Конкорд: захоплююча історія пасажирського надзвукового літака

Конкорд – легендарний надзвуковий пасажирський літак. Це повітряне судно перебувало у комерційній експлуатації 27 років. І, можливо, літак використовувався б далі, якби не одне доволі прагматичне «але». Криза, пов’язана з цінами на нафту й паливо, «приземлила» цей надшвидкісний літальний апарат, зробивши його нерентабельним для комерційних авіаперевезень. Однак Конкорд залишився знаковим повітряним судном в історії авіабудування. Тому він заслуговує уваги всіх тих, хто цікавиться авіаційною галуззю.

конкорд та ту-144 історія надзвукових літаків

Перший Конкорд: з чого усе починалося

На сьогоднішній день, на жаль, немає пасажирських літаків, за допомогою яких можна було б за 3 з половиною години перетнути Атлантичний океан. Авіаційні компанії пропонують лише довгі, 8-годинні рейси. Але трошки більш ніж півтора десятиліття тому в міжконтинентальному польоті можна було провести стільки ж часу, як на внутрішньому рейсі. Щоправда, така повітряна мандрівка коштувала понад 10 тисяч доларів. Та знавці авіації ствердно кажуть: переліт на Конкорді цього вартував. То як же були створені перші Конкорди?

конкорд та ту-144 історія надзвукових літаків

Розробці надзвукових літаків передувала подія, котра дала можливість статися технологічному прориву в царині авіаційного суднобудування. У 1947 році пілот Чак Єгер став першим в історії льотчиком, котрому вдалося здолати надзвуковий бар’єр. Подія трапилася в небі над пустелею Мохаве, а сам Чак перебував за штурвалом літака Bell X-1, оснащеного ракетним двигуном. Цей політ згодом був описаний у книзі «Битва за космос» авторства Тома Вулфа. І, до речі, саме зі згаданої події розпочалася «космічна гонка» між СРСР та США.

Приклад Чака Єгера надихнув численних інженерів, конструкторів, політиків та власників масштабних підприємств до праці. Їх захопив пошук технологічних можливостей для подолання звукового бар’єру та перевезення пасажирів на швидкості, більшій за 1188 км за годину. Але на той момент навіть військові літаки-винищувачі не були здатні до подібної швидкості.

В цілому ідея надзвукового літака не виглядала фантастичною та мала технічні передумови, попри усю складність. Над її втіленням почали працювати інженери та конструктори одразу з кількох країн. Американські, радянські, канадські, французькі та британські фахівці одночасно трудились над винайденням надзвукового пасажирського повітряного судна. Вони експериментували з формою крила літаків. І якщо перші дизайни таких суден не відрізнялися від звичних Боїнгів, то згодом з’явилися літаки з крилами у формі дельти.

Ідею дельтаподібного крила запропонували конструктори з Канади, а згодом їх запросили розвивати проєкт у Великобританії. Однак самотужки компаніям не вдавалося покривати витрати, яких потребувала розробка літака. Тому до подальшої співпраці також долучилися французи. Перший Concorde став результатом спільної програми в рамках британсько-французького партнерства.

Читайте також: Історія таємного рейсу, що роками з’єднував Ізраїль та Єгипет

Вибиті шибки та інші наслідки авіаційних експериментів США

Співпраця британців та французів на одному зі своїх етапів стала приводом для паніки у США. Там почали боятися того, що результат їхніх розробок витіснить американські літальні машини. Тому одне з масштабних авіаційних підприємств у США було навіть готовим до того, аби викупити частину програми Concorde. А Конгрес тим часом виділив додаткові кошти на розвиток авіаційної сфери в Америці. До слова, згодом американці самоусунулись з цих «космічних перегонів». Причиною стала низка невдалих експериментів із польотами надзвукових літаків над населеними пунктами.

Військово-повітряні сили США у ході експерименту Bongo ІІ літали над Оклагома-Сіті на висоті, меншій від 20 кілометрів. Вони хотіли реалізувати ідею не лише транснаціональних перельотів, а й рейсів із східного узбережжя на західне. Однак ця ідея провалилась. Надійшло понад 10 тисяч скарг на шум, а також розбиті шибки і навіть тріщини у стінах.

Конгрес США заборонив здійснювати польоти надзвукових літаків над населеними пунктами Америки. Окрім аргументів про незручності для населення, звучали тези щодо нерентабельності й шкоди довкіллю. Тому в «космічній гонці» залишились тільки Конкорд та дітище радянських винахідників – літак ТУ-144.

Конкорд VS ТУ-144: істотні відмінності схожих літаків

Попри всі свої технічні переваги, Конкорду не вдалося стати першим пасажирським надзвуковим повітряним судном. Його випередив ТУ-144, який винайшли радянські вчені. Незважаючи на те, що історія Конкорда виявилась суттєво тривалішою, аніж в його «конкурента», ці судна таки мали дещо спільне. А саме:

  • вони схожі за дизайном та деякими технологічними рішеннями;
  • і Конкорд, і ТУ-144 перевозили різних людей – як державних очільників, так і простих пасажирів (щоправда, здатних придбати суттєво дорожчий, ніж на звичайному рейсі, квиток);
  • вони обидва, на жаль, мають у своїй історії авіаційну катастрофу над Парижем.
конкорд та ту-144 історія надзвукових літаків

Загалом «шлях» Конкорда став удев’ятеро тривалішим, аніж в ТУ-144. Він літав за регулярним розкладом, починаючи з 1976 по 2003 рік включно. Усього було збудовано 20 літаків Конкордів. І, попри те, що квиток на такий рейс був у 30 разів дорожчим, ніж на звичайний, місця розпродавалися швидко. Тому програма надзвукових перельотів в цілому стала успішною та прибутковою. Конкорду вдалося «протриматися в небі» довгих 27 років, ставши знаковим винаходом авіабудування. Якщо ж говорити про його відмінності від ТУ-144, то вони були наступними:

  • Конкорд мав більш обтічну форму крила;
  • попереду верхньої частини фюзеляжу в літаку ТУ-144 під час посадки висувалися невеличкі «крильця», що зменшувало шум літака в цей момент;
  • Конкорд мав суттєво сильніший в технологічному сенсі двигун – ця ключова деталь кардинально відрізняла конкуруючі повітряні судна одне від іншого.

Імовірно, саме тому Конкорду вдалося суттєво довший період тішити любителів надзвукових польотів. Однак, як зазначалося, в історії обох літаків були катастрофи. Свою єдину авіакатастрофу Конкорд пережив у 2000 році. Тоді загинуло 100 пасажирів та 9 членів екіпажу. На відміну від Конкорда, ТУ-144 майже не здійснював пасажирських перевезень. Обидві його авіакатастрофи стались не на регулярному рейсі, а під час показових та випробувальних польотів. Загинуло 8 осіб, що перебували на борту, та стільки ж – на землі.

Читайте також: Що таке рейси в нікуди та чому це погана ідея

Технологічні особливості двигуна

Ключовим завданням, яке покладене на мотор надзвукового літака, є підтримка потрібної швидкості протягом тривалого часу. Двигун Olympus 593 став спільною розробкою англійської компанії Rolls-Royce та французького підприємства Snecma.

конкорд та ту-144 історія надзвукових літаків

Вдалий механізм двигуна дав можливість літаку здійснювати регулярні рейси при швидкості понад 2 тисячі кілометрів за годину. Такі перельоти дозволяли переміщувати пасажирів на відстань понад 7 тисяч кілометрів на висоті понад 18 тисяч метрів.

Напевно, саме технологічна потужність Конкорда дозволила йому на тривалий час посісти чільне місце у надзвукових перельотах, тим самим обігнавши ТУ-144, який побував у небі раніше. 

Відео: Конкорд долає звуковий бар’єр з характерним звуком.

Цікаві факти про Конкорд

Літак міг розвинути швидкість до 2300 кілометрів за годину. Політ із Лондона до Нью-Йорка на цьому літальному судні тривав трохи менше 3 з половиною годин – тобто подолати цю відстань можна було вдвічі швидше, ніж звичайним рейсом.

конкорд та ту-144 історія надзвукових літаків салон

Окрім того, історія Конкордів відзначилася наступними цікавими фактами:

  • Для їх виробництва Великобританія та Франція створили підприємство, котре стало безпрецедентним за своїми масштабами. Саме тому ці літаки здебільшого літали у складі авіаційних компаній British Airways та Air France.
  • Фюзеляж літака мав товщину всього півтора міліметри. Варто лишень уявити, скільки праці довелося докласти інженерам-технологам, аби повітряне судно могло витримувати великі навантаження.
  • Ціна квитка на Конкорд, який перевозив пасажирів з Лондона до Нью-Йорка, знаходилася на відмітці в 10500$. Попри це, усі місця зазвичай продавалися. Та навіть такий успіх не приніс авіакомпаніям величезних прибутків. На надзвуковій швидкості повітряне судно поглинало 22 тисячі літрів палива за годину. Саме тому подібні рейси були більш іміджевими, аніж дохідними.
  • Загалом, упродовж усієї історії свого існування, Конкорду вдалося відвідати близько 150 аеропортів світу. 

Якось з Конкордом, котрий літав у складі British Airways, трапилася цікава історія. Один з пасажирів звичайного рейсу забув у залі очікування шкіряне пальто, про яке згадав тоді, коли літак вже вирушав до смуги. Чоловік дуже засмутився, адже ця річ була подарунком його коханої дружини. Екіпаж авіаційної компанії не розгубився. Було вирішено передати пальто через літак Конкорд, який через кілька годин відлітав за тим самим маршрутом. Звісно, надзвуковий літак у польоті обійшов той рейс, котрим летів герой історії. І якою ж великою була радість (а водночас – здивування) пасажира, коли у Нью-Йорку працівники авіакомпанії вручили йому таке цінне пальто!

Читайте також: Made in China: міста-копії в Китаї

Як завершилась історія легендарних Конкордів

Незважаючи на те, що авіаперевезення Конкордом мали свою цільову аудиторію, врешті рейси були зняті. Більшість аналітиків зійшлася на думці про те, що ці літаки стали застарілим символом престижу. Паралельно зростав рівень комфортабельності звичайних літаків, тож пасажирів уже не лякала тривалість міжконтинентальних перельотів. Водночас свою роль зіграла криза з підвищенням цін на паливо. 24 жовтня 2003 року Конкорд вилетів у свій останній рейс із Нью-Йорка до Лондона.

останній політ конкорда

На сьогоднішній день Конкорди вже 17 років не здійснюють пасажирських перевезень. Але їх розробка, довгий шлях випробувань та історія польотів назавжди залишилися яскравою сторінкою у світовому авіабудуванні.

Замість P.S.

Здавалось би, епоха Конкордів безповоротно минула і не підлягає поверненню. Однак існує ініціативна група, котра лобіює повернення цих літаків до перельотів – якщо не на комерційній основі, то бодай у форматі спеціальних рейсів. Дійсно участь Конкордів у різноманітних авіаційних шоу та історичних ретроспективних заходах була б знаковою. Тож залишається тільки слідкувати за тим, як далі розгортатимуться події авіаційної сфери та чи будуть новини, якими вона нас здивує.