Хмельницький – це чудове місто на березі Південного Бугу. Хоч невеличке за розміром, але дуже затишне та повне несподіванок. Багато раз жителям міста доводилося чути неприємне співставлення міста з “Толкучкою”, але Хмельницький – це набагато більше ніж просто ринок. Тут є своя атмосфера та камерність, щоб її відчути потрібно уважніше роздивлятися місто – тоді тобі розкриється його справжній секрет.
Місто має давню історію, яка починається з 13 ст. з невеликого поселення Плоскирів або Плоскирівці – назва походить від річки, що протікає поряд. За російської імперії місто було перейменовано в Проскурів, сучасну назву отримало лише в 1954 році на честь Богдана Хмельницького.
У цьому гайді ми зібрали усі місця, де ти можеш випити смачної кави, дізнатися більше про історію міста і провести атмосферний вечір з друзями.
Що подивитися в Хмельницькому
Стометрівка. Вулиця Проскурівська, на якій розташувалася Стометрівка одна з найстаріших вулиць міста та улюблениця хмельничан. Усі головні події проходять саме тут. Вуличні музиканти додають атмосфери літніми вечорами, а жителі міста та гості у затишних ресторанчиках попивають смачне вино. Вздовж вулиці можна побачити старі будинки, які мають захопливу історію.
Майдан Незалежності. Є у Хмельницькому і Майдан Незалежності, який знаходиться перед облдержадміністрацією. Більшість політичних та святкових заходів міста проходять саме тут.
Хмельницький міський будинок культури (вул. Проскурівська, 43). Архітектурно це один із самих незвичних будинків культури в Україні, адже саму будівлю було зведено ще на початку ХХ ст. як приміщення театру. На момент відкриття в 1907 році це був єдиний кам’яний театр в місті.
Аптека Людвіга Деревоєда (вул. Проскурівська, 13). Колись цей будинок в стилі неокласицизму був найвищим в Проскурові, адже більшість будов міста були одноповерховими. Побудований в 1890 році на кошти заможного містянина Людвіга Івановича Деревоєда, будинок слугував аптекою. Так Деревоєд став першим власником аптеки в місті, що розміщувалась на першому поверсі, другий та третій були житловими. Четвертий поверх з’явився лише в 1960-х роках.
Читай також: Замки Хмельницької області
Поштово-телеграфна контора (вул. Героїв Майдану, 64) – одна з найгарніших споруд міста, побудована в 1920-х роках. З виду і не скажеш, що це замислювалось як поштове відділення, адже споруда скоріше нагадує невеличкий палац, ніж конторську будівлю. Двоповерховий будинок оздоблено за допомогою цегли, а другий поверх прикрашає балкон. В наші дні тут знаходиться обласний військовий комісаріат.
Палац урочистих подій (вул. Гагаріна, 4) Двоповерховий історичний будинок, збудований в 1903 році одним з місцевих лікарів. Довгий час тут розміщувався військовий комісаріат, аж поки у 2001 році не було проведено капітальний ремонт й не облаштовано єдиний в місті РАЦС.
Пожежне депо (вул. Подільська, 39). Колишня будівля пожежного депо стала майже символом міста, все через виразну каланчу, яка тепер слугує чимось на кшталт ратуші. Будівля була зведена в 50-х роках минулого століття й функціонувала за призначенням до 1987 року, після її переробили на дитячий кінотеатр (функціонує й по цей день). Каланчі також знайшли нове призначення: тепер тут стоїть фігура трубача, який грає щодня 9:00, 12:00, 15:00, 18:00 та 21:00.
Колишнє Олексіївське реальне училище (вул. Гагаріна, 3). Ще одна історична споруда в нашому місті, яку варто оглянути й зробити пару фото для твого Instagram. Перше реальне училище в Хмельницькому збудували в 1904 році, того ж року поряд з училищем висадили 12 буків, до наших днів зберіглося 4 дерева, яким понад 100 років.
Набережна Південного Бугу. Тут можна прогулятися вздовж річки, відпочити на траві або орендувати SUP або каяк. Якщо пройтися трохи далі, за межі облаштованої набережної, то можна знайти менш людні місця для пікніка на зеленій траві.
Парк ім. Чекмана – парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва. На його території зростає неймовірна кількість видів дерев та чагарників, впорядкована мережа природних і штучних каналів.Парк чудово підходить для проведення гарного відпочинку сім’єю.
Сквер імені Івана Франка. Найстаріший парк міста знаходиться між вулицями Проскурівська та Франка і залізничною колією. Вже у повоєнні роки у парку спорудили спортивну базу «Авангард» зі спортивною школою. Окрім цього, тут був літній майданчик для показу фільмів. Також тут облаштували алею письменників із скульптурами. Сучасний парк багато в чому різниться. Тут немає вже алеї письменників та літнього кінотеатру. Однак тут досі діє шахово-шашковий клуб, а кожну неділю тут працює блошиний ринок. В останні роки парк став привабливішим — тут відкрили дитячі майданчики, упорядкували алеї, встановили пам`ятник Івану Франку.
Оглядовий майданчик або “Голівуд”, як його називають місцеві знаходиться в мікрорайоні Заріччя, з боку проспекту Миру. Звідси відкривається панорамний вид на центр міста.
Лавандове поле LavaLand. Знаходиться не в самому місті, але дуже близько до нього, на 2 км Вінницької траси. Тут можна погуляти в кущах лаванди, провести фотосесію, придбати свіжу та суху лаванду, а також саджанці.
Острів кохання. Він розташований проти місця впадіння р. Плоскої в Південний Буг на відстані 100 м від берега річки. У 15-16 ст. тут був побудований дерев’яний замок, але після першої навали монголо-татар він був спалений. Відвідати острів можна орендувавши SUP або каяк.
Де випити та смачно поїсти у Хмельницькому
Кав’ярні
Клуб кави – мережа кав’ярень, де ви можете скуштувати смачну каву та перекусити.
MYATA espresso bar (вул. Проскурівська, 49)- атмосферний заклад у відповідних тонах, де можна провести вечір з друзями та насолодитися вечірнім Хмельницьким.
Black honey (вул. Проскурівська, 45)- якщо ви поціновувач якісної кави, завітайте у цей заклад! Ідеальне місце, щоб попрацювати та випити класної кави.
Feelin’ Good (вул. Проскурівського Підпілля, 79 та вул. Володимирська, 71)- це затишне та стильне місце, де можна не тільки насолодитися чашечкою кави, але й посмакувати смачною випічкою та приємно провести час.
Кав’ярня Небесний Мигдаль- ще одна мережа кав’ярень у Хмельницькому. Кава – смачна. Персонал – привітний. Випічка у закладу своя та завжди смачна. Також можна перекусити сендвічем, з хрусткою булкою. Досить затишне, заховане місце. Є столики як в приміщенні, так і на вулиці.
Читай також: Водоспади Хмельницької області
Ресторани та паби
Brewmen (вул. Проскурівська, 16) – пиво власного виробництва. Смачні страви європейської кухні, жива музика. Доставка їжі.
Цукерня Потоцьких (вул. Грушевского, 66)- Ресторан із каміном та роялем, кондитерська з легендарними десертами та бар. Також доступна банкетна та конференц-зала на 50 місць.
Piccolino Trattoria (вул. Кам’янецька, 17/1)- Неймовірна італійська кухня, безперечно, є однією з улюблених кухонь світу, страви якої здобули величезну прихильність і дорослих, і дітей. Корисна та ніжна оливкова олія, соковиті помідори, смачні маслини, ароматний часник, ароматні трави, розмаїття сортів пасти, тверді сири та свіжа риба — ці та інші інгредієнти дозволяють створювати справжні шедеври традиційної італійської кухні. Саме тут Ви можете насолодитися італійською кухнею.
Діоскурі (вул. Проскурівська, 71)- Грузія тут. Класний інтер’єр,затишний, багато національної атрибутики у залі та народних напоїв.
Паб “BEERЛОГА” (вул. Проскурівська, 21)- це чудовий заклад з відмінною атмосферою, де будь-який прийом їжі перетвориться на справжнє свято для душі та шлунка. Тож, не зволікайте, поспішайте забронювати столик у пабі або просто заходьте в гості. Буде смачно.
Ресто-ПАБ “Union Jack” (вул. Проскурівська, 16/1)- тут Ви зустрінете широкий асортимент пива та класну атмосферу. Заклад проводить тематичні вечірки, де можна весело відпочити.
Читай також: Бакота. Як доїхати та що подивитися
Культурна програма
Музей-студія фотомистецтва (вул. Проскурівська,56). Музей фотомистецтва є першим та єдиним в Україні. У музейних вітринах виставлено колекцію, що налічує понад 3500 експонатів (фотоапарати, об’єктиви, збільшувачі, експонометри та інше приладдя), які ілюструють розвиток фотографії та виробництва фотоапаратів за період з кінця XIX до кінця XX століття.
ХОХМ хмельницький обласний художній музей (вул. Проскурівька, 47)- місцеве зібрання творів мистецтва з акцентом на висвітлення напрямів сучасного українського художнього мистецтва.
Музей історії міста Хмельницького (вул. Проскурівська 30)- Зали музею розповідають про часи утворення міста, його життя і побут у польсько-литовську добу, за часів Російської імперії, Радянської України; знайомлять з його містами-побратимами. Найсвітліша і простора зала музею віддана мистецтву. Тут з успіхом проходять, змінюючи одна одну, різножанрові художні та фотовиставки, що демонструють роботи художників та аматорів міста.
Музейно-меморіальний комплекс “Світло душі” (вул. Толстого 3). Якщо тобі подобається атмосфера старих кладовищ складається – завітай до старого єврейського цвинтаря в Хмельницькому. Тут же знаходиться меморіальний комплекс, що ушановує пам’ять загиблих у Другій світовій війні воїнів-євреїв.
Монотеатр “Кут” на вул. Проскурівського Підпілля, 34. Незвичний театр, де директором, єдиним актором та працівником є одна людина – Володимир Смотритель, засновник кінотеатру. Народний артист України таким чином відроджує український камерний драматичний театр.
Мистецький дворик (вул. Проскурівська 18) – це своєрідний арт-простір, який відкрили при дитячій музичній школі. В затишному дворику старованної будівлі колишнього кінотеатру проводять музичні концерти, виставки та інші події. Відвідати дворик можна через головний вхід школи або через ворота, які відчиняють під час проведення заходів.
Читай також: Палац Орловських та парк в Маліївцях
Де зупинитися у Хмельницькому
Ціни у місті дуже демократичні та приємні. Знайти готель в Хмельницькому можна на сервісі Booking.com.
Один з провірених варіантів це Dream hostel, який знаходиться у самісінькому центрі міста. Чисті номери та привітний персонал.
Матеріал підготовлено в співпраці з туристичним інформаційним центром міста Хмельницького.