Маловідомі костели України, які варто побачити

В Україні залишилось чимало гарних костелів та храмів, які знаходяться у маленьких селах і про них мало хто знає. Деякі з них досі працюють, деякі покинуті та занедбані. Ми обрали 10 найцікавіших на наш погляд, які варто побачити.

Дізнавайтесь більше про цікаві місця України, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.

Костел у селі Байківці, Тернопільська область

Костел у селі Байківці, Тернопільська область
Фото: @visitternopillya

У 1901 році на цьому місці збудували дерев’яну капличку, але вона була зруйнована і у 1936-1937 роках замість неї звели костел на гроші заможних родин Фредберг і Несіловскіх. Костел у стилі модерн збудований з каменю, має асиметричний фасад та одну вежу з дзвінницею. Вхід прикрашають арки з колонами. Костел є пам’яткою архітектури, нині не діє та потребує реставрації.

Неоготичний костел Матері Божої Неустанної Помочі у Сороцькому, Тернопільська область

Неоготичний костел Матері Божої Неустанної Помочі у Сороцькому, Тернопільська область
Фото: @visitternopillya

Костел побудували у 1906-1907 роках за проектом архітектора Михайла Ковальчука. Є версія, що гроші на будівництво дали представники двох заможних дворянських родин, і саме їх герби (“Прус” та “Либідь”) знаходяться на фасаді будівлі. Костел закрили у 1944 році, у радянські часи тут було зерносховище, а 70-х роках храм загорівся — був частково знищений дах, внутрішнє оздоблення та вітражі. Зараз костел закинутий, але досі виглядає дуже гарно: висока сіра будівля у неоготичному стилі, фасад прикрашений арками, рельєфними виступами та вітражами. Особливого шарму додають дерева, що виросли на даху. 

Читайте також: Забута спадщина Львівщини: закинуті церкви та костели

Костел Святого Антонія в Лосячі, Тернопільська область

Костел Святого Антонія в Лосячі, Тернопільська область
Фото: @bogdan_susol

У маленькому селі на Тернопільщині наприкінці 19 століття на кошти родини Голуховських збудували костел у стилі романської неоготики, який добре зберігся та працює і досі. Будівля з високою гостроверхою дзвіницею дуже виділяється, побачити її можна вже на в’їзді у село. Груба кам’яна кладка фасадних стін додає костелу середньовічних рис. Автентичний дах, на жаль, не зберігся, його повністю замінили на новий під час ремонту у 2008 році. Поряд з костелом знаходиться мурований млин 1872 року, а через дорогу є озеро.

Костел святого Йосипа у Підгірцях, Львівська область

Костел святого Йосипа у Підгірцях, Львівська область
Фото: @dmitryulianov

Костел у формі ротонди побудували у 18 столітті на замовлення Вацлава Жевуського, господаря Підгорецького замку. Проект розробляв архітектор Романус, а до будівництва та оздоблення були залучені найкращі художники, скульптори та майстри тих часів. Костел побудований у стилі італійського бароко, вхід прикрашають 14 колон коринфського ордеру та 7 скульптур святих (до Другої світової війни їх було 8). А до Підгорецького замку від костелу веде липова алея. 

Читайте також: Індустріальний туризм: унікальні мости України

Костел у селі Скварява, Львівська область

Костел у селі Скварява, Львівська область
Фото: @misha_harmatiuk

Про цей неоготичний костел майже не збереглось ніякої інформації, не відомо навіть яка його повна назва. Трапляється інформація щодо років будівництва — 1920-1930, але це не точно. У радянські часи костел, ймовірно, як і більшість інших на Західній Україні, використовувався як склад. Зараз костел у занедбаному стані, не працює. З внутрішнього оздоблення не збереглось нічого, крім частини плитки біля вівтаря. Але сама будівля, хоч і закинута, виглядає гарно. Встигніть подивитись, доки костел ще взагалі є. 

Костел Святого Миколая у селі Вижняни, Львівська область

Костел Святого Миколая у селі Вижняни, Львівська область
Фото: @nyouto4ka

Найстаріший костел у нашому списку та один з найстаріших у Львівській області, є пам’яткою архітектури національного значення. Вважається, що походить костел св. Миколая з 1400 року, але оригінальну будівлю спалили татари у 17 столітті. Після цього костел не раз відновлювали та перебудовували, тому тут змішані стилі модерн, неоготика та бароко. Остання перебудова була у 1920-х роках. Костел добре зберігся до наших днів, а головна його особливість — це внутрішнє оздоблення (яке, до речі, добре збереглось!). Вражаючі фрески були створені у 1940-х роках під керівництвом відомого львівського художника Станіслава Тейсейре. Костел зачинений, але потрапити всередину можна, якщо знайти місцевих, які мають ключі.  

Читайте також: 9 маяків України, які варто побачити

Костел Святої Трійці у селі Соколівка, Львівська область

Костел Святої Трійці у селі Соколівка, Львівська область
Фото: @nyouto4ka

Костел у Соколівці закінчили будувати у 1600 році, і хоча йому вже понад 400 років, його не занесено до жодних реєстрів пам’яток архітектури. Костел побудований з каміння та цегли, внутрішнє оздоблення не збереглося зовсім, фасад також знаходиться у занедбаному стані. Навколо костелу також були оборонні споруди, від яких також майже нічого не залишилось. 

Костел Воздвиження Чесного Хреста у селі Велике Колодно, Львівська область

Костел Воздвиження Чесного Хреста у селі Велике Колодно, Львівська область
Фото: selfguide_ua

Необароковий костел у селі Велике Колодно збудували у 1932 році за проектом архітектора Альфреда Броневського. Після Другої світової війни радянська влада зачинила костел, його використовували, як склад (як і більшість храмів у ті часи на Західній Україні). Будівля непогано збереглась ззовні, внутрішній розпис також добре зберігся. Але, не дивлячись на це, зараз костел не працює за призначенням та потребує реставрації. 

Читайте також: Маленькі міста Україні, які варті уваги

Каплиця-усипальниця Підгорських у селі Антонів, Київська область

Каплиця-усипальниця Підгорських у селі Антонів, Київська область
Фото: kirilltikhov

Незвичайна каплиця у формі піраміди має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Вона була побудована у 19810 році та стала родовою усипальницею родини Підгорських, які на той час володіли селом Антонів. Каплиця побудована у стилі класицизм та ампір, фасад прикрашений колонами та рослинним орнаментом, дах має форму піраміди. Внутрішнє оздоблення не збереглося. 

Костел Святої Клари у селі Городківка, Житомирська область

Костел Святої Клари у селі Городківка, Житомирська область
Фото: kirilltikhov

Еклектичний костел з елементами неоготики та модерну був побудований за заповітом Клари Івановської (колись її родині належало село Городківка) у 1910-1913 роках. Єдине Оригінальний дах був зроблений з червоної черепиці, але його замінили на шифер під час реставрації. Костел має цікаву вежу з дзвінницею та унікальні ковані двері. У радянські часи тут був склад, але у 1989 році будівлю передали римо-католицькій громаді, завдяки якій костел повністю реставрували. Зараз храм діє за призначенням, будівлю та прилеглу територію доглядають.

Фото обкладинки: Максим Ритус