Сім небанальних напрямків відпочинку на природі восени

Жовтень зазвичай асоціюється з продуктивною працею, початком робочого сезону. Проте бабине літо варте того, щоби поїхати милуватися найкрасивішими куточками України. Бо жовтень старанно, як митець, розмальовує природу у яскраві осінні кольори. Бо з жовтнем позмагатися під силу лише травню. Бо ти знову будеш вражений красою рідної землі. Разом з BlaBlaCar пропонуємо розглянути сім небанальних напрямків для відпочинку на природі в Україні.

1. Дністер

Річка Дністер уздовж своєї течії має безліч мальовничих місць для відпочинку, коли хочеться тиші й усамітнення. Дністер завжди плавний-неспішний, він дасть тобі вдосталь часу насолодитися видами лісів і пагорбів, особливо під час сплаву на байдарках чи каяках. Проте тут є такі місця, куди варто поїхати цілеспрямовано, як-от: Субіч, Бакота й Заліщики. Отож розповімо про ці три місцини по черзі. 

Село Субіч розташоване між Китайгородом та Бакотою. 

субіч дністер ідея для мандрівки україною восени
Фото: Facebook / Ksyushka Kozachuk

Це місце стало відомим завдяки древньому скельному монастирю на 2-3 келії. Субіцький монастир знаходиться в урочищі 40-метрової гори Монастирище, яка стоїть прямо над Дністром. Тут із будь-якої точки місцевості відкриваються неймовірні краєвиди на дністровські кручі. Дністер омиває Субіч майже з усіх боків, а береги річки прикрашають величні скелі, забарвлені білими, жовтими й зеленими кольорами, бо вкриті травами та лишайниками. 

Бакота — це затоплене село в Україні. Кажуть, що під воду тоді пішли майже 30 сіл, 16 тисяч гектарів сільськогосподарських земель й 100 гектарів лісу. Місцевих жителів переселили, тому культурна спадщина регіону багато втратила. Затока Бакота, що відома своїми фантастичними краєвидами, утворилось унаслідок затоплення села на півдні Хмельницької області — за наказом совєтів. Поселення в Бакоті розташовувались із найдавніших часів, про це свідчить наявність там безлічі виноградників і садів. Та не одна Бакота пішла під воду у 1981, затопили також ще аж 28 сіл, у яких проживали люди. 

Нині Бакота (й природні ландшафти навколо нього) є популярним простором для умиротворення й захоплення красою. А ще місцем сили вважають залишки найстарішого в Україні чоловічого Бакотського монастиря, келії якого вибивались вручну в Білій горі.

Заліщики відомі більшості туристам як село, що розташоване на круглому острові, й оточене стрічкою Дністра. Із оглядового майданчика,  у сусідньому селі Хрещатик, Заліщики виглядають саме так. Дністер робить тут унікальний розворот на 180 градусів, тож зверху здається, ніби Дністер «обіймає» Заліщики з трьох боків, утворюючи «підкову». 

Заліщики Хмельницька область ідея для мандрівки
Фото: Олексій Стеценко

У селі ще є кілька цікавих локацій: парк, палац Бруницьких, костел та церква. Отже, крім природи, тут є на що подивитися. 

Зручно дістатися до обраної локації можна завдяки онлайн-платформі BlaBlaCar. BlaBlaCar допомагає пасажирам знайти водіїв у районах з обмеженим або відсутнім транспортним сполученням, а також пропонує доступні автобусні квитки та різні варіанти маршрутів в Україні та за кордоном. Ще більше способів дістатися до місця призначення зручно і вигідно.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar

2. Сколе

Місто Сколе, Стрийський район, Львівська область

сколе осінь ідея для мандрівки
Фото: Facebook / Victor Zhulenko

Затишна улоговина, оточена горами з усіх боків і густо помережена річечками, приховує невелике місто Сколе. Зарослі буковим лісом гори у жовтні стають жовто-багряними. І саме на початку жовтня тут починається грибний сезон. Однак містечко має й інші принади, які буде цікаво відвідати. 

Палац Гредлів — це чудово збережений двоповерховий маєток у стилі необароко кінця XIX століття. Також збереглася й кована огорожа навколо будівлі. 

Церква Святої Параскеви кінця XVI ст. повністю побудована з дерева. Ця будівля — яскравий приклад бойківської народної архітектури.

Костел Семи Скорбот Діви Марії, що був відновлений у 1990 роки після руйнації у Другу Світову, сьогодні є чинним храмом і гарним місцем. Поруч з костелом росте 200-річний платан.

Маршрут на гору Парашка — найвищий і найпопулярніший  у Львівській області. Підйом нелегкий, але краєвиди, що відкриваються з вершини — незабутні.

На околиці містечка прокладена стежка вздовж гірського потічка, яка проходить через старий смерековий ліс. Доріжка закінчується джерелом із «залізною водою». Вміст заліза настільки високий, що набрана в пляшку прозора вода через кілька годин стає рудою. 

Журавлине, або Мертве озеро, розташоване в долині річки Кам’янка, насичене сірководнем, тож в ньому немає живності. Звідси й моторошна тиша, яка панує навколо водойми. Проте на його берегах росте унікальна рослина — росичка круглолиста, єдина комахоїдна рослина в Україні.

Комфортно дістатися до Сколе можна завдяки онлайн-платформі BlaBlaCar. BlaBlaCar — це спільнота мандрівників. Тільки в Україні BlaBlaCar має понад два мільйони активних користувачів.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar та сплануй спільну поїздку на авто чи автобусом.

3. Гора Пивиха 

Поблизу селища міського типу Градизьк, Глобинський район, Полтавська область

гора пивиха кременчуцьке водосховище полтавська область
Фото: PhotoDocumentalist

Пивиха — це величезний глиняно-піщаний пагорб на лівому березі Дніпра, висотою 168 м та площею 165,2 га. Пагорб густо порослий деревами, чагарниками й травами, а його вік дійсно вражає! 

Вчені впевнені, що Пивиха — останній пагорб, який утворився внаслідок дії льодовика дніпровського зледеніння. І цінне це місце насамперед тим, що досі містить у собі рештки рослин і тварин льодовикового періоду. Краєзнавці знайшли в обривах Пивихи рештки скам’янілих морських їжаків, коралів та молюсків, а ще — фрагменти кісток мамонтів, шерстистих носорогів і північних оленів. 

В XVI ст. пагорб став прихистком для монастиря. Монастир-фортеця, зведений ченцями, послужив у свій час схованкою повстанцям Павлюка, згодом — козакам Хмельницького.

Іноді на березі й досі знаходять вимиті водою рештки зруйнованих монастирських будівель.

З кінця 1960-х років, після побудови Кременчуцького водосховища, Пивиха стала ще й оглядовим майданчиком на безкрайній водний простір. Водночас невеликі хвилі водосховища поступово, по сім метрів у рік, розмивають пагорб. Вже 600 м гори зруйновано, тому берегову лінію активно укріплюють. 

Сьогодні на Пивисі не варто очікувати зустрічі з великими звірами. Невисокі дерева та чагарники є домівками для птахів, також можна натрапити на зайців чи косуль. Містян же приваблює можливість наповнитись спокоєм, шумом вітру та пташиним співом, а також краєвидом на безмежну гладь води, який можна побачити з краю гори.

Найбільш зручний спосіб дістатися Пивихи – на авто. Онлайн-платформа BlaBlaCar допомагає пасажирам знайти водіїв в районах із обмеженим або відсутнім транспортним сполученням, а також пропонує доступні автобусні квитки та різні варіанти маршрутів в Україні та за кордоном. Ще більше способів дістатися до місця призначення зручно і вигідно.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar

4. Водоспад Пробій

Місто Яремче, Надвірнянський район, Івано-Франківська область

водоспад пробій яремче осінь
Фото: Instagram / utah_names
водоспад пробій яремче осінь івано-франківська область

Яремчанський водоспад або Пробій — каскадний водограй у місті Яремче. Його утворює річка Прут, яка бере початок із джерела на схилі Говерли. Коли ж потік сягає міста Яремче — стікає по кам’яних брилах донизу, затиснутий вузьким каньйоном. Феєрія бризків, шуму й водяних потоків вабить безліч туристів. Висота падіння води — вісім метрів. За повноводністю й швидкістю водяного потоку, Пробій є одним із найпотужніших каскадів у Карпатах. 

Подейкують, що водоспад колись мав висоту аж 25 метрів і пробивав собою гірські породи, тому й отримав таку назву. Саме в місті Яремче водоспад можна роздивитися з усіх боків. Над бурхливою водою побудований пішохідний міст висотою 20 метрів, звідси намилуватися Пробоєм можна досхочу. Одразу за мостом, трохи нижче за течією, Прут ширшає й сповільнюється, тож місцеві сміливці влаштували тут банджі-джампінг. А ще на інший берег водоспаду туристи можуть дістатися й канатною дорогою, яка прокладена досить низько, тож бризки водоспаду щедро обсиплють тебе прохолодою. Водограй, і мальовнича місцевість навколо нього, уже варті того, щоби заради них поїхати в Яремче. Та поруч є багато інших чудових локацій. 

Ідучи вгору від Пробою, натрапиш на майданчик, з якого починаються декілька маркованих маршрутів у гори: якийсь із них довжиною 20 км, інший — дев’ять, а ще один заведе тебе до відомих Довбушевих скель. А для любителів екстриму існує зокрема й водний маршрут по Яремчанському каньйону. Тож із пішохідного мосту іноді можна побачити людей, які сплавляються на човнах від Ворохти до Яремче. 

Зручно дістатися до Яремче та подивитися на водоспад можна завдяки онлайн-платформі BlaBlaCar. Завдяки спільним поїздкам на авто ти можеш доїхати до місця призначення швидше та зручніше, а також отримати новий досвід і познайомитися з цікавими попутниками.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar

5. Заповідник «Ґорґани»

Поблизу села Паляниця,  Івано-Франківська, Закарпатська області 

Заповідник «Ґорґани» осінь Сивуля
Фото: Wikipedia / Zysko serhii

Якщо ти ще не бував у горах, Ґорґани стануть справжнім відкриттям. 

Масив Ґорґани — це 80 кілометрів Карпатських просторів, що простягаються в Івано-Франківській та Закарпатській областях. Їх часто називають «дикими горами», хоча туристичних маршрутів тут проклали найбільше. Ґорґани — це безліч окремих вершин і хребтів, безмежне зелене море лісів, нескінченні джерела й струмки з кришталево чистою водою, а також буйні непрохідні зарослі сланких соснових чагарників. На великих зелених галявинах тут можна побачити цілі плеса рідкісних квітів, зокрема орхідей, а навесні проростає багато білоцвіту та підсніжників. Більшу частину масиву встелено сіро-зеленими кам’яними розсипами. Це і є притаманна Ґорґанам ознака. Маршрути ж, прокладені по масиву, можна обирати за своїм смаком та фізичною підготовкою. Від неймовірних краєвидів із вершин Хом’яка та Синяка до великих водоспадів і диких стежок, що ведуть до високогірних озер. 

Маршрутів із досвідченими провідниками насправді є багато. Деякі місця, що мають легкий під’їзд та не потребують великих зусиль, як-от: озеро Синевир, туристи відвідують самостійно. 

Жовтневі Ґорґани, мабуть, найкрасивіші, проте ідея відвідати гори є безпрограшною в будь-яку пору року.  

Шукай зручний варіант доїхати до озера Синевир серед поїздок спільноти BlaBlaCar, яка налічує понад два мільйони активних користувачів в Україні.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar

6. Село Лумшори

Перечинський район, Закарпатська область

Лумшори, або «рай» для любителів чанів — це маленьке селище в Закарпатті на річці Туричка. 

Вже з XVII cт. воно стало відомим курортом, куди з’їжджалася місцева знать, адже Лумшори мають лікувальні джерела й прекрасні гірські краєвиди. Село оточене буковим пралісом, тому й повітря тут чисте й цілюще.

Сьогодні в село їдуть гості зблизька і здалеку, у всі пори року та за будь-якої погоди. Місцевість славиться лікуванням гарячою мінеральною водою у чанах. Чани тут бувають різного розміру: від невеликих, що вміщують одну-дві особи, до великих (діаметром 3,2 метри) де може розміститися компанія з 15-ти людей. У нагріту воду можна додати лікарські рослини або квіти. Купіль на відкритому повітрі доступна цілий рік.

Після розігріву тіла у чані найсміливіші відпочивальники занурюються у холодну річку Туричку, що протікає поруч. Лікарі рекомендують таке лікування для нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату, шкіри та інших органів. 

У селищі також доступні дві бази відпочинку, готель, садиба й котедж. Місцеві господині готують гостям Закарпатські страви, подають вино та солодощі.

У річці водиться форель та інша риба, тож порибалити й запекти улов можна прямо на багатті. Прогулянки до водоспадів, яких тут цілий каскад, пікніки на лісових галявинах біля стрімкої Турички чи похід у гори, доповнять відпочинок у селі Лумшори та зроблять його незабутнім.

Спільні поїздки – це цікавий досвід та можливість познайомитися з новими людьми в дорозі, а також зручний спосіб дістатися віддалених районів в Україні або за кордоном.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar

7. Актовський каньйон

Село Актове, Вознесенський район, Миколаївська область

 Актовський каньйон миколаївська область фото осінь
Фото: Facebook / Ольга Скорик

Посеред безкрайнього Миколаївського степу несподівано натрапляєш на величезну кам’яну ущелину з 50-ти метровими скелями, річкою в долині та розкиданими гранітними брилами. Як степ міг розколотися й оголити камені? Як стверджують вчені, понад чотири мільярди років тому тут стався перелом великого гранітного щита. Утворилася долина шириною близько трьох кілометрів та площею майже 250 гектарів. Це місце на Миколаївщині здавна відоме своєю енергетикою. Вважається, що воно є «намоленим»: для древніх скіфів долина була священним місцем для молитов і важливих ритуалів. 

Річка, що протікає через каньйон, має прозаїчну назву: Мертвовод. За однією з версій, нею сплавляли останки скіфських царів у царство мертвих. Ще одна версія стверджує, що під час битви з турками річку завалили тілами мертвих воїнів. Інша легенда каже, що воду отруїли місцеві, щоби знищити нападників, які стояли в долині табором.

Клімат каньйону незвичайний: взимку тут зеленіє трава та цвітуть фіалки. Флора налічує понад 900 видів рослин (30 із яких занесені в Червону книгу). Також вражає й Трикратський ліс, висаджений графом Старжинським в урочищі біля річки Арбузинки на початку XIX cт.

Тож, у каньйоні є на що подивитись: білі скелі, гранітно-базальтові стовпи та брили, ліс із лабіринтами та старезними дубами, звивиста річка.Територія каньйону — величезна, та пройти її стежками можна тільки пішки. Але завдяки цьому тут з’явилось безліч місць для усамітнення та насолоди красою природи.

Заощаджуй свій час та бронюй поїздку з BlaBlaCar. Обирай варіант спільних поїздок на авто чи автобусом в одному застосунку.

Перевір свій напрямок на сайті BlaBlaCar

Цей матеріал створено за підтримки партнера: