25 фактів про туризм в Чорнобильській зоні

Сьогодні, 26 квітня, минуло 35 років з дня трагедії на Чорнобильській електростанції. За це період Чорнобиль та Прип’ять пройшли шлях від зони цілковитого відчуження, до статусу найпопулярнішої туристичної локації України. Попри популярність та туристичний потік, Чорнобильська зона залишається місцем пам’яті найбільшої техногенної трагедії в історії людства, це меморіал просто неба.

До 35-річної річниці підготували добірку цікавих фактів про розвиток туризму в Зоні.

1: Перші туристи в Зоні з’явилися за кілька років після аварії, на початку 90-х років. В 1995 році було створено Агенство інформації “Чорнобильінтерінформ”, однією з цілей якого була організація поїздок до Чорнобиля. Після цього почали з’являтися різні фірми, що організовували поїздки в Зону. 

туризм в чорнобилі

2: Після виходу у  2002 році доповіді ООН, де зазначалось, що у більшості міць Зони тепер можна було знаходитися без шкоди для здоров’я, кількість туристів в Чорнобилі почала зростати приблизно на 1-1,5 тисячі людей щороку.

цікаві факти про туризм в чорнобилі

3: Офіційно Чорнобильську зону відкрили для усіх охочих з 2011 року, але до цього тут розвивався сталкерський рух, який став особливо популярним у 2000-х роках після виходу гри S.T.A.L.K.E.R., що прославила Зону на увесь світ. 

як розвивався туризм в чорнобильскій зоні

4: Але вже у 2013 році Чорнобильську зону знову закрили для широкого загалу, залишивши можливість відвідування лише для журналістів, науковців та експертів з міжнародного контролю. І лише у 2013 році, з ліквідацією “Чорнобильінтерінформ” знову дозволи возити екскурсійні групи в Зону. 

туристичні об'єкти чорнобиля

5: Зараз відвідати Зону може кожен охочий, але обов’язково у супроводі гіда. Для відвідування потрібно заздалегідь подати заявку, при собі мати паспорт чи документ, що посвідчує особу. Екскурсійні програми зазвичай відбуваються по затверджених маршрутах  або локаціях.

туризм в чорнобилі 2021

6: Відвідати Чорнобиль можуть лише особи, що досягли 18 років. Хоча вже кілька років йдуть обговорення пониження віку відвідувачів, щоб учні середніх та старших класів могли відвідувати навчально-просвітницькі екскурсії.

чорнобильска зона

7: Перебування в Чорнобильській зоні є цілком безпечним, рівень опромінювання радіацією нижчий, ніж при перельоті літаком. Деякі організатори турів надають учасникам спеціальні пристрої, що допомогають відслідкувати кількість отриманої радіації. Проте ще в декількох місцях рівень радіації залишається високим, навіть небезпечним, в основному по слідах найпотужніших західного та північного викидів з реактора, і в деяких місцях території самої АЕС.

25 фактів про туризм в Чорнобильській зоні відчуження

8: Найбільше Чорнобиль відвідують іноземці – це 80% від загального потоку туристів у 2019 році. Саме тоді Чорнобиль увійшов до ТОП50 місць, куди мріють потрапити іноземні туристи, загалом до кінця 2019 року зону відвідало 107 тисяч людей. Найбільше приїздить туристів з Великої Британії, Польщі та Німеччини. Бум серед іноземців стався після виходу серіалу НВО “Чорнобиль” у тому ж році.

25 фактів про туризм в Чорнобильській зоні відчуження

9: З 2021 року МАУ організовує авіатури над Чорнобилем на мінімально можливому рівні для літака Boeing 777 – 900 метрів від землі. Також існують послуги польотів на менших літаках над зоною на висоті 300-500 метрів.

10: У 2021 році з’явився додаток для віртуальних подорожей Чорнобильською зоною. Додаток містить документи з архівів КДБ, дані про рівень забрудненості, аудіогіди, фото, 360-відео та 3D-моделі відомих об’єктів в Чорнобилі.  

11: Під час масштабної пожежі в Чорнобильській зоні навесні 2020 року згоріло 30% туристичних об’єктів зони.

тури в чорнобильску зону історія туризму чорнобиль

12: Окрім піших оглядових маршрутів, за останні роки в зоні з’явилися маршрути на всюдиходах та велосипедах. Ще один варіант побачити зону відчуження з незвичного кута – екскурсія-сплав річками Прип’ять та Уж. Таки формат відкриває побачити птахів та звірів Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

13: У місті Чорнобиль живуть люди. Це працівники станції, обслуговуючий персонал, організатори турів. А от Прип’ять є містом-привидом, де фактично законсервовано радянський союз: назви вулиць, гасла для демонстрацій, пам’ятник Леніну, мозаїки та оздоблення – все це збереглося з 1986 року.

історія розвитку туризму в чорнобилі

14: В Чорнобилі є кілька готелів, де можна зупинитися на ніч – “Полісся” та “Десятка”. Оскільки після 20:00 в місті діє комендантська година, покидати приміщення готелів туристам заборонено. 

15: Вночі в Зоні панує повна темрява, тут немає вуличного освітлення. На диво, в місті енергетиків воно не планувалося від самого початку. 

16: В Чорнобильській зоні часто можна зустріти штучно відтворені інтер’єри чи атмосферу тих, чи інших місць. Однією з таких локацій був дитячий садок в селі Копачі, де сталкери спочатку драматично розкидали іграшки та інші предмети, що створювали враження, начебто місце залишилось таким самим з моменту евакуації. 

17: Найбільш популярні туристичні місця: парк атракціонів, дитячий садок та школа, міський басейн в місті Прип’ять, стадіон, кінотеатр “Прометей”, супермаркет, Чорнобильська АЕС, оглядовий майданчик Саркофагу, РЛС “Дуга-1”, “міст смерті”, набережна та кафе “Прип’ять”.

18: Вже кілька років активно обговорюються питання консервації туристичних об’єктів Чорнобильської зони, адже з кожним роком порожні будівлі руйнуються, колишні вулиці поростають бур’яном та деревами. Фахівці припускають, що через десяток років ми можемо втратити це унікальне місце, якщо не будуть проведені заходи зі збереження певних об’єктів.

19: Зона може здивувати туристів ідеально рівними дорогами. Ідеальний асфальт не випадковість: це потрібно, щоб не розкидати радіоактивні відходи, що вивозять у вантажівках.

20: На відміну від Прип’яті, місто Чорнобиль має багатовікову історію. В другій половині ХVIII століття Чорнобиль був одним з головних центрів хасидизму, чим не поступався Умані. В кінці ХІХ століття дві треті населення були євреями. В місті було близько десяти синагог, наразі збереглися руїни лише двох.

21: В Чорнобилі діє постійна етнографічна виставка “Пам’ять про отчий дім”, де зібрано архівні та фотодокументи, археологічні артефакти, етнографічні експонати про традиційну культуру і побут поліщуків, знайдені під час експедицій до зони відчуження. До речі, в цих етнографічних експедиціях брала участь Ліна Костенко. Цю локацію не часто включають до стандартних екскурсій, але ми радимо за нагоди зазирнути сюди.

22: В 30-кілометровій зоні відчуження досі проживають люди – самосели. Зазвичай це поодинокі літні люди віком за 50 років, які повернулися до своїх домівок після катастрофи. Їм часто допомогають сталкери та організатори турів.

23: Якщо десь природа й відновилася, так це в Чорнобилі. Тут процвітає популяція вовків, оленів, орлів, бобрів, лисиць та інших тварин. А також тут знову з’явились бурі ведмеді. 

24: В Чорнобилі діє їдальня для працівників станції, де часто харчуються робітники та туристи. Це черговий портал часу – інтер’єр та атмосфера середини 80-х років збереглися й тут. 

25: В майбутньому можуть з’явитися річкові маршрути з Києва в Чорнобиль. Таке транспортне сполучення існувало й до аварії, а зараз його планують відновити як туристично атракцію.

Фотографії з архіву редакції veterdoit.com