Архітектурний путівник Берліном: 19 визначних споруд

Берлін — місто з великою історією, після Другої світової війни територія була розділена на дві частини, кожна з яких розвинула свою архітектурну ідентичність, з одного боку був Західний Берлін зі стилем, схожим на західноєвропейську частину, а з іншого — район Східного Берліна з естетикою, ближчою до радянського впливу, різниця, яка частково втілилася в деяких роботах, які ми пропонуємо нижче, і в яких ви можете побачити великі інтервенції таких архітекторів, як Вальтер Гропіус, і нещодавні роботи таких архітекторів, як Девід Чіпперфілд.

Берлін був заснований у 13 столітті і є однією з найважливіших культурних столиць Європи, при цьому маючи надзвичайну історію проєктів соціального житла та будівель, які позначили історію сучасної архітектури. Публікуємо переклад статті про 20 самих цікавих споруд, які можна знайти в Берліні.

1. Будинок Shell

Reichpietschufer 60-62

архітектура берліна Будинок Shell
Фото: Branly Perez

Розташований на захід від Берліна, в районі Тіргартен, з чудовим краєвидом на річку Ландверканал, знаходиться будинок Shell-Haus, спроєктований Емілем Фаренкампом. Все почалося в 1929 році, коли компанія Shell провела конкурс на проєкт нового відділення бренду в Берліні, переможцем якого став архітектор Еміль Фаренкамп, однак, відділення було відкрито лише в 1932 році. Під час Другої світової війни Будинок використовувався вищим військово-морським командуванням і зазнав кількох пошкоджень. У 1958 році він був визнаний історичною пам’яткою, а реставраційні роботи були проведені між 1997 і 2000 роками.

Будівля, спроєктована Емілем Фаренкампом, являє собою комплекс, утворений 4 блоками, які сконфігуровані навколо центрального двору, вона виділяється своїм головним фасадом, який описує хвилеподібну форму, схожу на морські хвилі, що створює відчуття руху по всьому фасаду, це відчуття посилюється зростанням висоти будівлі, яка переходить від 5 до 10 поверхів.

2. Берлінський театр “Шаубюне”

Kurfürstendamm 153

визначна архітектура берліна Берлінський театр "Шаубюне"
Фото: Simone Menges

За кілька кілометрів від центру Берліна знаходиться Берлінський театр “Шаубюне”, який на той час був театром “Універсум”, спроєктованим Еріхом Мендельсоном. 1982 року завдяки архітектору Юргену Саваде він став штаб-квартирою “Шаубюне” на площі Ленінер Плац, перетворившись на один з найвідоміших театрів Німеччини на початку 21-го століття.

Після кількох змін, у 2018 році архітектор Барков Лейбінґер спроєктував нову касу, де на той час розташовувалася лаунж-зона “Універсум”, зміна мала на меті зберегти сутність будівлі та пристосувати її до нової програми. Каса відкривається назовні завдяки великим скляним дверям, які її оточують, всередині виділяється основна зона обслуговування клієнтів, яка описує круглу форму, переважає палітра нейтральних кольорів, над якою виділяються золоті колони, що надають більш вишуканого вигляду в цілому.

3. Музей Futurium

Alexanderufer 2 

сучасна архітектура в берліні Музей Futurium
Фото: Dacian Groza

У самому центрі Берліна, на березі річки Шпрее, знаходиться “Футуріум”, спроєктований німецькою архітектурною студією Richter Musikowski. Будівля площею трохи більш як 14 000 кв.м, призначена для проведення виставок і заходів, комплекс можна визначити як сучасний скульптурний витвір як всередині, так і зовні.

Що стосується екстер’єру, то фасад складається з серії панелей, найбільші з яких складаються з металевих рефлекторів і текстурованого скла з керамічним відбитком, що грає з освітленням, створюючи відчуття змін, тоді як всередині вестибюль стає головним елементом, що з’єднує всю будівлю, і в ньому переважає нейтральна кольорова палітра чорного та білого.

