Автомобільний маршрут південно-західним узбережжям Туреччини

Щоб побачити найкрасивіші місця Лікійської стежки не обов’язково подорожувати пішки з рюкзаком – значну частину маршруту можна оглянути подорожуючи на авто. Саша Петренко, спец з бюджетних подорожей нетривіальними локаціями та авторка телеграм-каналу “Саша порабощает мир“, поділилася маршрутом роудтріпу від Ізміру до Анталії: безлюдні острови, національні парки, античні храми та амфітеатри й секретні пляжі південно-західного узбережжя Туреччини. 

Маршрут можна скоротити чи розширити в залежності від кількості вільного часу, а зупинки комбінувати за особистими інтересами: в переліку підібрані і старовинні руїни, і активні види спорту.
В цій подорожі головне — не окремі локації, а сама дорога. Навіть якщо проїхати цей маршрут частково, уявлення про Туреччину, як країну “ол-інклюзівів” зміниться назавжди.  

Такий формат подорожі підійде для тих, хто не готовий до фізичних навантажень для проходження туристичних маршрутів пішки, але хоче побачити найяскравіші локації. Яскравості додає відчуття повної свободи: можна самостійно вибирати, де провести більше часу, а куди не їхати взагалі та звертати зі шляху в пошуках нових цікавих місць.

Особливості оренди машини в Туреччині

Особливості оренди машини в Туреччині
Фото: Oleksandr Reva

Для оренди авто в Туреччині достатньо звичайних українських водійських прав, оскільки обидві країни є членами Віденської конвенції, тож оформлювати міжнародне посвідчення не обов’язково.

Ціни в різних прокатних конторах можуть різко відрізнятися, тож перевір достатньо сайтів-агрегаторів, та не нехтуй турецькими фірмами: ціни в них деколи привабливіші та і відношення більш лояльне. 

Що впливає на ціну:

  • попит/пропозиція: на свята вартість зазвичай вища, а от у низький сезон можна вхопити дійсно вигідну ціну;
  • повернення в іншому місті зазвичай обійдеться дорожче, адже прокатникам потім доведеться переганяти машину назад;
  • вік та водійський стаж: можуть накладатися додаткові збори на водіїв до 21 року (іноді до 25) або стажем менше 2-х років;
  • додаткові послуги, які іноді агрегатори включають автоматично: розширена страховка, GPS-навігатор, другий водій та ін.
  • розмір депозиту: зазвичай на найдешевші авто завдаток буде більшим. Обов’язково перевір його розмір перед тим, як оплачувати оренду.

Зверни увагу: для внесення депозиту знадобиться кредитна картка. Дебетова з кредитним лімітом — це інше, на картці має бути зазначено Credit. Бажано, щоб картка була фізичною та іменною (саме водія!), адже деякі контори не приймають віртуальні картки для внесення завдатку.

Обов’язково уважно перечитай всі умови договору та страхування авто, а коли будеш брати машину — зафіксуй з працівником навіть найдрібніші пошкодження на авто та сфотографуй їх.

В який сезон краще їхати

Весна та осінь — найкращі сезони, адже влітку може бути надто спекотно, а взимку холодно купатися. Але для того, щоб побачити найкрутіші споти та насолодитися атмосферою, маршрут на машині можна проїхати в будь-яку пору року.

Єдине виключення: не варто їхати в подорож в період важливого мусульманського посту Рамадану (турецькою “Рамазан”), оскільки в маленьких містечках можуть виникнути труднощі з харчуванням вдень, а деякі локації змінюють години роботи чи зачиняються зовсім.

Проживання та харчування на маршруті

Маршрут передбачає ночівлю в містах, де можна буде знайти готелі чи апартаменти на свій смак. Середня ціна влітку приблизно 120-180 лір за двомісний номер в готелі, квартири на Airbnb можна знайти трохи дешевше. Також можна взяти з собою намет для ночівлі у кемпінгах чи “дикуном”, це добряче зекономить бюджет. У великих містах по дорозі можна робити закупи в супермаркетах для перекусів та пікніків на природі та харчуватися в місцевих ресторанчиках.

Що взяти з собою

Список речей для комфортної подорожі:

  • аптечка;
  • місцева сімка, щоб не втрачати зв’язок: в оператора Turkcell можна придбати 23 гб за 150 лір;
  • адаптер для зарядки в машині;
  • набір для пікніка на природі;
  • газовий балон, який можна купити по прильоту в туристичних магазинах, та газовий пальник. Знадобиться, якщо збираєшся готувати їжу в поїздці самостійно або заварювати свіжі чай та каву будь-де;
  • зручний одяг та взуття, головний убір;
  • ліхтарик;
  • засоби від сонця та комах;
  • водонепроникний чохол на телефон, знадобиться на морських прогулянках;
  • турецькі ліри в готівці: вхід на деякі локації не можна оплатити карткою чи іноземними валютами, а в маленьких містечках чи віддалених місцях можуть виникнути складнощі з безготівковим розрахунком.

Маршрут

День 1:

Ізмір – Півострів Чешме (Алачати – Чешме – Деліклі) – Сельчук (Ефес) та Ширіндже – Кудашаси

Перед стартом самого маршруту варто прогулятися Ізміром: піднімись на вершину Кадіфекале та заціни панорамний вид на місто. Проїдься на трамваї (Konak Tramvay) вздовж набережної, а в другій половині дня відправся на поромі до пірса Бостанли та зустрінь там захід сонця. В центральному районі Кемералти (Kemeraltı) є колоритний гранд-базар, а в Алсанджак (Alsancak), куди варто заїхати за кавою у хіпстерських кафешках.

автомобільний маршрут туреччиною
Фото: Hüseyin Yazıcı
автомобільна подорож узбережжям туреччини що подивитися
Фото: Meriç Kutyar Gül

Перший пункт нашої подорожі — півострів Чешме (Çeşme). До початку 20 ст. тут проживало виключно грецьке населення і це вплинуло на архітектуру та атмосферу тутешніх міст. Центр Селища Алачати всипаний затишними кафешками, а кожен куток так і проситься потрапити в стрічку Інстаграму. Обережно, тут можна залипнути надовго!

Чешме Туреччина автомобільний маршрут що подивитися
Фото: seyhan sönmez

В місті Чешме, однойменному з назвою півострова, є замок (Çeşme Kalesi) прямо посеред міста, звідки відкривається непоганий краєвид, вхід коштує 8 лір. Церкву (Ayıos Haralambos Kilisesi) переробили під суспільний простір та іноді проводять виставки сучасного мистецтва, а в сусідньому сквері можна перекусити в прохолодній тіні дерев.

Наступні пункти на маршруті — дикі пляжі Клеопатри та Деліклі, але дорога до них жахлива, з крутими спусками та поворотами, тож якщо тобі бракує впевненості у своїх водійських навичках, цей спот краще пропустити. Не переживай, попереду ще багато крутих пляжів.

Перша антична локація — давньогрецьке місто Ефес, яке нині знаходиться на території міста Сельчук. Територія досить велика, тут легко можна витратити цілий день. Місця, які точно варто відвідати: бібліотека Цельсія, від якої зберігся фасад з колонами та статуями, стіни та підвальні приміщення; Храм і ворота Адріана та Великий Амфітеатр, який колись вміщував 25 тисяч глядачів. Відвідання археологічного комплексу коштує 120 лір, а за деякі окремі пам’ятки доведеться доплачувати додатково. Актуальні ціни можна переглянути за посиланням.

місто Ефес Туреччина маршрут для автомобіля вдовж лікійської стежки
Фото: Afşin Çelik

Якщо античні храми не в полі твоїх інтересів, а гаманець благає зекономити кошти, то сміливо вирушай в селище Ширіндже в 11 км від Сельчука. Все, що  потрібно знати про це місце — ”Şirin” в перекладі з турецької значить “милий”, і це повністю описує цю чарівну локацію. На вузеньких вуличках заборонений проїзд транспорту, тож готуйся до пішої прогулянки. Обов’язково спробуй місцеві фруктові вина з вишень, полуниць та слив і влаштуй собі пікнік з панорамою на гори та білі будиночки з червоними дахами.
На ночівлю можна залишитися в Ширіндже, щоб зранку помилуватися містечком без туристів, або проїхати 30 км далі до прибережного міста Кудашаси (Kuşadası), де більший вибір готелів та апартаментів на Airbnb, а ранок можна почати з чілу на пляжі.

Ширіндже автомобілем по Туреччині цікаві місця
Фото: Rebecca Shearin

Читай також: Як організувати трекінг по Лікійській стежці

День 2:

Кудашаси – Національний парк півострова Ділек – Мілет – Озеро Бафа – Дідім – Бодрум

Перед початком сьогоднішнього маршруту краще заїхати в один з супермаркетів в Кудашаси та закупитись продуктами, адже попереду багато безлюдних локацій!

Почати ранок варто з диких пляжів з кришталево-прозорою водою в Національному парку півострова Ділек. В’їзд на машині на територію коштує 9 лір. Перший пляж від в’їзду традиційно найбільш переповнений, тож прямуй далі до Айдинлику або Карасу. Біля пляжів облаштовані столи для пікніків, але їх швидко можуть зайняти, тож поквапся, щоб відхопити найкращий спот. Атмосфери додають сімейства диких кабанчиків та лисиць, що зовсім не соромляться підходити близько до людей в надії поласувати смаколиками.

Фото: nejdet düzen

Наступний пункт — античний амфітеатр Мілет, в якому майже ніколи не буває натовпів надокучливих туристів, тут можна в тиші насолодитися прогулянкою руїнами древнього міста. Не забудь взяти достатньо води та головний убір, адже затінку тут майже немає. Вхід – 12 лір.

Наступний пункт –  озеро Бафа. Локація дуже мальовнича сама по собі, адже озеро оточене горами. Якщо є наснага для хайкінгу, то біля села Гьоляка (Gölyaka) є закинутий древній монастир Єділер, де на стінах руїн збереглися фрески 13 ст. До нього веде стежка вверх довжиною приблизно 2 км, але прогулянка того варта, зверху відкриваються неймовірні краєвиди. Або проїдься до села Капикири (Kapıkırı), щоб прогулятися по руїнах Гераклея .

Фото: Matthias Pätzold

Ввечері вирушай до Бодруму, де можна буде насолодитися всіма благами цивілізації: повечеряти в ресторані, відновити сили в хамамі після довгих прогулянок, чи помилуватися яхтами в порту під час вечірнього променаду.

День 3:

Бодрум – півострів Решадіє – півострів Бозбурун – Мармарис – Акьяка

Почати день можна з невеличкого “круїзу”: поромної переправи з Бодруму до порту Датча на півострові Решадіє. Перед виїздом захопи їжу в супермаркеті чи візьми смаколиків у ресторані з собою, бо в порту призначення кафешок не буде. Обов’язково звірся з розкладом на сайті, адже судна курсують не кожного дня. Перевезення автомобіля коштує 230 лір + 80 лір з пасажира. Якщо ціна кусається, то аналогічний маршрут можна проїхати й без порома, вирушивши спочатку до Акьяки дорогою, що тягнеться вздовж морського узбережжя, а потім вже вирушити на півострови Решадіє та Бозбурун.

Фото: lucipictor

Маршрут частково проходитиме по Карійській стежці — не такій популярній, як Лікійська, але вражає вона не менше. Після півторагодинної подорожі на поромі рекомендуємо заїхати до секретної лагуни Курубюк на заході півострову. Туди веде звивиста дорога серед гір та маленьких сіл. Після подолання серпантинів відкриваються чудові краєвиди на безлюдні пляжі з нереально-блакитним кольором води.

Фото: Turgay Sayılır

По дорозі до наступного півострова Бозрурун можна заскочити в місцеві виноробні: наприклад Knidos winery чи Datca Viticulture and Oenology

виноробня туреччина маршрут

На Бозбуруні багато крутих природних локацій та інстаграмних лагун, але якість дорожнього покриття вразить тебе трохи менше. Проте, півострів не варто залишати без уваги. Ось топ крутих місцин: тихе та спокійне містечко Турунч, лагуна Чіфтлік в оточенні гір та рибацьке селище Бозбурун.

На ніч можна зупинитися в Мармарисі, де ти знайдеш готелі на будь-який бюджет або проїхати трохи далі та заночувати в Акьяці. Це тихе містечко, де можна порибалити на річці, прогулятися лісом та покайфувати від навколишньої природи.

Читай також: 8 місць Туреччини, де варто побувати хоч раз

День 4:

Акьяка – Кьойджегіз – Дальян – Фетхіє – Каякьой – Долина метеликів – Олюденіз

Сьогоднішній маршрут почнеться зі шляху до озера Кьойджегіз (Köyceğiz Gölü), де в селищі Топарлар в сезон біля дороги продають тонни апельсинів та мандаринів, тож обов’язково захопи фруктів на перекуси.

Далі прямуй у Дальян, де можна оглянути Гробниці царів Кауноса (Kaunos Kral Mezarları. Ці склепи, висічені в скелях — залишки древнього міста 10 століття. Трохи далі знаходяться руїни з амфітеатром (Kaunos Antik Kenti).

Фото: Ian Chilton

Південніше від Дальяна знаходиться Пляж черепах, але зауваж, що влітку деякі частини пляжу закривають, щоб відвідувачі не турбували черепашок в період відкладання яєць. Натомість можна відвідати Декамер — Центр досліджень, порятунку та реабілітації морських черепах, де піклуються про рідкісні види цих рептилій.

Наступна зупинка — місто Фетхіє з шикарними пляжами навколо, а в супермаркетах можна затаритись всім необхідним чи пообідати у ресторані на узбережжі.

Далі на тебе чекає закинуте грецьке селище Каякьой (Kayaköy), жителі якого покинули його на початку 20 ст. через примусове переселення. Це справжнісіньке місто-привид і пусті будиночки виглядають досить моторошно.

 закинуте грецьке селище Каякьой

Зовсім поряд знаходиться містечко Олюденіз, тут можна політати на параплані над узбережжям з висоти 1700 м, краєвиди тут вражають, але і ціна кусається: один політ коштуватиме приблизно 500 лір. 

політ на дельтоплані пароплані Олюденіз

В 10 км на південь від Олюденіза знаходиться Долина метеликів (Kelebekler Vadisi). Щоб побачити цей неймовірний пляж між двома скелями зверху, потрібно доїхати до оглядового майданчика Kelebekler Vadisi Uçurum. Спуститися вниз до самого пляжу не можна, дорога досить складна та небезпечна. Натомість туди регулярно ходять човни з Олюденіза, вартість — 50 лір в обидві сторони. Але слідкуй за часом, остання “водна маршрутка” відправляється о 5 вечора. 

Долина метеликів  туреччина
Фото: Scoprire Istanbul

На ніч можна повернутися до Олюденізу чи Фетхіє, в обох містечках є достатньо готелів та і ціни приблизно однакові: 150-200 лір за бюджетний двомісний номер.

День 5:

Олюденіз – Сакликент – Патара – Капуташ – Каш

Сьогодні подорож починається найцікавішими локаціями Лікійської стежки, тільки без походів, рюкзаків та наметів. 

Спочатку вирушаємо до водоспаду Гізлікент (Gizlikent Şelalesi) та каньйону Сакликент (Saklıkent Milli Parkı), що знаходиться в однойменному національному парку. Вхід коштує 9 лір, зверни увагу що приймають тільки готівку. Це один з найдовших у світі каньйонів та дійсно крутий досвід, але сюди регулярно привозять бусики з “пакетниками” з найближчих курортів, тож постарайся потрапити сюди якомога раніше. 

водоспаду Гізлікент (Gizlikent Şelalesi) та каньйону Сакликент (Saklıkent Milli Parkı)

Наступний пункт – пляж Патара з древніми руїнами та піщаними дюнами — ідеальний інста-спот! За в’їзд на стоянку біля пляжу вимагатимуть 40 лір, але можна припаркуватись по дорозі та дійти пішки. 

пляж Патара

Так, крутих пляжів на маршруті було достатньо, але Капуташ точно не можна пропустити. Локація досить популярна, тож паркомісце треба буде ще пошукати, але краєвиди гір та прозора водичка того точно варті. 

