5 найгарніших національних парків України

Збираєтесь на відпочинок на природі, але не знаєте який напрямок обрати? Розказуємо про національні парки у різних частинах України: ліси та озера Волині, мальовничі пейзажі навколо Десни на Поліссі, зелені пагорби та дубові ліси Поділля, скелясті каньйони у Миколаївській області, рожеве озеро та степи з дикими тваринами на Півдні України.

Дізнавайтесь більше про цікаві місця України, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.

Мезинський національний природний парк в Чернігівській області

Мезинський національний природний парк в Чернігівській області національні парки україни

Головна окраса парку — річка Десна, трохи менше половини території займають ліси, третину використовують як сільськогосподарські угіддя, усе інше — луки, болота та озера. 

Парк підійде і для спокійного сімейного відпочинку, і для активного відпочинку з компанією. Тут можна влаштувати пішу прогулянку екостежками, лісами, кататися на велосипеді, влаштувати пікнік, купатися у Десні, сплавлятись на байдарках та рибалити. 

Мезинський національний природний парк в Чернігівській області
Ме́зинський НПП

Найпопулярніші туристичні маршрути та місця у парку:

Мезинська Швейцарія — ландшафтний заказник і найпопулярніша серед туристів частина парку. Тут на березі Десни є і мальовничі пагорби зі стрімкими спусками до води, і ліси, і просто затишні піщані пляжі. 

На території Мезинської Швейцарії є дві екостежки: від Радичева до Деснянського (6 кілометрів) та від Деснянського до Мезина (3 кілометри). Перша — гарне місце для купання, риболовлі та сплаву на байдарках. А на другій є пагорб Пузирева гора, звідки відкривається краєвид на озеро у формі підкови, та пам’ятка археології — Мезинська палеолітична стоянка кроманьйонців.

Рихлівська дача ландшафтний заказник, створений для охорони та збереження лісів. На території знаходиться екологічна стежка та дві ботанічні пам’ятки природи: Багатовіковий дуб (або Цар-дуб) віком понад 400 років та Старовинна ялинова алея, де росте понад 70 ялин висотою по 30 метрів. 

Село Вишенки, палац Румянцева-Задунайського — палац XVIII століття на березі Десни, нагадує щось середнє між оборонною фортецею та замком у середньовічному стилі. 

Детальніше про цей маршрут Мезинським нацпарком.

Шацький національний природний парк у Волинській області

Шацький національний природний парк у Волинській області щацькі озера

Шацький національний парк — це понад 30 озер з піщаними пляжами, тисячі гектарів лісу, чисте повітря та мальовничі пейзажі. Завдяки цьому поєднанню — це ідеальне місце для спокійного відпочинку на природі. Парк умовно поділений на чотири основні зони відпочинку: «Гряда», «Світязь», урочище «Гушове» та «Пісочне». Тут знаходиться багато різноманітних баз відпочинку, пансіонатів, дитячих таборів та кемпінгів. 

Озера різні за розміром, найбільші та найпопулярніші: Світязь (найбільше озеро в Україні), Пулемецьке озеро, Луки, Люцимир, Остров’янське озеро, Кримне, Пісочне озеро. Також на території парку є болота та луки.  

Ліси розподілені по території парку майже рівномірно, найбільшу площу займають  сосняки-чорничники, де, як ви могли здогадатись за назвою, росте багато чорниці. Її тут збирають і місцеві, і туристи. Також у місцевих лісах росте понад 75 видів їстівних грибів. 

У парку є рідкісні та занесені до Червоної книги України рослини, птахи та тварини. Наприклад, тут можна побачити чорного лелеку, сірого журавля, борсука, видру та єнота. 

Шацький національний природний парк у Волинській області нацпарки україни

Що робити у парку: 

1. Купатися
2. Кататись на човнах та катамаранах
3. Збирати гриби, ягоди та лікарські трави
4. Рибалити
5. Гуляти екостежками «Світязянки» та «Лісова Пісня»
6. Кататись на велосипедах
7. Знайти рідкісних птахів або тварин

Читайте також: Шацькі озера на велосипедах

Подільські Товтри в Хмельницькій області

Подільські Товтри в Хмельницькій області бакота

Товтри — це пагорби висотою до 500 метрів. Вони унікальні за своїм походженням, оскільки утворились не внаслідок тектонічних процесів (як більшість гір на планеті), а внаслідок відкладення залишків живих організмів. Колись це був рифовий бар’єр на дні Сарматського моря, яке існувало тут понад 10 мільйонів років тому назад. 

Зараз Подільські Товтри — найбільший національний парк України. Посеред пологих зелених пагорбів (вони ж — товтри) тече річка Дністер та її притоки, утворюючи неймовірно гарні краєвиди. На території парку знаходиться близько 30 ботанічних та ландшафтних заказників та кілька геологічних пам’яток природи державного значення: Смотрицький каньйон, Китайгородське відслонення, Печера Атлантида, Товтра Самовита. 

У парку багато рослин, тварин та птахів, які занесені до Червоної книги України. На офіційному сайті навіть є Путівник спостерігача за птахами, де вказано яких птахів, в яку пору року і де можна побачити. 

Останніми роками парк приваблює усе більше туристів. Найпопулярніші тут піші прогулянки та походи, велосипедні походи, також можна покататись на човні, катамарані або байдарках. 

Подільські Товтри в Хмельницькій області бакота Національні парки України

Цікаві місця у парку, які варто відвідати: 

Бакота — одне з найпопулярніших місць у парку, мальовнича затока, яка утворилась на місці затопленого села під час будівництва Дністровської ГЕС. 

Совий яр — мальовничий ландшафтний заказник, знаходиться за 30 км від Кам’янець-Подільського, тут тече притока Дністра річка Студениця. Весною пагорби над річкою вкриваються квітами сону великого та сону чорніючого, влітку тут росте багато грибів, також тут багато червонокнижних птахів. Жителі місцевих сіл називають Совий Яр «Маленькою Швейцарією». 

Смотрицький каньйон — долина річки Смотрич із стрімкими схилами, висотою до 50 метрів. Знаходиться у Кам’янці-Подільському.

Китайгородське відслонення — геологічна пам’ятка природи, де збереглись відкладення часів палеозойської ери. 

Печера «Атлантида» — карстова печера неподалік села Завалля. 

Заказник Княжпільський — тут ростуть вікові дерева дуба, бука, ясена, клена, липи, а ще реліктовий вид дерев — береки. Також тут є рослини занесені до Червоної книги України, наприклад, лісова лілія.

Читайте також: Залечь на дно в Бакоте: веломаршрут

Бузький Гард у Миколаївській області

Бузький Гард у Миколаївській області національний парк україни
Фото: naumenkophotographer.com.ua

Бузький Гард створили задля збереження природної зони навколо річки Південний Буг. Кам’янисті береги річки утворюють каньйони з високими скелями та крутими порогами. Такий унікальний ландшафт приваблює любителів рафтингу, альпінізму та просто туристів та любителів незвичайних пейзажів.

Бузький Гард у Миколаївській області найкращі парки україни

Найпопулярніші місця у парку: 

Актівський каньйон гранітні скелі та валуни над рікою Мертвовід, дуже гарна та нетипова для степової частини України місцевість.

Мигійські пороги вузький скелястий каньйон на річці Південний Буг, одне з найпопулярніших місць для рафтингу в Україні. 

Родонове озеро — озеро з бірюзовою водою, неподалік села Мигія. Утворилось воно на місці колишнього кар’єру.

Урочище Протич — ще одне популярне місце серед любителів рафтингу. Також тут знаходиться геологічна пам’ятка природи — Протичанська скеля висотою 40 метрів. Крім того, що з неї відкривається панорамний вид на парк, це також улюблене місце альпіністів і скелелазів. 

Урочище Гард місце з колоритними скелястими пейзажами, також підійде для екстремального сплаву та тренування альпіністів. 

Трикратський ліс зелена оаза неподалік Актівського каньйону. Цікаво, що ліс має штучне походження: його посадили в кінці 19 століття, за планом це мав бути парк. 

Читайте також: 10 незвичайних сіл України, які варто відвідати

Азово-Сиваський національний природний парк в Херсонській області

Азово-Сиваський національний природний парк в Херсонській області

Азовський національний парк знаходиться на півдні України, до його складу входять: острів Бірючий, острови Чурюк і Куюк-Тук, Сиваські затоки та Утлюцький лиман. Географічно територія парку розділена на дві частини: Сиваську та Азовську. 

Парк найкраще відвідувати літом. Звичайну відпустку на морі можна урізноманітнити космічними пейзажами рожевих озер та фотосафарі на диких тварин.  

Азово-Сиваський національний природний парк в Херсонській області

Найцікавіші місця парку: 

Острів Бірючий — коса в Азовському морі довжиною 20 км. Жити тут не можна навіть у наметі, а потрапити можна лише з перепусткою або в складі екскурсії. На острові живе багато диких тварин: лані, олені, муфлони, зайці, лисиці, фазани та інші. 

Сиваш — це величезний залив Азовського моря з мілководними водоймами з солоною водою фантастично гарного рожевого кольору. Більше детально про рожеві озера читайте у нашому матеріалі: Топ-7 рожевих озер України

Що робити та що подивитись у парку:

1. Влаштувати фотосафарі на диких тварин
2. Влаштувати фотосесію на озері Сиваш на заході сонця
3. Плавати, засмагати, грати у волейбол на пляжі
4. Подивитись на Білий маяк на острові Бірючий зі сторони Генічеська
5. Віндсерфінг та кайтсерфінг у Кирилівці

Читайте також: Готові автомобільні маршрути Україною


Велика мандрівка Півндем України

Готовий маршрут