“Файне місто” – саме так охрестив Тернопіль культовий український рок-гурт “Брати Гадюкіни”. І хоча однойменна пісня гурту аж ніяк не про це мальовниче місто на заході України, Тернопіль вдало підтримує цей статус. А мерія навіть затвердила “Файне місто” як складову офіційного бренду міста.
Це зовсім невелике за розмірами (його площа – лише 72 кв.м, це половина Дарницького району Києва) місто із десятками цікавих та сучасних закладів, неймовірної краси озером і старовинною архітектурою, яку не один раз намагалися вщент знищити – і під час Другої світової війни, і за радянських часів.
Особливо приємно побути тут буде тим, хто втомився від метушні мегаполіса та хоче релаксу й неймовірних краєвидів не виїжджаючи від цивілізації.
Що подивитися та де погуляти в Тернополі
Тернопільське озеро або Тернопільський став – велика штучна водойма (займає 300 гектарів) в центрі міста, справжня візитівка Тернополя, створена на місці боліт на річці Серет. Став є майже ровесником самого міста. Його набережна сьогодні – одне з найулюбленіших місць відпочинку і серед мешканців місті, і серед його гостей. Це комфортна зона для пішоходів і велосипедистів із лавками, альтанками, фотозонами, вуличним освітленням і велодоріжками.

Уздовж ставу діє пляж “Дальній” і пляж “Циганка”. Доїхати можна від залізничного вокзалу та автовокзалу автобусом №6 до зупинки “Новий світ” або автобусом №8 до зупинки “Вулиця Поліська”.
“Циганка” або Циганські гори – це пагорби біля східного берега ставу у мікрорайоні “Новий світ”. На тутешньому пляжі та набережній тернополяни відпочивають в теплу пору року. Кілька років територію привели до ладу: тут зробили капітальний ремонт, з’явилися амфітеатр і пішохідний фонтан, скейт-парк і велосипедні доріжки – все для комфортного відпочинку.
“Дальній пляж” – місце для більш дикого відпочинку в межах міста. Він не потішить усіма благами цивілізації, як “Циганка”, але тут можна подихати чистим повітрям, помилуватись мальовничими пейзажами та лісом без великої кількості людей довкола.
“Єліся” або Єлисейські поля. Саме таку народну назву отримали вкриті травою тераси, що спускаються від заднього фасаду готелю “Тернопіль” (вул. Замкова, 14) до набережної ставу, та паркова алея поруч. Тут влаштовують пікніки та милуються ландшафтом. Тут же розмістилася традиційна українська фотозона із зізнанням в коханні до міста.
Гідропарк “Топільче” – один з молодших і найкрасивіших парків міста. Він розташований біля річки Серет і названий на честь стародавнього поселення, на місці якого потім виник Тернопіль. Тут на тебе чекає оригінальний ландшафтний дизайн (потічки, озерця, острівки та невеликі водоспади). Сюди можна дістатися пішки від залізничного вокзалу або ж громадським транспортом, що прямує до мікрорайону “Дружба”.
Старий замок або Тернопільський замок (вул. Замкова, 12). Ця фортифікаційна споруда, зведена у 1540-1548 роках для захисту від нападів кримських татар, – прадавній символ міста. Саме цей замок зображений на гербі Тернополя. За свою майже 500-річну історію замок зазнав численних перебудов та реставрацій. У наш час від замку залишився лише головна споруда – палац у ренесансному стилі з пісковику і цегли. Завітати сюди можна в супроводі гіда – тематичні екскурсії влаштовує Туристично-Інформаційний центр Тернополя.
Церква Воздвиження Чесного Хреста або Воздвиженська, Здвиженська, Надставна (вул. Над Ставом, 16). Хоча точна дата її зведення невідома, ця церква на узвишші Підзамче біля ставу вважається найдавнішим храмом Тернополя. Ця церква вирізняється серед інших сакральних споруд Поділля незвичайною напівкруглою вівтарною частиною.

Архикатедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці або Тернопільський кафедральний собор, Тернопільська катедра (вул. Гетьмана Сагайдачного, 14) – це велична споруда, що простягається на 5 метрів під землю і на 22 метри над землею. Раніше храм використовували як картинну галерею. Сьогодні ж костел, що пережив численні руйнування (зокрема, в 1939 та 1944 роках) називають головною святинею міста. Цей храм, побудований з тесаного пісковику, – одна з найкращих пам’яток архітектури пізнього європейського бароко. Він цікавий, зокрема, внутрішнім розписом, який відновили в 1990-х роках. Уваги варті й шикарні двері собору, що цьогоріч були відреставровані після того, як в храм врізалася автівка. До нього також можна завітати на екскурсію із гідом.
Старі вулички Тернополя. Вулиця Валова – одна з найдавніших вулиць міста та одна з небагатьох тернопільських вцілілих під час бомбардування міста під час Другої світової війни. Сьогодні ця невеличка (близько 200 метрів) вуличка також є однією з двох пішохідних вулиць міста. Тут збереглися будинки з історією у понад століття, де нині розташовані численні крамниці та кав’ярні. Також саме вулицю обмилували місцеві художники, які саме тут виставляють на продаж свої картини. Варта уваги й вулиця Руська зі старими автентичними двориками.

Тернопільський андеграунд. В місті є кілька “неокультурених” місць з особливою атмосферою. Одне з них – у дворику за кав’ярнею Karma kava society на вулиці Валовій. Там можна знайти повністю обмальовані маркерами стіни.
Також цікава локація – закинутий недобуд за ТРЦ “Подоляни”. Будівництво тут почалося наприкінці минулого століття, коли в СРСР був шалений попит на гігантські споруди. Тут мав з’явитися завод із назвою “Сатурн” – копія вже наявного і місті заводу “Оріон”. Втім, попри спроби у 2000-х відновити будівництво, він так і залишився великою голою коробкою. Час від часу тут, у рясно вкритій графіті та мохом будівлі, проводять змагання з пейнтболу та виставки.
Читай також: Замки Тернопільщини
Культурна програма і шопінг
Na пошті (вулиця Чорновола, 4) – обов’язкове для відвідування місце. Колись тут було головне відділення “Укрпошти”, до чого й відсилає назва локації. Тепер тут розміщений перший фудхол у Тернополі, єдина галерея сучасного мистецтва у місті та концертний майданчик на 200+ гостей.
Тут є дві зони – фудкорти та бари (6 закладів в одному місці) та підвальне приміщення, де і проводять всі події. Поетичні читання, виставки картин та фотографій, концерти, стендап – все найцікавіше тут.

Ще одна цікава локація – Центр Науки (площа Героїв Євромайдану, 4). До повномасштабного вторгнення Росії тут був розташований музей цікавої науки з інтерактивними експонатами, яких можна й потрібно торкатись. Також це – молодіжний простір та лабораторія освітніх інновацій. Тут відбувалися лекції, конференції, квести, форуми. Сьогодні тут базується Волонтерський штаб Тернополя, який працює на перемогу нашої країни, але попри це Центр Науки все ще час від часу влаштовує цікаві лекції та квести.
Помилуватися природою можна під час прогулянки теплоходом. Їх курсує три – “Герой Танцоров”, “Капітан Парій” та “Сигма”. Можливий як круговий рейс, так і прогулянка до причалу “Дальній пляж”. Вартість квитка для дорослих – 50-75 гривень, для дітей до 10 років – 25 гривень. Також на озері можна покататися на човнах та вітрильниках.
Пограти в настільні ігри можна на івентах от Geekach Games. Цей онлайновий магазин настільних ігор та коміксів не тільки продає цікавинки, а й дозволяє з ними познайомитись під час щотижневих безплатних ігротек у різних закладах міста (Мамонт, Na пошті та інших).
За смачним пивом можна завітати до крамниці відомого бренду українського пивного бренду “Опілля”. В місті розташований завод “Опілля”, є кілька фірмових магазинів. Той, що у формі дерев’яного келиха (вул. Білецька, 33), розміщений просто біля заводу, заслуговує на окрему увагу.
Сувеніри, автентичний посуд, декор, hand made та прикраси можна знайти в крамниці “Мальована хата” (вул. Грушевського, 1). Також магазинчик також потішить медовими смаколиками. А за традиційним посудом та керамічним декором – в крамницю “Українські сувеніри” (вул. Руська, 26).
Де випити і поїсти в Тернополі
Кава і сніданки
Скаварідка (вул. Валова, 1 або вул.Шашкевича, 4) – затишне місце, де можна випити каву чи коктейль, з’їсти кіш, чизкейк або тістечко. Також тут можна придбати свіжосмаженої кави додому.
Karma kava society (вул. Валова 5) – одна з перших кав’ярень третьої хвилі та улюблене місце тернопільської молоді. Це вдала локація для того, щоб поласувати чимось цікавим на сніданок. Тож за незвичайними сендвічами та салатами із цікавим поєднанням смаків, фільтр-кавою, смузі та фрешами – сюди. Особливо вартий уваги затишний дворик за кав’ярнею.