4. Berlin Cube

Washingtonpl. 3

приклади сучасної архітектури в берліні яку варто побачити
Фото: Adam Mork

На Вашингтонплац стоїть Berlin Cube – новий і своєрідний офісний блок, спроєктований студією 3XN Architects. Проєкт народився з метою створення інноваційного офісного простору. Берлінський куб площею 19 500 кв.м має 10 поверхів, на яких розташовані офіси, конференц-зали, ринок, паркінг та тераса на даху.

Проєкт, виконаний 3XN Architects, являє собою великий скульптурний витвір, який має на меті надати Вашингтонплац трохи більше життя. 4 фасади мають засклене зовнішнє оздоблення з серією виступів, які генерують різні відображення при зміні освітлення протягом дня, це засклене оздоблення виконано з новаторським сонячним покриттям, що забезпечує високу енергоефективність будівлі, що робить її однією з найрозумніших будівель в Німеччині.

Читай також: 17 найкращих місць, які обов’язково потрібно відвідати в Берліні

5. Axel Springer Building

Zimmerstraße 50

визначні архітектурні споруди в берліні
Фото: Laurian Ghinitoiu

У самому центрі Берліна знаходиться нова будівля Campus Axel Springer, спроєктована OMA. Видавнича група Axel Springer ініціювала перехід від друкованих до цифрових медіа, і цей новий комплекс став символом цього переходу. Архітектори прагнули створити робочий простір, в якому працівник залишає позаду стосунки зі своїм комп’ютером, що ізолює його від усього, що відбувається навколо.

Проєкт ОМА складається з центрального атріуму, кожна крита частина якого призначена для роботи, а інша відкрита частина — для відпочинку, в якій представлено серію взаємопов’язаних терас з природним освітленням, яке забезпечує велике вікно, що перетинає будівлю з одного кінця до іншого. На першому поверсі комплексу розташовані студії, простори для проведення заходів, виставок, їдальні та ресторани, а на другому — місток для зустрічей і бар на даху.

6. Terrassenhaus

Böttgerstraße 16

цікаві будинки в берліні

Розташований у Берлін-Ведінг, мультикультурному районі з численними парками та житловими кварталами, одному з найбільш своєрідних, але маловідомих районів міста, ми знаходимо Terrassenhaus Berlin, спроєктований архітекторами Brandlhuber, Emde, Burlon, Muck Petzet Architects. 3396 квадратних метрів комплексу розділені на житлові будинки, офіси, багатофункціональні приміщення та майстерні.

Будівля, спроєктована архітекторами Brandlhuber, Emde, Burlon, Muck Petzet Architects, нагадує велику піраміду, оскільки всі поверхи будівлі розташовані в шаховому порядку, на кожному з них є тераса глибиною 6 метрів, а на першому поверсі — напівгромадський простір глибиною 7,5 метрів. Всі поверхи з’єднані між собою завдяки двом сходам, розташованим зовні. І екстер’єр, і інтер’єр виконані з бетону, тому виглядають схожими, це дозволяє користувачам відкривати свої квартири на тераси, не створюючи поділу між інтер’єром та екстер’єром.

7. Галерея Джеймса Саймона

Bodestraße

Галерея Джеймса Саймона берлін
Фото: Ute Zscharnt

На відомому Музейному острові Берліна, острові, розташованому на річці Шпрее в самому центрі міста, знаходиться будівля Галереї Джеймса Саймона, спроєктована компанією David Chipperfield Architects – комплекс, задуманий як новий вхід на Музейний острів. Разом з Археологічною алеєю будівля утворює частину центральної зони генерального плану острова 1999 року.

Проєкт, розроблений David Chipperfield Architects, звернений до Палацового мосту та каналу Купферграбен, а також до Пергамського музею та з’єднаний через Археологічну алею з музеєм Neues, музеєм Altes та музеєм I must. Комплекс зазнав значного впливу будівель, що його оточують, вирізняється своєю матеріальністю та нейтральною палітрою кольорів, яку використав архітектор.