пляж Капуташ

Заночувати можна в тихому та неймовірно атмосферному містечку Каш, яке з трьох сторін оточене горами та лісами. Тут панує спокій та релакс, і навіть продавці в сувенірних крамничках не кидаються на туристів з криками “Наташа, купи!”. Каш створений для неспішних прогулянок між невеличкими білими будиночками з черепичними дахами, а в добрі часи можна було зганяти на катері до грецького острова Кастелорізо.

Читай також: Великий гід Стамбулом

День 6:

Каш – Кекова – Демре – Сулада – Чирали – Кемер

Сьогодні на тебе чекає лайтовий маршрут другою частиною Лікійської стежки. Почини з містечка Калєучагиз біля острова Кекова, де можна покататися на човні чи цілій яхті вздовж навколишніх бухт. З фортеці Simena Kalesi відкривається чудовий краєвид на узбережжя, але зауваж, що їхати туди доведеться ґрунтовкою. 

Фото: Rab Lawrence

Наступна зупинка — столиця древньої лікійської цивілізації Мира з гробницями 9 ст., що були вирізьблені в скелях. Локація знаходиться в містечку Демре, а вхід коштує 55 лір.

Фото: Ömer Korkut

Якщо душа просить більше морських пригод, то варто звернути увагу на острів Сулуада , який пафосно називають “Турецькими Мальдівами”. Вода тут дійсно нереального кольору, але пляж зовсім невеличкий, оскільки острів — це, фактично, скелі посеред моря з тоненькою смужкою піску. Потрапити туди можна на човні з селища Адрасан, приблизно за 150 лір в обидва кінці. 

острів Сулуада

Біля містечка Чирали знаходиться незвичайна локація: в парку Чираг-Чимера в скелях горить “вічний вогонь”. Щоб дістатися цього місця необхідно буде піднятися 1 км вверх сходами від стоянки. Вхід коштує 9 лір, і якщо збираєшся підсмажити сосиски чи зефірки на “природному мангалі”, то сховай їх до рюкзака, бо охоронці можуть не пустити тебе з їжею. Парк не дуже добре освічується вночі, тож краще приходити сюди вдень або захопити з собою ліхтарик.
Заночувати можеш в Кемері, тут є всі блага цивілізації “пакетної Туреччини”: великий вибір готелів, ресторанів та розваг.

вогні химери чирали

День 7:

Кемер – Каньйон Гьойнюк – Термессос – Каньйон Тази – Анталія

Чим ближче до Анталії, тим більший шанс зустріти натовпи “пакетників” на кожній локації. Тож намагайся виїжджати якомога раніше. 

Останню частину маршруту можеш почати з Каньйону Гьойнюк біля однойменного селища. Це чудовий парк для любителів активного відпочинку: тут можна проїхатись на зіплайні, сплавитись на рафтах чи прокататись на човні та прогулятись ущелиною між 300-метрових скель по дну річки. Або просто влаштувати пікнік серед мальовничих схилів. Вхід на локацію коштує 12 лір (тільки готівкою), але чекай багато додаткових витрат: як мінімум доведеться оплатити оренду спорядження для проходження каньйону: гідрокостюм та каску, щоб вплав дістатися до водоспаду.

Каньйону Гьойнюк туреччина автомобільний маршрут

Якщо навпаки хочеться більше тиші та спокою, вирушай до Національного парку Термессос. Це чудове місце для прогулянок з гірськими краєвидами та залишками зруйнованого землетрусом стародавнього міста Термессос.

Якщо ще залишились сили, вирушай до каньйонів Кьопрюлю та Тази, в 100 км на північ від Анталії. В першому можна порафтити у блакитній воді, а із другого відкривається нереальна панорама на ущелину з 200-метровими скелями, яка чимсь нагадує Норвегію. До інста-споту на вершині каньйону веде невелика частина ґрунтової дороги, але машину за бажанням можна лишити на стоянці та прогулятися пішки.

Фото: Rainer Kaufhold
готовий автомобільний маршрут Туреччина

Закінчуємо наш роуд-тріп в Анталії. Тут хороший авіа-хаб, тож проблем з подальшою логістикою не виникне: можна вилетіти в Україну прямим рейсом, або продовжити подорож Туреччиною.

Для зручності усі вищезгадані локації нанесені на мапу.

Якщо тобі сподобався маршрут, підпишись на Тelegram-канал або Instagram авторки – там багато цікавого.