5 регіонів Грузії для подорожей, відпочинку та гастротуризму

344 дні Грузія була зачинена для туристів. Це майже рік. Ми вже забули, як це пити на сніданок ркацителі замість кави, тримати рівновагу, крокуючи до моря по гальці в Батумі, шукати серед хмар гору Казбек, який він на запах той район Абанотубані, та що воно таке та грузинська супра.

Ми розповімо тобі, де в Грузії українцям добре… їсти, молитись, кохати. А ще дегустувати, працювати, та трекінгом займатись.

Гамарджоба, Сакартвело!

Авіа до Грузії та транспорт в Грузії

Українські авіалінії МАУ та Sky Up виконують прямі перельоти з Києва та Харкова в Тбілісі та Батумі. Якщо у твоїй валізі сонячні окуляри, крем для засмаги або трекінгове взуття, то летіти потрібно в Батумі. Якщо ж ти хочеш змінити панораму за вікном свого коворкінга, або написати винний гайд – краще обрати аеропорт Тбілісі.

✈️ Авіа в Грузію з України від €71 в обидва боки

За розпродажем авіа у Тбілісі можна стежити по тегу “Грузія” на сайті, або підписавшись на сповіщення в наших каналах у Telegram або Viber.

Грузією доведеться пересуватись трьома різновидами транспорту – поїздами, таксі або автобусами. Найбільш комфортний варіант – замовити машину. Для цих цілей ідеально підійде сервіс Go Trip. Тут ти можеш обрати маршрут, авто, прочитати справжні відгуки про водія і замовити трансфер з будь-якого місця.

Якщо ж ти плануєш впродовж однієї подорожі побачити, наприклад, Тбілісі і Батумі, то краще обрати переїзд поїздом. Дізнатись розклад та придбати квитки можна на сайтах tickets.railway.ge, biletebi.ge, matarebeli.ge.

А тепер давай про напрямки…

Батумі

Попсово стало літати в Батумі за морем і хачапурі. «Тру мандрівник» обов’язково мусить знайти тут дегустацію рідких різновидів вин, піти на артвиставку сучасних грузинських художників, а також провести вечір в одному з популярних книжкових кафе.

Але ж Батумі – це море. Тепле і чисте. І не має бути соромно за щоденні походи від моря до кафе з хачапурі і назад. Тим паче, якщо хачапурі справжній – аджарський. Інакше навіщо ж ти сюди приїхав? Галереї є в Тбілісі. Їх там ще й більше ніж в Батумі. Вина вдосталь в Кахетії, а пригоди наодинці з природою – у Сванетії або Гудаурі. А в Батумі є море. Тому просто насолоджуйся їм. Але якщо тобі раптом захочеться різноманітності, або на пляжі застане дощ, то ми знаємо чим тебе розважити.

грузія що подивитися куди поїхати

Batumi Art & Musical Centre – це відреставрований у 2011 році театр опери та балету. Сьогодні тут проходять спектаклі, симфонічні концерти та навіть джаз-концерти. Класна можливість відпочити тілом і збагатитись розумом.

Зі списку популярних книжкових кафе варті уваги Gardens, BK, Ci Gusta та Books in Batumi. Сюди приходять, щоб смачно поїсти, а доки чекаєш на замовлення, можна погортати фотокниги. Дізнатись, як виглядав Батумі в той час, як тут відпочивали твої батьки, або їх сусіди… ну в крайньому випадку тітка Наталя.

В кіно можна піти в Apollo cinema. На Netflix ми ж дивимось фільми англійською?! Ось і в Грузії можна це зробити. Або піти на фотовиставку в Contemporary Art Space Batumi. А картини відомих грузинських художників – таких як Піросмані, Какабадзе та Ахвледіані виставлені в Ajara State Museum of Art.

Дегустація вина в Аджарії – теж гарний вибір. Рідкісні вина грузинських фермерів знайдеш в спеціалізованих барах – BQ або Wine Room. В меню ресторанів окрім хачапурі шукай аджарські «млинці» сінорі, листковий пиріг ачму та борано – смажений сир із зеленю.

цікаві місця грузії куди варто поїхати батумі
Фото: Gio Mikava

А якщо ти вже декілька разів проїхав вздовж набережної на велосипеді компанії Batumvelo, то можна й виділити день на прогулянку в Ботанічному саду Батумі. Доїхати туди можна з Тбіліської площі автобусом №13.

Местія

Сванетія, напевно, один з найтаємніших регіонів Сакартвело. Принаймні українці знають про нього мало. Відомо, що це високогір’я, відомо, що туди можна поїхати на екскурсію з Батумі і, напевно, на цьому все. А, ні – ще про сванську соль кулінарні люди чули. Тепер – все.

Якщо коротко – то Сванетія це активний відпочинок наодинці із собою. І найкраще, що можна зробити у Сванетії – піти у похід назустріч водоспадам.

туристичні регіони грузії що подивитися куди поїхати

Свій шлях краще починати з крихітного селища Мазері. Це саме т Сванетія, яку вам порадять самі свани. Тут немає гламурних готелів і навряд чи знають, що таке бранч (чи вони вже не модні?). Мазері – тиха, досі недоторкана і неймовірно гарна. Навкруги хвойні ліси, альпійські луги, селища, гірські річки, а господарює тут гора Ушуб.   

Гирло найвідомішого водоспаду Грузії – Шдугри (він же Мазері) знаходиться на висоті 2 300 метрів – а це вище за Говерлу (2 061). Підйом середньої складності, тому знадобиться зручне взуття, їжа (кафе на шляху не зустрінуться) і купальний костюм, якщо в тебе вистачить хоробрості зануритись у крижану воду.

Якщо ти збираєшся дослідити Сванетію, то зупинись в Местії. Найкращі готелі – Hotel Tetnuldi та Banguriani in Mestia. Хоча, проблеми з пошуком житла в цьому регіоні закінчились в році 2013-му. Літом сюди можна приїхати, навіть не бронюючи кімнату заздалегідь.

Окрім треку до водоспаду Мазері літом варто влаштувати поїздку в Ушгулі – найвище поселення в Європі (2 200 метрів). Побачити озера Корульді або влаштувати трекінг до льодовика Чалааді.

Зима у Сванетії це два гірськолижних курорти – Хацвали та Тетнулди, дев’ять підйомників на двох і траси різної складності.

До речі, потрапити в Местію можна літаком із Тбілісі. Переліт займає близько 50 хвилин, а доставить вас в аеропорт імені Цариці Тамари маленький літак всього на 17 пасажирів. Зручний спосіб, якщо враховувати що подорож поїздом і авто зі столиці Грузії займе близько 10 годин.

Тбілісі

куди поїхати в грузію цікаві місця
Фото: Оксана Серденюк 

Тбілісі чудовий. Зі своїми арковими вуличками, в яких доживають свій пенсійний вік залізні гвинтові сходи. Запахом сірчаних лазень і галасом водоспаду. Оглядовими майданчиками з запаморочливими панорамами на місто. І солодким, що тане в роті смаком заварних пончиків в кафе легендарного «Резо Габріадзе». Все це дійсно найкраща частина, але все ж туристичного Тбілісі, дослідити яку можна за декілька днів. Але якщо ти приїхав в Тбілісі на тиждень, а може і на місяць? І не на «курорт», а пожити, пізнати місто і злитися з місцевими.

Тбілісі давно вже отримав неофіційний статус «грузинського Берліна». Тут відкриваються круті простори, грузинська національна кухня набуває сучасних форм, в місті проходять десятки або й навіть сотні різних фестивалів і, звичайно ж, влаштовуються марафони.

Фрилансеру або будь-якій іншій людині, яка в умовах пандемії перейшла на віддалену роботу, в Тбілісі живеться добре. Орендувати ліжко в хостелі тут можна за ціною комуналки. А кімнату в гестхаусі – за 5-6 тисяч гривень на місяць.

Немає проблем в Тбілісі з робочим простором. Impact Hub – крутий коворкінг на території величезного сучасно артпростору «Fabrika». Про подібне робоче місце можна тільки мріяти – в перерві між «колами» і вивченням технічних завдань можна вийти у двір, щоб випити крафтового пива, келих легкого домашнього ркацителі, послухати музику або зіграти самому – на піаніно у дворі.

Якщо ж ти дизайнер або художник – іди в Проект «42». І обов’язково випий горнятко їх божественної кави.

Ще одна модна тенденція останніх років – участь в забігах. У Тбілісі це ще й унікальна можливість організувати собі екскурсію уздовж Кури, стартуючи на проспекті Шота Руставелі. Щорічний півмарафон проводять у вересні, а вартість участі – 125 гривень (15 GEL).

куди поїхати в грузію цікаві місця регіони
Фото: Artem Bryzgalov

Відпочивати в «новому» для себе Тбілісі вирушай туди, де весело і наливають. У парку «Діда Ена» є бар просто неба «Bauhaus». У центрі місцеві люблять за ціни і атмосферу «Варшаву» на площі Свободи. А якщо завтра ти можеш собі дозволити не прокидатись зі світанком – піди на дегустацію в «Chaha Room».

Чули про легендарний берлінський «Бергхайне»? Його клубом «побратимом» міг би стати «Bassiani». Техно, суворий фейс-контроль і dj-сети світових зірок.

Тбілісі це вже давно не тільки грузинські орнаменти, хінкалі в «Пасанаурі» і фортеця Нарікала. В столиці Сакартвело є всі прикмети великого, галасливого мегаполіса. Приїжджай в Тбілісі пожити. Тобі сподобається.

Кахетія

В Кахетію їдуть за вином і вечірніми прогулянками серед виноградників. Коли сонце вже почало сідати за обрій і спала спека. Береш келих червоного, солодкуватого, терпкого і насиченого ароматом Кіндзмараулі. Неспішно цідиш його проміж зубів, ледве помітно збовтуєш його в роті, трохи надуваєш щоки, щоб набрати повітря і робиш ковток … І ти вже не якийсь там пияка-турист. Ти поціновувач, який намагається спіймати усі нотки кращого вина з льоху Олександра Шалошвілі – майстра червоних напівсолодких.

Кахетія куди поїхати в грузії винні регіони

Маршрут по Кахетії обов’язково містить ряд локацій, відвідати які потрібно або доведеться, тому що вони просто зустрінуться на шляху. Мова про:

– грізний Гомборський перевал, серпантини якого крутять голови сильніше чачі дядечка Звіада;

– продуктовий ринок Телаві з його чурчхелою, пастилою, в’яленою хурмою і спеціями;

– і місто кохання Сігнахі, в якому РАЦС працює цілодобово.

Великої туристичної цінності міста Кахетії для приїжджих не мають. Маленькі, затишні, тихі. У цьому регіоні потрібно шукати такі ж виноробні, продукції яких ще немає в столичних винних магазинах.

Знайти їх, зізнатися, непросто. Тут потрібен місцевий винний гід, що має «пропуск» в найпотаємніші льохи регіону. Щоб дізнатись більше про історію грузинського вина, відвідай маєток Цинандалі й спробуй місцеве однойменне сухе вино. Або ж поїдь до «Льоху Шалошвілі», щоб придбати пляшечку кращого червоного напівсолодкого в країні.

А ось заради справжньої грузинської супри потрібно відвідати село Вакірі. Сімейний ресторан «Вакірелебі» – унікальна можливість стати частиною грузинської сім’ї. Тут і довгі грузинські тости, і національні танці, гостинність і тепло, вино з рогу і національні страви.

Щоб відпочити душею після всього випитого і з’їденого вирушай на прогулянку в монастирі Бодбе і Давид Гареджі.

винні регіони грузії кахетія куди поїхати що подивитися

Читай також: 5 ідей, чим зайнятися в Тбілісі

Степанцмінда

Більшість туристів їздить в Степанцмінду на один день. Вранці виїжджають маршрутним таксі з Тбілісі, і три години потому вже стоять з сиром і лавашем в руках і дивляться на величний Казбек. Ось тільки, повертаючись ввечері додому, даєш собі обіцянку, що наступного разу залишишся тут хоча б на уїк-енд. Не повторюй наших помилок – насолоджуйся горами на повну. Встигнеш ще повернутися в місто.

Шлях від Тбілісі до Степанцмінди – як особливий сеанс медитації: шум гірських річок, заколисуюча довга дорога, гори, озера і водосховища кольору бірюзи. На мить тобі навіть здається, що ти втратив зв’язок з реальністю. І все це – оптичний обман. Гори Сакартвело – це місце, де потрібно мовчати, дихати і просто радіти миті. У Гергеті, коли ти опиняєшся ніби на долоні у наймогутнішого з грузин – п’ятитисячника Казбек, коштовним стає будь-який момент. Тут поспішати не можна. Медитувати, пити чай, вино і мовчати.

Фото: Оксана Серденюк 

Дорогою до Степанцмінди зроби зупинку біля фортеці Ананурі, арки «Дружби народів», а потім і в Гудаурі. Взимку на гірськолижному курорті можна провести й тиждень, підкорювати численні спуски. А влітку досить буде і декількох днів на прогулянки серед пухнастих зелених гір над бездонними грузинськими ущелинами. Дивись уважно – там внизу немов смарагд блищить водосховище. Вабить своїм кольором.

Влітку в Гудаурі працюють три канатні дороги – Gudaura, Snow Park і Садзеле. Можна політати на параплані, спуститися по гірській річці, влаштувати собі джип-тур або навіть зайнятися альпінізмом.

Наступна зупинка – селище Степанцмінда або як називають його місцеві Казбегі. Найкраще місце для спостережень за горою – Rooms Hotel Kazbegi. Тут можна і не зупинятися з ночівлею. А просто прийти, щоб випити горнятко трав’яного чаю. Або якщо змерз – попроси приготувати тобі ірландську каву. Її немає в меню, але місцевий бариста, повір, тебе здивує.

куди поїхати в грузії регіони казбегі
Фото: Rooms Hotel Kazbegi

До Гергеті зараз піднятися просто. Завдяки новій дорозі й місцевим таксистам підйом займе декілька хвилин. І вниз поспішати не варто – роздивись Троїцьку церкву, влаштуй собі пікнік на одному із пагорбів. І не поспішай. Метушня і будні в цю саму мить далеко – в Тбілісі, не ближче.