8.  Нова національна галерея

Potsdamer Straße 50

Нова національна галерея берлін
Фото: Simon Menge

Розташована за декілька хвилин від центру Берліна, Нова національна галерея була спроєктована і побудована між 1963 і 1968 роками відомим архітектором Людвігом Місом ван дер Рое після його еміграції до Сполучених Штатів. У 2012 році архітектор Девід Чіпперфілд був обраний для проведення реконструкції, і після кількох років закриття Нова національна галерея знову відкрила свої двері в серпні 2021 року.

Архітектор Девід Чіпперфілд провів реконструкцію будівлі, зберігши її сутність, одночасно оновивши різні її аспекти. Структура була відновлена відповідно до сучасних стандартів, покращено послуги та зручності для відвідувачів, а також доступ для людей з обмеженою мобільністю. Без сумніву, комплекс продовжує зберігати сутність Міса з сучасним відтінком.

Читай також: 10 найкращих музеїв Берліна

9. ОФіс газети Taz

Friedrichstrasse 21

сучасна архітектура в берліні
Фото: Rory Gardiner

На розі Фрідріхштрассе, однієї з торгових вулиць у центрі Берліна, стоїть офісна будівля газети Taz, спроєктована швейцарською архітектурною студією E2A, яка стала переможцем міжнародного конкурсу на будівництво нової штаб-квартири у 2014 році.

Дослідники E2A спроєктували структуру будівлі таким чином, щоб використовувати мінімум матеріалу для досягнення максимальної опорної здатності, всі частини повинні досягати стабільності як єдине ціле, це система без ієрархій. Виділяється мережева структура фасаду, яка відрізняє комплекс від інших будівель, що її оточують. Завдяки використанню певної технології будівля має низьке енергоспоживання при одночасному досягненні теплового комфорту.

10. Музей архітектурного малюнка

Christinenstraße 18a

сучасні будівлі в берліні архітктура Музей архітектурного малюнка

На території Пфефферберга знаходиться Музей архітектурного малюнка, спроєктований SPEECH, в якому зберігаються роботи таких відомих архітекторів, як Альдо Россі та Френк Гері, а також проводяться тимчасові виставки, комплекс народився з ідеєю заявити про важливість малюнка в архітектурі.

Будівля, спроєктована являє собою п’ятиповерховий комплекс, що складається з набору бетонних блоків кубічної форми з різними гравіюваннями, увінчана кубічним скляним кубом, на фасаді бетон перфорований невеликими вітражами неправильної форми. На загальній площі 498 кв.м музей пропонує різні виставкові зали, архів, офісні приміщення, конференц-зал та дві криті тераси.

11.  Посольство Нідерландів

Klosterstraße 50

будинок Посольство Нідерландів берлін
Фото: Phill Meedz

На вулиці Клостерштрассе на березі річки Шпрее, за кілька кілометрів від центру Берліна, розташоване посольство Нідерландів, спроєктоване ОМА. Проєкт розпочався у 1997 році, проте роботи були завершені лише у 2003 році. Архітектори прагнули створити простір, в якому співіснували б традиції Західного Берліна та інновації, яких шукав Східний Берлін.

Дотримуючись попередніх вказівок, ОМА проєктує будівлю, що складається з 2 корпусів, з одного боку корпус у формі куба висотою 27 метрів, де переважно розташовані офіси, навколо цього основного корпуса інша частина неправильної форми, де розташовані резиденці. Ці два фасади з’єднані переходами, які розподілені на різних поверхах будівлі. Всередині комплексу виділяється великий корридор, який з’єднує всі приміщення комплексу, і це помітно на фасаді, оскільки вздовж нього розташовані великі вікна, які виділяються на будівлі.  

12.  Зал П’єра Булеза Френка

Französische Straße 33D

Зал П'єра Булеза Френка берлін
Фото: Volker Kreidler

Розташований на Французькій вулиці між Державною оперою під липами та будівлею Міністерства закордонних справ, зал П’єра Булеза Френка Гері, можливо, один з найскромніших проєктів архітектора, який завжди вирізняється сумішшю форм та майже неможливими об’ємами.

