Куди поїхати подивитися Маланку: 5 українських сіл, де живе традиція

Вже 7 років поспіль наша редакція досліджує Маланку – традиційне українське обрядове свято з елементами карнавалу, щедрівками та веселощами. Воно дивом встояло перед натиском радянських заборон та наступаючої цивілізації й дійшло до наших днів. Розповідаємо про п’ять найяскравіших Маланок, які ти можеш знайти в Україні.

Що треба знати, відправляючись на Маланку?

День Святої Меланії відзначають з 13 на 14 січня, святкування супроводжується постановочними театралізованими обрядами під загальною назвою “Маланка”. Свято не церковне, адже свої витоки бере ще з язичницьких звичаїв. За старослов’янським міфом у богині Лади, покровительки жінок, дітей та родючості й побратима бога Місяця, окрім сина, була вродлива донька Маланка. За класикою казки якось Маланку викрав злий змій, а визволив її Безпальчик-Васильчик. Власне тому 13 січня святкують і Маланку, і Василя. На це свято заведено готувати багатий стіл: вважається, чим різноманітніші наїдки, тим щедрішим та врожайнішим буде рік.

де святкують маланку в україні

Звідси й персонажі свята: Маланка, Василь, дід, баба, Місяць, чорт, ведмідь. В деяких селах та регіонах з’являються й інші персонажі, такі як шандарь (поліцейський), лікар, смерть, коза тощо. Традиційно в Маланці беруть участь лише хлопчики та чоловіки.

1. Красноїльськ

куди поїхати де подивитися маланку 13 14 січня красноїльськ

Одна з наймасштабніших та відомих Маланок відбувається в містечку Красноїльськ (Чернівецька область), що знаходиться в 10 км від кордону з Румунією. Тут можна зустріти одні з найоригінальніших костюмів солом’яних ведмедів, що нагадують скоріше велетенських метеликів. Близкість до кордону додає колориту не тільки персонажам – в Красноїльську розмовляють та щедрують румунською мовою. Щедрувати тут починають з вечора 13 січня, на наступний день перебрані виходять на вулиці, де влаштовують боранки (театралізовані та недуже бійка перебраних), співають та розважають натовп. Окрім традиційних персонажів тут можна зустріти багато нових інтерпретацій, тож не дивуйся якщо раптом тебе “викрадуть” перебрані поліцейські-фантомаси й відпустять лише за викуп. Часто до Маланки приєднуються й румунські перебрані з найближчих до кордону сіл. Якщо шукаєш щось незвичне й масштабне – рушай в Красноїльськ.

Читай також: Наш репортаж з Маланки в Красноїльську

2. Вашківці

де святкують маланку вашківці куди поїхати де подивитися

Ще одне містечко в Чернівецькій області, що славиться своєю Маланкою. Але у Вашківцях переважають сучасні персонажі та технології. Тут заведено ділитися на команди, які готують не тільки свої тематичні костюми, а й цілі автомобільні платформи з перформансами. Тож тут можна зустріти платформу-корабель з Маланками-юнгами, караван Маланок-снігурок, самохідні хати з відьмами та навіть бані на колесах. Фантазія тутешніх маланкарів невичерпна – щороку вигадують нові теми й не шкодують грошей та часу на підготовку. Поміж всього цього розмаїття, що ввечері скоріше нагадує Каназтіп, можна зустріти традиційних героїв свята – ведмедів та циганів в аутентичних дідівських костюмах. Маланки, ведмеді та глядачі збираються в центрі містечка, де не вщухає музика та співи. У Вашківці варто їхати за ось цим несамовитим рейвом, що триває до самого ранку.

Читай також: Як святкують Маланку у Вашківцях

3. Осички

де відмічають святкують маланку в україні куди можна поїхати

Абсолютно неочікувана одна з яскравих та самобутніх Маланок причаїлася в Одеській області. Невеличке селище Осички зберегло Балканські традиції: окрім традиційної Маланки, роль якої виконує 4-річний хлопчик, тут з’являються незвичні персонажі – дідки. Це уособлення злих духів, що бешкетують селом: чіпляються глядачів, ловлять по хатах чоловіків та змушують ходити з Маланкою, займаються мілкими капостями на подвір’ях господарів. Магічний світ Маланки та людський відділяє символічна колода, яку дідки носять селом й щоразу провокують глядачів переступити межу, за що одразу можна отримати нагайкою. Врешті дві ватаги маланкарів сходяться в центрі села, де усі охочі приєднуються до поїдання святкові юшки. 

Читай також: Наш репортаж з Маланки в Осичках

4. Белелуя

де маланкують святкують маланку белелуя

Белелуя потрапила в наш топ та серця за костюми, які нагадують скоріше реслерів з Мексики з чудернацькими саморобними масками чортів та смертей. Але дещо схоже з реслінгом все ж є: основне дійство – боранка, на якій представники з 4 кутів села змагаються в боротьбі за титул найсильніших. Подивитися на змагання сходиться все село, емоції вболівальників за представників свого кута просто зашкалюють, наче це фінал Чемпіонату Світу з футболу. Тут є і судді, й тренери бійців, й своєрідні правила. Після менші маланкарі  разом зі старшими відправляються щедрувати по хатах де є неодружені дівчата. На завершення вечора Маланка влаштовує за нащедровані гроші вечірку в кафе.

Читай також: Наш репортаж з Маланки в Белелуї

5. Бабин

маланка в бабині де подивитися маланку в україні

Як би не “Хата-Майстерня”, концептуальний простір в старій гуцульскій хаті,  що знаходиться в цьому селі, мало б хто знав про Маланку в Бабині. Село знаходиться досить відокремлено вглибині Карпат, сюди веде грунтова дорога, в негоду дістатися Бабина не так вже й просто. Можливо саме ця особливість допомогла зберегти  традицію, за спогадами місцевих меланкують тут з діда-прадіда. Вже кілька років поспіль резиденти “Хати Майстерні” виготовляють власні костюми й приєднуються до традиційної Маланки. Святкування починається в центрі села, де Маланка розважає глядачів танцями та сценками. На завершення офіційної частини всі їдять банош, приготований тут же на вогнищі, й розходяться щедрувати по різних кутах села. В Бабині маланкарям потрібно обійти десятки хат, що знаходяться на різних пагорбах. 

Читай також: Як святкують Маланку в Бабині

Інші напрямки

села в яких святкують маланку куди поїхати

Традиція Маланки зберіглася багато де на Західній та Центральній Україні, Буковині. Різні Маланки влаштовують в Пістині, Косові, Грошовій, Космачі, Великому Кучурові, Гробовій та інших селах, де панують свої інтерпретації свята, звичаїв та костюмів. Кожна Маланка абсолютно неповторна й від села до села не схожа на інші. Побачити одразу багато Маланок з різних сіл можна на традиційному параді в Чернівцях 15 січня.

Фото: з архівів veterdoit.com

Теги: