Куди поїхати недалеко від Запоріжжя на вихідні

Що ви знаєте на Запоріжжі, крім козацької Хортиці? Час вивчати нові стежки та позначати їх на мапі туристичними мітками. Україна багата на цікаві місця, однак не всі вони відомі більшості. Разом із BlaBlaCar ми зібрали добірку ідей для коротких мандрівок поблизу Запоріжжя: до мальовничих водойм, історичних місць та цілющих джерел. 

BlaBlaCar – це найбільша у світі платформа для тривалих автодорожніх поїздок. Сьогодні спільнота перевищує 90 млн людей у 22 країнах світу, в тому числі понад 6 млн в Україні. Понад 25 млн людей здійснюють поїздки щоквартально. В кінці 2019-го року BlaBlaCar в Україні вийшов за рамки спільних поїздок з попутниками і придбав Busfor, найбільший агрегатор автобусних маршрутів в Україні та країнах СНД. Тепер користувачі BlaBlaCar можуть знайти і забронювати зручні поїздки з попутниками або придбати квитки на офіційні автобусні маршрути по Україні та за кордон.

Запорізький Стоунхендж: скіфський стан на горі Оба-Таш 

Буквально кілька років тому тут добували граніт, а нині, на висоті 150 м над рівнем моря, ви можете відвідати парк мегалітичної культури. Схожі утворення можна знайти на різних континентах (наприклад, Стоунхендж), однак парк мегалітів на Запоріжжі не має аналогів в Україні.

Комплекс утворюють об’ємні породи граніту, які з’явились після злиття річок Обіточна та Салтич. Деякі науковці стверджують, що цим утворенням близько 3 мільярдів років! На відміну від суші, гора за свою історію ніколи не затоплювалась, отже, на її поверхні немає осадових порід. Материкова частина століттями створювалась навколо неї. 

На вході до парку ви побачите камені з малюнками віком понад два тисячоліття, а далі – багаття, викладене бруківкою. Різні рівні та майданчики парку вражають загадковими культовими об’єктами, створеними з хаотично розкладеного каміння. Ви побачите кілька трилітів та окатишів і кам’яний жертовник, оточений менгірами. 

З висоти гори Оба-Таш можна помилуватися місцевим ландшафтом, побачити річки Салтичія та Обіточна, степову рівнину. 

Як дістатися: парк знаходиться за 171 км від Запоріжжя, якщо їхати автомобілем по трасі Е105/М18 і Р37. Також можна доїхати автобусом до с. Салтичія Чернігівського району. Зважайте на численні кам’яні споруди по обидва боки дороги поряд із парком. 

Читайте також: Куди поїхати недалеко від Житомира на вихідні

Кам’яна могила віком 14 млн років

що подивитися поблизу запоріжжя кам'яна могила

Унікальне місце з погляду культури та архітектури, історико-археологічний заповідник “Кам’яна могила” є однією з найвідоміших пам’яток Запорізької області. Його назва не відповідає дійсності, адже пагорб із піщаника має природне походження – скупчення каменів висотою до 12 м загальною площею 30 тис. кв. м з’явилось внаслідок повітряних та водних ерозій. Якщо ви ніколи не бачили давніх малюнків – тут вони є, і називаються петрогліфи. 

Про назву пагорба ходять легенди, але краще запитати про них екскурсовода (або Гугл). На території заповідника діє музей, де можна побачити експонати, які ілюструють появу людства. Зверніть увагу, що заповідник працює тільки з 9:00 до 18:00, а музей – з 9:00 до 17:00.

Як дістатися: їхати в смт Мирне на вулицю Заповідна, 1 по трасі  Е105/М18, йе 124 км від Запоріжжя. Автобусом можна їхати від Запоріжжя або Мелітополя до смт Мирне, а далі пішки до заповідника 2 км.

Цілющі джерела в селі Терпіння

цікаві місця поблизу запоріжжя Цілющі джерела в селі Терпіння

Невелике село під Мелітополем відоме святими джерелами, які б’ють з-під землі. Вода в них містить іони серебра, що дозволяє їй не псуватися та зберігати цілющі властивості довше. 

Три основних джерела названі іменами святих Миколи Чудотворця, Пантелеймона та Богородиці, також є 12 струмків меншого розміру з холодною та смачною водою. 

Поїздку до Терпіння радимо поєднати з відвідуванням заповідника “Кам’яна могила”, адже ці дві локації знаходяться зовсім поряд. 

Як дістатися: до с. Терпіння ходять рейсові автобуси з автовокзалу Мелітополя. До Мелітополя зручно їхати з Запоріжжя у напрямку Кирилівки та Бердянська. Якщо їхатимете на авто із Запоріжжя, обирайте трасу Е105/М18.

Читай також: 9 каньйонів України, які варто відвідати

Єлисеївський кар’єр – оаза серед степу

куди поїхати поблизу запоріжжя Єлисеївський кар'єр

Нам відомі Коростишівський кар’єр та Буцький каньйон, та чи знаєте ви щось про кар’єр у Єливеївці Запорізької області? За 55 км від Бердянська ви знайдете унікальний геологічний об’єкт: на території 5 га розташовані кілька котлованів, два з яких заповнені водою та поєднані скельною перемичкою. Саме затоплені кар’єри відомі блакитною водою та глибиною до 20 м. 

До закриття кар’єру тут видобували пегматит, тому не дивуйтесь крутим кам’янистим спускам до води і будьте обережні. Навіть не плаваючи, ви можете помилуватися красою навколо та зробити кілька вдалих фото.

Як дістатись:  автомобілем від Запоріжжя трасою Е105/М18 і Р37 або  автобусом із Бердянська. Уздовж села Єлисеївка ви побачите колодязь та розвилку. Повертайте на грунтову дорогу та їдьте до схилу кар’єру. 

Цілющі грязі в лиманах Бердянська

Цілющі грязі в лиманах Бердянська

Бердянськ відомий як місто з теплим Азовським морем для відпочинку з дітьми. Якщо ж у вашій компанії немає маленьких мандрівників, радимо вам “грязьовий туризм”, щоб і цікаво, і підлікуватися. Цілющі грязі використовують для лікування травм, серцево-судинних захворювань, захворювань нервової системи, шкіри, гінекології тощо. 

Є два варіанти спробувати грязі – у спеціалізованих санаторіях за гроші (160-200 грн за процедуру) або на озерах безкоштовно. Другий варіант можливий у Солодкому лимані, на озерах Довгому, Середньому, Круглому, Червоному та ще кількох. Довге озеро, до речі, має майже таку ж солоність, як Мертве море. 

Відпочивайте та оздоровлюйтесь, але знайте міру. Навіть лікувальні грязі мають протипоказання, тому перед такою поїздкою радимо проконсультуватися з лікарем, чи не зашкодить вам така відпустка. 

Як дістатись: із Запоріжжя до Бердянська на авто по трасі Р37 або рейсовим автобусом Запоріжжя – Бердянськ. Відстань між містами становить 200 км. 

Читайте також: 10 маленьких міст України, які варто відвідати

Стульнівський кар’єр для сміливих

куди поїхати на вихідні недалеко від запоріжжя Стульнівський кар’єр

Затоплені гранітні кар’єри – місця особливої краси. Ніби й штучні, вони нагадують створені природою водойми. Одним із них є кар’єр у селі Стульневе, відомий блакитними озерами глибиною до 40 м. Колір води залежить від погоди, однак у цій частині Запорізької області погода здебільшого безхмарна й сонячна. Рельєфне дно з гранітними каменями може бути слизьким і небезпечним у місцях, де його можна сягнути, тому будьте обережні. 

Людей на кар’єрі не дуже багато, оскільки дорога до Стульневого ще те випробування для авто. Це місце люблять дайвери, адже глибина водойм дозволяє сповна насолодитися підводним плаванням. 

Як дістатися: 138 км від Запоріжжя трасою Е105/М18 і Р37 або автобусом із Запоріжжя до станції Стульневе, а далі пішки до кар’єру. 

Острів Бірючий, або українські Мальдіви

Острів Бірючий, або українські Мальдіви

Особливість цього місця в тому, що географічно воно знаходиться у Херсонській області, однак потрапити туди можна тільки через Запорізьку. Острів Бірючий справді був островом раніше, але зараз немає проливу, який відділяв його від материкової частини, тому зараз це скоріше півострів. 

Місцевість досить велика, тому відпочинок можна влаштувати як на базі, так і в дикому місці з палаткою. Головна відмінність від Кирилівки – чистіші вода та пісок, а також менше людей. Якщо відпочивати подалі від інфраструктури, можна побачити диких тварин, що мешкають на острові: оленів, ланей та єнотовидних собак. 

Як дістатися: 225 км від Запоріжжя трасою Е105/М18, на в’їзді потрібно буде заплатити близько 200 грн з авто. Автобусом треба буде їхати до Мелітополя або Кирилівки, а звідти місцевим громадським транспортом або на таксі. 


Готові автомобільні маршрути Україною

Путівники, поради, карти