Хліб Є! (вул. Брюкнера, 2) – назва закладу каже сама за себе. Тут на тебе чекають найрізноманітніші хлібобулочні вироби (зокрема, такі, про існування яких ти міг і не здогадуватись) та кава, матча і інші напої (в тому числі на рослинному молоці).
Star Coffee (вул. Гетьмана Сагайдачного, 8) – різноманітні напої – від “класики” до улюблених еспресо-оранжу, блакитної матчі та фільтр-тоніка – та тістечка.
Читай також: Куди поїхати недалеко від Тернополя
Кафе та ресторани
NA NEBI grill & wine (вул. Олени Кульчицької, 2) – фенсі ресторанчик з гарним видом. Широкий асортимент сніданків та обідів, страви на грилі. Є дитяче меню.
Cafe Mone (Гетьмана Сагайдачного, 6а) – заклад здорового збалансованого харчування. Тут є солодощі без цукру, глютену та лактози, цікаві боули та сендвічі.
Party Restaurant YOUNG (вул. О. Кульчицької 2А, 5 поверх) – лаунж-клуб та ресторан паназіатської кухні із великою алкогольною картою під одним дахом. За ролами та WOK – сюди.
Клуб Файного міста (вул. Олени Кульчицької, 1) – сіті-кафе з невимушеною атмосферою і приємними цінами. Місце, де можна добре відпочити та смачно поїсти. В меню – різноманітні гарячі страви, ситні сніданки, страви на грилі.

Музейна ресторація Старий млин (вул. Бродівська, 1а) – автентичне місце, що є візиткою Тернополя. Тебе зустріне традиційна будівля млина, перероблена на ресторан, і широкий вибір класичних страв української кухні.
No name (вул. Олени Кульчицької, 2А) – мексиканська кухня та напої за приємними цінами. За тако, текілою і мексиканськими десертами – сюди.
Паби та бари
Крафт Паб Le Rock (вул. Олени Кульчицької, 5) – класичний заклад у форматі “пиво і до пива”. Тут на тебе чекають пиво з власної пивоварні, закуски, бургери та м’ясні смаколики.
Бар Пасаж Адлера 13 (бульвар Тараса Шевченка, 25) – один з найбільших барів міста. Потішить великою алкогольною картою, авторськими коктейлями, бургерами та хотдогами з цікавинкою.

OLD TOM (вул. Січових Стрільців, 5) – затишний невеликий заклад з авторськими коктейлями. Перший speakeasy-бар міста.
Інший Prosecco бар (бульвар Тараса Шевченка, 23) – просторе кафе в центрі, яке пропонує смачну їжу за лояльну ціну і фірмовий Prosecco. Тут доступні ситні сніданки цілий день, широкий асортимент салатів, перших та основних страв, десертів.Бар-ресторан Мамонт (площа Героїв Євромайдану, 3) – в першій половині дня – це ресторан здорової їжі, а після 18-ї – бар з коктейлями, музикою та екзотичними чаями.