Гори влітку – ідеальна ідея для подорожі, якщо ти шукаєш вражень та прихистку від пекельної спеки. Щоб насолодитися Карпатами не обов’язково вирушати в багатоденний похід, не менше насолоди від гір можна отримати обравши правильну локацію для радіальних прогулянок. Ділимося досвідом самостійної організації поїздки в Кваси та до Драгобрату.
Дорога
Дорога в Карпати – це окрема пригода та насолода. Рахівський потяг, який стартує з Києва та Одеси (а також проходить Львів, а ще є окремі дизелі з Івано-Франківська) впродовж останніх трьох годин від Франківська до Квасів долає неймовірно мальовничу місцевість. Він маневрує між горами, проїжджає над гірськими річками та пронизує тунелі в горах. Тож влаштовуйся зручніше біля вікна з горнятком кави і насолоджуйся видами.
Квитки на потяги можна придбати на таких сервісах: tiсkets.ua, proizd.ua, booking.uz.gov.ua та в застосунку Укрзалізниці.
Але зауваж, що зупинки в маленьких населених пунктах дуже короткі – буквально кілька хвилин, тож підготуйся до виходу на потрібній станції завчасно.
Перша зупинка – мальовниче село Кваси, що розкинулося в долині річки Чорна Тиса на висоті 580 м над рівнем моря. Звідси починається чимало піших маршрутів Карпатами. Свою назву село отримало від кислої (“квасної”) мінеральної води, якої тут майже дві сотні джерел.
Житло у Квасах
Пошук житла у Квасах може дещо дезорієнтувати досвідченого мандрівника, який розраховує знайти тут затишний будиночок в стилі cabins (сучасні будиночки наче з Instagram). Спойлер: поки що таких тут немає, а більша частина житла — це невеликі готелі та приватні садиби, які можна знайти на booking.com. З плюсів – ціни тут набагато нижчі, ніж на більш популярних курортах типу Буковеля чи Драгобрату, помешкання можна знайти від 500 грн за ніч.
Підказка: знайти житло можна також на сервісах hotels24 або на сайті karpaty.info, де представлені маленькі приватні садиби. Актуальні ціни краще уточнювати безпосередньо у власників, на сайті може бути застаріла інформація.
Чим зайнятися та що подивитися у Квасах
Найпопулярніша атракція у Квасах – прогулянка горами. Звідси можна стартувати як на легкі оглядові маршрути околицями села, так і вийти в гори на цілий день, а може і в повноцінний похід. Залежно від рівня фізичної підготовки можна обрати щось для себе, але і легке дослідження Квасів принесе чимало насолоди. Навісні мости над стрімкою Чорною Тисою, розкидані по горбах різноколірні гуцульські хати, овечки, струмочки, гриби та ягоди чекатимуть на тебе у будь-якому випадку. Щоб не блукати, радимо скористатися картами в додатку Osm and Maps або аналогом (на звичайні Google Maps не розраховуй: вони не відображають більшості стежок).
Якщо ти шукаєш щось цікавіше і відчуваєш сили подолати 15-20 км за день горами, ось кілька ідей, куди можна вийти з Квасів.
- До гори Шешул: старт з Квасів на гору Веснярка, далі до гори Копиця і власне Шешула (1726 м). Орієнтовний час дороги в одну сторону — 4 години, довжина маршруту —15 км, перепад висот — 1168 м.
- Ще один цікавий маршрут на цілий день — до Близниць, що на Свидовці. Дорогою можна підкорити кілька вершин (Велика Близниця, Близниця, Близниця Мала, Стара, Пересліп, Білинська, Середній Грунь), поповнити запаси води в гірських джерелах та помилуватися полонинами.
- Трекінгова класика – на Говерлу. З Квасів зручно можна дістатися до основної стартової точки початку сходження на Говерлу — туристичної бази Заросляк. Але варто врахувати, що підйом на найвищу гору українських Карпат може тривати 3-4 години, залежно від темпу, і приблизно стільки ж триватиме спуск. Додай сюди час на трансфер з Квасів. Тож вирушати на такий маршрут варто рано-вранці.
Читай також: Похід в Карпати без намету та рюкзака
Гастрономія у Квасах
Кваси також прославилися місцевою пивоварнею “Ципа”, де можна не тільки випити свіжого крафтового пива, а й відвідати виробництво в рамках екскурсії. Навіть якщо на екскурсію не дуже тягне, то оглянути частину виробничого процесу можна прямо в закладі, смакуючи свіже крафтове пиво. В броварні також є приємний літній майданчик, до пива запропонують легкі закуски та сувеніри на згадку. До речі, саме в “Ципі” варять оригінальне квасне (кисле) пиво, обов’язково скуштуй.
Підказка для пивоманів: інколи можна потрапити на акції та пиво від 17 грн.
Закладів у Квасах небагато, ось три найбільш цікаві:
- Ресторан “Бокораш” з традиційною карпатською кухнею знаходиться прямо над гірською річкою, тож трапеза на літньому майданчику принесе чимало задоволення. Сюди можна сміливо йти на сніданок, обід та вечерю, оскільки вибору закладів у Квасах небагато, зокрема тих, що працюють з 9:00. З традиційної кухні радимо гуцульську класику: грибну юшку та банош.
- Гуцульська Піца під Ґаздівське Пиво. Сама назва вже натякає, що тут можна з’їсти піцу чи равіолі під пиво все тієї ж ї “Ципи”. Крім класичної піци, тут є і гуцульські варіанти італійської страви, наприклад “Квасна піца” з солоним огірком, м’ясним фаршем та сиром моцарела. Є також сніданки, перші страви та закуски. Зовсім поруч розташовується козина ферма, де можна погодувати кізочок, а в крамничці придбати сири, чаї та інші смачні сувеніри.
- Гуцульська Перепічка. Багатообіцяльна назва, але, крім добре відомої в Києві сосиски в тісті на гуцульський манір, тут продають здебільшого випічку, здобу та крафтовий хліб, а також сири, ковбаси, олію, мед та інші наїдки місцевого виробництва. В “Перепічці” також можна випити свіжої кави.
Драгобрат
Далі рушаємо на Драгобрат. Для цього спершу потрібно дістатися Ясенів, звідки на гору прямує спеціальний транспорт: позашляховики, так звані “буханки” (радянські мікроавтобуси) та ГАЗони. Трансфер треба замовляти заздалегідь, особливо влітку, бо цей період вважається низьким сезоном. Ось кілька контактів, за якими ти можеш домовитися про підйом на гору.
Загалом на Драгобрат може виїхати і позашляховик з нормальним кліренсом, а от хетчбек, седан та інші міські варіанти авто — зась, не варто і пробувати.
Влітку працює значно менше готелів і кафе, життя на горі, в порівнянні з зимою,просто завмирає, а там, де ти звик кататися на сноуборді чи лижах, місцеві випасають корів, овець та коней. Але в цьому усамітненні є і значний плюс. До того ж Драгобрат цікавий насамперед легким сходженням на хребет Свидовець.
Де зупинитися на Драгобраті
Готелів на курорті не так багато, як може здатися. Якщо взимку бувають випадки, коли фактично всі готелі заброньовані під зав’язку, то влітку туристи стикаються з іншою проблемою — значна кількість готелів просто не працює. Для Драгобрату літо — низький сезон.
Забронювати номер можна через booking.com або старим надійним способом — зателефонувати до готелю. Рекомендуємо обирати пропозиції з харчуванням, адже у зв’язку з низьким сезоном кафе тут теж майже не працюють.
Окей, що ж тоді робити на Драгобраті влітку, коли все зачинено? Розповідаємо далі.
Піші маршрути з Драгобрату
Перш за все хочемо попередити: не ведися на пропозиції джип-турів Свидовцем. По-перше, джипінг — досить шкідливе явище в горах, проти якого давно виступають активісти, детальніше про це ми писали тут. По-друге, піша прогулянка хребтом не така вже складна і дає набагато більше вражень і емоцій, ніж кілька годин підстрибування в іще радянському позашляховику. А на сам хребет можна дістатися, скориставшись крісельним підіймачем — екологічно, красиво і подарує тобі купу емоцій (в ціну підйому також входить і спуск назад на Драгобрат, години роботи підіймача уточнюй на місці).
Сходження до озера Ворожеська
Отже, піднявшись на Близниці, матимеш кілька варіантів маршрутів околицями. Одні з найцікавіших — до гірських озер. Тут їх кілька. Найпопулярніше — Герешаська, але є суттєвий мінус: саме на це озеро їдуть усі групи на джипах, тому варто очікувати на місці шашлики, музику з колонок і групи туристів, що приїхали зробити кілька селфі.
Тож наша рекомендація — йти до озера Ворожеська. Воно розташоване під вершиною гори й спуск до нього буде дещо крутим, але завдяки цьому ти там не зустрінеш любителів туристичного мас-маркету.
Вода в озері неймовірно блакитного кольору, хоча спершу під час спуску ти можеш побачити менше озерце, не таке красиве. Але трохи терпіння!
Нагадування: купатися в гірських озерах не дуже ок. По-перше, вони наповнюються не проточною водою, а талим снігом, деколи дощами. В гірських озерах купаються не тільки люди: сюди приходять на водопій дикі та свійські тварини, яких випасають на полонині. Тож, якщо говорити про гігієну, то це скоріше схоже на басейн, в якому воду фактично не міняють — висновки про наслідки роби самотужки. По-друге, в більшості озер це заборонено з огляду на те, що купання може порушити мікрофлору озера (особливо влітку, коли люди схильні користуватися протисонцевими кремами, засобами від комах). Якщо вже кортить освіжитися – радимо набрати воду в джерелі, що протікає трохи вище озера і облитися з пляшки чи кружки.
Читай також: Велигий гід по курорту Драгобрат
Сходження до озера Івор
Зовсім близько від Драгобрату є ще одне озеро, менше і не з такою прозорою водою, тут завжди більше туристів, але і дістатися до нього досить легко. Туди є два шляхи: ґрунтова дорога, прокатана автівками, та вузенька стежка, яка деколи йде через чагарники, але тим і цікавіша, якщо ти шукаєш пригоди і лісову малину.
Дорогою можна зазирнути в лісок й пошукати гриби чи ягоди, їх тут вистачає.
Біля озера часто випасають отари овечок, тож музичний супровід десятків дзвіночків забезпечений. Біля самого озера дуже мало тіні, тому не забудь захопити з собою капелюха, щоб захиститися від сонячних променів.
Тут більше охочих скупатися, хоч озеро набагато менше за Ворожеську, а причини не робити цього такі самі.
Чим ще можна зайнятися на Драгобраті влітку
Ось кілька ідей для твого відпочинку:
- відвідати майстер-класи з йоги в Янтрах;
- порелаксувати в гуцульських СПА — чанах, вони є в кількох готелях, питай в адміністратора, які зараз працюють;
- здійснити довгу прогулянку Свидовцем й дійти до полонини Браївки, де варять сир.
Рушити додому зручно з залізничної станції Ясіня на тому ж потязі чи дизелі, що курсує через Івано-Франківськ і Львів до Києва чи Одеси.
Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки