Чернігів: куди піти, що подивитися та де смачно поїсти

Чернігів – одне з найдавніших міст України, а колись – ще й одне з найбільших міст Європи. Центр цього міста зі 1116-річною історією сьогодні готують до включення до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, а його героїзм та стійкість, виявлені під час захисту від російських загарбників, відзначені відзнакою “Місто-герой”. 

Зараз цей обласний центр на кордоні, що так і не скорився ворогові, оговтується від інтенсивних обстрілів росіян – внаслідок них минулої весни було зруйновано більше сотні житлових будинків і значну частину інфраструктури міста. Дедалі більше закладів повертаються до роботи, відновлюються старі івент-майданчики та відкриваються нові. В квітні відкрили вже наполовину відновлений міст через Десну, що сполучає місто зі столицею. Тож героїчне місто знову готове вітати гостей, яких йому точно є чим зачарувати – від мальовничих пейзажів і багатовікової архітектури до унікального “дерев’яного мережива”.

Куди піти та що подивитися в Чернігові

Перше місце для обов’язкового відвідування в Чернігові – барокова Катерининська церква (вулиця Підвальна вулиця, 5), що є символом міста і першою зустрічає гостей, що прямують з київського напрямку.  

 Катерининська церква в чернігові що подивитися куди піти  чернігів
Катериненська церква. Фото: Maryna Nikolaieva

А знайомство з містом під час пішої прогулянки можна розпочати з головної променадної вулиці, або ж “вулиці їжі” – проспект Миру, що до всього є й найдовшою вулицею міста. Початок проспекту проходить через центр Чернігова і всіяний крамницями, кафе та ресторанами й різноманітними історичними пам’ятками, тож пройти повз точно не вдасться.  

Тут розташована будівля обласної філармонії (будинок №15), зразок архітектури неоруського стилю, та колишній Дворянський земельний банк (будинок №41), відома споруда в стилі північний модерн, де сьогодні функціонує бібліотека. Останню в березні було пошкоджено внаслідок обстрілу, тепер збирають гроші на відбудову

Тут же можна знайти яскравий приклад чернігівської неоготики – будівлю пожежного товариства (будинок №34) із 20-метровою вежею, а також колишню народну школу у стилі українського модерну (будинок № 36), де сьогодні розміщені офісний центр і поліклініка.

На перетині проспекту Миру та вулиць Магістратської, Полуботка та Шевченка  розташований головний майдан Чернігова – Красна площа. Його разом із прилеглими скверами називають одним із найкрасивіших районів міста. Площу оточують архітектурні пам’ятки, як-от будинок Чернігівської губернської земської управи в стилі неокласицизму, де розташована обласна адміністрація (вулиця Шевченка, 7). Щоправда, не всі з них вцілили внаслідок російських авіаударів. Зокрема, було пошкоджено будинок обласного молодіжного центру у стилі ретроспективізм (Магістратська, 3). 

чернігів цікаві місця які варто відвідати
Фото: Maryna Nikolaieva

Крім центру, чимало архітектурних цікавинок можна знайти в районі Застриження, що знаходиться за річкою Стрижень, яка ділить Чернігів навпіл. В цьому районі, який почали заселяти у XVII-XIX століттях, досі збереглося чимало цікавих дерев’яних будинків з особливим декором.

Унікальні дерев’яні пам’ятки можна знайти й в інших районах міста,  їхнім збереженням та відновленням займається ініціатива “Дерев’яне мереживо Чернігова”. На сайті ініціативи є вдалі маршрути для вивчення традиційної різьбленої архітектури міста. Від себе порадимо звернути увагу на асиметричний будинок Молявка із фігурною черепицею і декором у вигляді арф (вулиця Коцюбинського, 39) та купецький маєток у стилі ампір (вулиця Академіка Павлова, 9).

Не менш варті уваги такі чернігівські пам’ятки архітектури, як неоготичний палац Глібова на вулиці Шевченка, 97 (за легендою, він був збудований поміщиком, кохана-француженка якого відмовилася приїжджати до нього,  допоки не матиме замку, як у справжнього лицаря) та П’ятницька церква (вулиця Гетьмана Полуботка, 10/2) в стилі українського бароко, цей храм багаторазово нищили, але завдяки тривалій кропіткій роботі з реставрації його зараз можна побачити у первинному вигляді.

Однозначно цікаві й численні мозаїки Чернігова, чимало з яких можна знайти на проспекті Миру та вулиці Шевченка, що його перетинає. У пошуках допоможе путівник.

куди сходити в чернігові
Фото: lera freeland
що подивитися в чернігові цікаві місця
Фото: Pavel Morozov

Поглянути на місто з висоти можна з Чернігівського Валу або Дитинця, колись укріпленого району міста, де нині простягається мальовничий парк із архітектурними пам’ятками ХІ-ХVІІ століть. Тут розташований один із найстаріших храмів України – Спаський собор, збудований 1035 року, мурована Іллінська церква в стилі українського бароко, один із перших вищих навчальних закладів України – Чернігівський колегіум та інші численні пам’ятники та музеї.

Для відпочинку на природу в межах міста можна обрати Міський сад (Центральний парк культури і відпочинку) зі ставками, віковими деревами та атракціонами, що простягається на 11 гектарів. Чи піщаний пляж “Золотий берег” на березі Десни, до якого можна вийти з парку. Щоправда, сьогодні він безпечний для прогулянок і відпочинку на березі, але не купання – через забруднення води ворожими боєприпасами. 

Культурна програма та шопінг

Фото: Maryna Nikolaieva
Фото: Dmitriy K

Якщо є настрій ознайомитися з локальним сучасним мистецтвом – завітай до музею сучасного мистецтва (до слова, одного з перших в Україні) “Пласт-Арт”. Чи до Художнього музею Галагана, де на початку року відкрили нову виставкову залу “ПідВал”, що стала першим мистецьким простором міста, якому не страшні повітряні тривоги. Обидва майданчики знаходяться за адресою вулиця Музейна, 6. 

А в крамничці Зелена лавка (проспект Миру, 13), де зібрано докупи твори різних творчих людей з регіону, чернігівських майстрів хенд-мейду, можна придбати різноманітну сувенірну продукцію. 

На стендап та різноманітні музичні й культурні івенти – до міського кафе Проєкт. Афіші подій та актуальну адресу закладу, на який чекає переїзд, можна знайти на сторінках в соцмережах.

Квартирники, лекції, кіноперегляди і стендап-вечірки першого локального комедійного клубу влаштовує молодіжний простір aWARe Zone. Актуальну інформацію про події, що відбуваються на цьому майданчику, можна знайти тут

Також стендап-івенти та музичні виступи виконавців найрізноманітніших жанрів проводять в артпросторі 113 Party Bar (Ринкова, 2Б). 

Що ще: Куди поїхати недалеко від Чернігова

Де поїсти і випити в Чернігові

Кава і сніданки 

сніданки та кава в чернігові куди піти
Фото: Facebook Фотель

Фотель (вулиця Серьожнікова, 1) – за класичним лате або альтернативною кавою та різноманітними смаколиками – від печива до київського торта – сюди. В меню є солодощі без борошна і цукру.

Етюд (вулиця Олега Міхнюка, 1А) – затишна кав’ярня, де пригостять незвичайними вишуканими десертами і запропонують каву, чай або матчу до них.

Blessed Coffee (проспект Перемоги, 91) – pet friendly кав’ярня, де пригостять спешелті кавою або бабл ті. До слова, тут можна придбати зернову каву аби дріпи. 

Сіверська кава (проспект Миру, 15). Тут запропонують кавові напої на зернах власного обсмажування і допоможуть обрати каву додому. 

Відьмацька кава (вулиця П’ятницька, 9) – сімейна кав’ярня з оригінальною концепцією “чаклунського кафе”. Тут запропонують кавові напої з оригінальними назвами, шоколад і десерти.

Bon Ami (проспект Миру, 19). Ця кав’ярня-пекарня пригостить не тільки свіжою випічкою, а й поживними ланчами з двох страв та сніданками за приємними цінами – від сирників і млинців до вівсянки з незвичайними топінгами і авокадо-тостів. Сніданки тут, до слова, готують весь день. 

Цапа (вулиця Коцюбинського, 53) – урбаністичне кафе в центрі Чернігова. За авокадо-тостом, круасан-сендвічем чи пітою з різноманітними начинками на сніданок або супом на обід і класичною кавою – сюди. 

Bake House (проспект Миру,  26) – пекарня-кав’ярня з десертами та хлібом власного приготування. Тут запропонують солодкі смаколики на будь-який смак чи фірмові сніданки та каву до них. Є позиції без цукру та глютену, вегетаріанські страви.

Абажур (Преображенська вулиця, 2) – кафе-кондитерська, де пропонують і еклери, і десерти з найнезвичайнішими смаками, і солоні сніданки (останнє тут готуються цілий день). Меню оновлюється щодня, по середах – день смачної булочкотерапії.

Міська кав’ярня Шарлотка (проспект Миру, 21). Тут готують сніданки цілий день – від вівсяної каші і шакшуки до млинців, круасанів і сирних вафель. На обід запропонують поживні ланчі, на вечерю – супи, пасту чи салати. В меню багато вегетаріанських позицій та улюблений фільтр на свіжообсмаженій каві. 

