В Україні не так багато районних центрів, які за впізнаваністю та кількістю пам’яток архітектури не поступалися б головному місту області. І Кам’янець-Подільський на Хмельниччині – одне з них.
Попри загарбання і війни цьому міста з історією в тисячу років вдалося зберегти купу неповторних пам’яток архітектури. Це і величні фортеці, і міські укріплення, і найстаріша в Україні ратуша, і унікальний костел з мінаретом, і храми та площі з багатовіковою історією. Робить Кам’янець-Подільський неповторним і скельний Смотрицький каньйон, що проходить територією міста. Ця геологічна пам’ятка природи, утворена течією річки крізь товщу залишків прадавніх коралових рифів, відома і в Україні, і за кордоном своєю унікальною флорою та фауною.
Хоча в ЮНЕСКО досі вагаються щодо занесення міста до списку Всесвітньої спадщини, в Україні давно визначилися із важливістю цього невеличкого населеного пункту, за площею співмірного з Печерським районом Києва: його пам’ятки справедливо визнали одним з Семи чудес країни. Пропонуємо і тобі не вагатися та оцінити це яскраве місто з неперевершеною природою та архітектурою на власні очі – найцікавіші локації міста і найсмачніші заклади ти знайдеш нижче.
Куди піти й що подивитися у Кам’янці-Подільському
Знайомство з населеним пунктом варто розпочати з прогулянки Старим містом. Цей найстаріший історичний район Кам’янця-Подільського розкинувся на кам’яному півострові, який омивається водами річки Смотрич. Хоча його теперішній вигляд далекий від автентичного (район було майже повністю знищене у часи Другої світової війни), Старому місту точно є чим тебе здивувати. Тут на 4 майданах і майже трьох десятках вулиць, провулків і узвозів за століття “виросли” майже 200 пам’яток архітектури.
Одна з них – Будинок польського магістрату на площі Польський ринок, що вважається найстарішою ратушею у всій Україні. Сьогодні ця будівля – одна з найвизначніших пам’яток древнього міста серед тих, що збереглися. Вона приваблює цікавим сплавом різностильових нашарувань (від первісно готичного до ренесансу, бароко та ампіру).
Поруч із ратушею ще одна примітна пам’ятка – Вірменська криниця з восьмигранним павільйоном в стилі бароко. Підземна частина криниці, як вважається, була вибита просто у суцільній скелі.
Також радимо не оминути увагою Сувенірне містечко на площі Польський ринок. Тут можна придбати різні дрібниці на пам’ять – від магнітів до одягу і чаю, але примітна локація не тільки цим. Кожна крамничка тут має вигляд мініатюрного старовинного будиночка, і з них складається ціла вулиця.
В північно-західному куті площі – ще одна цікава архітектурна пам’ятка міста – Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла. Вхід на територію Катедри прикрашає Тріумфальна брама, парадний вигляд і красу якій надають пізньобарокові скульптури. Й костел сам по собі є унікальним витвором мистецтва. У ньому поєдналося те, що, здавалось би, неможливо поєднати – ренесанс, бароко і неоготика, також на його території можна побачити унікальний мусульманський мінарет з зображенням Мадонни.
Від Польського ринку можна попрямувати до іншого визначного майдану міста – площі Вірменський ринок. Їх з’єднує між собою коротка вулиця П’ятницька, всіяна важливими історичними пам’ятками. Приміром, тут розташований Будинок руського магістрату відомий як Будинок з драконом (№9). На перший погляд, це непримітна і простенька будівля, але ситуація змінюється, якщо звернути увагу на затишний дворик магістрату й оцінити головну прикрасу будинку – водостік у вигляді дракона.
Неподалік ти також побачиш ще одну яскраву архітектурну пам’ятку – Тринітарський костел святого Йосафата або костел Святої Трійці (вулиця Старобульварна, 1А). Ця велична будівля в стилі бароко з білосніжною ліпниною збудована у XVIII столітті. Церква довгий час належав ордену ченців-тринітаріїв, а тепер храм перейшов до рук греко-католиків, які подарували йому нове життя.
Ще одна із цікавих локацій міста – Троїцька церква (Храм Пресвятої Трійці УГКЦ), розташована на початку однойменної вулиці. Цю кремезну споруду бачать всі, хто прямує до Старого міста. Перша згадки про церкву з’явилися ще у XVI століття, але у теперішньому вигляді вона постала тільки після відновлення незалежності України – буквально з попелу (за радянських часів храм повністю розібрали). Тепер ця велична цегляна церква, що повністю відтворює давній взірець, приваблює відвідувачів своїми цікавими фресками та доглянутою – наче з картинки – територією.
Знайти спокій та затишок можна в дворику Кафедрального костела святих Апостолів Петра і Павла (вулиця Татарська, 20), який починає свою історію щонайменше з XIV століття. До наших днів зберіглася дзвіниця (1646—1648 рр.), мінарет зі скульптурою Діви Марії, тріумфальна арка (1781 р.) та власне костел. Невеликий двір перетворений на сад зі скультурами та має вихід на панорамний оглядовий майданчик.
З костелу можна продовжити дослідження стародавнього Кам’янця. Спустившись сходами Фаренгольца, побудованими в 1850 році, можна опинитися на вулиці Руській прямо біля ще однієї стародавньої пам’ятки – Нижної Польської брами, найдавніші частини якої датуються 1470 роками. Це був один з в’їздів в місто. На протилежному боці річки Смотрич вже видніється ще одна невеличка башта – Ковальська. Піднявшись вулицькою Руською можна знайти ще кілька цікавих пам’яток: турецький бастіон (1670 роки), башту Стефана Баторія (1564—1565 роки), порохові склади Яна де Вітте.
Надзвичайну геологічну пам’ятку регіону – Смотрицький каньйон – також не радимо упускати з уваги. Мільйони років тому на цьому місці було море. Тепер – лише вкриті унікальними квітами та травами кам’яні скелі, що приховують у собі численні рештки давньої доби (рослини, молюски). Уздовж долини Смотрича також розташовані мальовничі Товтри – залишки прадавніх коралових рифів, що мають вигляд пагорбів з гострими виступами. Намилуватися цією красою можна, приміром, проїхавшись над каньйоном на тролеї.
Насолодитися панорамами Кам’янця-Подільського, його середньовічними стінами та вежами в оточенні високих скель, водоспадом можна з Новопланівського мосту. Ця потужна інженерна споруда довжиною 149 метрів з’єднує два береги річки Смотрич і веде зі Старого міста до мікрорайону Новий план.
Звісно, варто завітати й до величної пам’ятки архітектурного мистецтва Середньовіччя – Старої Фортеці – яка й зробила популярним це містечко у Хмельницькій області. Фортеця входить до списку пам’ятників світової спадщини ЮНЕСКО і не має аналогів в усій Європі. Збудована наприкінці XIV століття оборонна споруда стоїть на півострові, оточеному з трьох боків стрімкими скелястими обривами та річкою Смотрич. Високі скелі та розлогі береги завдовжки 250 метрів самі заблокували прохід у місто, але збудовані людьми кам’яні стіни – тільки укріпили це положення і створили тут справжню неприступну цитадель з одинадцятьма вежами. На території фортеці є чимало розваг, ледь не на будь-який смак: можна приміряти лицарські обладунки, відвідати музей механіки, скуштувати в місцевій пекарні свіжу випічку за стародавніми рецептами, викарбувати власну монету.
Для тих, хто прагне спокійного відпочинку на природі в межах міста і занурення в романтичну атмосферу, підійде невеликий сквер “Лебедине озеро”, що розташувався на краю урвища Смотрицького каньйону. У різних частинах парку є кілька джерел, старі кам’яні сходи в каньйон, що збереглися в первісному вигляді. Також на території можна побачити фонтан, водоспади й численні ажурні містки.
Парк перетікає в Алею закоханих з невеликими фонтанами. З неї відкриваються краєвиди Старого міста. Також локація цікава тим, що бруківка тут – в тон назві алеї – викладена орнаментом українського весільного рушника.
А для ще більш спокійної прогулянки серед дерев підійде Кам’янець-Подільський парк “Героїв Євромайдану”, розташований на схилі Смотрицького каньйону, на лівому березі річки Смотрич (вхід з вулиці Шевченка). У лісопарку, що розкинувся на 13,5 гектара території, зростає близько 30 порід дерев. Тут також знаходяться скейт-парк й баскетбольний майданчик.
