9 найцікавіших маяків, які можна побачити в Україні

Розповідаємо про маяки України, які варто побачити у Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Деякі з них відкриті для відвідування всередині, більшість доступні для огляду ззовні.

Дізнавайтесь більше про цікаві місця України, підписуйтесь на наш Telegram канал або Viber групу.

Для початку кілька цікавих фактів про маяки в Україні:

1. Всього в  Україні є щонайменше 60 маяків, найдавніші були збудовані ще у першій половині 19 століття.

2. Лише чотири з них відкриті для туристів: Воронцовський маяк в Одесі, Сіверсів Передній маяк у Миколаєві, Генічеський та Аджигольський маяки у Херсонській області. На вежу можна потрапити лише на Генічеському маяку. Корисна інформація щодо відвідування маяків.

3. Маяки світять трьома основними кольорами білим, зеленим та червоним, інколи двома одночасно. 

4. Найвищий маяк в Україні — Аджигольський маяк, 64 метри. 

5. В Україні є маяк, який знаходиться у полі — це Хаблівський задній маяк. 

6. Воронцовський маяк в Одесі став четвертим у світі електричним маяком. 

7. Маяки працюють у будь-яку погоду, саме тому вони досі потрібні у наш час високих технологій. Навіть якщо навігація на судні під час шторму вийде з ладу, можна орієнтуватися за маяком. 

Нижній Бердянський маяк, Запорізька область

Нижній Бердянський маяк, Запорізька область
Фото: Анна Ільченко

Нижній Бердянський маяк знаходиться на узбережжі Азовського моря у Бердянську і вказує шлях до Бердянського порту. Це восьмикутна біла вежа з помаранчевою білою смугою посередині, висота — 23 метри. Маяк побудували у 1838 році, спочатку джерелом світла були гасові лампи, а з 1883 року перевели на електричне світло. 

Маяк Бірючий, Херсонська область

Маяк Бірючий, Херсонська область
Фото: Dmitriy Sidorov

Маяк Бірючий знаходиться на острові Бірючий. Потрапити на острів можна тільки з дозволом або у складі екскурсії, це заповідна зона, яка входить до складу Азово-Сиваського національного парку.  Маяк спроектували 1878 році, але почав працювати він у 1882 році. Спочатку висота маяка були 24,7 метра, а світив він на 13 кілометрів. Під час Другої світової війни маяк підірвали, потім його повністю перебудували. Зараз його висота становить 30 метрів, а світить він на 28 кілометрів. У 2018 році на маяку встановили сонячні батареї, зараз це його основне джерело живлення. 

Читайте також: 9 неймовірних каньйонів України, які варто побачити

Генічеський маяк, Херсонська область

Генічеський маяк, Херсонська область

Генічеський маяк — це двоповерховий будинок з маячною вежею, знаходиться він на березі Утлюцького лиману Азовського моря. Відкритий для відвідування за попереднім записом. Має два вогні: білий вказує на початок Генічеського підхідного каналу, червоний попереджає про мілину. Маяк був побудований майже одночасно з Бірючим — у 1879 році, а запрацював у 1883 році. 

Станіслав-Аджигольский Задній, Херсонська область

Аджигольський маяк, Херсонська область
Фото: Ukraїner

Аджигольский маяк (повна назва задній Станіслав-Аджигольський маяк) — найвищий маяк в Україні, висота — 64 метри. Має унікальну гіперболоїдну конструкцію та незвичайний вигляд — прозора червона ажурно-металева конструкція. Знаходиться у Дніпровському лимані поблизу села Рибальче. Назва походить від озера Аджиголь, що знаходиться поряд із селом Рибальче. Маяк побудували у 1911 році, спроектував його інженер Володимир Шухов. Зараз на маяку встановлені сонячні панелі, які є джерелом його живлення. Аджигольський маяк відкритий для відвідування туристами. 

Станіслав-Аджигольський Передній маяк, Херсонська область

Станіславський маяк, Херсонська область
Фото: Lasunova.a

Станіслав-Аджигольськи Передній маяк або Малий Аджигольський маяк знаходиться на бетонному пірсі на маленькому острові навпроти села Станіслав у Дніпровському лимані. Маяк спроектував у 1910 році той самий інженер, що спроектував Аджигольський маяк. По конструкції Станіславський також схожий на Станіслав-Аджигольский Задній — гіперболоїдна червона металева решітка. 

Читайте також: ТОП-10 водоспадів Хмельницької області

Джарилгацький старий маяк, Херсонська область

Джарилгацький старий маяк, Херсонська область
Фото: Dimatrofimchuk

Джарилгацький старий маяк — пам’ятник культури, побудований у 1902 році, знаходиться у східній частині острова Джарилгач. Висота 24,4 метри, має металевий каркас, який виготовляли у Парижі. А за легендою його спроектував сам Гюстав Ейфель. Зараз маяк не функціонує, поряд з ним встановили новий білий у формі колони. Він працює повністю на сонячних панелях. 

Хаблівський задній маяк, Миколаївська область

Хаблівський задній маяк, Миколаївська область
Фото: Denis Sisin

Хаблівський задній маяк, один з найбільш інстаграмних в Україні, знаходиться у полі, по дорозі між селами Олександрівка і Лупареве, на межі Херсонської та Миколаївської областей. Його побудували ще у 1866 році, але він був зруйнований під час війни. Маяк, який ми бачимо зараз, побудували у 1952 році. Логічне питання про цей маяк — чому він знаходиться у полі, а не як усі інші на березі чи на воді? Так продумана система навігації по Дніпро-Бузькому лиману: задній маяк працює у парі з переднім та середнім Хаблівськими маяками, які знаходять у лимані та на березі відповідно. 

Читайте також: Де шукати лавандові поля в Україні

Сіверсів передній маяк, Миколаївська область

Сіверсів передній маяк, Миколаївська область
Фото Державна установа «Держгідрографія»

Маяк знаходиться на Сіверсовій косі на річці Південний Буг, його встановили у 1866 році. Спочатку це була просто дерев’яна вежа з ліхтарем, у 1886 році збудували кам’яну чотиригранну башту, а сучасний маяк, який ми бачимо зараз, збудували у 1967 році. Він відкритий для відвідування туристами. 

Воронцовський маяк, Одеська область

Воронцовський маяк, Одеська область
Фото: Nata Naval

Маяк знаходиться в Одеському порту на Чорному морі, він вказує дорогу усім суднам, які проходять до Одеси. Перший Воронцовський маяк в Одесі побудували на Великого Фонтану, він був обладнаний двома паровими машинами та сиреною для сигналу у тумані. Перший маяк саме у порту встановили у 1845 році, він був дерев’яний. У 1863 році конструкцію переробили на чавунну, а у 1867 році цей маяк обладнали електричними вогнями — це був четвертий у світі електричний маяк. Сучасний маяк побудували у 1954 році. 


Готові автомобільні маршрути Україною

Путівники, поради, карти