Вкрадені реліквії зі синагог Тернопільщини вивезли до росії

На замовлення росіян у 2013-2014 роках були пограбовані старовинні синагоги в Чорткові (XVIII ст.) та Підгайцях (XVІ ст.).

ГО “Україна Інгкогніта” провела розслідування щодо викрадення трьохсотлітніх різьблених дверей із синагоги Чорткова та виявила, що реліквія зараз знаходиться на експозиції в “Музеї історії євреїв в росії” (Москва).

Двері Чортківської синагоги на своєму споконвічному місці (фото: Вікіпедія”) та у Москві

Як розповів керівник юдейської громади Чорткова Яков Баранов, відреставровані двері, зняті з недіючої Головної синагоги, викрадені ще у 2014 році, нині знаходяться у фондах єврейського музею на Поклонній горі російської столиці. За його словами, у цій афері замішані впливові люди та релігійні лідери.

Крім того, активісти встановили, приблизно у той ж час, коли пограбували синагогу в Чорткові, із давньої синагоги в Підгайцях теж пропали унікальні реліквії – барокове білокам’яне різьблене оздоблення ніші з молитовної зали та різьблена таблиця з написом “Це ворота Господа — праведні ввійдуть через них” (Псалом 118), що прикрашала вхід до божниці. 

Таблиця над входом до синагоги.

Таблиця, що донедавна прикрашала вхід до пам’ятки архітектури національного значення, теж знайшлася в експозиції все того ж московського музею. Що цікаво, вкрадена реліквія з Підгайців там виставлена поруч із вкраденими дверима синагоги в Чорткові.

Дірка на місці вкраденої таблиці та крадений артефакт у московському музеї 

Росіяни за допомогою своїх українських посіпак вкрали ці чималі реліквії коли вже тривала російсько-українська війна. Яким чином чималі артефакти доправили на терени країни-агресора – ще те питання. Також невідомо, як величезні кам’яні блоки змогли демонтувати непомітно із пам’ятки національного значення, що знаходиться в самісінькому центрі міста. Досить вірогідно, що до мародерства в синагогах Чорткова та Підгайців долучилися одні й ті самі люди.

Не пропускай важливі новини, підписуйся на наш канал в Telegram чи Viber.


Корисне

Туристичне страхуваннязелена карта для виїзду закордон, ОСАГО онлайн.
kiwi.com – гнучкий пошук авіаквитків по лоукостам, також є можливість шукати залізничні та автобусні квитки.
omio.com – пошук залізничних та автобусних квитків по Європі, а також авіа.
trainline.com – пошуковик залізничних та автобусних квитків по Європі.