Зал П’єра Булеза, спроєктований Френком Гері, створений для інтимної атмосфери, з максимальною відстанню між диригентом оркестру та найвіддаленішим кріслом у 14 метрів. Перший ряд крісел розташований безпосередньо на сцені, що усуває бар’єр між глядачами та артистом. Всередині все розраховано до міліметра, оздоблення виконано з панелей дугласії, меблі спроєктовані компанією Gehry Partners, LLP. Крім того, що комплекс є прекрасним проєктом, він, безумовно, також є видовищем сам по собі. 

13. Берлінська філармонія

Herbert-von-Karajan-Straße 1

У районі Тіргартен знаходиться один з головних і найважливіших концертних залів Берліна — Берлінська філармонія, спроєктована архітектором Гансом Шароуном. Проєкт розпочався, коли архітектор виграв конкурс на нову будівлю Берлінського філармонічного оркестру в 1957 році. Нарешті у 1963 році філармонія відчинила свої двері.

Будівля була піонером у розміщенні концертного залу серед публіки, пізніше до цієї групи додалися такі об’єкти, як Сіднейський оперний театр. Така зміна в розташуванні означала зміну в конструкції концертного залу. Зал має 2440 місць і описує п’ятикутну форму, яка пропонує користувачам дуже хороші позиції для огляду сцени, висота партеру змінюється нерівномірно, щоб сприяти видимості.

Читай також: Куди поїхати недалеко від Берліна

14. Беролінахаус

Berolinahaus, Alexanderpl. 1

будівля Беролінахаус

На Александерплац, одній з найбільш відомих площ у центрі Берліна, знаходиться будинок Беролінахаус, спроєктований архітектором Петером Беренсом, побудований між 1929 і 1932 роками, це одна з перших будівель у Німеччині, збудована з видимою залізобетонною конструкцією. У 50-х роках будівля зазнала реконструкції, але первісний задум архітектора не був збережений, єдине, що вціліло — це бетонна решітка.

Після кількох аварій у 2004 році вона перейшла до рук компанії з нерухомості, яка розпочала реставраційні роботи, щоб відновити первісний стан, роботи проводилися з 2005 по 2006 рік за проєктом архітектора Сергія Чобана. Фасад описує симетричний каркас вікон, що характеризує будівлю, яка має 8 поверхів і 30,3 метра заввишки, має площу 16 500 м², розділену між магазинами та офісами.

15. Будинок Ле Корбюзьє 

Flatowallee 16

Будинок Ле Корбюзьє в берліні
Фото: Branly Perez

Розташований у районі Флатовалле, Берлін-Шарлоттенбург, в оточенні природи, Житловий блок, спроєктований Ле Корбюзьє і завершений у 1957 році, цей проєкт є продовженням двох інших соціальних житлових проєктів архітектора у Франції, Житлового комплексу Марселя (1947-1952) та Житлового комплексу Резе-Нанте (1950-1955).

Проєкт Ле Корбюзьє складається з 530 квартир, орієнтованих зі сходу на захід, з 5 різними типами житла від 1 до 5 кімнат, всі квартири, крім 1-кімнатних, виконані на 2 поверхах. Основними відмінностями між проєктом у Марселі та Берліні є кількість квартир, наявність комерційних приміщень на першому поверсі, оскільки в Марселі комерційні приміщення були розташовані на 7-му та 8-му поверхах, а також розміщення місць загального користування на даху, оскільки згідно з берлінськими нормами це було неможливо.

16. Будівля Feuerlé Colecction

Hallesches Ufer 70

Будівля Feuerlé Colecction

В районі Кройцберг, на березі річки Ландверканал, розташована нова штаб-квартира приватної колекції Feuerlé Colecction, спроєктована архітектором Джоном Поусоном. Те, що колись було телекомунікаційним бункером часів Другої світової війни, архітектор перетворив на своєрідний простір, створивши ідеальний діалог між старим і сучасним.

Проєкт Джона Поусона намагається максимально поважати сутність будівлі, замість того, щоб робити значні зміни в інтер’єрі, архітектор скористався структурою, присутньою в просторовому наративі галерей, оскільки комплекс був придбаний Дезіре Фейерле для створення будинку для його приватної колекції китайських імператорських меблів, скульптури Південно-Східної Азії 7-13 століть і робіт міжнародних сучасних художників.

17. Берлінська національна бібліотека

Potsdamer Straße 33

Берлінська національна бібліотека будівля
Фото: Branly Perez

Розташована на Потсдамській вулиці, Берлінська національна бібліотека була спроєктована між 1967 і 1978 роками Гансом Шароуном і Едгаром Вишневським. Під час Другої світової війни бібліотека була розділена на дві частини, з цієї причини після війни частина бібліотеки розташовувалася в оригінальній будівлі, а інша частина — в будівлі, спроєктованій Шароуном і Вишневським. Нині обидві частини об’єднані й дають назву Державній бібліотеці Берліна (Staatsbibliothek zu Berlin).

Проєкт Ганса Шарона та Едгара Вишневського має довжину трохи більше 230 метрів, відсутність вікон на головному фасаді створює відчуття важкого елементу, бібліотека відсилає до робіт Шарона, оскільки має оздоблення з анодованих алюмінієвих пластин, тих самих, що були використані для Берлінської філармонії та Музичної палати.

18. Архів Баугаузу

Klingelhöferstraße 14

будинок архіву баугазу в берліні
Фото: Branly Perez

Розташований на вулиці Клінгельгеферштрассе на березі річки Ландверканал, архів Баугаузу є одним із найвідоміших проєктів архітектора Вальтера Ґропіуса, який зараз присвячений науковому дослідженню Баугаузу. Все почалося в 1960 році, коли Ганс Марія Вінглер шукав будівлю для розміщення більшої частини історичної документації та інституту, тож Вальтер Гропіус запропонував виконати цю роботу. Однак архітектор помер у 1970 році, так і не дочекавшись завершення будівництва.

Над проєктом працювали у 1964 – 1968 роках Вілс Еберт, Александр Цвіянович, Луїс Макміллен та Вальтер Гропіус. Спочатку комплекс мав бути розташований у Дармштадті, однак через різні проблеми у 1970 році його перенесли до Західного Берліну, що змусило архітекторів реорганізувати програму, а орієнтацію дахів, також на відміну від рельєфного у моделі фасаду, виконати за допомогою збірних елементів. Будівля розділена на дві частини, розділені центральною доріжкою, з одного боку розташована виставкова площу, а з іншого — адміністративні та офісні приміщення.

19. Турбінний завод AEG

Турбінний завод AEG

Турбінний завод AEG, спроєктований архітектором Петером Беренсом, який мав великий потенціал для переходу від однієї дисципліни до іншої, з цієї причини AEG замовляє його послуги, і завдяки цьому Беренс стає першим “промисловим дизайнером” в історії.

Проєкт був виконаний Беренсом між 1908 і 1910 роками, будівля стала одним з піонерів у використанні індустріальних елементів в архітектурі, комплекс виконаний переважно зі сталі та скла з кладкою з трьох приставних металевих арок. Він має структуру зі сталевих рам, розділених відстанню 9 метрів, має підвал, цокольний і перший поверхи, вважається першим в історії комплексним індустріальним проєктом. З 1956 року будівля перебуває під охороною і була відреставрована в 1978 році.


50 місць Берліна від редакції dovkola

Ми підготували велику добірку цікавих місць Берліна від нашої редакції: пам’ятки, музеї, галереї, кафе, бари, клуби, архітектурні знахідки, безкоштовні місця та багато іншого. 

Більшість цих місць ти не знайдеш в жодному гайді, щось тобі вже буде відомим, але запевняємо, ця добірка точно розширить твоє уявлення про Берлін і додасть не один десяток місць в плани.