Органічне вино, равлики вільного випасу, «Балканський торт»: гастрогід Бессарабією

Що тобі відомо про Бессарабію – історичний регіон, частина якого знаходиться в Одеській області? За останні кілька років завдяки розвитку внутрішнього туризму Бессарабія стала справжньою гастрономічною Меккою. В цьому переконався відомий мандрівник-ведучий Євген Синельников та учасники тревел-шоу «Крафтові мандри», що вирушили до цього регіону.

гастрономічний гід бесарабією

Мандрівники склали власний топ атракцій Бессарабії від українських крафтмейкерів, яким поділилися з нами. Мета проєкту – показати країну не тільки через природні та архітектурні локації. Це новий формат, що відкриває Україну через крафтмейкерів: людей, які роблять крафтові, мануфактурні речі, створюють щось власними руками, відроджують традиції та ремесла. Це ті люди, які своєю працею підсилюють Україну: сировари, керамісти, ткачі, ковалі, фермери, дизайнери та ювеліри, пасічники, митці.

Дивись список із шести локацій Бессарабії, де можна отримати новий туристичний та гастрономічний досвід.

Балканскі Ястія

гастрономічний гід бесарабією

Проїхавши майже все містечко Болград, ти потрапляєш на невелику площу між двома двоповерховими панельками: тут знаходиться виробничий цех та дегустаційна зала Механа Балканских Ястій. Фасад скромний, але те, що тут зустріне мандрівник, — справжній бессарабський колорит. На площі команду проєкту вже чекав місцевий танцювальний колектив в національному молдавському вбранні разом з музикою: це наче живі ілюстрації з дитячих книжок про героїв молдавських казок. Виробниче приміщення також не без сюрпризів: тут є кімната, оформлена як невеличкий музей болгарської культури. На стінах рушники, національний одяг та ціла колекція кухлів для вина.

гастрономічний гід бесарабією

Сергій Русєв, власник Балканських Ястій, створює класні ковбаски за старовинною рецептурою, яка майже не збереглася в регіоні: суджук, сушениця, карнак. Це все різновиди сиров’яленої ковбаси, яка допомагала переносити кінні походи предкам: суху ковбасу, що не псувалася, просто зберігали під сідлом. Спеції на виробництві також використовують місцеві: чубріца (популярна болгарська приправа для бобів), мірудія (приправа з меленого чебрецю, м’яти і кропу), червоний перець.

Особливо команді сподобались винні палочки: супер-тонкі ковбаски, які можна просто покласти в келих з сухим вином і потихеньку під’їдати під кожен ковток. А найбільше вразив, звичайно ж, «Балканський торт». Ти відразу думаєш про крем та коржі? Ні, тут все про м’ясо: у центр дегустаційної зали завезли величезний візок з бенгальскими вогниками та половиною барана, що готувався на відкритому вогні і став супер-ніжний. Крім вже згаданих різноманітних ковбас та м’яса на столах багато грильованих та свіжих локальних овочів, навіть є інжир.

Адреса: Одеська область, місто Болград, вул. Східна, 81.
Facebook: https://www.facebook.com/balkanskiyastiya
Вартість дегустації: 250 грн.
Відвідування за попередньою домовленістю.

Випікання хліба з Танею Дуковою 

гастрономічний гід бесарабією

Знімальна група на вулицях села Криничне викликає інтерес у місцевих: «До Тані? Їдьте за мною!». І команда зупиняється біля симпатичного будинку, біля воріт якого мандрівників зустрічає сама Таня та її донька Іванка вбрана в національний одяг дивовижної краси. Далі починається звичайна бессарабська магія: ворота відчиняються, за ними музики, Таня та Іванка починають співати і запрошують на подвір’я. 

гастрономічний гід бесарабією

Гордість хазяйки — окрема кімната з піччю, де вона випікає хліб. Там ніби музей старовини: керамічні горщики на стінах, національний одяг, в’язанки трав. Але це піч зовсім не бутафорна, гаряча, величезна. Далі майстер-клас від Тані: як вимішувати тісто, та яка його головна таємниця. Виявляється, це виноградні дріжджі: вони схожі на маленькі білі камінчики і можуть зберігати свої властивості місяцями. Тетяна розповідає, що завжди цікавилась локальною культурою і навчилася випікати хліб від бабусі. Зараз мало хто на кутку ще таким займається, але майстриня вважає, що це її місія — зберегти традицію.

Звісно ж, тут варто скуштувати свіжоспечений хліб: величезні, круглі, білі паляниці з хрумкою скоринкою, за формою нагадують чотирилисник. Хліб здається трішки солодкуватим та ніжним, без якогось яскравого присмаку. Аромат дивовижний!

Адреса: Одеська область, Болградський район, село Криничне, вул. Інзовська, 102.
Facebook: https://www.facebook.com/dukova.tanya
Відвідування за попередньою домовленістю.

Читай також: 4 виноробні поблизу Києва, які можна відвідати

Равлики Бессарабії 

гастрономічний гід бесарабією

Біля озера Саф‘яни за п’ятнадцять хвилин їзди від Ізмаїлу стоїть великий одноповерховий будинок з відкритою верандою. До озера метрів 50, кругом поле та трави, повітря чисте. Мандрівників зустрічають члени двох сімей, що працюють на равликовій фермі. Але за головного тут Андрій, він і проводить екскурсії равликовим царством. Усе починається з попередження, треба дуже уважно ступати по траві. Виявляється, там вирує життя: під ногами цілий мегаполіс равликів.

Це екоферма «Равлики Бессарабії», вона спеціалізується на виробництві м’яса найбільш популярної в Європі середземноморської породи равликів Helix aspersa Muller. Вирощують їх за європейською технологією, тільки на натуральному харчуванні, без будь-якої хімії. Андрій стверджує, що саме унікальне різноманіття місцевих трав дає равликам такий дивовижний смак. 

Тут є також спеціальне приміщення, де равлики відкладають ікру, і, звісно ж, дегустаційна зала, прикрашена музейними експонатами.

Меню екоферми вражає, равликів тут готують у різних комбінаціях: по-бургундськи та по-бессарабськи, плов, чаудер, голубці, піца, роли, пиріжки, брускети, навіть є салат цезар з равликами! М’ясо у равлика ніжне, але насичене смаком трав, ніби їх готували з якимись місцевими спеціями. Але основний секрет у «вільному вигулі» на бессарабських степах. Дегустація супроводжується білим домашнім вином «Шардоне».

Адреса: Одеська область, Ізмаїльський район, село Саф‘яни, вул. Лиманська, 241.
Facebook: https://m.facebook.com/snail.farm.biz/about
Режим роботи: 10:00–22:00 (можна без попереднього запису).
Вартість екскурсії: 150 грн 
Вартість дегустації: від 120 грн 

Сімейна виноробня V.Petrov

гастрономічний гід бесарабією

Двоповерховий жовтий будинок, що стоїть на самому краєчку виноградника, нагадує пароплав серед зеленого моря: збоку стирчить величезна труба з логотипом V.Petrov. Власник сімейної виноробні Валерій Петров одразу пропонує піднятися на оглядовий майданчик, поки не сіло сонце. Навкруги відкривається чудова панорама: 76 гектарів виноградників, найближчі села і стара церква вдалині. 

Сімейна виноробня V.Petrov спеціалізується на органічних винах і розташована в центрі Бессарабії біля села Струмок. На території знаходиться скіфський курган, можна орендувати велосипеди та зробити самостійний пікнік: місце для цього ідеальне. 

гастрономічний гід бесарабією

Тут же проводять і дегустації. Можна поглянути на виноградні лози, послухати про особливості створення органічного вина. Виявляється, для вирощування винограду тут використовують лише спеціальні біопрепарати, у вино ніколи не додають стабілізатори, воно натуральне. Дегустація на просторій відкритій веранді дому на заході сонця — справжня незабутня атракція! Тут створюють білі та червоні ординарні вина, а також три види граппи (міцний спиртний напій з винограду). Починаємо з білого сухого «Шардоне», переходимо до білого «Перлина». Далі — каберне, мерло, та напівсолодке «Діана». На фінал — десертні вина «Мускат» і «Трамінер». Навіть якщо ти не розумієшся у тонкощах теруару чи відтінках смаку, дегустація тобі сподобається: куштувати трішки «дике» органічне вино на заході сонця під цікаві історії власника виноробні — незабутньо.

Адреса: Одеська область, Татарбунарський район, село Струмок, вул. Перемоги, 69.
Facebook: https://www.facebook.com/petrovvine/
Режим роботи: з травня по вересень.
Вартість дегустації: від 100 до 250 грн.

Читай також: Ферми та крафтові виробництва України, які варто відвідати

Кози та Матроси

гастрономічний гід бесарабією

Дивовижно, як поле можна перетворити на чудову туристичну локацію! Тут є глемпи — величезні двоповерхові намети з ванною кімнатою, холодильником, просторими ліжками та диванчиками.

Поруч — поле лаванди та декілька теплиць з органічними овочами, які можна збирати та нести в ресторан на території, де їх приготують. 

Але головні в «Козах та матросах» саме кози! Велику територію займає ферма з кізоньками: вхід до неї вільний. Можна взяти «Інста пакет» за 60 грн — набір з різних зелених гілочок та корму. Тільки не забувай про обережність, коли годуватимеш кіз: деякі занадто активні та можуть залізти ледве не на плечі. На території можна навчитися самостійно доїти кіз, пограти на роялі, зробити дуже багато гарних фотографій. Цілковита козотерапія та релакс. 

З козячого молока на фермі роблять бринзу, згущене молоко, десерти, печуть хліб з бринзою і піцу. В меню ресторану страв небагато, але всі вони зроблені з місцевих продуктів — тушкована з овочами баранина, салати з овочами із власних теплиць, фрукти зі сметаною, молочні коктейлі, які готують на апараті 1970 року. А ще з козячого молока роблять дуже смачний пломбір.

Адреса: Одеська область, село Миколаївка, вул. Чорноморська, 28.
Facebook: https://www.facebook.com/KozyTaMatrosy
Вхід на територію ферми безкоштовний.

Ресторан «Провінція»

гастрономічний гід бесарабією

«Провінція» у селі Маяки — це цілий комплекс на березі ставка: тут і величезна зала для урочистих подій, і літній ресторан під відкритим небом, і готель, якщо бажаєш затриматись на декілька днів. Спочатку бачимо відкриту кухню, ніби частина старого будиночка з білими кам’яними стінами, поруч дерев’яний настіл зі столиками та плетеними кріслами, білий на блакитний кольори навкруги, а зовсім поруч — зарослі осоки та ставок. Ну справжня провінція, ніби десь у Греції!  

За кухню «Провінції» відповідають Андрій Величко та Роберто Армаролі. Всі страви в меню готують із локальних продуктів: вино, домашній хліб, справжня овеча бринза, маринований під бринзою болгарський перець, традиційні локальні страви. Але меню змінюється залежно від сезону. 

До всіх страв тут подають бессарабські спеції, які спеціально були створені Андрієм Величко. Їх продають в маленьких коробочках з-під сірників. Гостям ресторану настільки вони сподобались, що довелось створити окрему позицію в меню, а потім і окремий бренд «Бессарабські спеції»: їх можна придбати не лише в ресторані «Провінція», але і в деяких крамничках по всій Україні. Всього зараз у «Провінції» створили шість варіантів локальних спецій: мірудія (ще називають прованськими травами Одеси), ікряна сіль (засолена, сушена і подрібнена ікра дунайського шаранчика і дністровського коропа), копчена паприка (солодкий перець, товчений вручну, сушений на сонці і підкопчений холодним димом вільхи і черешні), чубріца (висушене листя чабера), яскрава сіль (суміш морської солі і бессарабських трав), гюзум (болгарська м’ята).

Адреса: Одеська область, Біляївський район, біля ставка «Три карася».
Facebook: https://www.facebook.com/provincia.odessa/
Режим роботи: 8:00–22:00.

Ще більше місць, смаків та розваг Бессарабії шукай у відео «Крафтові мандри»: там Євген Синельников покаже купання на конях в озері, ручне виготовлення ковдр із шерсті, розпис тарілок, в’язання віників із сорго та ніше. 


Маршрути Україною

Ідеї подорожей та готові гайди