“Трифон Зарізан” або де в Україні святкують день виноробів

Здавна виноградна лоза поціновувалась у світі, як щось наближене до святого. Не дарма у церкві п’ють саме червоне вино, яке уособлює кров Христа. Мабуть, найкраще це пояснює алегорія, наведена Христом у «Від Івана 15» у Біблії, — «Я правдива Виноградина, а Отець Мій – Виноградар». Але мова далі піде про іншого мученика, на честь якого назвали свято, — Святого Трифона. 

Типово болгарське народне свято: «Трифон Зарізан» нині святкують зокрема в Україні. І це дуже весело, п’янко й по-українськи. 

свято трифон зарізан бесарабія одеська область
Фото: Facebook Wine Kolonist

«Трифон Зарізан» — це болгарський празник усіх виноробів, корчмарів, садівників, й людей, які працюють на землі, а ще тих, хто продає вино. За звичаєм, у цей день треба вперше обрізати виноградну лозу, готуючи її до нового врожаю, а землю треба полити вином, щоб давала щедрі плоди. Обрізають лозу, ще й примовляють: «На здоров’я, на гарний врожай та на смачне вино». 

Читай також: Які українські виноробні приймають гостей

У східних та південних слов’ян цей день пов’язаний із наближенням весни. Свято за новим календарем празникують в Україні: 14 лютого (за новим стилем: 1 лютого). Празник ще називають: Зарезановдень, Трифун Чіпкий, Трифун Зарізой, Трифун П’яний, Зарізан або П’ятниця (у Македонії, Болгарії й Сербії). 

традиція свята святого трифона трифон зарізан одеська область
Фото: Arsen Fedosenko

В українському Болграді, що на Одещині народ, вже років так зо двадцять, збирається в День святого Трифона на спільне частування: музики грають, люди танцюють біля виноградників, п’ють вино із келихів, до яких опускають виноградні гілочки — символ гарного врожаю. А після застілля добродії йдуть до сусідів, — теж пригоститися, а яким вином людей пригостять, таким і буде дорід винограду наступного року.

А Святий Трифон — то мученик, якого вбили мечем у 248 році (нашої ери) у стародавньому місті Нікея, через те, що він поклонявся Христові. Трифон з дитинства творив чудеса: зцілював хвороби, виганяв бісів, і якось врятував своїх односельчан від голоду силою молитви. Молячись, він звернувся до комах, які трощили злаки на сільських полях, й ті покинули гризти пшеницю. Таким чином  врожай зберігся. За іншою версією комахи напали саме на виноградні лози. Ще Трифона називають «заклинателем мишей», бо й з ними він вмів домовлятися, щоб не псували врожай. А ще стародавні люди вірили: як помолишся Святому Трифону, перестанеш хропіти, й у тебе ніколи не буде хвороб очей, а ще у Трифона можна попросити гарного нареченого чи наречену, й кохання.

традиції свята трифон зарізан в одеській області
Фото: Facebook Wine Kolonist

Трифон є покровителем хліборобів й виноградарів (за різними версіями). То ж, щоби прославляти мученика, у цей день саме у болгарів заведено місити хліб рано вранці: прісний чи дріжджовий (коровай), а ще варити курку, яку традиційно начиняють рисом або булгуром.

чому трифон зарізан
Фото: Facebook Болград Туристичний 

Чому свято називається “Трифон Зарізан”? Існує кілька версій. Одна легенда розповідає, що під час підрізання лози Трифон порізав собі ніс. За іншою версією Трифон був на підпитку та й взагалі п’яницею. Однак найбільш близькою до традиції є версія про те, що земля, куди проливалася кров, робилася дуже родючою. Саме тому на День святого Трифона заведено поливати виноградники вином, що символізує кров.

Святим Трифона звали, тому приписували йому здатність позбавляти поля та виноградники шкідливих комах, що шкодили врожаю. У молитвах до нього у цей день йдеться про те, щоб «благодать зійшла на кожну лозу».

Читай також: 4 виноробні поблизу Києва, які можна відвідати

Наступні дні після свята Трифона називають у народі: «трифунці» — це 1, 2 й 3 лютого. В ці дні треба молитися Трифонові, дотриматися обряду заклинання від напасті вовків (ну чи мишей, чи комах). Тоді жінки, наприклад, не ріжуть ножицями, щоб не розпустити пащу вовка, не в’яжуть, і не шиють, а діляться обрядовим хлібом із сусідами. А ще кладуть шматки паляниць у молоко тварин, щоб захистити худобу і людей від вовків. На Русі на Трифона заговорювали мишей та мишарники (без допомоги котів не обійшлося).

А ще на Трифона треба спостерігати за природою, бо яка погода на Трифона буде, таким і весь наступний місяць виявиться: якщо погода хороша, то й весна скоро прийде. 

Фото: Facebook Wine Kolonist

Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки