Палац Орловських у Маліївцях

На шляху від Києва до Кам’янця, якщо трошечки звернути, є невеличке село Маліївці, де знаходиться палац Орловських. 

Палац Орловських у Маліївцях та Мальвецький водоспад
Фото: Малієвецький обласний історико-культурний музей
Палац Орловських у Маліївцях та Мальвецький водоспад що подивитися
Фото: Малієвецький обласний історико-культурний музей
Палац Орловських у Маліївцях та Мальвецький водоспад як доїхати
Фото: Малієвецький обласний історико-культурний музей

Пан Ян Онуфрій Орловський був фаворитом останнього польського короля – Станіслава Августа і Великим ловчим Речі Посполитої. Кажуть, він був дійсно вагомою фігурою при дворі і навіть брав участь в організації зустрічі короля та Катерини ІІ. Орловський обрав село Маліївці Хмельницької області для будівлі своєї резиденції.  Вважається, що вона могла сперечатись за розкішшю з палацами Франції. 

У 1788 році Орловський закладає шикарний палац.  І ця дата збереглася на фронтоні будинку. Палац зведено у стилі Людовіка XVI з місцевого каменю – пісковику. Збереглися також чудернацькі атланти, які тримають на своїх плечах балкон другого поверху. 

Колись тут зберiгалася розкішна колекцiя польського живопису, була тут ймовірно, й “Свята родина” Рафаеля, а також портрет останнього короля Польщi Станiслава Августа.  

Останній власник – Ксаверій Францишек у 1914 встиг вивезти до Франції найбільш цінне палацове начиння. Але частину колекції було втрачено по дорозі. Так частково було врятовано знамениту бібліотеку Орловських, яка налічувала 10 000 томiв, родинний архiв, у якому зберiгалася переписка пап римських з польськими королями! 

Поруч з палацом знаходиться прибудова, в якій колись була оранжерея з зимовим садом. На в’їзді до маєтку можна знайтии ще одну цікау споруду – водонапірну башту, яка забезпечувала мешканців палацу водою.  Наче середньовічна охоронна вежа оберігає вона в’їзд до палацу.

Фото: Kyzja86

Парк навколо палацу на 17.5 га розпланував ірландець Діонісій МакКлера як ландшафтний. Що цікаво, доріжки до кількох ставків були зроблені у формі кленового листка. На жаль, більшість оздоблення парку було знищено. 

Окрасою маєтку є скеля Онуфрія із рукотворним 18-метровим водоспадом, що відомий як Малієвецький. В радянські часи водоспад зберегли завдяки лікарю Малієвецького дитячого санаторію, якій розташований у палаці.  Класичне використання маєтків в радянські часи… 

Малієвецький водоспад
Фото: Zysko serhii 

Цікавим об’єктом на території палацу Орловських є пам’ятний знак – феномент, встановлений на честь зруйнованої совєтами церкви 1763 року.  Трохи від знаку стоїть фігура Святого Яна. Мабуть, її встановив сам засновник палацу, на честь свого покровителя. У 1990-ті небайдужі повернули її з кладовище, куди її закинули в радянські часи.  Символи святого Яна дуже цікаві, тут і череп, і бараняча голова.

Поруч є неймовірне озеро-купальня, в яке можна пірнути в спекотний літній день, а колись тут діяла колгоспна лазня .

На території палацу Орловських планують створити історико-культурний музей.