15 найкращих музеїв Парижа, які варто відвідати

Бейонсе, Джей-Зі та актори серіалу “Люпен” від Netflix обрали для демонстрації своїх талантів Лувр не випадково: це найвідоміший і найвідвідуваніший музей у світі. Однак у Парижі є безліч інших мистецьких інституцій та галерей, які демонструють багатовікову історію скульптури, живопису, ілюстрацій та фотографій. Наприклад, можна зачаровано стояти перед “Лататтям” Моне в L’Orangerie, досліджувати найкращу в Європі колекцію сучасного мистецтва та культури в Центрі Помпіду або провести цілий день, переглядаючи зали колекції Піно в Bourse de Commerce.  Куди не кинь оком — всюди нова виставка чи колекція, на яку варто витратити час.

Тут легко потонути в розмаїтті візуальної історії, тож читайте переклад статті, щоб дізнатися про найкращі музеї Парижа.

 1. Малий Палац

цікаві музеї парижа
Фото: Nikada/Getty

Не дай себе обдурити назвою Малий Палац — будівля  досить велична. Спроектована Шарлем Жиро для Всесвітньої виставки 1900 року, будівля стала музеєм у 1902 році. Його архітектурна велич мала на меті віддати данину мистецтву та місту Парижу, спочатку тут розміщувалися декоративні фрески та скульптури. Оскільки вхід до основної експозиції безкоштовний, багато відвідувачів просто приходять сюди, щоб насолодитися тишею і сонячним світлом у саду.

2. Центр Помпіду

цікаві музеї парижа в які варто сходити

У 1977 році Центр Помпіду, який парижани також називають Бобур, викликав ажіотаж своєю інноваційною та суперечливою архітектурною концепцією з відкритими промисловими трубами та панорамними скляними вікнами, з яких відкривається неперевершений вид на Париж. Сорок з гаком років потому це беззаперечно один зі скарбів паризького сучасного мистецтва. У величезній колекції з 100 тисяч експонатів, яка бере свій початок з 1905 року, ти знайдеш все — від Пікассо до відеоінсталяцій. Краще бронюй квитки заздалегідь і пам’ятай, що якщо ти перебуваєш у місті в першу неділю місяця, вхід до основної експозиції та дитячої галереї безкоштовний.

3. Лувр

музеї парижа
Фото: Getty

Лувр навряд чи потребує представлення – він все ще залишається найпопулярнішим музеєм у світі, в 2022 році його відвідало 7,8 млн людей.  Колишній королівський палац зараз є чудовою домівкою для одних з найбільш знакових творів мистецтва у світі (коли-небудь чув про Мону Лізу?). Прогулянка залами, де колись прогулювався Людовик XIV (він жив тут до переїзду у Версаль), в оточенні найвідоміших творів мистецтва на землі, може стати приголомшливим досвідом. Більше того, в стінах музею зберігається близько 35 тисяч творів мистецтва та артефактів від доісторичних часів до 21-го століття. В результаті, щоб побачити і відчути все це, може знадобитися ціле життя, скористайся багатоденним абонементом, щоб побачити якомога більше.

4. Палац Морського міністерства

топ музеїв парижа Палац Морського міністерства
Фото: Ambroise Tezenas

Це нещодавнє доповнення до культурної скарбниці столиці не схоже на жодне інше в місті, здебільшого завдяки своїй спадщині та розмірам. Розташований над площею Згоди, музей займає колишнє приміщення Гард-Мубль – сховища королівських колекцій меблів, коштовностей, гобеленів і декоративно-прикладного мистецтва, яке згодом стало військово-морською штаб-квартирою країни на 200 років. З огляду на те, що для відвідувачів його двері відчинені всього лише рік, він досить популярний, але інформація про нього ще поширюється. Відкритий для публіки вперше за 250 років, його нове втілення у вигляді музею з ефектом занурення дозволяє відвідувачам дослідити апартаменти інтендантів (особа в збройних силах, що відповідала за забезпечення військ всім необхідним) Гарде-Мобль 18-го століття, відтворені та відновлені до їхнього оригінального планування та дизайну, а також великі зали для прийомів, наповнені антикварними меблями, картинами та предметами мистецтва. Важливим елементом екскурсії є аудіогід. Ти можеш прослухати аудіогід за годину, оглянути площу Згоди з критого балкона і потрапити в приголомшливий Cabinet des Glaces — будуар із дзеркальними стінами, схожий на дзеркальну залу у Версалі, вкритий картинами.

5. Фонд Louis Vuitton

Фонд Louis Vuitton париж музей
Фото: Fondation Louis Vuitton

Будучи одним з небагатьох приватних мистецьких просторів у Парижі (власником якого є голова LVMH Бернар Арно), Фонд Louis Vuitton вразив публіку, коли відкрився для відвідувачів у 2014 році. Зірковий канадсько-американський архітектор Френк Гері спроектував будівлю, яка виглядає як чарівний вітрильник, що плаває на штучному озері в Булонському лісі. Завдяки вражаючій архітектурі та блокбастерним виставкам у музеї завжди жваво, незважаючи на те, що він розташований на віддаленій околиці 16-го округу.

Що ще: Що подивитися в Парижі: 34 найцікавіших місця

6. Музей Пікассо в Парижі

Музей Пікассо в Парижі

Готель “Сале” сам по собі є причиною для відвідування, але, звичайно, справжньою принадою є творчість Пікассо, яка стала більш популярною, ніж будь-коли, після гучного відкриття у 2014 році. А оскільки музей розташований у центрі жвавого району Маре, його легко вписати в день, присвячений шопінгу та ресторанам. Хоча в Парижі є й інші музеї одного художника, поєднання слави Пікассо і краси навколишнього середовища роблять цей музей одним з найкращих. Щоб уникнути довгих черг, бронюй квитки заздалегідь.

7. Гранд Палас 

гранд палас париж музей
Фото: Micro/Courtesy Grand Palais

Асоціюючись з роками показів мод Chanel, що проходили в цьому величному приміщенні витончених мистецтв, а також з художніми виставками, які в ньому проводилися, Гранд Палас є емблемою французької величі та архітектури. Однак прийшов час для відновлення будівлі, що була побудована для Всесвітньої виставки 1900 року. Вона закрита на ремонт до 2024 року, але на її місці зараз знаходиться Grand Palais Ephémère, тимчасовий простір площею близько 9 тисяч квадратних метрів на Марсовому полі, де проводяться мистецькі, культурні, модні та художні заходи, які зазвичай відбуваються у Великому палаці.

8. Музей декоративного мистецтва

Фото: Everyday Artistry Photography/Alamy 

Музей декоративних мистецтв займає західне крило Лувру — хоча і не є його частиною — і є найкращим визначенням слова “грандіозний”. І, оскільки він є домівкою для однієї з найбільших у світі колекцій декоративного мистецтва та дизайну, включаючи моду. Це другий найстаріший музей міста після Лувру, що робить історичну будівлю та її приголомшливий склепінчастий центральний атріум частиною парижського культурного та історичного скарбу. Він не приваблює стільки ж відвідувачів, як його великий сусід або Музей д’Орсе, але все одно залишається улюбленцем поціновувачів культури.

9. Колекція Bourse de Commerce-Pinault

Музей декоративного мистецтва в парижі
Фото: Getty

Один з найбільш довгоочікуваних паризьких храмів сучасного мистецтва (будівництво якого тривало двадцять років) розташований у 130-річній будівлі Bourse de Commerce, що колись була зерновою та товарною біржею, за два кроки від Лувру, на березі Сени у кварталі Ле-Галле. Колекція Піно, названа на честь приватної колекції мецената і мільярдера Франсуа Піно (засновника компанії Kering), що налічує 5 тисяч творів мистецтва, розміщена у дивовижній куполоподібній будівлі, яку протягом десятиліття старанно реставрував японський архітектор Тадао Андо, що був удостоєний багатьох нагород. Одними приголомшливими звивистими сходами відвідувачі піднімаються до додаткових галерейних приміщень, а інші ведуть до ресторану Halle Aux Grains на третьому поверсі, яким керують шановані ресторатори Мішель і Себастьєн Брас (стародавнім зерновим культурам приділяється особлива увага в меню). 

10. Музей д’Орсе

Колекція Bourse de Commerce-Pinault

Величезна колекція мистецтва імпресіоністів знаходиться в Музеї д’Орсе, другому за відвідуваністю музеї в Парижі (після Лувру, звичайно). На кожному кроці ти впізнаватимеш черговий твір з поп-культури або з уроку історії мистецтва. Неможливо обійти увагою жодну кімнату, тож дозволь собі просто поблукати серед шедеврів Дега, Сезанна, Мане, Ренуара та Моне. Рекомендуємо бронювати онлайн для отримання пріоритетного доступу протягом 30 хвилин від зарезервованого часу.  

Що ще: Безкоштовний Париж. Гід розвагами за €0

11. Музей The Carnavalet-History of Paris

Музей д'Орсе париж

Щоб зрозуміти сучасний Париж, варто зазирнути в минуле, відвідавши музей історії Парижа (Musée Carnavalet), що розташований у самому серці кварталу Маре. Залишки минулого Парижу, від меблів до вивісок і вітрин, предмети (від вітражів до каное, якому 6 тисяч років, знайденого в Сені), твори мистецтва та культурні артефакти, займають дві величні будівлі 17 століття, які пройшли через реконструкцію, що тривала п’ять років, і були знову відкриті навесні 2021 року. Серед найважливіших особливостей оновленого музею: покращена доступність для маломобільних відвідувачів, вдосконалена навігація в кожному приміщенні та більш досконала колекція — більше половини експонатів, представлених у постійній експозиції, до редизайну перебували у сховищах. Квитки до основної колекції безкоштовні і не потребують попереднього бронювання. 

12. Музей Родена

Музей Родена в парижі

Огюст Роден жив у готелі Бірон наприкінці свого життя, сади якого надихнули його на деякі роботи. Будинок відкрився для відвідувачів як музей у 1919 році, майже через 200 років після того, як був побудований для багатого фінансиста. Високі стелі затишних кімнат дозволяють відвідувачам побачити скульптури та малюнки Родена зблизька, а у просторих садах можна побачити його найвідоміші бронзові скульптури, такі як “Ворота пекла” та “Мислитель”.

13. Токійський палац

 Токійський палац париж

Токійський палац – найбільший центр сучасного мистецтва в Європі. Відкритий у 2002 році, його місія полягає в тому, щоб популяризувати сучасних митців, які працюють у різних галузях мистецтва. В рамках реконструкції будівлі 1937 року споруда була знесена до початкового бетону, що надало їй незавершеного вигляду, який суттєво відрізняється від типового планування музею з білими залами. Відвідувачам варто почати своє дослідження з підземних рівнів, де виставлені такі види мистецтва, як масштабні графіті, і закінчити його напоями або вечерею в Monsieur Bleu або Bambini.

14. Музей Оранжері

Токійський палац музей париж
Фото: Sophie Boegly/Courtesy Musée de l’Orangerie

Якщо прогулюватися садами Тюїльрі, то можна побачити музей Оранжері прямо на їхньому краю, який видно з Площі Згоди і що розташований в колишній оранжереї. Невеликий простір не відповідає дивовижному мистецтву, що міститься в ньому. Серед найвідоміших робіт — “Німфеї” Моне, картини з водяними ліліями, які він подарував державі у 1918 році. Також на виставці представлено велику колекцію робіт постімпресіоністів, зокрема Матісса, Модільяні та Пікассо.

15. Фонд сучасного мистецтва Картьє

музей сучасного мистецтва в парижі
Фото: Courtesy Fondation Cartier pour l’art contemporain

Спроектований французьким архітектором Жаном Нувелем у 1994 році, Фонд Картьє — це ультрасучасний музей і культурний центр сучасного мистецтва, а сади — тут їх називають Theatrum Botanicum — розглядаються як власна мистецька інсталяція. До відкриття Фонду Луї Віттона це було головне місце для сучасного мистецтва в Парижі. Зважаючи на нецентральне розташування, пересічний відвідувач Парижа може пропустити це місце повз увагу, але ті, хто цікавиться сучасним мистецтвом, не поїдуть з Парижа, не відвідавши його.

Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки