Залізничний лімузин. Історія «Люкс-торпеди» – одного із найзручніших рейкових автобусів

З 10 жовтня 2022 року «Укрзалізниця» запустила новий регіональний експрес Чернівці-Львів. 

Експрес не простий – завдяки своєму маршруту. У певних колах його можна навіть назвати легендарним. І якщо говорити вже зовсім відверто, то не зовсім він і новий, адже 86 років тому цим же шляхом курсував рейковий автобус з промовистою назвою «Люкс-Торпеда». 

Розповідаємо історію одного з найкомфортніших рейкових автобусів, який їздив територією України у міжвоєнний період.

Серед місцевого населення Тернопільщини та Львівщини раніше широко використовували вислів «люкс-торпеда» як синонім чогось надзвичайного і хорошого. Схоже, це найкраще описує ставлення пасажирів до цього транспорту. Розповідаємо, чому.


Інтерсіті того часу

“Люкс-торпеда” – це народна назва автомотрис, які працювали на маршрутах України та Польщі у міжвоєнний період. Що таке автомотриса? Це залізничний пасажирський вагон з самостійною силовою установкою, «серцем» якої є двигун внутрішнього згоряння. Іноді вона може мати один або два причіпні вагони, складаючись з ними в одну секцію. Декілька зчеплених секцій утворюють дизельний поїзд. 

автомотрис люкс торпеда потяг україна закопане тернопіль львів історія

«Люкс-торпеда» складалася з одного вагону, власне, класу люкс. Всередині на широких шкіряних канапах з комфортом могли розміститися 52 людини. «Торпеда» виглядала як продукт любові лімузина та автобуса або далекого пращура Rolls-Royce: мала аеродинамічну форму, надсучасну для того часу, була на 1,5 метра нижча за звичайний потяг, а її довжина становила 22 м. Рейковий автобус з «ракетним» дизайном не залишав за собою стовпа чорного диму. Це теж додавало шарму і привертало увагу пасажирів.

історія потягу люкс торпеда україна львів

Такий транспорт коштував недешево. Наприклад, ціна на квиток від Варшави до Кракова (близько 252 км) становила майже 40 злотих, коли середня місячна зарплата в кінці 1930-х була близько 100 злотих.

історія швидкісного потягу люкс торпеда львів закопане

Нещодавно «Укрзалізниця» затвердила класифікацію пасажирських потягів, яка передбачає для регіональних потягів та експресів швидкість руху 70-90 км/год, а для швидкісних Інтерсіті та Євро Інтерсіті – 90 км за годину. Жоден з них нездатний прирівнятися до швидкості «Люкс-торпеди». Відстань 195 км від Львова до Коломиї вона долала за 2 години та 10 хвилин. Зараз поїзд витрачає на цей шлях щонайменше 3 год 25 хв. 

Австрійська «Люкс-торпеда» на Краківському вокзалі. Фото орієнтовно 1938 року

Швидкості «Люкс-торпед» дійсно були неабиякі: максимальна конструкційна була встановлена на рівні 115 км/год, проте на практиці досягала 120 км/год. Середня швидкість руху дорівнювала 100-105 км/год, що було значно вище, ніж у звичайних паротягів. Наприклад, на ділянці Львів-Красне «торпеди» розвивали швидкість до 90 км/год, тоді коли звичайні потяги – 75 км/год. У цьому їм допомагала аеродинамічна форма, яка дозволяла бути більш маневровими на крутих поворотах, адже не потрібно було скидати швидкість.

Ще один секрет полягав у наявності двох кабін в протилежних кінцях вагона, у кожній з яких був свій двигун. Вони з’єднувалися світловою та звуковою сигналізацією. Така конструкція суттєво полегшувала життя машиністам, адже їм не потрібно було переганяти та перечіплювати локомотив, аби розвернути транспорт на станціях. 


Що ще: Історія понадзвукового пасажирського літака Конкорд


Вважають, що одну з перших в Європі (та першу серійну) автомотрису сконструював бельгійський інженер М. А. Кабані. Її побудували у 1877 році й вперше представили публіці на Паризькій виставці 1878. Вона рухалась завдяки паровому двигуну, і в ній були передбачені пасажирські місця першого, другого та третього класу, відділення для багажу, а також спеціальні короби для собак під днищем. 

Через 55 років до виробництва автомотрис приступили австрійці, а конкретно Austro-Daimler-Puch у 1933 році. 

Перша в Україні автомотриса на залізниці з’явилася у 1936 році. Польський уряд створив маршрут, що сполучав Львів з Бориславом, Коломиєю та Тернополем і офіційно називався «Pociąg Motorowo-Ekspresowy MtE». У перекладі з польської – «Експрес-поїзд із двигуном внутрішнього згорання». Проте у народі прижилася інша назва – «Luxtorpeda».

Luxtorpeda краків австрія
Австрійська «Люкс-торпеда

У 1930-их роках уряд Польщі, до складу якої тимчасово входили західні регіони України (Галичина), намагалася знайти шляхи, як підняти промисловість та розвинути залізничні перевезення. У пошуках нових рішень їх увага випала на інноваційний транспорт – моторизований рейковий автобус. Інженери новоствореного у 1926 році Polskie Koleje Państwowe дійшли висновку, що він значно дешевший в експлуатації та здатний роз­вивати чималу швидкість.

Уряд вчинив раціонально: спершу вони придбали одну мотрису австрійського виробництва, щоб протестувати її та перевірити на придатність до виконання поставлених завдань. Згодом країна купила ліцензію на виробництво автомотрис.

Австрійська «Люкс-торпеда» історія швидкісного потягу
Австрійська «Люкс-торпеда»

Модель пристосували до місцевих потреб. У машин виробництва польського заводу Fablok диск колеса спирався на бандаж через пневмошини автомобільного зразка. Це покращувало плавність ходу і зменшувало динамічні навантаження на рейки, що було важливо на високих швидкостях руху. Також вони мали більш потужні дизель-двигуни, розташовані попереду кожної з двох кабін машиніста — по одному з кожного боку.

У міжвоєнній Польщі стан доріг був жахливим. На їхньому тлі «Люкс-торпеда» вражала своєю швидкістю і комфортом. Перші «торпеди» поєднували Краків з модним гірськолижним курортом Закопане у польських Татрах. У 1936 році поїзд встановив рекорд, непобитий досі: здолав цю відстань (150 км) за 2 години й 18 хвилин.

історія швидкісного потягу люкс торпеда закопане фото

Пізніше було відкрито багато нових рейсів, серед яких: Краків-Варшава, Варшава-Катовіц, Варшава-Лодзь, Львів-Закопане. 

Влітку 1939 року на Галичині «торпеди» обслуговували маршрути: Львів-Стрий-Дрогобич-Борислав, Львів-Галич-Станіслав-Коломия, Львів-Красне-Золочів-Тернопіль, Тернопіль-Чортків-Заліщики. 


Що ще: Історія таємного рейсу, що роками з’єднував Ізраїль та Єгипет


Кінець епохи «Люкс-торпед»

На жаль, життєва історія «Люкс-торпеди» виявилася недовгою. Початком кінця ери «галицьких інтерсіті» стала Друга світова війна. Більшість автомотрис – чотири – зруйнували внаслідок авіанальотів окупантів на депо. 

Вагони «Люкс-торпеди» в депо в Кракові

Вціліли лише дві моделі, які перебували на Краківському вокзалі. Їх використовували як поїзди «тільки для німців» на лінії в Закопане, а також як спецтранспорт для працівників Генерал-губернаторства (апаратни­ків Дистрикту Галіція).

Під час звільнення України від окупації німецькими військами, Червона Армія відбила вагони у загарбників та повернула польському уряду. Нюанс полягав у тому, що автомотриси були в стані, непридатному для подальшого використання. Ще деякий час одну із «торпед» використовували для трансферу шахтарів на роботу у Тшебині, а іншу – як донора запчастин для ремонту першої. 

Приблизно у 1954 році обидві вцілілі «торпеди» списали на металолом. Єдине, що залишилося від них до нашого часу – світлини, декілька відео та зворушливі спогади. 

Архівне відео з потягом “Люк-торпеда”

Відновлення історичного маршруту “Люкс-торпеди” в Україні

Тепер сполученням цих міст на заході України займається «Дніпровський експрес» №802/801. Він виїжджає з Чернівців о 5:30 та прибуває до Львова о 12:18. У зворотному напрямку рушає зі Львова о 15:07, а прибуває до Чернівців о 22:05. Його маршрут проходить через Заліщики, Чортків, Тернопіль, Золочів та інші міста. 

Цим маршрутом курсує регіональний дизель-поїзд українського виробництва, а точніше Крюківського вагонобудівного заводу. Він розрахований на 170 місць та здатний розвивати максимальну швидкість до 140 км/год. З першим таким поїздом українці могли познайомитися по дорозі з Києва до аеропорту «Бориспіль» та назад. 

швидкісний потяг львів тернопіль залізчики
Фото: Чортківська міська рада
швидкісний потяг львів тернопіль залізчики
Фото: Чортківська міська рада

Нині в Україні такі потяги курсують на маршрутах «Прикарпатського», «Дністровського», «Буковельського експресів». У грудні 2021 року відбувся запуск «Слобожанського експресу», який поєднував міста Попасна, Лисичанськ, Рубіжне, Кремінна, Сватове та Харків.