Вже 7 років поспіль наша редакція досліджує Маланку – традиційне українське обрядове свято з елементами карнавалу, щедрівками та веселощами. Воно дивом встояло перед натиском радянських заборон та наступаючої цивілізації й дійшло до наших днів. Розповідаємо про п’ять найяскравіших Маланок, які ти можеш знайти в Україні.
Що треба знати, відправляючись на Маланку?
День Святої Меланії відзначають з 13 на 14 січня, святкування супроводжується постановочними театралізованими обрядами під загальною назвою “Маланка”. Свято не церковне, адже свої витоки бере ще з язичницьких звичаїв. За старослов’янським міфом у богині Лади, покровительки жінок, дітей та родючості й побратима бога Місяця, окрім сина, була вродлива донька Маланка. За класикою казки якось Маланку викрав злий змій, а визволив її Безпальчик-Васильчик. Власне тому 13 січня святкують і Маланку, і Василя. На це свято заведено готувати багатий стіл: вважається, чим різноманітніші наїдки, тим щедрішим та врожайнішим буде рік.
Раніше Маланку відзначали 31 грудня, в Новий рік, а Василя – 1 січня, але в більшості сіл прижився радянський календар святкування, хоча і нині можна зустріти Маланки, що починають святкувати 1 січня.

Основні учасники свята: Маланка, Василь, дід, баба, Місяць, чорт, ведмідь. В деяких селах та регіонах з’являються й інші персонажі, такі як шандарь (поліцейський), лікар, смерть, коза тощо. Традиційно в Маланці беруть участь лише хлопчики та чоловіки.
1. Красноїльськ

Одна з наймасштабніших та відомих Маланок відбувається в містечку Красноїльськ (Чернівецька область), що знаходиться в 10 км від кордону з Румунією. Тут можна зустріти одні з найоригінальніших костюмів солом’яних ведмедів, що нагадують скоріше велетенських метеликів. Близкість до кордону додає колориту не тільки персонажам – в Красноїльську розмовляють та щедрують румунською мовою. Щедрувати тут починають з вечора 13 січня, на наступний день перебрані виходять на вулиці, де влаштовують боранки (театралізовані та недуже бійка передягнених), співають та розважають натовп. Окрім традиційних персонажів тут є місце сучасній інтерпретації, тож не дивуйся якщо раптом тебе “викрадуть” перебрані поліцейські-фантомаси й відпустять лише за грошовий викуп. Часто до Маланки приєднуються й румунські перебрані з найближчих до кордону сіл. Якщо шукаєш щось незвичне й масштабне – рушай в Красноїльськ.
Читай також: Наш репортаж з Маланки в Красноїльську
2. Вашківці

Ще одне містечко в Чернівецькій області, що славиться своєю Маланкою. Але у Вашківцях переважають сучасні персонажі та технології. Тут заведено ділитися на команди, які готують не тільки свої тематичні костюми, а й цілі автомобільні платформи з перформансами. Ввечері 13 січня вулицями села починають роз’їжджати переобладнані святкові автомобілі: платформа-корабель з Маланками-юнгами, караван Маланок-снігурок, самохідні хати з відьмами та навіть бані на колесах. Фантазія тутешніх маланкарів невичерпна – щороку вигадують нові теми й не шкодують грошей та часу на підготовку. Поміж всього цього розмаїття, що ввечері скоріше нагадує Каназтип, можна зустріти традиційних героїв свята – ведмедів та циганів в аутентичних дідівських костюмах. Маланки, ведмеді та глядачі збираються в центрі містечка, де не вщухає музика та співи й влаштовують традиційну боранку, а потім розходяться щедрувати по хатам. На наступний ранок перебрані йдуть на традиційну купанку – купання в невеликому озері. У Вашківці варто їхати за ось цим несамовитим рейвом, що триває до самого ранку.
Читай також: Як святкують Маланку у Вашківцях
3. Осички

Абсолютно неочікувана та одна з самих яскравих та самобутніх Маланок причаїлася в Одеській області. Невеличке селище Осички зберегло Балканські традиції: окрім традиційної Маланки, роль якої виконує 4-річний хлопчик, тут з’являються незвичні для України персонажі – дідки. Це уособлення злих духів, що бешкетують селом: чіпляються до глядачів, ловлять по хатах чоловіків та змушують ходити з Маланкою, займаються мілкими капостями на подвір’ях господарів. Магічний світ Маланки та людський відділяє символічна колода, яку дідки носять селом й щоразу провокують глядачів переступити межу, за що одразу можна отримати нагайкою. Врешті дві ватаги маланкарів сходяться в центрі села, де усі охочі приєднуються до поїдання святкові юшки.
Читай також: Наш репортаж з Маланки в Осичках
4. Белелуя

Белелуя потрапила в наш топ та серця за костюми, які нагадують скоріше реслерів з Мексики з чудернацькими саморобними масками чортів та смертей. Але дещо схоже з реслінгом все ж є: основне дійство – боранка, на якій представники з 4 кутів села змагаються в боротьбі за титул найсильніших. Подивитися на змагання сходиться все село, емоції вболівальників за представників свого кута просто зашкалюють, наче це фінал Чемпіонату Світу з футболу. Тут є і судді, й тренери бійців, й своєрідні правила. Після менші маланкарі разом зі старшими відправляються щедрувати по хатах де є неодружені дівчата. На завершення вечора Маланка влаштовує за нащедровані гроші вечірку в кафе.
Читай також: Наш репортаж з Маланки в Белелуї
5. Бабин

Як би не “Хата-Майстерня”, концептуальний простір в старій гуцульскій хаті, що знаходиться в цьому селі, мало б хто знав про Маланку в Бабині. Село знаходиться досить відокремлено вглибині Карпат, сюди веде грунтова дорога, а в негоду дістатися Бабина не так вже й просто. Можливо саме ця особливість допомогла зберегти традицію Маланки, за спогадами місцевих меланкують тут з діда-прадіда. Вже кілька років поспіль резиденти “Хати Майстерні” виготовляють власні костюми й приєднуються до традиційної Маланки. Святкування починається в центрі села, де Маланка розважає глядачів танцями та сценками. На завершення офіційної частини всі їдять банош, приготований тут же на вогнищі, й розходяться щедрувати по різних кутах села. В Бабині маланкарям потрібно обійти десятки хат, що знаходяться на різних пагорбах.
Читай також: Як святкують Маланку в Бабині
Інші напрямки

Традиція Маланки збереглася багато де на Заході та Центрі Україні, Буковині. Різні Маланки влаштовують в Пістині, Косові, Грошовій, Космачі, Великому Кучурові, Горбовій та інших селах, де панують свої інтерпретації свята, звичаїв та костюмів. Кожна Маланка абсолютно неповторна й від села до села не схожа на інші. Побачити одразу багато Маланок з різних сіл можна на традиційному параді в Чернівцях 15 січня.
Фото: з архівів dovkola.media