я більше фокусувався на виробленні сіток, але окопні свічки користувалися меншим попитом. Проте цього літа було досить багато запитів і по свічках також. 

Скоро почнеться зима, морози. Мені стане важче займатися фарбуванням тканини, адже я роблю все це на вулиці, на відкритому повітрі. По-друге, з’явиться попит на зимові сітки білого кольору — як сніг. Також в холодну пору року, звісно, потрібно більше окопних свічок. 

За останній місяць я намагаюся рахувати, скільки свічок ми відправляємо. На кожній коробці пишу цифру з кількістю одиниць. За місяць, думаю, вийде порядка 5 тис свічок. Що ж до маскувальних сіток, то на середину літа там було, здається, близько 3 тонн тканини, яка фарбувалася і відправлялася далі. 

Для плетіння сіток необхідна натуральна тканина: бавовна, льон, конопля тощо. По-перше, синтетичні тканини просто не фарбуються. По-друге, коли синтетика горить, то горить  дуже швидко, плавиться. Тож якщо хтось в цей момент знаходиться під такою сіткою, то може отримати досить серйозні опіки і травми. Ну і, по-третє, синтетична тканина може відсвічуватися у прилади нічного бачення з інфрачервоною підсвіткою. В такому випадку це буде вже демаскуюча сітка, а не маскувальна. 

Дуже бажано, щоб тканина, яку передають на фарбування, була чистою. Зазвичай це: постільна білизна, сорочки, футболки та інший одяг. Спідня білизна для такого не підходить, але трапляється, що присилають і таке. Іноді здається, що люди висилають все, що було в них у шафі — тоді доводиться сидіти і розбиратися з цим, перебирати все власноруч.

Як допомогти?

Витратні матеріали, які потім підуть на виготовлення окопних свічок і маскувальних сіток, я збираю регулярно. Серед найбільш актуальних потреб були і залишаються такі: віск, парафін, огарки свічок, в будь-якому стані з будь-якими забрудниками, також — консервні бляшанки будь-якого розміру, від банок з-під котячого корму та більші. Для сіток потрібна тканина для фарбування з натуральним складом світлих, не яскравих кольорів. Якщо ви хочете допомогти з якимось із цих запитів, реквізити і деталі щодо відправки є ось в цьому пості на ФБ.

Цей проєкт реалізовується за підтримки ініціативи Офіс Дій