Чайхана Kover (вулиця П’ятницька, 5) – незвичайний лаундж-бар з затишним інтер’єром, де пропонують східні солодощі та чай.  

Що ще: Зачарована Десна: готовий маршрут Чернігівщиною на розлив Десни

Кафе та ресторани 

ресторани кафе та паби чернігова які варто відвідати
Фото: Салобіє

Кафе Fika (вулиця Гетьмана Полуботка, 22-20К) пропонує каву та десерти або круасани до сніданку, піцу або шаурму на обід. В закладі є дитячий ігровий куточок.

Проєкт міське кафе (проспект Миру, 21А) – иуи пригостять брускетою чи чизкейком та фільтром на сніданок, шніцелем чи бургером на обід і вином із закусками до вечері. Є вегетаріанські позиції.

Салобіє (проспект Миру, 27) – грузинський ресторан, до якого можна завітати не тільки за стравами з м’яса, хінкалі та хачапурі, а й на авторські поживні сніданки. Велика винна карта, є дитяче меню.

Колиба (вулиця Олега Міхнюка, 1) – заклад української кухні, розташований на березі річки. Тут готують не тільки борщ, вареники, деруни і котлети, а й різноманітні страви без м’яса та риби. До них – безалкогольні напої або фірмові настоянки. Є дитяче меню і десерти. 

СОФРА (проспект Миру, 21) – добре відоме киянам сімейне кафе кримськотатарської кухні. Тут готують піде, чебуреки чи янтики з різноманітними начинками, каву за автентичними рецептами і східні солодощі. Є вегетаріанські позиції.

Вертел (вулиця Ринкова, 1А / вулиця Шевченка, 9 /проспект Миру, 194) – заклад із фірмовою шаурмою та бургерами і десертами з запашною кавою. В меню є вегетаріанські страви.

Senator Grill House (вулиця Магістратська, 1). Сюди можна завітати вранці та авокадо-тост чи данський млинець, за супом та шашликом на обід та бургерами на вечерю. З напоїв запропонують класичну каву, фреші або алкогольні коктейлі.

RIVERSIDE (вулиця Шевченка, 103А) – ресторан з авторською кухнею та терасою з панорамним виглядом на річку. Тут запропонують різноманітні страви з риби та м’яса, вишукані закуски і алкогольні коктейлі. 

Orangery Cafe Lounge (проспект Миру, 36А) – заклад азійської кухні, відомий своїми рожевими ролами. Інстаграмна локація з неоновим світлом і широкий вибір суші, ролів та боулів. 

Базис – культова чернігівська мережа піцерій, що існує з 1987 року, та налічує кілька закладів, де незмінно готують піцу, страви на грилі, салати та десерти. Найновіший з них відкрився на проспекті Миру, 19. А на території однойменного розважального комплексу за адресою вулиця Незалежності, 12А можна пограти в боулінг.

Що ще: Готовий маршрут палацами Чернігівщини на вихідні

Паби та бари

Хряк (вулиця Київська, 12) – знаменитий чернігівський ресторан, розташований у дерев’яному будинку. Тут запропонують бургери, стейки та ковбаски та широкий вибір вина до них. 

Grill pub (вулиця Шевченка, 33А). Ввечері сюди можна завітати на страви на грилі, вино та пиво, а вранці на сніданки – від дерунів з лососем до сирників чи круасанів.

Art-Pub Gorynych (проспект Перемоги, 104) – тут на тебе чекають авторські коктейлі, страви з м’яса та жива музика. 

Robata bar (проспект Миру, 21) – заклад в форматі “пиво та м’ясо”. Тут пропонують шашлик стейки на грилі, бургери та чебуреки та хмільні напої.

Gallery (проспект Миру, 30а) – коктейльний бар, де подають авторські та класичні напої і грають діджеї. 

Život A Pivo (вулиця Гетьмана Полуботка, 22) – чесько-німецький паб, у якому пригостять пивом та запропонують м’ясні смаколики та закуски до нього.

Beer House Pub Bierdeckel (вулиця Генерала Пухова, 129) – заклад в форматі “пиво, піца, чебуреки”. Тут наливають крафтове пиво та пригощають закусками чи ситними м’ясними стравами до нього. 

БАRASHKA (вулиця Коцюбинського, 54) – східне бістро з незвичайними стравами з м’яса та морепродуктів з великою коктейльною та алкогольною картами.

Hush (вулиця Шевченка, 103А) – лаундж-бар з кухнею від бренд-шефа, авторською коктейльною картою та окремою сигарною кімнатою.

Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки


Більше путівників містами України