Місця подорожей Сковороди в Україні

3 грудня виповнюється 300 років з дня народження Григорія Савича Сковороди – українського мандрівного поета та філософа. Сковорода багато подорожував Україною – Гетьманщину називав матір’ю, а Слобожанщину – тіткою, адже провів там третину свого життя.

До 300-ї річниці ми разом з BlaBlaCar вирішили прогулятись стежкою місць памʼяті українського Сократа, що на Полтавщині, Харківщині та Сумщині. Поки безпечні подорожі цією частиною України неможливі (через нещодавню деокупацію), ми пропонуємо віртуально прогулятися дорогами Сковороди, заглибитися в історію та зробити крок до усвідомлення власного коріння.


Полтавщина

Лохвиця, Миргородський район

Григорій Сковорода багато мандрував Полтавщиною, тому в різних містах та селищах області часто можна побачити памʼятники філософу. Так, наприклад, у місті Лохвиця, що на Полтавщині в парку біля будівлі Лохвицького медичного училища можна побачити монумент присвячений українському філософу. Памʼятник було відкрито на честь 200-річчя з дня народження Григорія Савича, автор – видатний український скульптор Іван Кавалерідзе. 

Крім цього, Іван Кавалерідзе є автором пам’ятника мандрівному філософу на Контрактовій площі навпроти будівлі Києво-Могилянської академії, в якій Григорій Сковорода провів як студент багато років. Згідно з першим проєктом, який запропонував Кавалерідзе, Сковорода був босим, з Біблією під пахвою й хрестиком на шиї. Пізніше влада вирішила прибрати натільний хрестик, однак, якщо подивитися на Сковороду під певним кутом, то на тому місці, де був хрестик, дотепер можна побачити нерівності.  Монумент став незамінним атрибутом Києво-Могилянської академії. У студентів навіть є традиція, під назвою “Чистий Сковорода” – щорічно мити пам’ятник на день академії, який святкується 14 жовтня. Крім того, кожен рік 28 червня в день вручення дипломів на голову Сковороді одягають бонет – чорну шапочку випускників. 

місця подорожей григорія сковороди в україні
Фото: Anastasiia Sluisarenko


Чорнухи, Чорнухинський район 

В селищі Чорнухи, де народився Григорій Савич розташований  Чорнухинський літературно меморіальний музей Сковороди. До комплексу музею входять власне музей і та відтворена типова садиба малоземельного козака 18-го століття, яким був батько великого філософа. Меморіальна садиба батьків Сковороди – Сави та його дружини Пелагеї, складається з хати, комори, клуні та криниці з журавлем. Серед експонатів можна побачити бюст Сковороди роботи Івана Кавалерідзе (вже відомого нас скульптора), археологічні артефакти-знахідки на території Чорнухинщини, предмети культу, скриньку з землею з могили філософа, старовинні речі побуту та інструменти місцевого населення. Також в музеї можна оглянути раритетні знахідки – кобзу 18-го століття, низку оригінальних документів цієї ж доби, зокрема, зразки особистої кореспонденції Григорія Савича. 

Створенню садиби передувало вивчення значного числа архівних документів, біографічних та етнографічних джерел.

музей садиба григорія сковороди Чорнухи, Чорнухинський район 


Сумщина

Охтирка, Охтирський район

Не обійшов Григорій Сковорода стороною і Сумщину. Існує припущення, що Сковорода міг відвідувати Покровський кафедральний собор під час своєї подорожі до Свято-Троїцького монастиря. До речі, Покровський кафедральний собор – архітектурна пам’ятка, що входить до переліку Семи чудес Сумщини. Охтирський Покровський кафедральний собор зведений у стилі українського бароко і є унікальним за своїм об’ємно-просторовим рішенням.

Покровський кафедральний собор охтирка
Фото: Kobzar Sergey


Рябушки, Сумський район

Судячи з більшості спогадів, Григорій Сковорода обожнював спокій та природу. Майже у кожному селищі, в якому зупинявся філософ, він мав улюблене місце чи то в парку, чи то у лісі. Тому Григорій Сковорода не міг обійти стороною місцевий дубовий гай у Рябушках, гуляючи стежками якого грав на флейті та ловив натхнення для наступних робіт.


Харківщина

Біля річки Мож, Валківського району

Постать Григорія Савича оповита багатьма легендами. За однією з них, під час своїх подорожей Григорій Сковорода зайшов на берег річки Мжи. Спинився, дістав улюблену сопілку і, замилувавшись чудовим пейзажем, награвав улюблені вечірні мелодії. Раптом в одному з городів над річкою почувся чудовий жіночий голос. Довго слухав філософ прекрасну мелодію, поки та не затихла. Пізніше Григорій розпитав у господарів, в яких зупинився, хто живе за тими жовтогарячими соняшниками. Йому відповіли, що там живе майор з дочкою — вона й співала, але то була сумна пісня, бо батько тяжко хворий. 

Сковорода навідав хворого, порадив ліки, доглядав за ним, і майор видужав. А тим часом його дочка, молода дівчина, на ім’я Олена, закохалась у замріяного поета, хоч за плечима у нього вже було 42 роки. Все, здавалось, сприяло щастю закоханих, і молоді мали стати під вінець. Однак у душі філософа весь час боролись дві сильні стихії — любов і воля. І в останню хвилину перемогла воля. Він залишив милу і більше ніколи не повертався у Валківські краї.


с. Бабаї, Харківський район 

Частенько Сковорода бував у селі Бабаї. Тут він написав свої легендарні «Байки Харківські». Цікаво, що до кожного з текстів Григорій Сковорода створив своє ж пояснення – силу. Читаючи «Байки Харківські», ми маємо змогу зануритись в інтелектуальну і візуальну мандрівку крізь епохи античності, бароко та сьогодення. 

Григорій Савич Сковорода також обожнював прогулюватись Бабаївським лісом, насолоджуючись тишею природи навколо.


с. Сковородинівка, Богодухівський район

Для Григорія, Сковородинівка (раніше – село Пан-Іванівка) стало останньою зупинкою мандрівки довжиною в життя. У селі є затишний парк з липовими та дубовими алеями, прогулюючись якими Сковорода шукав натхнення та спокій. Серед усіх дубів парку, Григорій мав улюблений, під яким годинами міг сидіти й думати над плинністю та сенсом життя.

У селі розташований Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди, але 7 травня 2022 року російські військові завдали по ньому ракетний удар. На щастя, працівники музею змогли передбачити можливість такої ситуації та попередньо перемістили найцінніші речі в інше місце

Символічним є те, що будівля музею зруйнована вщент, але пам’ятник Григорію Сковороді залишився стояти незламно і непохитно.


Українська культурна та історична спадщина варта того, щоб про неї почути, дізнатись, але найголовніше – відчути. Ми сподіваємось, що в нашому спільному матеріалі з BlaBlaCar, ви знайшли для себе щось нове та цікаве з життєвого шляху українського філософа Григорія Сковороди. 

Прийде час – і ти зможеш дослідити шлях митця у власних подорожах. Можливо, навіть не сам, а разом з попутниками, які в товариському колі зроблять твою подорож насиченішою та захоплюючою. 

“Життя наше – це подорож, а дружня бесіда – 
це візок, що полегшує мандрівникові дорогу”

Г. Сковорода


Мандруй як Сковорода

Принципи подорожей українського філосова