Чернігівщина не стоїть у путівниках України як топовий туристичний маршрут, та нам цього і треба. Продовжуємо відкривати цікаві місця нашої Батьківщини та доводити, що кожна область України має що показати туристу. Разом із BlaBlaCar ми зібрали добірку ідей для коротких мандрівок поблизу Чернігова: від фортифікаційних споруд до пишних свого часу замків, від підземних лабіринтів до природних парків з історією.
BlaBlaCar – це найбільша у світі платформа для тривалих автодорожніх поїздок. Сьогодні спільнота перевищує 90 млн людей у 22 країнах світу, в тому числі понад 6 млн в Україні. Понад 25 млн людей здійснюють поїздки щоквартально. В кінці 2019-го року BlaBlaCar в Україні вийшов за рамки спільних поїздок з попутниками і придбав Busfor, найбільший агрегатор автобусних маршрутів в Україні та країнах СНД. Тепер користувачі BlaBlaCar можуть знайти і забронювати зручні поїздки з попутниками або придбати квитки на офіційні автобусні маршрути по Україні та за кордон.
Чернігів: культові Антонієві печери
Цей пункт подорожі навряд чи можна назвати поїздкою за місто, адже місце призначення знаходиться у 30 хвилинах їзди від центру. Ми включили його до списку через цікаву історію та цінність для тих, хто ще ніколи не був у Чернігові.
Антонієві печери відомі не лише паломникам, а й туристам, які захоплюються історією. Будівництво комплексу тривало з Х до XVIІ століття, а до XIX століття тривала реконструкція. Зараз підземний храм простягається на 350 м у довжину, а приміщення знаходяться на глибині від 2 до 12 метрів. Зважаючи на геологічні особливості Болдиних гір під час будівництва не знадобилися додаткові укріплення стін.
Кліматичні особливості печер також далися взнаки. Висока вологість не дозволяє встановлювати іконостаси з дерева, тому декоративні елементи в печерах металеві. Археологи, біоенергетики та й самі відвідувачі кажуть, що на території Антонієвих печер відчуваються сплески енергії, пояснити які неможливо.
Як дістатися: автобусом №30 з Чернігова до зупинки “Пагорб Слави” або автомобілем по трасі М01. Навіть влітку не забудьте теплий одяг, адже під землею температура тримається на рівні +5°C.
Читайте також: Замки Чернігівської області, які варто побачити
Качанівка: палац і парк Тарновських
Садиба в Качанівці відома тим, що є єдиним в Україні палацово-парковим комплексом, який зберігся в повному обсязі. Крім, власне, парку та палацу сюди належать церква, службові та господарські приміщення.
Туристи залишають різні відгуки про цю місцевість. Хтось каже, що зали палацу надто пусті, а хтось надихається тим, що садиба існує досі. Не менше уваги привертає Качанівський парк як один із найбільших пейзажних садів України. На площі 735 га ростуть кращі зразки української флори в поєднанні зі світовими прикладами паркового мистецтва.
Як дістатися: автобусом з Чернігова, Ніжина чи Прилук або автомобілем по трасі Т2515.
Батуринська фортеця: резиденція гетьманів над Сеймом
Якщо вам цікаво подивитись, як будували міста у XVІІ столітті – вам сюди. Якщо ви хочете побачити реконструйовану фортифікаційну споруду – вам теж сюди. Відбудова Батуринської фортеці велася практично з нуля, але оновлена споруда точно повторює зруйнований оригінал. Кожен об’єкт знаходиться на своєму місці, збережено точні розміри фортеці. Висота муру, як це було кілька століть тому, залишилася 9 м, а довжина – 156 м.
З 1669 до 1708 рр. фортеця у Батурині була резиденцією українських гетьманів: Д. Многогрішного, І. Самойловича та І.Мазепи. Нині з висоти оглядового майданчика можна помилуватися краєвидами навколо та побачити річку Сейм з висоти.
Як дістатися: автомобілем по трасі Т2515, автобусом із Бахмача або Конотопа.
Читайте також: Куди поїхати поблизу Житомира на вихідні
Парафіївка: покинутий цукровий завод
Понад 150 років цукровий завод у Парафіївці був основним місцем роботи для селян і тривалий час був одним із провідних підприємств Ічнянського району. На жаль, з 2011 року завод не працює, а його будівля не підлягає відновленню. Втім, раритетні приміщення та димова труба вціліли й досі, тому туристи часто заїжджають сюди, щоб зробити кілька індустріальних фото.
Завод у Качанівці зводився коштом поміщика Тарновського, чий палац ми вже рекомендували для відвідування. Можна поєднати ці два маршрути, щоб подивитися два об’єкти в один день.
Як дістатися: автомобілем по трасі по Т2515 або автобусом із Чернігова.
Безводівка: пригоризонтна обсерваторія
Обсерваторія у Безводівці – однозначний фаворит нашого переліку в номінації “Оригінальність”. Тут ви не знайдете сучасної техніки чи професійних телескопів. Фотографії цього місця з висоти нагадують місце приземлення інопланетян або ж територію проживання давніх цивілізацій.
Насправді ж, кільця та насипи посеред поля мають історичне значення. За ними наші пращури відстежували рух сонця та могли пояснити певні природні явища ще в часи Бронзової доби.
Прихопіть намет і спробуйте поспостерігати за сходом і заходом сонця між насипами. Навряд чи вас хтось потривожить, оскільки поряд із Безводівкою ніхто не живе.
Як дістатися: автобусом з Чернігова до Ічні, а далі 8 км пішки або на таксі чи попуткою. Автомобілем треба їхати по трасі Е101/М02.
Деснянська Оболонь: місце наодинці з природою
Річкова система Чернігівщини налічує 30 невеликих водойм зі своїми особливостями. Хтось сюди їде порибалити, а хтось – відпочити від міста на природі. Деснянська Оболонь відома своїми пейзажами та рибними місцями.
Рибалки зі стажем можуть підтвердити, що тут водиться близько 35 видів риб. Найкраще рибалити біля Деснянського водопроводу на заході сонця, у селах Карповичі та Седнів. Якщо вам не до вподоби годинами сидіти з вудкою, беріть намет та заплануйте вихідні без інтернету й телефонного зв’язку. Таке перезавантаження на природі завжди йде на користь.
Як дістатися: автобусом до Карпо вичів або Седнева чи автомобілем по трасі Т2512 або P13.
Читайте також: Куди поїхати неподалік Львова: Мальовничі місця
Села Мезин та Короп: Мезинський національний природний парк
Порівняно молодий парк, заснований у 2006 р., уже має статус національного. Створений на місці давнього поселення, де під час розкопок було знайдено чимало кісток мамонтів, знарядь праці та домашнього начиння. Подивитися на них можна у місцевих музеях.
У Мезинському парку дуже гарна місцевість, оскільки він знаходиться вздовж Десни. З високих берегів річки відкриваються надзвичайні краєвиди, а завбачливі працівники парку саме в цих місцях встановили місця для пікніку. Якщо ви подорожуєте громадським транспортом, скористайтесь пішим маршрутом для прогулянок парком (наприклад, “Рихлівська дача”). Для водіїв та їх компаній є 50-кілометровий автомобільний маршрут.
Як дістатися: автобусом із Чернігова до села Короп, а далі з Коропа до парку. Автомобілем треба їхати по трасі Р12
Фото обкладинки: tua.in.ua