Читай також: Замки Хмельницької області
Культурна програма у Кам’янці-Подільському
Скромний за розмірами Кам’янець-Подільський не потішить різномаїттям артпросторів і майданчиків для сучасних митців, однак і в цьому невеликім місті є, що подивитися і чим зайнятися. На вулиці Соборній, 29А діє виставкова зала Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. Тут відбуваються виставки різноманітних витворів сучасних місцевих митців (від фотографії, живопису та архітектури до витинанок і вишиванок) та робіт студентів місцевих вишів.
А у колишньому навчальному корпусі Духовної семінарії (вулиця П’ятницька, 11) працює художній музей-галерея, де проходять виставки місцевих і не тільки художників.
Ще один виставковий простір запрацював у приміщенні Костелу монастиря домініканок у Старому місті (вулиця Францисканська, 12), відновленого після пожежі.
На Старопоштовому узвозі, 2 працює незвичайна майстерня “Хата на узвозі”. Тут проводять найрізноманітніші майстер-класи для дітей та дорослих, де створюють іграшки своїми руками, вчаться вишивати й не тільки. Час від часу також влаштовують різноманітні дегустації.
Окремої уваги варте вуличне мистецтво Кам’янця-Подільського. За останніх півтора десятиліття вулиці старовинного міста доволі рясно вкрились різноманітними муралами. Стінописи тут з’явилися під час регулярних фестивалів вуличного мистецтва Respublica FEST. Знайти яскраві роботи можна, зокрема, прогулюючись вулицями Огієнка і Лесі України.
Де поїсти та випити у Кам’янці-Подільському
Кав’ярні, кафе та ресторани
Loft 26 (вулиця Лесі Українки, 26/1). Сюди можна завітати на авокадо-тост чи панкейки та лате на рослинному молоці вранці, на суп – в обід і на піцу з коктейлем – ввечері.
Пекарня-кав’ярня ZERNO (вулиця Огієнка, 38) – чудове місце, щоб поласувати різноманітними десертами (від макаронів і тирамісу до тортів на будь-який смак) та кавовими коктейлями (є й алкогольні опції).
Кав’ярня-ростерія Kit (Нігинське шосе, 37) – затишний заклад, у якому запропонують лимонади та класичні кавові напої. Бонусом буде можливість придбати каву власного обсмаження додому.
Black&White (вулиця Огієнка, 26). Сюди можна завітати на десерти без цукру, лимонади власного виробництва та фрапе. Є кавові напої на альтернативному молоці.
Coffee-Bike (вулиця Соборна, 9). Стильний заклад, де пропонують круасан-сендвічі, сінабони чи чизкейки. Фільтр, матча-латте чи щось “класичне” до них – обирати тобі.
Чайна Таун (вулиця Татарська, 17А). Атмосферна чайна, де окрім китайського чаю, можна випити альтернативної кави, мате або скуштувати дисерт.
Ramen Ya (вулиця Лесі Українки, 39) – азійське бістро, де подають рамен на різних бульйонах, а також страви на основі з рису чи локшини.
ШоТаке (вулиця Пушкінська, 36А). ОгоТут готують сніданки з яйцями, овочами та різноманітними доданками упродовж всього дня і пропонують каву до них. На обід або вечерю тут можна поласувати неаполітанською піцою та бургерами під авторські коктейлі.
Сімейне кафе BAZZAR (вулиця Князів Коріатовичів, 14а/1). Важко уявити страву, якої не було в меню закладу, і це робить його чудовою локацію для відвідування великою компанією. Вранці тут пропонують сніданки (від класичного омлету та млинців до солоних і солодких бельгійських вафель), на обід – супи на будь-який смак, м’ясні та рибні страви або пасту. Ввечері тут можна поласувати стейком або бургером.
Dynasty (Гімназійний провулок, 4) – готельно-ресторанний комплекс з власною броварнею та вишуканими стравами європейської та подільської кухні. Сюди варто завітати як на вечерю так ситні сніданки.
Ачма (вулиця Татарська, 23) – ресторан української та грузинської кухні. Тут пригостять і борщем, і хачапурі, хінкалями чи лобіо, та запропонують грузинські та українські вина, каву в турці чи коктейлі.
SHO TAKE asian (вулиця Соборна, 5). За суші, ролами, WOK та іншими азійськими смаколиками – сюди. З напоїв запропонують коктейлі, вино або щось більш міцне.
Volova hub (вул. Зарванська, 9) – світле кафе зі сніданками, коктейлями та стравами європейської кухні.
Blomanje Lounge Cafe (Симона Петлюри, 4А) – сюди можна завітати зранку на шакшуку чи вівсянку з пармезаном, а ввечері – на каре телятини чи гамбургер і алкогольні коктейлі.
Під брамою (вулиця Замкова, 1А) – стилізований заклад з українською та вірменською кухнею та яскравим середньовічним декором. Розташований лише за 50 метрів від фортеці.
Ресторація національної кухні “Мрія Козака” (площа Вірменський Ринок, 2). Тут можна скуштувати такі любі серцю страви української кухні – борщ, вареники, млинці, деруни і не тільки. До них – компот чи узвар.
Читай також: Водоспади Хмельницької області
Бари та паби
Мені би мНяса (вулиця Огієнка, 59) – стейк-бар, де пригостять реберцями, стейками, бургерами чи шашликом з білого або червоного м’яса, приготованими на відкритому вогні. До м’яса – вино або крафтове пиво.
Berry Wine (площа Польський ринок, 3) – винний ресторан з авторською кухнею. Тут запропонують піцу та пасту, безліч страв з м’яса і вино до них.
Zagata Bar (вулиця Гагаріна, 63). Тут запропонують крафтове пиво, коктейлі та простенькі снеки до них. В барі проводять різноманітні культурні події – від стендапу до поетичних вечорів.
Крафтова броварня Kölenberg (вулиця Чехова, 45) – тут можна придбати на виніс пиво місцевого виробництва та закуски (як рибні та м’ясні, так і хлібні).
Рок-шаман-сендвіч-бар “Троє в каное” (вулиця Драгоманова, 10) – за крафтовим пивом та авторською кухнею – сюди. Заклад по-особливому відомий своїми сендвічами та тортильями.
Гастро-паб Beer Team (вулиця Домiнiканська, 2Б). Заклад у форматі “пиво і до пива”. Крім крафтового хмільного напою і закусок, тут також запропонують настоянки, салати, стейки та піцу.
Трактир “Веселий сажотрус” (вулиця Зарванська, 20) – тематичний заклад в Старому місті, куди можна завітати на м’ясні та рибні страви та фірмові настоянки власного приготування.
Wowk (вулиця Нігинське шосе, 35) – паб з великим асортиментом крафтового пива і стравами на будь-який смак і бюджет (салати, стейки, супи, пасти, бургери, піцети й не тільки).
Фірмовий магазин родинної виноробні Зелениці (проспект Грушевського, 27/10) – тут можна придбати справжне подільське вино, яке виготовляється за 30 км від Кам’янця. А також сири та інші закуски.
Що подивитися поблизу Кам’янця-Подільського
Хмельницька область багато на красиві природні місця та історичні пам’ятки. В 50 кілометрах від Кам’янця знаходиться добре відома Бакота, до якої можна дістатися корабликом прямо з Кам’янця-Подільського й роздивитися Дністровський каньйон з дуже незвичного ракурсу.
Стара Фортеця – не єдиний замок Хмельниччини, їх тут зберіглося чимало. Поступається йому за впізнаваністю хібащо Хотинська фортеця, яка знаходиться в 25 км від міста в сусідній Чернівецькій області.
Ще одне цікаве місце в Хмельницькій області та відносно недалеко (65 км) від Кам’янця – палац Орловських в Маліївцях. За нагоди обов’язково завітай туди.
Якщо хочеш дослідити Хмельницьку область – лови наш готовий насичений маршрут цими краями для автомобільної подорожі.
Де зупинитися в Кам’янці-Подільському
Містечко хоч і маленьке, але досить розвинуте туристично, тож як на свій розмір має чимало варіантів проживання від подобових апартаментів до бутікових готелей та навіть пару хостелів. А найприємніше тут ціни: щоб отримати першокласний вид з вікна на Стару Фортецю не обов’язково оселятися в найдорожчому готелі. Ось кілька цікавих варіантів:
RATUSHA craft rooms – стильний міні-готель в самому серці старого міста. З номерів відкривається вид на ратушу. Гості оцінили це помешкання на 9,8.
Hotel Dynasty – новий готель, що знаходиться буквально за рогом від ратуші, має власний ресторан та пивоварню. Номери стильні та мінімалістичні.
Old Town Loft Apartments – головною фішкою цих апартаментів є власний камін, а також локація – самісінький центр старого міста.
Пошукати варіанти рекомендужмо на Booking.com.
Фото обкладинки: Євгенія Височина
Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки