Для зцілення від жахів війни одного лише безпечного середовища не завжди достатньо. Потрібні позитивні емоції, потужніші за пережитий стрес. А їх учасники туристичного табору для переселенців «ТУР» отримують сповна. Як виникла ідея табору та як працює формула «арттерапія + активний відпочинок», ми розпитали у волонтерів-засновників проєкту.
Робити те, що вміємо найкраще
З 24 лютого подружжя туристів з Київщини – Олексій Олейник і Людмила Бурдейна – як і більшість українців, почали працювати на перемогу. Людмила допомагала з гуманітаркою у церкві у Вишневому (Київська обл.). Олексій чергував на блокпості, а також відвозив на Західну Україну біженців, а назад віз необхідні речі. Але обом хотілося робити ще більше. «Я дуже чітко пам’ятаю момент, коли виникла ідея створення табору, – ділиться Олексій. – Це сталося в ніч на 1 квітня, коли я з товаришами з туристичного клубу – Антоном Федоренко і Юрієм Чаматою – був у черговому гуманітарному рейсі. Ми говорили про те, чим іще можемо бути корисними. І тут мене наче осінило, кажу: «Хлопці, що в житті ми вміємо робити найкраще? Ми з вами – туристи з багаторічним досвідом, треба думати у цьому напрямку». Антон відгукнувся миттєво: «Я співвласник рафтинг-кемпінгу «Зелена Черепаха» у Мигії, це під Миколаєвом. Місця там красивезні!» Тож ми вирішили провести у Мигії табір для родин переселенців, який пізніше отримав назву ГО «ТУР» (Туристична Українська Родина). Одразу після повернення з рейсу влаштували з хлопцями та Людою мозковий штурм, продумали формат – і вже наприкінці травня табір приймав перших учасників. Я безмежно вдячний усім, хто долучився і долучається до табору. Самотужки, вдвох із Людою ми б точно цього не зробили. Я порівнюю табір із футболом – удвох не зіграєш. Потрібна команда відданих однодумців, і нам в цьому плані неймовірно пощастило».
Ініціатива потребувала чималих фінансових вкладень, тому Олексій і Людмила продовжили працювати на своїх основних роботах. У Олексія – власний бізнес, видавництво персоналізованих дитячих книжок «Добра Казка». Зараз, відповідно до нагальних потреб українців, бізнес виробляє також світловідбивачі. А Людмила працювала в ІТ-секторі, її відділ весь цей час забезпечував підтримку «Київхліба», завдяки чому кияни мали щодня свіжий хліб. Щодо туризму, то для обох він був давнім й улюбленим хобі, а в часи війни став джерелом допомоги іншим.
Більшість учасників табору не мали туристичного досвіду
Навколо ініціативи одразу сформувалося коло небайдужих людей – переважно таких самих туристів. Вирішили на додачу до активного відпочинку забезпечити гостям табору й психологічну реабілітацію. Знайшлися волонтери-арттерапевти, які займалися з дітьми та дорослими малюванням, плетінням мандал, ліпили разом із глини. Також гості табору сплавлялися на байдарках і рафтах знаменитими Мигійськими порогами на Південному Бузі, займалися скелелазінням, щодня багато ходили пішки. Олексій каже: «Я вивів таку формулу ефективної реабілітації: фізичні навантаження на природі (коли видираєшся на скелю чи гребеш у воді, тривожні думки вилітають з голови самі собою) плюс мистецтво (арттерапія не лише пробуджує творчі задатки, а й лікує душу). Люда додала до цього ще третій компонент: смачну домашню їжу. Жодного разу у нас в таборі не було магазинної ковбаси – лише домашні наїдки, зроблені з любов’ю. Нарешті, останній компонент додала українська природа, яка втішала, лікувала, гріла, а іноді омивала чистим дощем. Всі наші гості відзначали, наскільки українська природа цілюща й заспокійлива сама по собі».
Першими учасниками табору стали друзі-переселенці знайомих, а далі спрацював принцип черезтинного радіо. В якийсь момент охочих відпочити стало набагато більше, ніж вільних місць. «Спочатку ми намагалися дотримуватися певної «квоти» учасників, – каже Олексій. – Але якось до мене підійшла дівчина Маша з Миколаєва і спитала: «Можна, до вас наступного тижня приїде моя подруга?» Я продивився списки – переповнені – й кажу: «Вибач, на наступний тиждень вже нема місць, хай приїздить через тиждень». А за кілька днів у будинок Машиної подруги влучила російська ракета, і дівчина загинула. Відтоді ми стали приймати усіх охочих тут і зараз». До «ТУРу» приїздили переселенці з найгарячіших точок: Миколаєва, Харкова, Херсону, Снігурівки, Олешків, Бердянська, Мелітополя. На сьогодні завдяки злагодженій роботі майже 90 волонтерів «ТУРу», реабілітаційний відпочинок отримали 490 переселенців.
У кемпінгу є своя кухня з усім обладнанням і санвузол. А жили учасники в наметах. «Десь 80% наших гостей до табору не мали ніякого туристичного досвіду, та ніхто не скаржився, – ділиться Людмила. – Навпаки, багато хто казав, що тепер ходитиме в походи, займеться рафтингом».
Допомагають навіть конкуренти
Від самого заснування «ТУР» існує виключно на благодійних засадах. Спочатку Олексій і Людмила вклали усі свої заощадження, потім почали долучатися інші. А влітку партнером «ТУРу» став фонд Nova Ukraine. Проєкту допомагають буквально всім миром: друзі подружжя донатять гроші, місцеві з Мигії приносять продукти та готують їжу, колишні учасники табору нерідко повертаються, аби поволонтерити. «З самого початку з нами трапляються справжні дива, – посміхається Олексій. – І для нас це знак: ми на вірному шляху. Пам’ятаю, якось у нас було скрутно з продуктами, тож я звернувся до церкви, разом з якою ми допомагали біженцям з Бучі та Ірпеня ще в березні. Вони попросили список необхідного – а в результаті дали нам разів в 10 більше, ніж я попросив, ще й доклали смаколиків! Іншого разу сидимо ми з волонтерами-кухарями ввечері в «Зеленій Черепасі», і я кажу: «От би завтра на сніданок сиру – домашнього, з варенням…» За годину до нас стукає місцевий – здогадайтеся, із чим? З великою мискою відбірного домашнього сиру! А ще одного разу стався форс-мажор: на зміні не було інструкторів з каякінгу. Уявіть собі наше здивування й вдячність, коли до нас раптово приїхав Сашко Єремеєв, інструктор з сусіднього – конкуруючого – рафт-кемпу й сказав: «Ви робите таку важливу справу. Яка допомога вам потрібна?». Це при тому, що він навіть не знав, що саме інструктора нам і не вистачало!»
Рівень стресу падає. Доведено науково
Восени у «ТУРа» з’явилася нова локація: у Карпатах, в с. Дземброня. Партнерами знову виступила туристична спільнота: база відпочинку «Білий Слон». У планах «турівців» – розширення діяльності, аби філіали табору працювали одночасно у кількох місцях. А також підвищення кваліфікації інструкторів і волонтерів. Наприклад, днями в Києві відбувся 3-денний тренінг з відновлення психологічного здоров’я від сертифікованого тренера навчального центру «Атлант». «Зараз вкрай важливо, аби люди, які працюють з переселенцями, з дітьми війни, володіли простими та ефективними методиками швидкої психологічної допомоги, – зазначає Олексій. – Я й сам пішов учитися на психолога, розробляю методичку з організації подібних таборів, адже вірю: наш досвід стане у пригоді іншим. Пригадую, як після зміни одна дівчина сказала: «В цьому таборі я навчилася жити далі». І це не лише емоції. Моя наукова керівниця з університету поділилася зі мною європейською методикою оцінювання рівня стресу. Ми протестували її на наших учасниках: при заїзді до табору рівень їхнього стресу становив 2,4-3,6 бала (при нормі 1), а після закінчення зміни – менше одиниці. Тепер, коли в нас є наукове підтвердження дієвості формули «арттерапія + активний відпочинок», це мотивує робити ще більше!»
«Важливі й довготривалі наслідки реабілітації, – каже Людмила. – На початку я питала себе: добре, зараз ці люди їдуть від нас радісними й усміхненими – а як складатиметься їхнє життя через два, три місяці? А потім ми почали отримувати повідомлення від наших учасників: один знайшов роботу, інший почав волонтерити, ще хтось вдало облаштувався на новому місці… Знаєте, коли я вирішила для себе, що хочу поволонтерити, я й гадки не мала, що буду не лише віддавати, а й збагачуватися. Табір дає зустрічі з такими неймовірними людьми й таку внутрішню силу, що це допомагає долати усі виклики й втому».
Якщо ти хочеш підтримати ініціативу “ТУР”, надаємо нижче реквізити за якими можна зробити грошовий переказ для організації.
Реквізити
BENEFICIARY
Отримувач (П. І. Б. отримувача рахунку латиницею)
OLEYNIK OLEKSIY 48314, Ukraine,region Ternopilska,district Monastyryskyi,town Shveikiv,street Dobrovodivskyi Cheremkhiv,building 25
IBAN:UA46305299026204640094115991
ACCOUNT
Рахунок в банку одержувача (номер пластикової карти або поточний рахунок в Приватбанку)
5168 7520 8183 0005
BANK OF BENEFICIARY
Банк отримувача
JSC CB PRIVATBANK, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
SWIFT CODE/BIC: PBANUA2X
CORRESPONDENT ACCOUNT
Рахунок банку одержувача в банку-кореспонденті
36445343
INTERMEDIARY BANK
Банк-корреспондент
Citibank N.A., NEW YORK, USA
SWIFT CODE/BIC: CITIUS33
Валюта картки: USD
Цей проєкт реалізовується за підтримки ініціативи Офіс Дій